Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Hijab and the modern gal

    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by kondo Wed May 24, 2017 12:41 pm

    lalinea wrote:
    ne navijam ja za hijab, ja navijam za pravo zene da sa svojom seksualnoscu radi sta hoce a drustvo nek se nosi u tri lepe. a za svoja prava se sigurno necu boriti tako sto cu nekom drugom nametati otkrivanje/pokrivanje.

    pa to je vise nego iskrivljena percepcija da sa hijabom na glavi mozes da ispoljavas nekakvu slobodu seksualnosti.... to uopste nije isto polje u kome deluju hijab i seksualnost, za ovo drugo je - u domenu ove diskusije AKA "da radi sta hoce" - uslov slobodno ljudsko bice


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 7994
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Daï Djakman Faré Thu May 25, 2017 3:22 am

    Radagast wrote:Pod jedan, islamofasizam nije ogranicen na imigrante u zapadnim drustima, postoji drzava gde je to zvanicna ideologija (iako je naravno ne zovu tako), koja praktikuje ropstvo i etnicko ciscenje nevernika (vidi pod Jazidi). Islamofasizam je takodje prisutan kao minorna struja u mnogim drzavama sa muslimanskom vecinom, koja aktivno radi na unistavanju ono malo sloboda koje u tim drustvima opstaju (pogledati recimo skorasnja desavanja u Indoneziji, od afere sa gradonacelnikom Dzakarte do posledica uvodjenja serijata u Acehu).

    Pod dva, postoji  takodje sociolosko objasnjenje za podrsku dela zapadne radnicke klase ekstremnoj desnici, oni su takodje zrtve rasta nejednakosti, globalizacije i "ekonomskog fasizma", ali to ne sprecava upotrebu koncepta fasizam kako se oni jadni ne bi jos i dodatno vredjali.
    jesu 'domicilne' radnicke klasa zapadnih zemalja zrtve neoliberalizma ali naravno da to ne sprecava upotrebu fasizma za njih jer islamski ekstremisti u npr BE evidentno nemaju za koga da obavljaju prljav posao odnosno u njihovom slucaju ne postoji precutna 'saradnja' elemenata drzave i dela elite kao kod fasista inace vec postoji samo goli disenfranshisement. i ono sto se desilo tokom ekonomske krize i austerity-ja sa upravo sa kulturalizacijom konflikta sa muslimanskom emigracijom jeste da je 'domicilnoj' fasistickoj desnici dat takav nod ili wink da su oni vidjeni kao preferirani oblik zivota na tim prostorima. i nazivanje muslimanskih emigranata fasistima je u tom smislu maltene tantamount zameni zrtve i pocinioca.

    dalje ako cemo odluciti da postoji islamofasizam u indoneziji, onda cemo svakako, sa razvijanjem paralelnih neoliberalnih procesa u budistickim zemljama jugoistocne azije, naci u situaciji da za svaku zemlju bivseg treceg sveta ili globalnog juga u kojoj ekonomsku opresiju u stopi prati drustveno-politicka opresija nazovemo fasistickom.

    e sada razumem da se sa ubrzanom globalizacijom dobijamo i disperziju tih koncepata i u tom smislu okej mi je da nazovemo nesto van evrope fasizmom (pa cak i da to ucinimo mi, iz evrope), ali neki simetricniji i adekvatniji kandidati za to bi bili arapski gulf states nego tako neke trecesvetske parije a la pakistan i indonezija. dakle ima ko generise to o cemu pricamo, a i ima na koga se najlakse zapati.


