Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Senke nad Balkanom

    Anonymous
    Guest

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Guest Wed Oct 25, 2017 6:30 pm

    Da ne skrnavim zmajevsku temu Senke nad Balkanom - Page 5 4101625831


    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty

    Re: DJB - Nrdule



    Senke nad Balkanom - Page 5 _old_p10 by uskok i ajduk Today at 5:34 pm
    .... Овде је све тако некако, безвезе.
    Не умемо да осмислимо социјални систем.
    Не умемо да снимимо комерцијалну серију.
    Фикрет каже да му је занимљиво, Вилијам га поклапа да је досадно.
    Павловић хоће да дели бесплатне књиге за децу, Вилијам га поклапа.
    Ма курац си од човека, стварно.



    Zanimljiv mi je istorijski period i likovi o kojima je Bjelogrlić snimio seriju. Meni bi zbog toga iskreno bilo drago da ovo bude najbolja domaća serija ikad snimljena pa da joj se svakih par godina rado vraćam.
    Ovo što sam vidio u pilot epizodi jeste dosadno, prije svega zbog toga što je sve već viđeno a onda i zbog loše glume mlađih i ne tako loše ali potpuno šablonske kod starijih glumaca. Dugo je argument za lošost domaće produkcije taj da su scenariji nikakvi i kako niko ne može uvjerljivo da izgovara loše napisane replike. U ovoj su, iako većinom šablonski, mnogi dijalozi logični i živi, ali uvjerljivost ne zamijetih. Jedva čekam ostale epizode i naravno da ću gledati i dalje, strane dosadluke izbjegavam ali domaća produkcija kod mene ima posebno mjesto.

    Tri dana poslije gledanja u pamćenju mi je kao najjače ostalo to kako Todorovićev lik komentariše nedostatak odbrambenih rana na tijelu popa, iako sam sam ubijeđen da sam identičan komentar već vidio u nekom filmu ili seriji. Pohvala i za kostime i za to kako je uslikano, muzika katastrofa. Najubjedljivije mi je Bjelogrlićevo lice koje, kako stari, sve više liči na lice Roberta Mičama i taman mu leži uz ulogu koju je za sebe izabrao.
    I sise Senke nad Balkanom - Page 5 2304934895
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by plachkica Wed Oct 25, 2017 6:46 pm

    jbt, nisam znala da su muškarci toliko željni sisa na televiziji
    skoro da nisam videla komentar o seriji koji se nije osvrnuo na prisustvo sisa
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by паће Wed Oct 25, 2017 6:49 pm

    Упоредити са коментарима на остале серије где се нико не осврће на несташицу сиса.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Guest Wed Oct 25, 2017 6:58 pm

    plachkica wrote:jbt, nisam znala da su muškarci toliko željni sisa na televiziji
    skoro da nisam videla komentar o seriji koji se nije osvrnuo na prisustvo sisa


    U mom gornjem postu se radi o zajeabanciji, baš na račun tih silnih komentara.
    Anonymous
    Guest

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Guest Wed Oct 25, 2017 7:00 pm

    IMA I SISE???
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 7:08 pm

    et fikret

    Pa meni ovo ko za novog Blejd Ranera, kad se nema šta, onda da pohvalimo kostime i scenografiju. I sise. (Ovo nije na tvoj račun, nego povodom oduševljenja šireg internet komentarijata). Ono što je za mene poražavajuće jeste što se posebnim kvalitetom smatra kad naša serija uspe da zaliči na neku stranu, barem da bude poluuspel kopija iste.

