Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    disident

    Posts : 14963
    Join date : 2016-03-28

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by disident Sat Oct 27, 2018 1:10 pm

    moj skromni doprinos ovoj temi, da pripomognem zuperu
    da se zna ko je na cijoj strani bio


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Anonymous
    Guest

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Guest Sat Oct 27, 2018 1:41 pm

    "Radio je mnogo, ali ne previše. Svaku novu stvar je uzimao kao radoznalo dete novu igračku." Ficroj o Tiletu.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Ferenc Puskás Sat Oct 27, 2018 1:43 pm

    kud_genijalci wrote:"Radio je mnogo, ali ne previše. 
    Hm čega je mnogo, toga je previše.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Guest Sat Oct 27, 2018 5:43 pm

    Sotir wrote:То је прослава евакуације авијатичара из Прањана, коју су организовали четници.
    Заправо хајлајт њихових антиосовинских операција у 44-ој.

    У Србији су већину, око 90% авијатичара прихватили четници и евакуисали их.
    Ту је било доста перипетија јер су их у то време напустили савезници, па су их ови молили да се врате, па се нећкали, а поврх свега су четници у Србији у том периоду највише сарађивали са Немцима, па су им добро дошли пилоти да их представе као чланове савезничких мисија код њих.

     

    cetnici saveznike? kako su ih molili, tako sto su prenosili poruke preko tih pilota, ili su imali neku ozbiljniju komunikaciju?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Oct 27, 2018 5:58 pm

    NATO četnici
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Sotir Sat Oct 27, 2018 9:46 pm

    Zanimljivo pitanje, odnosno dobro pitanje a zanimljiv odgovor.

    Bilo je tu svega i svačega. Četnici nisu više imali liniju ka saveznicima, pa su pokušavali preko vlade u Londonu. Agencija Slobodna Jugoslavija je objavljivala imena spašenih avijatičara, slati su dopisi saveznicima. To je išlo dotle da je Fotić slao pisma porodicama avijatičara koji su bili kod četnika, na šta su ga upozorili da to više ne čini.
    Te kontakte su primili k znanju i počeli da spremaju misiju, kad se jedan pilot sam javio štabu, to im je taman došlo kao pokriće.

    Drugi deo kontakata je još živopisniji. Deo avijatičara su poslali kod saveznika sa svojim misijama. Tamo od septembra 44e su poslali dve misije čamcem preko Jadrana, zatim po jednu u Rumuniju i Bugarsku (sve su pohapšene kao špijuni, više o tom kasnije). Čak je i Đujić kad je išao u Italiju imao par pilota sa sobom, jedan je čak išao ka svojima sa belom zastavom...

    Zapravo svaki pokušaj kontakta sa saveznicima posle raskida je bio začinjen nekim pilotom. A što je najsmešnije, većina oborenih pilota su videli da su četnici bili sa Nemcima u tom periodu...
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Mr.Pink Sat Oct 27, 2018 10:03 pm

    evo zove bozidar, pita gde sam danas sa aksom. izgleda da mu prijamo. aksa ko praunuk, a ja sa prixom. pa nista, sutra idemo na drugu rundu.

    greskom napisah da je imao puskomotraljez, kako se kaze smg na nasem? taman da je vukao brena sa sobom, on tada vec ima seksi naoruzanje. dakle neki friski smg britanski plus valtera. egzotika u svakom slucaju.

    nadam se kad uspavam aksu da cu dovrsiti poglavlje o retviku, da ne idem sutra nespreman.

    Anonymous
    Guest

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Guest Sat Oct 27, 2018 10:10 pm

    Mr.Pink wrote:evo zove bozidar, pita gde sam danas sa aksom. izgleda da mu prijamo. aksa ko praunuk, a ja sa prixom. pa nista, sutra idemo na drugu rundu.

    greskom napisah da je imao puskomotraljez, kako se kaze smg na nasem? taman da je vukao brena sa sobom, on tada vec ima seksi naoruzanje. dakle neki friski smg britanski plus valtera. egzotika u svakom slucaju.

    nadam se kad uspavam aksu da cu dovrsiti poglavlje o retviku, da ne idem sutra nespreman.



