Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pivo, cervesa, beer, bier

    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by паће Mon Oct 15, 2018 11:38 pm

    Па бар 12% екстракта... А то кад подригнеш па осетиш капљице пивске магле у носу, то је посебан шмек.

    Ал' ајде, ниси деца, верујем ти на реч да ваља. Само ме изненађује техника, нисам то очекивао. Код мене је обичај да, кад сипаш неком пиво, питаш "без или без?" и онда сипаш са тавана, па ће следећи пут да сипа сам.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by kondo Mon Oct 15, 2018 11:44 pm

    otto katz wrote:Pale ale nije pivo. to je sok od zove. U Holandiji jedva da sam pio holandska piva, samo belgijska. Štajaznam meni je to više egzotika, kao eto kakvo pivo još može biti. Poslije decenija odbijanja nedavno sam počeo voljeti kasteel rouge. Al nije to pivo. Pivo je plzeň iz tanka. Sad me osoblje navuklo da mi toče šnit, malo pivo u polalitarsku kriglu, 2/5 pjene, navodno se smanjuje unos plinova. Ne znam, ali sliva se lagodno i slasno kao s materine sise.

    ne znam za penu, ali sve ostalo govoriš kao starac fočo od stotinu ljeta, bravo!


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Ferenc Puskás Tue Oct 16, 2018 12:07 am

    Paće, taj šnit popiješ u 2-3 gutljaja i dobar dio pjene se u međuvremenu otopi. Kod 3. gutljaja nemaš više pjene. Već me naravno zajebavaju da sam podlegao plzeňskoj propagandi, plzeňáci obučavaju osoblje da toče na 3 načina, mlíčko, šnit i hladínku; sama pjena, ovo što sam rekao i normalno. Kad probam opet, javljam da me niije možda prevario utisak.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Indy Tue Oct 16, 2018 9:39 am

    Otto, moje omiljeno pivo je pale ale.  Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 3363120308
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Tue Oct 16, 2018 9:52 am

    Meni se tu vrlo pojednostavio ukus, posle mnogo eksperimentisanja moja se volja za pivom fokusirala na plzenjski stil i mislim da će to ostati tako vrlo dugo. 

    Otto, može nešto malo više o ta tri stila točenja?
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Ferenc Puskás Tue Oct 16, 2018 9:54 am

    Indy wrote:Otto, moje omiljeno pivo je pale ale.  Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 3363120308
    Ma popio sam ga i ja ohoho.  Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1233199462


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Ferenc Puskás Tue Oct 16, 2018 9:56 am

    Creepy Uncle wrote:Meni se tu vrlo pojednostavio ukus, posle mnogo eksperimentisanja moja se volja za pivom fokusirala na plzenjski stil i mislim da će to ostati tako vrlo dugo. 

    Otto, može nešto malo više o ta tri stila točenja?


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Ferenc Puskás Tue Oct 16, 2018 9:59 am

    Šnyt is an old-fashioned, mostly forgotten method of drinking beer. Historically, it was simply a small “cut” of beer and was typical for beer connoisseurs. It was also meant for someone who wanted less than a full glass, yet wanted to avoid the shame of ordering a small beer. Karel Čapek wrote a passage called “Ohrožený šnyt” or “Endangered šnyt” in which he complained that šnyt was disappearing from pubs. Lukáš is doing his best to bring it back.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Oct 16, 2018 10:05 am

    Jedino sipanje koje za mene nije prevara je tako sto se pipa nabije unutra i sipa se dok se pena ne prelije, a pivo poravna sa ivicom. Sve ostalo mi je neka vrsta zakidanja Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1844795956
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Ferenc Puskás Tue Oct 16, 2018 10:38 am

    Prema onome što sad pročitah je sva tajna šnita u tome što su to izmislili za goste pred odlazak kući kad ih društvo vuče, aj još jedno, aj još jedno. Pa on kaže, aj jedno malo, ali sramota je piti malo, pa su izmislili šnit. A ovo što su meni napričali o plinovima izgleda puka demagogija. Jebenti svijet.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 50029
    Join date : 2017-11-16

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Nektivni Ugnelj Tue Oct 16, 2018 10:38 am

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1233199462
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Tue Oct 16, 2018 11:42 am

