Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Krčka se....

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jul 02, 2019 12:15 pm

    darling wrote:danas sam skrckala prvi dzem u zivotu, inspirisale me nespule na eksperiment. bjutiful je. sad sam u misiji da izmislim dvaes tradicijskih proizvoda od nespule i da se sledece godine ubijemo od kinte.

    danas sam pila i sok od cveta zalfije, odnosno ovde kadulje, i to je isto divno, a neobicno pice. boja radiaktivna roze.

    e vido sam te nuspele ovde, prodaje se pod imenom musmula (zaboravio sam grcku rec)
    inace sam lejmer sto nisam skuvao brzinski dzem od kajsija, komsinici se bukvalno povijaju grane od plodova nego su obrstili sve nize a ne bi se bas peo sa svojih 93, pogotovo sad kad se zena vratila u bg pa nema ko da me vozi kod ortopeda ako se slomim


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    darling

    Posts : 2269
    Join date : 2014-11-23

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by darling Tue Jul 02, 2019 1:14 pm

    kupi pola kile, probaj Krčka se.... - Page 24 1143415371
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Thu Jul 11, 2019 10:49 am

    Ozbiljno sam doktorirao sač u zemljanoj posudi. Sad sam 2x zabavljao selo sa mladim svinjskim butkicama i krompirom/ostrvskim povrćem, odmah sam uspeo da zgotovim tako da ne otvaram poklopac i da ceo proces ne traje duže od 2.5h. Glavni trik je dovoljna količina vode da se realno odvija proces koji je mešavina kuvanja na pari i pečenja. Lokalci samo naručuju zemljane posude, već sam 2 odneo i sledeći put još 2.
    Ozbiljna preporuka za Grnčariju Đorđević u Maksima Gorkog, nisam verovao da može da izdrži ovoliko jaku vatru. Čak sam se osmelio da na žar na poklopcu stavljam ćumur tako da se održava temperatura.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Thu Jul 11, 2019 10:51 am

    ovo poslednje je znak zrelog skilla, svaka čast.
    ja i dalje kao pičkica držim gomilicu žara pored sača i dodajem odatle.


    Last edited by Creepy Uncle on Thu Jul 11, 2019 10:52 am; edited 1 time in total
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Thu Jul 11, 2019 10:52 am

    Zreli skill je što se ova dva puta nisam nijednom ispekao. Pri put sam se bio ismasakrirao bukvalno.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Thu Jul 11, 2019 10:55 am

    tučani poklopac te vodi pravo u bolnicu ako se zajebeš. to mora da se diže kao brodski kontejner. ovi moji seljaci uzNu masnu rukavicu i podignu rukom, ali ja sam suviše svilen za to pa dižem na polugu.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sat Jul 20, 2019 8:26 pm

    Ne izlazim iz kuhinje danas, to mi je terapija.

    Ispekao šilje paprike, ogulio pa ih iskrčkao u zrelom kajmaku. Ispekao lebac. Nasekao volovskog srca i ovčijeg sira, ubismo se žena i ja uz Žoltu.

    Supu skuvao za sutra, čini mi se, nikad ovako dobru. U njoj tri pečene šuplje koske, močing i pauflek, sedam sati je šaputala. Ima boju ćilibara, bistra ko more.

    A sad ću da pečem divne baby patlidžane koje sam ulovio na pijaci, pa ću da ih dovršim u limunu i medu, po receptu Birtije kod poslednjeg zalogaja. Jagnjeći kotleti odmaraju u ruzmarin, bluku i mulju. Sve to za sutra. Napraviću i caciki, imam ovčijeg kiselog.


    _____
    zvona i praporci
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49679
    Join date : 2017-11-16

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Jul 20, 2019 10:45 pm

    Nemoj bre ovo sad kad sam (ponovo) gladan
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sun Jul 21, 2019 9:47 am

    Sta je mocing, stalno mi promice da pitam?


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sun Jul 21, 2019 10:37 am

    Mišić sa donjeg dela buta juneta, pun želatina. Nisam siguran, ali mislim da to po Bg mesarama zovu ribić.
    Neprejebivo za supu, u Banatu si morao da budeš dobar sa mesarom da bi mogao da nabaviš, jer ribića malo, a svi kuvaju supe.
    Kad je kuvan, možeš viljuškom da ga sečeš koliko je mekan.
    Za perkelt ili gulaš isto odlično.

    Ovo
    Krčka se.... - Page 24 Mocing10


    _____
    zvona i praporci
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Jul 21, 2019 10:48 am

    Mišići u kjamaki, tako se zove ono za šta se ovde načešće koristi taj komad mesa. Zaista jeste takav kakvim ga opisuješ. Ja ga koristim i za višesatna krčkanja u zemljištu, samo isječene komade prethodno oprljim na gril tavi. Kad se uhvati korozija, malo podlijem vodom i to mi je temelj, nadogradnje su šarolike ali uvijek ispada odlično. Za supu nisam koristio ali što da ne.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sun Jul 21, 2019 10:55 am

    da, naravno - ribic. ima toga masovno ovde. nedavno sam iskidao stavljajuci svinjske komade sa koskom u sac sa krompirom i letnjim povrcem.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Jul 21, 2019 10:59 am

    i meni je ribić pod sačem otkriće. mekano meso, puno arome.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Sun Jul 21, 2019 11:11 am