    Ovo:

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Pistolet_maszynowy_STEN%2C_Muzeum_Or%C5%82a_Bia%C5%82ego
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Mr.Pink Sat Oct 27, 2018 10:35 pm

    iskreno ne secam se. ni slike a ni modela. sad kad sam bio spomenu, ali nisam obracao paznju. mislim da je proizvodjac od dve reci.

    rekao je da nije isao nuzdu da vrsi bez njega
    Anonymous
    Guest

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Guest Sat Oct 27, 2018 10:42 pm

    Sten smg, dostavljali su ga Britanci, već '42. bilo ga je i kod četnika i kod partizana. Davno je neko ovde okačio sliku ustanika iz Srbije (nisu imali nikakve oznake) koji poziraju sa Stenom.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Mr.Pink Sat Oct 27, 2018 10:48 pm

    ok, sutra cu i slike ukrasti i okaciti. ono nema niko


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Mr.Pink Sat Oct 27, 2018 10:57 pm

    btw, najbolji ratni drug, a kasnije i kum mu ziva ciklovan. ne znam koji cin tada ima ziva. kad su hapsili drazu bili su majori ili kapetani

    nakon toga nebo je granica, ali jebiga. mlad, prgav, ne trpi autoritet, hoce bije pretpostavljene, dalje od nekog pukovnila u ozni nije dogurao
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Sotir Sat Oct 27, 2018 11:06 pm

    Brt, u bezbednjacima je malo ko iznad pukovnika. Malo ko je general, tako je po formaciji.
    disident

    Posts : 14963
    Join date : 2016-03-28

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by disident Sat Oct 27, 2018 11:21 pm

    Sotire kako je pre 44 funkcionisao kontraobavestajni sektor u partizana? A i kako je izgledao i u drugim domacim formacijama na tlu jugoslavije? moze i materijal za citanje ako postoji na tu temu


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Mr.Pink Sat Oct 27, 2018 11:23 pm

    bozidar je karijeru zapoceo 41e kao kurir


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Nino Quincampoix Sat Oct 27, 2018 11:25 pm

    Odic, Komarica, Partizanska obavjestajna sluzba

    ima na znaci.net
    disident

    Posts : 14963
    Join date : 2016-03-28

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by disident Sat Oct 27, 2018 11:28 pm

    Quincy Endicott wrote:Odic, Komarica, Partizanska obavjestajna sluzba

    ima na znaci.net
    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 2439132509
    samo ime izdavaca obecava Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 1399639816
    Biblioteka »TAJNE SILE«


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    disident

    Posts : 14963
    Join date : 2016-03-28

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by disident Sat Oct 27, 2018 11:30 pm

    au brate kakvi naslovi 
    znam da sam rekao da posle kupovine kindla necu vise dati dinar na papirne knjige, al za ovo ima da mi seku telefon i internet pa sta kosta da kosta

    http://www.kucazasunce.com/katalog.php?e=Biblioteka%20Tajne%20sile


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Nino Quincampoix Sat Oct 27, 2018 11:30 pm

    mislim da bi jedan forumas mogao ponesto da napise o tome, ako ga ne mrzi i ako ima vremena
    disident

    Posts : 14963
    Join date : 2016-03-28

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by disident Sat Oct 27, 2018 11:33 pm

    Ja jos stpljivo cekam da ujka kripi napise pokoji redak o sektama u srbiji, cekao bih itekako da procitam i na ovu temu #dalekojesunce :`/


    _____
    Što se ostaloga tiče, smatram da Zapad treba razoriti
    Jedini proleter Burundija
    Pristalica krvne osvete
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Nino Quincampoix Sat Oct 27, 2018 11:37 pm

    pazi, ukucaj u katalog NBS u rubriku izdavac Centar za informacije i publicitet, pogledaj sta su objavljivali i to ce ti biti hint hint ko je stajao iza njih
    boomer crook

    Posts : 36651
    Join date : 2014-10-27

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by boomer crook Sat Oct 27, 2018 11:41 pm

    ja sam rat 2080 kupio misleci da je SF roman. nadam se da sam je sacuvao i da je zapakovana u nekoj kutiji.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Sotir Sat Oct 27, 2018 11:49 pm

    disident wrote:Sotire kako je pre 44 funkcionisao kontraobavestajni sektor u partizana? A i kako je izgledao i u drugim domacim formacijama na tlu jugoslavije? moze i materijal za citanje ako postoji na tu temu
    Sve je to bila smejurija u odnosu na Nemce, Britance, Italijane, Sovjete. Ali oni su bili svetski igrači pa to i ne čudi. Kadar i pre rata slab, desetkovan u Aprilskom ratu, sjebana organizacija, priučen kadar, puno duplih špijuna.

