Pivo, cervesa, beer, bier

паће

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

Post by паће on Mon Oct 15, 2018 11:38 pm

Па бар 12% екстракта... А то кад подригнеш па осетиш капљице пивске магле у носу, то је посебан шмек.

Ал' ајде, ниси деца, верујем ти на реч да ваља. Само ме изненађује техника, нисам то очекивао. Код мене је обичај да, кад сипаш неком пиво, питаш "без или без?" и онда сипаш са тавана, па ће следећи пут да сипа сам.

_____
  ja ovde pričam da li je plavo brže od kiselog i da li je tesno žuće od hladnog.
 this is the time of second class struggle.
Kondo

Post by Kondo on Mon Oct 15, 2018 11:44 pm

otto katz wrote:Pale ale nije pivo. to je sok od zove. U Holandiji jedva da sam pio holandska piva, samo belgijska. Štajaznam meni je to više egzotika, kao eto kakvo pivo još može biti. Poslije decenija odbijanja nedavno sam počeo voljeti kasteel rouge. Al nije to pivo. Pivo je plzeň iz tanka. Sad me osoblje navuklo da mi toče šnit, malo pivo u polalitarsku kriglu, 2/5 pjene, navodno se smanjuje unos plinova. Ne znam, ali sliva se lagodno i slasno kao s materine sise.

ne znam za penu, ali sve ostalo govoriš kao starac fočo od stotinu ljeta, bravo!

_____
Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
otto katz

Post by otto katz on Tue Oct 16, 2018 12:07 am

Paće, taj šnit popiješ u 2-3 gutljaja i dobar dio pjene se u međuvremenu otopi. Kod 3. gutljaja nemaš više pjene. Već me naravno zajebavaju da sam podlegao plzeňskoj propagandi, plzeňáci obučavaju osoblje da toče na 3 načina, mlíčko, šnit i hladínku; sama pjena, ovo što sam rekao i normalno. Kad probam opet, javljam da me niije možda prevario utisak.

_____
Ist das nötige Geld vorhanden, ist das Ende meistens gut.
Indy

Post by Indy on Tue Oct 16, 2018 9:39 am

Otto, moje omiljeno pivo je pale ale.  Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 3363120308

_____
Eto šta škola učini od čoveka! A mogao je da bude majstor, kad toliko voli.
Creepy Uncle

Post by Creepy Uncle on Tue Oct 16, 2018 9:52 am

Meni se tu vrlo pojednostavio ukus, posle mnogo eksperimentisanja moja se volja za pivom fokusirala na plzenjski stil i mislim da će to ostati tako vrlo dugo. 

Otto, može nešto malo više o ta tri stila točenja?

_____
Њу̑ во̀да но̏си, а о̀на ра́сте. То̑ је дре́зга. Си̏тно на̀ко, на реза̀нчиће. Ал то̑ мно̏го ѝма. То̑ за̀гӯши ча̑мце, на при́мер, кад ѝду кана́лом, во̀да нанѐсе, па ка[д] до̑ђе ча́мац да про̑ђе, нѐ мож[е] да про̑ђе. То̑ је дре́зга. 
otto katz

Post by otto katz on Tue Oct 16, 2018 9:54 am

Indy wrote:Otto, moje omiljeno pivo je pale ale.  Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 3363120308
Ma popio sam ga i ja ohoho.  Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1233199462

_____
otto katz

Post by otto katz on Tue Oct 16, 2018 9:56 am

Creepy Uncle wrote:Meni se tu vrlo pojednostavio ukus, posle mnogo eksperimentisanja moja se volja za pivom fokusirala na plzenjski stil i mislim da će to ostati tako vrlo dugo. 

Otto, može nešto malo više o ta tri stila točenja?

_____
otto katz

Post by otto katz on Tue Oct 16, 2018 9:59 am

Šnyt is an old-fashioned, mostly forgotten method of drinking beer. Historically, it was simply a small “cut” of beer and was typical for beer connoisseurs. It was also meant for someone who wanted less than a full glass, yet wanted to avoid the shame of ordering a small beer. Karel Čapek wrote a passage called “Ohrožený šnyt” or “Endangered šnyt” in which he complained that šnyt was disappearing from pubs. Lukáš is doing his best to bring it back.

_____
KinderLad

Post by KinderLad on Tue Oct 16, 2018 10:05 am

Jedino sipanje koje za mene nije prevara je tako sto se pipa nabije unutra i sipa se dok se pena ne prelije, a pivo poravna sa ivicom. Sve ostalo mi je neka vrsta zakidanja Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1844795956
otto katz

Post by otto katz on Tue Oct 16, 2018 10:38 am

Prema onome što sad pročitah je sva tajna šnita u tome što su to izmislili za goste pred odlazak kući kad ih društvo vuče, aj još jedno, aj još jedno. Pa on kaže, aj jedno malo, ali sramota je piti malo, pa su izmislili šnit. A ovo što su meni napričali o plinovima izgleda puka demagogija. Jebenti svijet.