    mislim da je termicka obrada ispod saca idealna, jer voda koja se mora staviti obezbedjuje da se meso skuva ali s obzirom da vremenom isparava i ostaje pecenje u parnom kupatilu (sto bi reko munlajt) koje drugacije tenderizuje meso. jedva cekam da se vratim na ostrvo i ponovo ubacim takvo meso u grne.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Jul 21, 2019 11:18 am

    naravno. sač je optimalni alat za kuvanje jer obezbeđuje, istovremeno, konvekciju, kuvanje na pari, direktnu toplotu i indirektnu toplotu. voleo bih da vidim da bilo koja profesionalna rerna od 3.000 evra ima taj zbir funkcija. a pogotovo da ima konvekciju koja je diktirana oblikom sača, tj njegovom širinom koja obezbeđuje neprestano hlađenje gornjeg dela i posledični temperaturni gradijent.
    паће

    Posts : 39824
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sun Jul 21, 2019 2:44 pm

    dimitrije iz čakova wrote:Mišić sa donjeg dela buta juneta, pun želatina. Nisam siguran, ali mislim da to po Bg mesarama zovu ribić.
    Neprejebivo za supu, u Banatu si morao da budeš dobar sa mesarom da bi mogao da nabaviš, jer ribića malo, a svi kuvaju supe.

    А онда се, како банатски недељски ручак подразумева, то месо из супе сервира са сосом и бареним кромпиром, онако као међуигра између супе и печења. А те тив... А те тетиве, прсте да олижеш и још после идеш да переш бркове, јер се уштиркају.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sun Jul 21, 2019 4:26 pm

    To, zemljače! Samo što smo sad, kao moderni, pazimo i ne objedamo se bez preke potrebe, pa rinflajš bude solo ručak, u ponedeljak. Nisam pojeo komplet nedeljni valjda godinama.... Krčka se.... - Page 24 1949538119
    паће

    Posts : 39824
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sun Jul 21, 2019 4:45 pm

    Потреба, ни обична а камоли та пречанска, не игра улогу. Недељски ручак се приређује напросто зато што је недеља.

    Мада то месо обично заврши у пилаву, што се нас тиче, и то пиринач буде наливен том супом, шмека ради.

    Е, да, како ме нервирају англофонци са својим "пилав од пиринча". Па јеботе бог има два рецепта за некакав пилав од пшенице или тако нечег, у преосталих 99,99% случајева је од пиринча, ал' морају сваки пут да нагласе јер је један из Шапца писао бесно писмо редакцији, шта ли. А овамо не разликују трешњу од вишње ни шерпу од лонца.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Jul 21, 2019 4:51 pm

    Koliko znam, anglosi kažu Pilau rice, što mu dođe pirinač na pilav način, a ne Rice pilau, što bi značilo pilav od pirinča.
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sun Jul 21, 2019 4:52 pm

    Jebote... Napisao si "nedeljski". Sad sam taman pripit od vina s ručka i patetičan, pogodio si me u žicu. Dođe mi da satrem još bocu vina i pustim Ćilime


    _____
    zvona i praporci
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Jul 21, 2019 4:53 pm

    to lokalizam iz Zrendže?
    паће

    Posts : 39824
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Sun Jul 21, 2019 4:56 pm

    dimitrije iz čakova wrote:Jebote... Napisao si "nedeljski". Sad sam taman pripit od vina s ručka i patetičan, pogodio si me u žicu. Dođe mi da satrem još bocu vina i pustim Ćilime

    Прочитам ја ово наглас, ал' н'умем у та велика слова, па је ћерка стекла утисак да имаш неке дивље ћилиме које држиш у кавезу, па кад паднеш у севдах пустиш их мало напоље.

    Creepy Uncle wrote:to lokalizam iz Zrendže?

    Нешто као она разлика између сипања и ливења. Недељни је једном у недељу дана (или чега већ), недељски је оно што је у недељу.

    Е сад да ли је локализам, бемлига, нисам се саветовао са ширим пучанством, не би' умо касти. Ми тако кажемо.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Sun Jul 21, 2019 5:04 pm

    a kada kažete da je sokak garav?
    dimitrije iz čakova

    Posts : 374
    Join date : 2018-02-09

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by dimitrije iz čakova Sun Jul 21, 2019 5:06 pm

    Da, mi tako kažemo i to nekako uglavnom za ručak. Kad tako kažeš, onda je to taj, jedan i jedini, Nedeljski Ručak, sa svim pripadajućim, uključujući i senku spuštenih roletni tokom dremeža posle podne.
    Nedostaje mi to, a odavno nisam čuo nekog da tako izgovori.

    @paće - moraš znati za Ćilime. Ne postoje više, rasturili se davno, pola pomrlo, umro i Ćilim pre par godina. Iz te bande, još Đura primaš svira sa raznim lokalnim orkestrima. Nije Banat, mislim imao takvu bandu u istoriji. Pevao čuveni Baba (da, taj akcenat), strašan tenor. Izdali su album negde devedesetih, imam ga


    _____
    zvona i praporci
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49679
    Join date : 2017-11-16

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jul 21, 2019 5:08 pm

    Недељни је једном у недељу дана (или чега већ), недељски је оно што је у недељу.

    ovo nije loše

    Krčka se.... - Page 24 Empty Re: Krčka se....

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Mar 29, 2024 9:16 am