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    lalinea

    Posts : 3420
    Join date : 2014-10-28

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Thu May 25, 2017 3:42 am

    Kondo wrote:naravno da psihicki nije samo do toga ko sta nosi. intuitivno ljudi potpuno drugacije gledaju na zenu u burci i na zenu u sariju, iako je u sustini dosta slican mehanizam kontrole unutar zajednice. sad, kad bi hindustanci krenuli da se rendomli detoniraju sa po tonu dinamita, i taj bi se narativ brzo promenio i ustupio mesto predrasudi.
    pa da, sve vreme pricamo o predrasudi - ne o validnim razlozima za zabranu.
    No Country wrote:
    lalinea wrote:ne navijam ja za hijab, ja navijam za pravo zene da sa svojom seksualnoscu radi sta hoce a drustvo nek se nosi u tri lepe. a za svoja prava se sigurno necu boriti tako sto cu nekom drugom nametati otkrivanje/pokrivanje.
    Потпуно подржавам, без икакве задршке - али хоћу да препознамо и да је сама идеја хиџаба сасвим супротна овом твом начелу.
    Isto kao i ideja gornjeg dela bikinija. Ali ti me nisi pitao da li na plazi gde toples nije zabranjen osetim nelagodu kad prodjem pored zene koja pristaje da joj se taj neprijatni komad odce useca u vrat etc. izdvajanje hijaba u toj prici vuce na nesto drugo.
    Nijedna zena nije telo izolovano u vakumu - sve mi biramo, preradjujemo i koristimo ono sto nam se prezentovalo tokom odrastanja i tu svako pravi svoje izbore koji simboli cega su za nju prihvatljivi. ni hijab ni bikini, tamo gde je dozvoljeno de se ne nosi ni jedan, nisu suprotni mom nacelu da zelim svet gde zene mogu da rade sta hoce, a sta ce koja u tom svetu izabrati nije moja stvar.
    Kondo wrote:
    lalinea wrote:
    ne navijam ja za hijab, ja navijam za pravo zene da sa svojom seksualnoscu radi sta hoce a drustvo nek se nosi u tri lepe. a za svoja prava se sigurno necu boriti tako sto cu nekom drugom nametati otkrivanje/pokrivanje.

    pa to je vise nego iskrivljena percepcija da sa hijabom na glavi mozes da ispoljavas nekakvu slobodu seksualnosti.... to uopste nije isto polje u kome deluju hijab i seksualnost, za ovo drugo je - u domenu ove diskusije AKA "da radi sta hoce" - uslov slobodno ljudsko bice
    pa valjda je i pokrivanje seksualnost, ne samo otkrivanje? 
    "uslov slobodno ljudsko bice" - da. a dok ne napravimo taj mikroskop koji moze da nam pogledom u sinapse kaze koliko su neciji izbori slobodni (kad to budemo definisali u kontekstu zivljenja i odrastanja medju drugim ljudima), najbolje sto mozemo je da se vodimo onim sto vidimo - da li zakoni podrzavaju pravo na izbor, da li zene imaju finansijsku sigurnost itd.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-10

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Ointagru Unartan Thu May 25, 2017 5:21 am

    Daï Djakman Faré wrote:
    Radagast wrote:Pod jedan, islamofasizam nije ogranicen na imigrante u zapadnim drustima, postoji drzava gde je to zvanicna ideologija (iako je naravno ne zovu tako), koja praktikuje ropstvo i etnicko ciscenje nevernika (vidi pod Jazidi). Islamofasizam je takodje prisutan kao minorna struja u mnogim drzavama sa muslimanskom vecinom, koja aktivno radi na unistavanju ono malo sloboda koje u tim drustvima opstaju (pogledati recimo skorasnja desavanja u Indoneziji, od afere sa gradonacelnikom Dzakarte do posledica uvodjenja serijata u Acehu).

    Pod dva, postoji  takodje sociolosko objasnjenje za podrsku dela zapadne radnicke klase ekstremnoj desnici, oni su takodje zrtve rasta nejednakosti, globalizacije i "ekonomskog fasizma", ali to ne sprecava upotrebu koncepta fasizam kako se oni jadni ne bi jos i dodatno vredjali.
    jesu 'domicilne' radnicke klasa zapadnih zemalja zrtve neoliberalizma ali naravno da to ne sprecava upotrebu fasizma za njih jer islamski ekstremisti u npr BE evidentno nemaju za koga da obavljaju prljav posao odnosno u njihovom slucaju ne postoji precutna 'saradnja' elemenata drzave i dela elite kao kod fasista inace vec postoji samo goli disenfranshisement. i ono sto se desilo tokom ekonomske krize i austerity-ja sa upravo sa kulturalizacijom konflikta sa muslimanskom emigracijom jeste da je 'domicilnoj' fasistickoj desnici dat takav nod ili wink da su oni vidjeni kao preferirani oblik zivota na tim prostorima. i nazivanje muslimanskih emigranata fasistima je u tom smislu maltene tantamount zameni zrtve i pocinioca.