_____
KinderLad

Post by KinderLad on Tue Oct 16, 2018 10:38 am

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1233199462
kud_genijalci

Post by kud_genijalci on Tue Oct 16, 2018 11:42 am

Ne ulazeći u šnitove i češku školu točenja, zaboravio sam da pohvalim barmensku kulturu u Skandinaviji, Holandiji i Belgiji: svuda nabiju čašu u pipac, očešljaju i puste da se slegne, pa dopune, da ne zakinu pomoću pene.
otto katz

Post by otto katz on Tue Oct 16, 2018 11:51 am

kud_genijalci wrote:Ne ulazeći u šnitove i češku školu točenja, zaboravio sam da pohvalim barmensku kulturu u Skandinaviji, Holandiji i Belgiji: svuda nabiju čašu u pipac, očešljaju i puste da se slegne, pa dopune, da ne zakinu pomoću pene.
Ma i tu se tome posvećuje velika pažnja. Nije KL jedini, da vidiš kako gosti mjere, takvih je 90%. Meni je pjena bitna, jer je jaka pjena ukazatelj svježine i dobrog održavanja aparature za točenje. Ne smije biti vodenasta i slaba, niti suviše suha i krhka. Nego onako taman. 
Ljetos sam probao balkanska piva što sam cijenio u mladosti, laško, karlovačko, nikšićko. Sama vodurina za držanje zubne proteze noću. Na kraju mi najbolje bilo bihaćki preminger.

_____
паће

Post by паће on Tue Oct 16, 2018 12:37 pm

Пре неку недељу смо заређали по лашком светлом, јер чрнега није било. Изгледа наишла нека добра партија, свако је легло, чак и оно пето ипо. Никад нисмо прешли четири, а сад је некако ишло само од себе. Истина, развучено на неких пешес сати.

_____
  ja ovde pričam da li je plavo brže od kiselog i da li je tesno žuće od hladnog.
 this is the time of second class struggle.

Post by yoyogi on Thu Nov 01, 2018 11:02 am

Lokalno pivo se pravi tako da se proda za dve nedelje. Strana i "nelokalna" piva se prave tehnologijom koja im omogućava da budu pitka i posle dve godine.

To je ogromna razlika. BOP je nekada imao "malo pivo" na kojem je pisalo "Export". da može da stoji.

Potpuno ista marka piva za lokalno tržište se ukusom (koji je bolji) razlikuje od onoga namenjenog da se izvozi i stoji.

Ovo pivo, moje omiljeno, Asahi, cela familija na stolu ima ovaj znak koji znači "nama" = sveže.

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018asahiexport02

Ima ih još, i većih pakovanja (retko se kupuju, konzerve ne prolaze kroz otvore kontejnera za reciklažu)

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018asahiexport03

U Thai, ima da se kupi Asahi, ja se prvi put zaleteo, kupio celu gajbu, kad ono, skroz drugačije pivo. Prvo sam mislio da nisam bio raspoložen, onda primetim: ovaj znak je "Export". To pivo ne postoji u Japanu.

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018asahiexport01

Od tada, nikada ne pijem poznate marke, samo lokalno pivo. Singha je u Thai masovno proizvođeno, lokalno pivo.

Tako, u Srbiji, Jelen ili šta je već lokalno, može da bude znatno bolje od svetskih marki koje su putovale brodom mesecima pa još stajale u radnji ko zna koliko.

Jednostavno, tehnologija za brzoprodajno pivo je drugačija od onog namenjenog da stoji mesecima pa i godinama.

_____
www.srbijadotokija.com

Post by yoyogi on Sat Nov 24, 2018 11:16 am

Neko reče da čaša iz koje se pije ne utiče na ukus. Neka pića (kao konjak) se piju iz namenskih čaša, drži se između prstiju da se utopli i oslobodi aromu. Ne ide iz papirnih ili plastičnih čaša, taman posla iz coffee mugs.

Za pivo, potpuno isto pivo (Kirin) u irskom pabu, klasičan "schooner"

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018kirin02

U Kirin baru, lanac pabova u vlasništvu same Kirin pivare, služi se u ovakvim čašama.

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018kirin01

Kirin je naš veliki korisnik i naprave feštu petkom jednom godišnje, u julu, najvrelijem mesecu u sali moje firme.

Tu sam čuo, od njih, da kada se pivo služi u ovakvim čašama, ljudi jednostavno brzo ispijaju, naručuju još, tvrde 30% više nego da je iz krigli, boca ili schoonera. Ima čaša uticaja i na pivo. Ovde je valjda logika da od tankog stakla, oznojena, daj da je "glu-glu-glu" ili "tap-tap-tap" pa da naručimo novu, istu ovakvu.

_____
www.srbijadotokija.com
♏

Post by ♏ on Sun Nov 25, 2018 1:53 pm

Ima smisla, schoonerolike čaše uglavnom gustiram, a ovo dole luče bih sprčio dok si rekô piksla.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Nov 25, 2018 6:20 pm

Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Brasserie-La-Choulette-La-Choulette-Ambree

vrlo fino

_____
Que trépasse si je faiblis!
Guest

Post by Guest on Wed Apr 03, 2019 2:07 pm

https://www.facebook.com/ispredragstora/