    Jugoslovenska kinematografija je nekada započinjala trendove, pravce i stilove, ili barem davala originalne doprinose postojećim trendovima, pravcima i stilovima. A danas kopipejstuje stranu produkciju, sa manjim budžetima, slabijim glumcima i katastrofalnim scenarijima. (Ubice moga oca su drugi primer tog trenda). Uglavnom se slažem sa tvojim primedbama, ali ne i sa onom da su dijalozi životni - meni su zvučali jezivo pokočeno, a na momente i besmisleno ("Ja sam Stanko Pletikosić!"). Obrati pažnju i na ničim izazvan broj psovki. Bjelin lik bi trebalo da bude srpski Prljavi Hari. Ali Prljavi Hari samo reži i povremeno ispali poneku zlata vrednu mudorst poput one - "opinions are like assholes", duhovitost Bjelinog lika se u iscrpljuje u "pička ti materina". Dakle, ovde se ne dobacuje čak ni do, u međuvremenu done to death, žanrovskih uzora.

    Ima tu još nešto. Kao što je već primećeno, ovde scenografija i kostimografija izgledaju bolje nego u drugim domaćim tv, pa i filmskim produkcijama. Okej, spucano je više para. Ali sve to opet ne dobacuje do stranih uzora - jednostavno se vidi nedostatak love. E, sad, neko će reći da to nije fer primedba, jer snimamo sa onim što imamo. Ali nije u tome stvar.

    Sećam se kad su 2010 izašli Montevideo i Tilva Roš, koje sam gledao u jedan za drugim u nekom relativno kratkom vremenskom razmaku. Ono što me fasciniralo bila je činjenica da je Montevideo, iako mnogo skuplji film, izgledao mnogo gore nego TR - neki plitki, dvodimenzionalni kadrovi - posledica činjenice da u Srbiji prosto nema dovoljno stare aritekture koja može uverljivo da "glumi" epohu, pa se onda sklapaju neki minijaturni setovi od par "kuća", iza kojih kamera ne sme da zaviri a da ne naleti na neku klimu (što se u Montevideu, ako se dobro sećam, na jednom mestu i desilo).

    TR, s druge strane, izgleda kao Road Warrior, koristeći postojeće lokacije - napuštena rudarska okna i fabrička postrojenja - u sopstvenu korist, i postižući jednu skoro futurustičku atmosferu, a svakako mnogo ubedljiviju filmsku realnost.

    Šta hoću da kažem? Neubedljivost filma (odnosno u ovom slučaju - serije) epohe, pokazuje se kao neposredna posledica nesrazmere između materijalnih uslova i ideologije. Zašto faking snimate film epohe ako nemate načina da ga učinite ubedljivim? Pa zato što ideologija mora da odradi svoje, ali toliko je porozan, toliko neubedljiv taj ideološki zastor, da ispod njega stalno proviruje materijalna ograničenost. On sam sebe razotkriva kao laž.


    Last edited by William Murderface on Wed Oct 25, 2017 7:12 pm; edited 2 times in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Ointagru Unartan Wed Oct 25, 2017 7:10 pm

    Mogli ste odmah da kazete da ima sisa, umesto da drvite o Mustafi Golubicu i o Peri Pederu.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 7:12 pm

    Ja sam odmah pomenuo sise!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 7:14 pm

    plachkica wrote:jbt, nisam znala da su muškarci toliko željni sisa na televiziji
    skoro da nisam videla komentar o seriji koji se nije osvrnuo na prisustvo sisa


    Ovde je stvarno teško ne primetiti. Gratuitous nudity in all its glory. It's not TV, it's HBO RTS.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by plachkica Wed Oct 25, 2017 7:19 pm

    ako je nešto konstanta naše produkcije, to su sise
    i uvek se ljudi iznenade i obraduju, a neki i morališu 'sise u udarnom terminu,
    kuda ide ovaj svet'
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 7:23 pm

    Ma ovde nema mesta ni oduševljavanju ni moralisanju, najobičnija objektifikacija u cilju marketinga. Naravno, nema potrebe da naglašavam da se svi ženski likovi mogu svrstati u dve grupe, rečima moje bolje polovice: kurve sa zlatnim srcem i kurve sa zlatnim nakitom.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by ontheotherhand Wed Oct 25, 2017 8:07 pm

    plachkica wrote:ako je nešto konstanta naše produkcije, to su sise

    Ne pratim naše serije, u kojima su konstanta? Jedino za UMO od novijih znam da ima.
    Anonymous
    Guest