    dalje ako cemo odluciti da postoji islamofasizam u indoneziji, onda cemo svakako, sa razvijanjem paralelnih neoliberalnih procesa u budistickim zemljama jugoistocne azije, naci u situaciji da za svaku zemlju bivseg treceg sveta ili globalnog juga u kojoj ekonomsku opresiju u stopi prati drustveno-politicka opresija nazovemo fasistickom.

    e sada razumem da se sa ubrzanom globalizacijom dobijamo i disperziju tih koncepata i u tom smislu okej mi je da nazovemo nesto van evrope fasizmom (pa cak i da to ucinimo mi, iz evrope), ali neki simetricniji i adekvatniji kandidati za to bi bili arapski gulf states nego tako neke trecesvetske parije a la pakistan i indonezija. dakle ima ko generise to o cemu pricamo, a i ima na koga se najlakse zapati.

    Mislim da definicija fasizma ne bi trebalo da se obazire na pitanje morala i pravde, na to ko je zrtva a ko pocinilac, ko ima moralno pravo da koristi odredjeni naziv a ko ne -  ne tvrdim da ta pitanja nisu bitna, nego da je moguce i neophodno analizirati moderni fasizam sa politicki neutralnog stanovista.

    Islamska drzava u svojoj ideologiji i praksi sadrzi vise elemenata fasizma nego partije italijanskih neofasista: revolucionarni konzervativizam koji je definitivno rasksrtio sa parlamentarnom demokratijom, ideal zlatnog doba, narodnu sabornost, moralnu i pravnu superiornost clanova zajednice u odnosu na ne-clanove, vrednovanje rata i kult smrti. Ako oni nisu fasisti, niko nije.

    U islamofasiste racunam clanove pokreta koji su se stavili pod okrilje islamske drzave i pokreta sa slicnim projektima nasilnog vaspostavljanja serijata. Muslimanski imigranti na Zapadu su po incerciji u proseku konzervativniji od ne-muslimanskih sugradjana, ali su takodje (od druge generacije nadalje) manje konzervativni od populacije zemalja iz kojih poticu - osim manjine koja ja se okrenula fundamentalizmu i koja je daleko religioznija od roditelja. Medju tom manjinom ima i islamofasista.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 7994
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Daï Djakman Faré Thu May 25, 2017 7:02 am

    Radagast wrote:Mislim da definicija fasizma ne bi trebalo da se obazire na pitanje morala i pravde, na to ko je zrtva a ko pocinilac, ko ima moralno pravo da koristi odredjeni naziv a ko ne -  ne tvrdim da ta pitanja nisu bitna, nego da je moguce i neophodno analizirati moderni fasizam sa politicki neutralnog stanovista.

    Islamska drzava u svojoj ideologiji i praksi sadrzi vise elemenata fasizma nego partije italijanskih neofasista: revolucionarni konzervativizam koji je definitivno rasksrtio sa parlamentarnom demokratijom, ideal zlatnog doba, narodnu sabornost, moralnu i pravnu superiornost clanova zajednice u odnosu na ne-clanove, vrednovanje rata i kult smrti. Ako oni nisu fasisti, niko nije.

    U islamofasiste racunam clanove pokreta koji su se stavili pod okrilje islamske drzave i pokreta sa slicnim projektima nasilnog vaspostavljanja serijata. Muslimanski imigranti na Zapadu su po incerciji u proseku konzervativniji od ne-muslimanskih sugradjana, ali su takodje (od druge generacije nadalje) manje konzervativni od populacije zemalja iz kojih poticu - osim manjine koja ja se okrenula fundamentalizmu i koja je daleko religioznija od roditelja. Medju tom manjinom ima i islamofasista.
    okej, ali vidi da ovde nije to toliko pitanje morala i pravde koliko odnosa moci i drustveno-politicke infrastrukture. prosto ovi jedni imaju tu zaledjinu i imaju nod, a ovi drugi nemaju nista nalik tome.

    slazem se sa dosta stvari koje si rekao u vezi islamske drzave, ali oni su isto tako i mnogo postmoderni fenomen, tako da je u biti lako nazvati fasistima kao i svime sto nam padne napamet na potezu od historical reenactment vezbe gone wrong za patologizovane elemente muslimanske globalne underclass-e preko varvarske despotisticke teokratije do manifestacije pakla. pritom ISIS je potpuno transnacionalna tvorevina koja nije nastala kao inace failure modernih drzava da izvrse neku tranziciju nego je nastala u vakuumu failed state provizorijuma koji je napravila US koalicija intervencijom u iraku. prosto mozes toliki spektar stvari da upises tamo da mi se cini da nam se standardna terminologija malo lomi na slucaju ISIS.


