Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Srednji vek

    паће

    Posts : 40077
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by паће Tue Mar 19, 2024 11:51 am

    Тебе не занима то, ти већ знаш. Али хоћеш да неко други то каже уместо тебе.

    Да си овако тражио пичке, добио би штиклу.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34119
    Join date : 2012-02-10

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by ficfiric Tue Mar 19, 2024 12:05 pm

    Улични ходач wrote:Срба... Мађари... хрвата... Источне Словене... хрвата... Гудушћани... Бугара... хрвата... Авари... Франци... Франачкој... Венде... Срба... Франачке... Гудушћане... Тимочана... Бугари... Авари... Франака... Бугари... Гудушћани... Бугарима... Тимочана... Србе... хрвата


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 12:09 pm

    Улични ходач wrote:Али видиш, код Срба нема банова. Додуше Мађари су је(титулу) лако прихватили.

    Досељавање срба и хрвата на Хаемусу потпуно другачија по предању. Хрвати имају сличну Израиљско, сеоба народа попут Мојсија. Срби су дошли као рецимо Варјази међу Источне Словене. При чему Порфирогенитов ДАИ даје две опречне теорије о досељавању хрвата. Ту има још доста проблема јер хрвати се нигде не помињу у делима Ајнхарда и Бааврског географа. Додуше, помињу се Гудушћани, који су пред налетом Бугара побегли у Лику из данашње Источне Србије, а вођа тих Гудушћана беше Борна, први вођа хрвата записан именом на Хаемусу. Е, сада како од Гудушћана до хрвата, па ту долази бан, Авари и Франци и досељавање племена са обронака Карпата након пада Аварског каганата.

    Срби су федерати на Франачкој граници док Само(иначе франачки трговац) није окупио Венде и направио велики али краткорочни поремећај у тзв. Централној Европи, који је вероватно утицао, уз аварски напад на Цариград, да се део српских плаћеника пресели на Хаемус.

    Међутим, мене занима да ли је реч "бан" прототурског порекла али видим да ниси упознат.

    Upoznat sam da verovatno jeste. Ti nađi dokaz da je 100%, mene to ne zanima previše.

    Inace "moja" teorija doseljavanja Srba na jugoistok je "srpskija" od tvoje, ali takođe nebitno.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 12:12 pm

    Фићфирићу, то није лепо, извукао си из контекста.

    Мене уопште не занима да ли је српскије или хрватскије, ја се држим познатих хисторијских чињеница.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Ferenc Puskás Tue Mar 19, 2024 12:17 pm

    Ovakav majstor ironije i majeutike se nije rodio 2500 godina. Onda dođe Zupica.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 12:21 pm

    Улични ходач wrote:Фићфирићу, то није лепо, извукао си из контекста.

    Мене уопште не занима да ли је српскије или хрватскије, ја се држим познатих хисторијских чињеница.

    Ja ne znam da li je tebi jasno kakva su sve znanja potrebna da bi se sa autoritetom i punim razumevanjem bavilo ovim stvarima. Prvo treba da znaš latinski i (bar srednje)grčki. Ljudi se time bave po 20-30 godina bez nekog konačnog zaključka.
    ficfiric

    Posts : 34119
    Join date : 2012-02-10

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by ficfiric Tue Mar 19, 2024 12:26 pm

    Ferenc Puskás wrote:Ovakav majstor ironije i majeutike se nije rodio 2500 godina. Onda dođe Zupica.

    Meni je Yupica pljunuti Bujanec. Ne znam kako bih objasnio nekom strancu da njih dvojica pripadaju razlicitim narodima


    _____


    Uprava napolje!

    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 12:33 pm

    E a baj d vej, caki kad se bave time 30tak godina opet ponekad dodju do pogresnih zakljucaka, kao Tibor Zivkovic recimo (koji je znao neopisivo vise od nekog ko se ne bavi tim periodom) i na.kraju se pojave DNK analize i paf, ode teorija u djubre. Ostalima doaka nesto drugo a ne dnk i tako dalje. Ali to i dalje ne znaci da se moze tako čituckati i onda izjavljivati definitivne istine.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 12:43 pm

    Која теорија Тибора Живковића је пропала?
    Иначе, можеш да знаш латински и грчки али нема помињања Хрвата.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 12:52 pm

    Da je doseljenika na ovim prostorima bilo 1-3% stanovnistva. Danas znamo da su Sloveni bili zapravo većina. Ponela ga arheologija, jbg.
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 1:08 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:Da je doseljenika na ovim prostorima bilo 1-3% stanovnistva. Danas znamo da su Sloveni bili zapravo većina. Ponela ga arheologija, jbg.

    На Хаемус је било више великих таласа миграција како је римска управа слабила. Такође имамо више таласа словенских насељавања. Срби конкретно долазе међу последњим у првој половини 7. века као плаћеници византијског цара Ираклија. Они нису били многобројни већ су се наметнули осталим, већ присутним, Словенима. Лепо сам написао да је српско десељавано личи на Варјаге међу Источним Словенима. Јадна мања група ратничких орјентисаних људи која је из разних разлога успела да се наметне великој групи људи која их окружује, не мора уопђте бити из неког борбеног-ратног узрока, мада најчешће јесте.

    Је л знаш колико је словенских племена било на Хаемусу? Знаш ли колико их је било само у Маћедонији па све доле до Пелопонеза?