    Ne ulazeći u šnitove i češku školu točenja, zaboravio sam da pohvalim barmensku kulturu u Skandinaviji, Holandiji i Belgiji: svuda nabiju čašu u pipac, očešljaju i puste da se slegne, pa dopune, da ne zakinu pomoću pene.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11564
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Ferenc Puskás Tue Oct 16, 2018 11:51 am

    kud_genijalci wrote:Ne ulazeći u šnitove i češku školu točenja, zaboravio sam da pohvalim barmensku kulturu u Skandinaviji, Holandiji i Belgiji: svuda nabiju čašu u pipac, očešljaju i puste da se slegne, pa dopune, da ne zakinu pomoću pene.
    Ma i tu se tome posvećuje velika pažnja. Nije KL jedini, da vidiš kako gosti mjere, takvih je 90%. Meni je pjena bitna, jer je jaka pjena ukazatelj svježine i dobrog održavanja aparature za točenje. Ne smije biti vodenasta i slaba, niti suviše suha i krhka. Nego onako taman. 
    Ljetos sam probao balkanska piva što sam cijenio u mladosti, laško, karlovačko, nikšićko. Sama vodurina za držanje zubne proteze noću. Na kraju mi najbolje bilo bihaćki preminger.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    паће

    Posts : 40075
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by паће Tue Oct 16, 2018 12:37 pm

    Пре неку недељу смо заређали по лашком светлом, јер чрнега није било. Изгледа наишла нека добра партија, свако је легло, чак и оно пето ипо. Никад нисмо прешли четири, а сад је некако ишло само од себе. Истина, развучено на неких пешес сати.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Thu Nov 01, 2018 11:02 am

    Lokalno pivo se pravi tako da se proda za dve nedelje. Strana i "nelokalna" piva se prave tehnologijom koja im omogućava da budu pitka i posle dve godine.

    To je ogromna razlika. BOP je nekada imao "malo pivo" na kojem je pisalo "Export". da može da stoji.

    Potpuno ista marka piva za lokalno tržište se ukusom (koji je bolji) razlikuje od onoga namenjenog da se izvozi i stoji.

    Ovo pivo, moje omiljeno, Asahi, cela familija na stolu ima ovaj znak koji znači "nama" = sveže.

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018asahiexport02

    Ima ih još, i većih pakovanja (retko se kupuju, konzerve ne prolaze kroz otvore kontejnera za reciklažu)

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018asahiexport03

    U Thai, ima da se kupi Asahi, ja se prvi put zaleteo, kupio celu gajbu, kad ono, skroz drugačije pivo. Prvo sam mislio da nisam bio raspoložen, onda primetim: ovaj znak je "Export". To pivo ne postoji u Japanu.

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018asahiexport01

    Od tada, nikada ne pijem poznate marke, samo lokalno pivo. Singha je u Thai masovno proizvođeno, lokalno pivo.

    Tako, u Srbiji, Jelen ili šta je već lokalno, može da bude znatno bolje od svetskih marki koje su putovale brodom mesecima pa još stajale u radnji ko zna koliko.

    Jednostavno, tehnologija za brzoprodajno pivo je drugačija od onog namenjenog da stoji mesecima pa i godinama.
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Sat Nov 24, 2018 11:16 am

    Neko reče da čaša iz koje se pije ne utiče na ukus. Neka pića (kao konjak) se piju iz namenskih čaša, drži se između prstiju da se utopli i oslobodi aromu. Ne ide iz papirnih ili plastičnih čaša, taman posla iz coffee mugs.

    Za pivo, potpuno isto pivo (Kirin) u irskom pabu, klasičan "schooner"

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018kirin02

    U Kirin baru, lanac pabova u vlasništvu same Kirin pivare, služi se u ovakvim čašama.

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 2018kirin01

    Kirin je naš veliki korisnik i naprave feštu petkom jednom godišnje, u julu, najvrelijem mesecu u sali moje firme.