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Guest Wed Oct 25, 2017 8:21 pm

    William Murderface wrote:et fikret

    Pa meni ovo ko za novog Blejd Ranera, kad se nema šta, onda da pohvalimo kostime i scenografiju. I sise. (Ovo nije na tvoj račun, nego povodom oduševljenja šireg internet komentarijata). Ono što je za mene poražavajuće jeste što se posebnim kvalitetom smatra kad naša serija uspe da zaliči na neku stranu, barem da bude poluuspel kopija iste.

    Jugoslovenska kinematografija je nekada započinjala trendove, pravce i stilove, ili barem davala originalne doprinose postojećim trendovima, pravcima i stilovima. A danas kopipejstuje stranu produkciju, sa manjim budžetima, slabijim glumcima i katastrofalnim scenarijima. (Ubice moga oca su drugi primer tog trenda). Uglavnom se slažem sa tvojim primedbama, ali ne i sa onom da su dijalozi životni - meni su zvučali jezivo pokočeno, a na momente i besmisleno ("Ja sam Stanko Pletikosić!"). Obrati pažnju i na ničim izazvan broj psovki. Bjelin lik bi trebalo da bude srpski Prljavi Hari. Ali Prljavi Hari samo reži i povremeno ispali poneku zlata vrednu mudorst poput one - "opinions are like assholes", duhovitost Bjelinog lika se u iscrpljuje u "pička ti materina". Dakle, ovde se ne dobacuje čak ni do, u međuvremenu done to death, žanrovskih uzora.

    Ima tu još nešto. Kao što je već primećeno, ovde scenografija i kostimografija izgledaju bolje nego u drugim domaćim tv, pa i filmskim produkcijama. Okej, spucano je više para. Ali sve to opet ne dobacuje do stranih uzora - jednostavno se vidi nedostatak love. E, sad, neko će reći da to nije fer primedba, jer snimamo sa onim što imamo. Ali nije u tome stvar.

    Sećam se kad su 2010 izašli Montevideo i Tilva Roš, koje sam gledao u jedan za drugim u nekom relativno kratkom vremenskom razmaku. Ono što me fasciniralo bila je činjenica da je Montevideo, iako mnogo skuplji film, izgledao mnogo gore nego TR - neki plitki, dvodimenzionalni kadrovi - posledica činjenice da u Srbiji prosto nema dovoljno stare aritekture koja može uverljivo da "glumi" epohu, pa se onda sklapaju neki minijaturni setovi od par "kuća", iza kojih kamera ne sme da zaviri a da ne naleti na neku klimu (što se u Montevideu, ako se dobro sećam, na jednom mestu i desilo).

    TR, s druge strane, izgleda kao Road Warrior, koristeći postojeće lokacije - napuštena rudarska okna i fabrička postrojenja - u sopstvenu korist, i postižući jednu skoro futurustičku atmosferu, a svakako mnogo ubedljiviju filmsku realnost.

    Šta hoću da kažem? Neubedljivost filma (odnosno u ovom slučaju - serije) epohe, pokazuje se kao neposredna posledica nesrazmere između materijalnih uslova i ideologije. Zašto faking snimate film epohe ako nemate načina da ga učinite ubedljivim? Pa zato što ideologija mora da odradi svoje, ali toliko je porozan, toliko neubedljiv taj ideološki zastor, da ispod njega stalno proviruje materijalna ograničenost. On sam sebe razotkriva kao laž.