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by паће Thu May 25, 2017 7:07 am

    i imaju nod

    Нод у смислу климоглава или...?

    А пропао другог пасуса, а шта ако је ово постмодернизовани фашизам?


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Daï Djakman Faré

    Posts : 7994
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Daï Djakman Faré Thu May 25, 2017 7:15 am

    pa to klimoglav (ohrabrivanje) ili precutnu saradnju/blind eye drzave i/ili nekih politickih/drustvenih elemenata. to bi npr ovi 'domicilni' fasisti u BE imali docim ovi drugi 'pridosli' imaju samo resantiman, 72 device i CNN.

    postmoderni fasizam je vec whole another ballgame od islamofasizam.


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-15

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by No Country Thu May 25, 2017 8:03 am

    lalinea wrote:
    No Country wrote:
    Потпуно подржавам, без икакве задршке - али хоћу да препознамо и да је сама идеја хиџаба сасвим супротна овом твом начелу.
    Isto kao i ideja gornjeg dela bikinija. Ali ti me nisi pitao da li na plazi gde toples nije zabranjen osetim nelagodu kad prodjem pored zene koja pristaje da joj se taj neprijatni komad odce useca u vrat etc. izdvajanje hijaba u toj prici vuce na nesto drugo.
    Nijedna zena nije telo izolovano u vakumu - sve mi biramo, preradjujemo i koristimo ono sto nam se prezentovalo tokom odrastanja i tu svako pravi svoje izbore koji simboli cega su za nju prihvatljivi. ni hijab ni bikini, tamo gde je dozvoljeno de se ne nosi ni jedan, nisu suprotni mom nacelu da zelim svet gde zene mogu da rade sta hoce, a sta ce koja u tom svetu izabrati nije moja stvar.
    Мало се вртимо у круг, што и јесте симптоматично за хиџаб. Уосталом, ништа друго нисам ни хтео да кажем осим да потцртам ту нашу, западну, двострукост и неодлучност по овом питању. Дакле one more time: хиџаб је по томе што јесте, како је настао, како функционише и пре свега по томе шта значи потпуно супротан и несагласан са твојим (а и мојим) начелом "да желим свет у коме жене могу да раде шта хоће, а шта ће која у том свету изабрати није моја ствар". Хиџаб је објективно супротан том свету. Ношење хиџаба, а нарочито у варијанти у којој представља сасвим слободан избор, представља (и) поруку уперену против тог твог и мог пожељног света. Што само по себи није ништа страшно, што рече Радагаст у истинској демократији би представљало позив на дијалог. Међутим тај дијалог изостаје, или се на нож дочекује (па и овде, на форуму). Међу десничарима хиџаб представља јасан знак непријатеља и треба га законом забранити. Код левих либерала све се завршава на идентитетској политици: свако има право да носи шта год хоће и баста - крај приче!
    plachkica

    Posts : 16128
    Join date : 2014-11-06

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by plachkica Thu May 25, 2017 8:09 am