    Tu sam čuo, od njih, da kada se pivo služi u ovakvim čašama, ljudi jednostavno brzo ispijaju, naručuju još, tvrde 30% više nego da je iz krigli, boca ili schoonera. Ima čaša uticaja i na pivo. Ovde je valjda logika da od tankog stakla, oznojena, daj da je "glu-glu-glu" ili "tap-tap-tap" pa da naručimo novu, istu ovakvu.
    ♏

    Posts : 4537
    Join date : 2016-06-09

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by ♏ Sun Nov 25, 2018 1:53 pm

    Ima smisla, schoonerolike čaše uglavnom gustiram, a ovo dole luče bih sprčio dok si rekô piksla.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Nino Quincampoix Sun Nov 25, 2018 6:20 pm

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Brasserie-La-Choulette-La-Choulette-Ambree

    vrlo fino
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Wed Apr 03, 2019 2:07 pm

    https://www.facebook.com/ispredragstora/
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Thu Jul 04, 2019 10:43 pm

    Beer Temple, Amsterdam.
    Ne znam zašto sam se toga sada setio, ali jesam. Ogroman izbor američkih, ruskih, belgijskih i danskih piva - rastužuje, jer čovek zna da to ne može da isproba ni da se preseli u Amsterdam. Ali ima i lek za to: ja taj izbor posmatram kao broševe zakačene za somot, kao nebo na tapiseriji pa i ne pokušavam da cugnem svako. To je mnoštvo, koje se gleducka iz prikrajka, oni natpisi kredom na tabli, barmenka puna entuzijazma koja se rasptuje odakle si pa da preporuči pravo pivo... To je obilje koje ume dijabetičara zatvorenog u kućicu od slatkiša da izludi. Samodisciplina. Dva piva, intuitivno izabrana u departmentu "niti pejl niti preslatko" - a onda pravac "Upstairs".
    Jedan moj Fb frend, u ozbiljnim godinama, u nekoj selendri na severu, baza oko močvarâ, livadâ, slika zalaske sunca, kako cvetaju makovi, kako su tužne krave na ispaši, a petak mu je rezervisan za pivo. Tačno u 18.00. Uvek neko jako, s malteksom, u malim flašicama. Figura Bogorodice pored svećnjaka, bele noći se naslućuju kroz zavesice. Horror atmosfera hermita u starosti. 
    Iz kafane u blizini, gde se slavi nekakav jubilej, odjekuje loše vašarsko pevanje. Objekat okružen kulovski parkiranim vozilima. Trudna ulična mačka traži mesto da prespava. Nijedan gačac se en čuje.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Indy Sat Dec 28, 2019 11:37 am

    E, ja sam potpuni dunster za pivo. Doduše, znam da volim Leffe blonde i onaj nemački Hefeweisen (jebem li ga kako se tačno zove, weissbier).

    Nikad se nisam fokusirao na pivo, valjda jer sam uvek pare trošio ili na vino, ili ih nisam imao.

    E sad sam rešio malo da degustiram pivca, pa sam počeo od onih Le Trappe (Blonde + Quadrupel). Uh ovaj drugi drma dobro. Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1399639816

    Btw. dok sam bio tamo da kupujem, čujem neki naši sa bosanskim akcentom, on puni korpu sa pivima, a ona mu zvoca, nešto u fazonu, e sve ćeš to da popiješ Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1233199462 Jbm ponekad je baš teret imati ženu.
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Sat Dec 28, 2019 11:52 am

    osim ako ne radi na pivu Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1233199462
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4318
    Join date : 2016-09-29

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by nalog sa ženinog laptopa Sat Dec 28, 2019 11:54 am

    Indy wrote:

     Le Trappe (Blonde + Quadrupel). Uh ovaj drugi drma dobro. Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 1399639816

    +1K


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    bela maca

    Posts : 11020
    Join date : 2014-10-28

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by bela maca Sat Dec 28, 2019 2:07 pm

    pa mislim, kad počneš sa najboljim pivima onda će ti sva ostala biti grozna...


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Anonymous
    Guest

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Guest Sat Dec 28, 2019 2:11 pm

    Osim ako ne razvije afinitet i za pilsner stil.
    Svaka čast kaluđerima ali ne mogu se njihova piva piti u beach baru na 35 stepeni. Sve to ima svoje™

    Pivo, cervesa, beer, bier - Page 4 Empty Re: Pivo, cervesa, beer, bier

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 26, 2024 8:18 pm