    Jedna olakšavajuća okolnost je što je juga bila uglavnom mala sredina, u svakom manjem mestu se znalo ko šta radi. Tokom rata je bilo puno preletača na sve strane, tako se znalo ko je kakav. Npr krajem rata je bio velik priliv u partizane. Lokalni obaveštajac u jedinici gleda ko je ko, šalje dopis obaveštajcu u mestu odakle je pridošlica, pitaju se bivši saborci. Suprotno današnjim pričama, tu je malo ko krvavih ruku mogao da se provuče.

    I velika prednost za Tita je što su ga Sovjeti usmeravali. Ova druga ekipa su bili mapetovci, svako vukao na svoju stranu (vlada u Londonu sa sve Hrvatima, kralj, Draža & Co), plus nisu imali svog mentora kao Tito da im objasni situaciju. 
    Zapravo mislim da Draža bio kamen oko vrata kraljevini. On je ostao da vodi politiku u zemlji, a to je bilo par nivoa iznad njega.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Nino Quincampoix Sat Oct 27, 2018 11:50 pm

    disident wrote:
    Quincy Endicott wrote:Odic, Komarica, Partizanska obavjestajna sluzba

    ima na znaci.net
    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 2439132509
    samo ime izdavaca obecava Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 1399639816
    Biblioteka »TAJNE SILE«

    TAJNE života oko nas ne skrivaju se u dalekim, svemirskim prostranstvima, u nepristupačnim prašumama ili morskim dubinama. TAJNE o kojima, osobito ako ih ne upoznamo, ovisi naša svakodnevna sudbina, ne treba tražiti daleko od nas, one su negdje pokraj nas, ali skrivene. TAJNE su nam često nepristupačne, jer nam se čini da se nas ne tiču. TAJNE naših sudbina nisu složene, teške zagonetke, jer iza njih često stoje - ljudi. TAJNE su ono što mi o tim ljudima ne znamo. TAJNE su ono što moramo proniknuti radi vlastita mira i sigurnosti. SILE ne upravljaju samo magnetskim poljima. SILE upravljaju svijetom. SILE ne upravljaju samo prostim padom ili kretanjem planeta. SILE upravljaju sudbinama cijelih naroda, dakle i našom osobnom sudbinom. SILE mogu biti pozitivne i negativne, dobronamjerne i zlokobne. SILE mogu biti opasnije, što manje o njima znamo. TAJNE SILE upravljaju nama, našim precima, našim povijestima. TAJNE SILE su ime straha koji obuzima čovječanstvo iz pokoljenja u pokoljenje. TAJNE SILE mogu se svladati samo znanjem jer više nisu ni tajne, ni sile čim o njima sve znamo. TAJNE SILE naziv su biblioteke zagrebačkog Centra za informacije i publicitet koja treba dati odgovore na mnoga pitanja koja zanimaju suvremenog čovjeka. »TAJNE SILE« su vaša biblioteka, koja će vam pomoći da shvatite kako mnoge TAJNE nisu tajne, a kako su mnoge SILE utoliko slabije ukoliko više o njima znamo. »TAJNE SILE« razotkrivaju ne samo tajne, nego i zablude, jer prije svega nude čitatelju istinu, koja mu, iz ovih ili onih razloga, nije bila dostupna. 


    pa ti vidi...
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Sotir Sat Oct 27, 2018 11:53 pm

    Od knjiga na Znacima imaš i ovu Noć i magla, nije mi nešto bila posebno (delom zbog manjka izvora).

    Ali poseban biser je Nemačka obaveštajna služba u Jugoslaviji. To valja pročitati. Dokumenti i fragmenti, samo deo njihove aktivnosti. Ali mi je tako daleko jezivije nego kad vidiš celu romansiranu priču.

    Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo - Page 4 Empty Re: Ficroj Meklin, Pinkov deda i ostalo

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 8:21 pm