    No Country wrote:
    lalinea wrote:
    Isto kao i ideja gornjeg dela bikinija. Ali ti me nisi pitao da li na plazi gde toples nije zabranjen osetim nelagodu kad prodjem pored zene koja pristaje da joj se taj neprijatni komad odce useca u vrat etc. izdvajanje hijaba u toj prici vuce na nesto drugo.
    Nijedna zena nije telo izolovano u vakumu - sve mi biramo, preradjujemo i koristimo ono sto nam se prezentovalo tokom odrastanja i tu svako pravi svoje izbore koji simboli cega su za nju prihvatljivi. ni hijab ni bikini, tamo gde je dozvoljeno de se ne nosi ni jedan, nisu suprotni mom nacelu da zelim svet gde zene mogu da rade sta hoce, a sta ce koja u tom svetu izabrati nije moja stvar.
    Мало се вртимо у круг, што и јесте симптоматично за хиџаб. Уосталом, ништа друго нисам ни хтео да кажем осим да потцртам ту нашу, западну, двострукост и неодлучност по овом питању. Дакле one more time: хиџаб је по томе што јесте, како је настао, како функционише и пре свега по томе шта значи потпуно супротан и несагласан са твојим (а и мојим) начелом "да желим свет у коме жене могу да раде шта хоће, а шта ће која у том свету изабрати није моја ствар". Хиџаб је објективно супротан том свету. Ношење хиџаба, а нарочито у варијанти у којој представља сасвим слободан избор, представља (и) поруку уперену против тог твог и мог пожељног света. Што само по себи није ништа страшно, што рече Радагаст у истинској демократији би представљало позив на дијалог. Међутим тај дијалог изостаје, или се на нож дочекује (па и овде, на форуму). Међу десничарима хиџаб представља јасан знак непријатеља и треба га законом забранити. Код левих либерала све се завршава на идентитетској политици: свако има право да носи шта год хоће и баста - крај приче!


    E, ovo je moj problem sa hidžabom, kad ga nosi žena koja stvarno ima pravo na izbor,
    ona šalje poruku onim ženama koje to pravo nemaju, koje tek treba da se izbore za to pravo,
    a uz to daju argument i onima koji im to pravo na izbor oduzimaju.
    lalinea

    Posts : 3420
    Join date : 2014-10-28

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Thu May 25, 2017 8:54 am

    NC, ali mi ovde pricamo o zabrani, a bogami i o 'osecaju nelagode kad prodje zena u hijabu' - gimila stvari moze da se podvede pod to sto ti pises (protivno mojoj ideji idealnog sveta), pa ne pozivam na zabranu i ne osecam konstantnu nelagodu zbog njih. Meni smeta sto se hijab izdvaja, jer to, kao sto je vec receno, vuce na neke druge pojave u drustvu... ako cemo da raspravljamo generalno sta sve meni moze da izazove nelagodu jer vidim direktnu vezu sa neravnopravnim tretmanom zena, to je sasvim druga prica. Ali opet iznad toga stavljam necije pravo da bira.

    Edit: ne znam de li razumes sta hocu da ti kazem. Pocelo je od tvog 'zapadna zena mora da oseti nelagodu kad prodje pored zene u hijabu jerbo njene majke bake su se borile..." - ne, ne osecam nelagodu u tom settingu, tj u zemlji gde izbor postoji. To bi bilo potpuno licimerno jer daleko od toga da i ja ne radim/koristim.gomilu stvari koje imaju koren u nejednakosti... osecam.nelagodu npr kod situacija kao ona u avionu, ali to nije do hijaba.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    lalinea

    Posts : 3420
    Join date : 2014-10-28

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Thu May 25, 2017 9:42 am

    plachkica wrote:
    No Country wrote:
    Мало се вртимо у круг, што и јесте симптоматично за хиџаб. Уосталом, ништа друго нисам ни хтео да кажем осим да потцртам ту нашу, западну, двострукост и неодлучност по овом питању. Дакле one more time: хиџаб је по томе што јесте, како је настао, како функционише и пре свега по томе шта значи потпуно супротан и несагласан са твојим (а и мојим) начелом "да желим свет у коме жене могу да раде шта хоће, а шта ће која у том свету изабрати није моја ствар". Хиџаб је објективно супротан том свету. Ношење хиџаба, а нарочито у варијанти у којој представља сасвим слободан избор, представља (и) поруку уперену против тог твог и мог пожељног света. Што само по себи није ништа страшно, што рече Радагаст у истинској демократији би представљало позив на дијалог. Међутим тај дијалог изостаје, или се на нож дочекује (па и овде, на форуму). Међу десничарима хиџаб представља јасан знак непријатеља и треба га законом забранити. Код левих либерала све се завршава на идентитетској политици: свако има право да носи шта год хоће и баста - крај приче!


