Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji?

Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji? - Page 3 Empty Re: Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji?

Post by WildRanger on Sat Oct 13, 2018 3:50 pm

Indy wrote:
Xexoxical Endarchy wrote:+1

ujedno i odgovor na pitanje zasto se cabaret voltaire masovno slusao u beogradu a nije rush bounce

Haha, prvobitno sam hteo da odgovorim da se "Rush nije slušao zato što ga nje puštao Sloba Konjović". Ali, onda sam shvatio da je to više odgovor zašto ja nisam slušao Rush. (I niko iz mog društva, a mi smo intravenozno unosili King Crimson, Yes, Genesis, Jethro Tull ili Mahavishnu Orchestra... Rush je tu prirodno pripadao.)

Hteo bih da kažem da se Rush dosta razlikovao od ostalih prog velikana iz 70tih, jer su imali tu hard rok crtu izraženu kroz gitarske tonove Lajfsona, dok drugi nisu: Yes i Genesis su zvučali kao neki kompleksni simfonijski rok, King Crimson - kao neki eksperimentalni džez-rok, Tull - kao neki unikatni folk-rok, ELP - kao neki derivat klasične barokne muzike (u 20.veku) itd. Mislim svi prog bendovi su se generalno razlikovali po zvuku jedni od drugih. 
Tokom vremena Rush je na Zapadu stekao dosta širu publiku od ostalih prog velikana, možda upravo zbog tog hard rok elementa. Jednostavno veliki broj ljudi koji nisu posebno zainteresovani za prog rok kao stil muzike, gotive Rush i ne pominju termin "prog rok" kada pričaju o njima.
Indy

Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji? - Page 3 Empty Re: Zašto su "Rush" nepoznat bend u Srbiji?

Post by Indy on Sat Oct 13, 2018 3:59 pm

Pa OK, meni se Rush ne dopadaju (za razliku od ostalih pomenutih bendova). Razlog moze biti sto ih nisam cuo na vreme, ali imam jak utisak da nije to u pitanju. Prosto mi ne leze.

Post by WildRanger on Sat Oct 13, 2018 5:05 pm

U ovom videu moj vršnjak Amerikanac Rick Beato objašnjava zašto je Rush-ov Closer to the Heart sa albuma A Farewell to the Kings \"velika pesma". Inače pratim Beatov kanal, i iz mnogih drugih videa mi je jasno da su u prošlosti moji ispisnici u USA naravno slušali dosta različitu muziku od većine nas u Sfrjoti. wrote:Kaže Rick, "svaki klinac u mom 9-om razredu je pokušavao da skine ovo na gitari" ... to mu dođe I razred gimnazije, po našem - dakle, naša generacija u USA je bila "zaražena" Rush-om kao vrlo mlada. U komentarima na video kaže i da je to naučio da svira 1977, i otad više nikad to nije svirao. Tako nekako i mislim... određenu muziku (kao i knjige, filmove) moraš da "pronađeš" u određeno vreme, inače ako zakasniš ne može da te "radi" kako bob zapoveda.

Pa iznenađen sam da je ta pesma bila toliko popularna za skidanje na gitari kod američkih klinaca te godine kada je izašla. Ali Van Hejlenov "Eruption" je izašao naredne godine (1978.) i ja bih rekao na osnovu brojnih izvora sa internet stranica, stranih foruma i diskusija u fejsbuk grupama posvećenim rok muzici, izazvao daleko veću pomamu od Closer to the Heart, tj. masovnu pomamu, skoro svaki drugi američki klinac koji je uzeo gitaru u ruke hteo je to da skida.
E sad, sumnjam da je Eruption bio famozan kod nas te godine kad je izašao. Koliko je to naših ljudi uopšte čulo tada, a od njih koliko je odlučilo da skida na gitari to već ne znam, verujem da je mali broj.

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Aug 22, 2019 2:16 pm