    И какве ту сада има везе са ДНК. Срби нису народ које дефинише генетика. Она је током времена постала "динарска" и Срби су од народа равница постали народ планина измешани са словенима, домицилним становништвом, германима. Током 1 500 година играђен је специфичан, брђански менталитет, другачији од онога у Лужици. Дефинише нас 1 500 тог искуства, језик која се преноси кроз колективно несвесно, архетипове, који су другачији од оних у Украјини или Пољској, чак и западу Хрватске.
    Срби се не дефинишу преко ипсилон мушког хромозома. Србин је и онај словенски И2а и старохаумски Е и германски И1. Ми носимо име оних који, скоро извесно, и нису били Словени оригинално. Већ неки Сармати-Алани па се прво мешали са германима Суевима на Лаби па тек онда словенизирани па дошли на Хаемус.

    Када би гледао ДНК рекао би да су Мађари словенски народ 101% а сви знамо да су угро-туријски али у данашњој мађарској популацији скоро да ни траговима те генетике нема.
    У нмањој мери то важи нпр. за теби ближе Енглезе. Саксонци дошли из данање Немачке у Британију и наметнули се језиком и елитом локалним Келтима, које су сматрали ниже вредним, као што ће англо-саксонце сматрати франкофони Нормани, који ће их побити у елити.
    Данашњи Енглези су више Келти него Германи, када се погледа генетика.


    Last edited by Улични ходач on Tue Mar 19, 2024 1:13 pm; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 1:11 pm

    Govorio sam (a i Zivkovic) o Slovenima, ne o Srbima, to je druga tema
    Partizanin

    Posts : 10
    Join date : 2023-10-21

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Partizanin Tue Mar 19, 2024 1:32 pm

    Улични ходач wrote:Али видиш, код Срба нема банова. 
    Netko bješe Strahinjiću bane 
    Bješe bane u malenoj Banjskoj
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 1:46 pm

    Partizanin wrote:
    Улични ходач wrote:Али видиш, код Срба нема банова. 
    Netko bješe Strahinjiću bane 
    Bješe bane u malenoj Banjskoj

    Srednji vek - Page 14 2304934895

    Srednji vek - Page 14 Screen16
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8052
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Daï Djakman Faré Tue Mar 19, 2024 1:48 pm

    Srednji vek - Page 14 1233199462


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Улични ходач

    Posts : 1755
    Join date : 2023-07-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Улични ходач Tue Mar 19, 2024 2:24 pm

    Nektivni Ugnelj wrote:
    Улични ходач wrote:Али видиш, код Срба нема банова. Додуше Мађари су је(титулу) лако прихватили.

    Досељавање срба и хрвата на Хаемусу потпуно другачија по предању. Хрвати имају сличну Израиљско, сеоба народа попут Мојсија. Срби су дошли као рецимо Варјази међу Источне Словене. При чему Порфирогенитов ДАИ даје две опречне теорије о досељавању хрвата. Ту има још доста проблема јер хрвати се нигде не помињу у делима Ајнхарда и Бааврског географа. Додуше, помињу се Гудушћани, који су пред налетом Бугара побегли у Лику из данашње Источне Србије, а вођа тих Гудушћана беше Борна, први вођа хрвата записан именом на Хаемусу. Е, сада како од Гудушћана до хрвата, па ту долази бан, Авари и Франци и досељавање племена са обронака Карпата након пада Аварског каганата.

    Срби су федерати на Франачкој граници док Само(иначе франачки трговац) није окупио Венде и направио велики али краткорочни поремећај у тзв. Централној Европи, који је вероватно утицао, уз аварски напад на Цариград, да се део српских плаћеника пресели на Хаемус.

    Међутим, мене занима да ли је реч "бан" прототурског порекла али видим да ниси упознат.

    Upoznat sam da verovatno jeste. Ti nađi dokaz da je 100%, mene to ne zanima previše.

    Inace "moja" teorija doseljavanja Srba na jugoistok je "srpskija" od tvoje, ali takođe nebitno.

    Како те не занима да је бан проторуска реч? Како се она појавила код Хрвата као титула?
    То је важно.
    avatar

    Posts : 18349
    Join date : 2014-12-12

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by beatakeshi Tue Mar 19, 2024 2:25 pm

    UH, ja bih mu uzvratio Ravnom Gorom.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 3:10 pm

    Улични ходач wrote:
    Nektivni Ugnelj wrote:

    Upoznat sam da verovatno jeste. Ti nađi dokaz da je 100%, mene to ne zanima previše.

    Inace "moja" teorija doseljavanja Srba na jugoistok je "srpskija" od tvoje, ali takođe nebitno.

    Како те не занима да је бан проторуска реч? Како се она појавила код Хрвата као титула?
    То је важно.

    Kako se pojavila titula "kralj"? Bilo gde. Ne mora to biti toliko važno, može, al ne mora. Ili despot.
    Јанош Винету

    Posts : 5212
    Join date : 2016-01-26

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Јанош Винету Tue Mar 19, 2024 3:15 pm

    ”Краљ” је 100% германска титула, то се зна.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50034
    Join date : 2017-11-16

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Mar 19, 2024 3:21 pm

    Po Karlu Velikom, naravno
    boomer crook

    Posts : 36867
    Join date : 2014-10-27

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by boomer crook Tue Mar 19, 2024 3:29 pm

    паће wrote:Тебе не занима то, ти већ знаш. Али хоћеш да неко други то каже уместо тебе.

    Да си овако тражио пичке, добио би штиклу.

    ovo + 1000


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started

    Srednji vek - Page 14 Empty Re: Srednji vek

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 10:26 am