    Napisah da su mnogi dijalozi logični i živi iako su većinom šablonski. Pri tom mislim na dijaloge izgovorene na mjestu zločina, u sali za obdukciju, na hodnicima u tužilaštvu...  scena iz hodnika sa tužiociem i sekretaricom je dobar primjer za to. Upravo tu, u tim scenama i na tim replikama zvoni neuvjerljivost i loša gluma, nije čak ni otaljavanje posla, nego baš loša gluma. Koliko je loš scenario u cjelini, bolje se vidi kod starijih glumaca, onih koji imaju i dobrih ili odličnih uloga u karijeri.


    Mislim da smo nekad pisali o jugoslovenskim krimi serijama, malo je toga snimljeno.


    Šteta što ovo nije urađeno o poput onih Mrmkovih serija iz druge polovine osamdesetih. Većina radnje dešava se u kabinetima, sobama, salonima i hotelima, može i tako da se oživi epoha.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 8:36 pm

    Slažem se, ali onda to ne bi bio srpski Peaky Blinders, a mora da bude srpski Peaky Blinders, jer je biti srpski X, gde je X uspešna strana franšiza, jedino merilo kvaliteta.

    A i ne ide da se u kabinetima pokazuju sise.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by паће Wed Oct 25, 2017 8:40 pm

    William Murderface wrote:
    A i ne ide da se u kabinetima pokazuju sise.

    У присуству камера. А кад нема камера, може и остало.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Guest Wed Oct 25, 2017 8:51 pm

    Je li istina da su se Kozaci zaista onako ponašali?
    Diljem interneta ovo pitanje je, poslije sisa, druga tema po važnosti u raspravama o seriji Senke nad Balkanom - Page 5 4101625831


    Last edited by fikret selimbašić on Wed Oct 25, 2017 8:52 pm; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 8:52 pm

    E, primetio sam i ja. Ajde, resident povjesničari!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ♏

    Posts : 4537
    Join date : 2016-06-09

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by ♏ Wed Oct 25, 2017 8:57 pm

    Mene brine nedostatak social housinga za stanovnike Jatagan Male. Država bi trebalo da im omogući bolji standard života, makar 45 subvencionisanih kvadrata za jednočlana domaćinstva uz pristojne incremente za svakog sledećeg...
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by ontheotherhand Wed Oct 25, 2017 9:24 pm

    Srpski Prodžekti 20ih.
    паће

    Posts : 40076
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by паће Wed Oct 25, 2017 9:27 pm

    ontheotherhand wrote:Srpski Prodžekti 20ih.

    За неупућене, проџекат је насеље за сиротињу, са субвенционисаном станарином (тако што га подиже приватник а онда има нека ограничења око висине кирије и да станари буду социјала, дакле са сиромашким уверењем, па буде ослобођен пореза).


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by ontheotherhand Wed Oct 25, 2017 9:34 pm

    Pa da, moj post se odnosi na Škorpijino pominjanje socijalnih stanova.
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 10:08 pm

    Brate minli, kakvo isleđivanje na Sputnjiku...

    https://rs-lat.sputniknews.com/radio_svet_sa_sputnjikom/201710251113191432-serija-rusi-balkan-emigranti-beli22/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by plachkica Wed Oct 25, 2017 10:45 pm

    jebote, kakvi fanatici


    ne možete vi da pišete o nama pre no što mi pišemo o nama

    nisam dozvoljavao na fakultetu da se oktobarska revolucija zove revolucija,
    već oktobarska tragedija
    Erős Pista

    Posts : 81419
    Join date : 2012-06-10

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Erős Pista Wed Oct 25, 2017 10:45 pm

    Frikovi.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    plachkica

    Posts : 16170
    Join date : 2014-11-06

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by plachkica Wed Oct 25, 2017 10:49 pm

    jbt, on je univerzitetski profesor sa stavom da su lični utisci, i lična mišljenja
    ispred istorijskih činjenica

    Senke nad Balkanom - Page 5 3137070404 Senke nad Balkanom - Page 5 3137070404 Senke nad Balkanom - Page 5 3137070404

    Senke nad Balkanom - Page 5 Empty Re: Senke nad Balkanom

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Sat Apr 27, 2024 5:09 am