    E, ovo je moj problem sa hidžabom, kad ga nosi žena koja stvarno ima pravo na izbor,
    ona šalje poruku onim ženama koje to pravo nemaju, koje tek treba da se izbore za to pravo,
    a uz to daju argument i onima koji im to pravo na izbor oduzimaju.
    A kad je ta ista zena u hijabu policajac, vozac autobusa, sportski sudija....i bez problema radi sa muskarcima - onda im ne salje nikakvu poruku? Nemam nikakvu statistiku, ali nekako intuitivno osecam da je to jaca i znacajnija poruka tim drugim zenama nego da je prosto skinula hijab.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-15

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by No Country Thu May 25, 2017 10:42 am

    lalinea wrote:NC, ali mi ovde pricamo o zabrani, a bogami i o 'osecaju nelagode kad prodje zena u hijabu' - gimila stvari moze da se podvede pod to sto ti pises (protivno mojoj ideji idealnog sveta), pa ne pozivam na zabranu i ne osecam konstantnu nelagodu zbog njih. Meni smeta sto se hijab izdvaja, jer to, kao sto je vec receno, vuce na neke druge pojave u drustvu... ako cemo da raspravljamo generalno sta sve meni moze da izazove nelagodu jer vidim direktnu vezu sa neravnopravnim tretmanom zena, to je sasvim druga prica. Ali opet iznad toga stavljam necije pravo da bira.

    Edit: ne znam de li razumes sta hocu da ti kazem. Pocelo je od tvog 'zapadna zena mora da oseti nelagodu kad prodje pored zene u hijabu jerbo njene majke bake su se borile..." - ne, ne osecam nelagodu u tom settingu, tj u zemlji gde izbor postoji. To bi bilo potpuno licimerno jer daleko od toga da i ja ne radim/koristim.gomilu stvari koje imaju koren u nejednakosti... osecam.nelagodu npr kod situacija kao ona u avionu, ali to nije do hijaba.
    Већ сам се једном извињавао гледе трапаве употребе "осећаја", треба ли опет? Коначно, немам ни ја ама баш никакав осећај нелагоде пред хиџабом, давно сам се на све навикао, и такође сам од тих оматорелих хипика што воле хиљаду цветова, што разнијих и шаренијих... но постоји ту та занимљива идеолошка тракалица, чини ми се да сам успео да је донекле дефинишем, мада свакако изокола и у превише постова.

    Право да се бира је неприкосновено. То још увек не значи  да сваки избор треба подржати. И ту је дотична тракалица: потребно је безусловно подржати право да се носи хиџаб, и то свуда (ФИБА га нпр. од ове сезоне признаје као регуларни део кошаркашке униформе, што је супер), али је истовремено потребно вредносно се одредити према нечему што јесте јасан симбол (и инструмент) подређености жене. Леви либерали имају поприличан проблем да ухвате дотичну равнотежу, и мени је оно што је Аида рекла и што је покренуло читаву дискусију - зазвучало типичним по ту неравнотежу, па сам онда по томе бушио. That's all, стварно немам намеру да вртим ову плочу по пети пут.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Ferenc Puskás Thu May 25, 2017 11:32 am

    Ja imam nelagodu jebiga. Nedavno sam se 2x sreo sa saudijskom obitelji, on u đinsu, one betmeni. Ne znam da li se rukovati, da li gledati, da li ona vidi mene kad ja ne vidim nju, da li ona postoji kad se ne vidi, 100 pitanja u situaciji kad su mi dovoljna 2-3. 

    Ideološki sam ostao u '45oj. Od pada berlinskog zida i propasti Juge za mene je sve ovo novo. Moram se naviknuti valjda, ne znam ni sam.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Guest Thu May 25, 2017 12:10 pm

    ne postoji ni jedan dobar razlog zašto bi neko nosio hidžab, da je to nešto kul, nosili bi ga muškarci
    Anonymous
    Guest

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Guest Thu May 25, 2017 1:07 pm

    uveo bih za sve religije da takva pravila vaze u privatnoj kuci vernika i naravno u njihovom verskom objektu, sav ostali javni prostor, mrs u kurac i hidzabi i brojanice i krstace i ostale mantije.
    avatar

    Posts : 18178
    Join date : 2014-12-12

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by beatakeshi Thu May 25, 2017 1:27 pm

    A Bekam da nosi maramu
    Hijab and the modern gal - Page 7 9237f37f15c7b748e42f64bf8326595a
    Anonymous
    Guest

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Guest Thu May 25, 2017 1:39 pm

    hidzabi i mantije su kao da fudbaler ceo dan hoda u kopackama i znojavim gacama, svuda
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by паће Fri May 26, 2017 1:07 am

    diktotar wrote:hidzabi i mantije su kao da fudbaler ceo dan hoda u kopackama, хеланкама i znojavim gacama, svuda


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    lalinea

    Posts : 3420
    Join date : 2014-10-28

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Fri May 26, 2017 5:00 am

    No Country wrote:
    Право да се бира је неприкосновено. То још увек не значи  да сваки избор треба подржати. И ту је дотична тракалица: потребно је безусловно подржати право да се носи хиџаб, и то свуда (ФИБА га нпр. од ове сезоне признаје као регуларни део кошаркашке униформе, што је супер), али је истовремено потребно вредносно се одредити према нечему што јесте јасан симбол (и инструмент) подређености жене. Леви либерали имају поприличан проблем да ухвате дотичну равнотежу, и мени је оно што је Аида рекла и што је покренуло читаву дискусију - зазвучало типичним по ту неравнотежу, па сам онда по томе бушио. That's all, стварно немам намеру да вртим ову плочу по пети пут.
    simbola podredjenosti i neravnopravnog tretmana zena ima koliko hoces i ja sam prema svima njima jasno vrednosno odredjena (odredjenost: problematicni su, ali dosta tih simbola mnoge zene u ravnopravnijim drustvima, me included, uvrscuju u svoje zivote na neki nacin, bez da se tu zaista radi o podredjenosti. sto ne znaci da negiram da u nekom drugom vremenu, ili na nekom drugom prostoru simbol i podredjenost ne idu ruku pod ruku. ali taj problem se nece resiti zabranom). ali nikako ne vidim kakve to veze sa ovom pricom gde se igramo pick and choose simbol koji ti smeta - sto je ono sto meni smeta.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-15

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by No Country Fri May 26, 2017 7:49 am

    Па сад, ако постоји видан симбол опресије које западне жене једнако масовно носе - онда ова моја прича дабоме нема везе с мозгом и штавише ми је могуће спочитавати предрасуде и расизам. А то што смо се "од милиона симбола у'ватили баш за овај" - па јеби га, тако функционишу топици на форуму, плус је Аида рекла то што је рекла (скоро ништа, бајдвеј), Шуки у свом стилу кренуо да прави од комарца магарца, а ја једва дочекао да левим либералима (у које уредно и себе укључујем) мало нагазим на тај праведнички а заправо врло непромишљени жуљ.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    lalinea

    Posts : 3420
    Join date : 2014-10-28

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Fri May 26, 2017 8:03 am

    Nisam mislila sto smo se mi natopiku uhvatili za hijab, to se odnosilo na buku koja se oko toga dize u ovim prosvecenim zemljama. To je ono sto meni smeta. A opet - ja da hocu da se setam leti bez majce kao sto mogu muskarci, ne bi se dobro zavrsilo.  medjutim to je ok, mi smo prosveceni pa su nasi simboli neravnopravnosti ok. Ovi iz drygih kultura nisu.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Erős Pista

    Posts : 81194
    Join date : 2012-06-10

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Erős Pista Fri May 26, 2017 8:12 am

    No Country wrote:Па сад, ако постоји видан симбол опресије које западне жене једнако масовно носе - онда ова моја прича дабоме нема везе с мозгом и штавише ми је могуће спочитавати предрасуде и расизам. А то што смо се "од милиона симбола у'ватили баш за овај" - па јеби га, тако функционишу топици на форуму, плус је Аида рекла то што је рекла (скоро ништа, бајдвеј), Шуки у свом стилу кренуо да прави од комарца магарца, а ја једва дочекао да левим либералима (у које уредно и себе укључујем) мало нагазим на тај праведнички а заправо врло непромишљени жуљ.

    "Oh, my mind!"


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Notorious

    Posts : 1180
    Join date : 2014-10-29
    Location : Beograd

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Notorious Fri May 26, 2017 8:17 am

    Čak i da neke žene osećaju nelagodu i zamišljaju Emmeline Pankhurst kako se prevrće u grobu, ne vidim ni kako ni zašto bi to smelo da utiče na odluku drugih žena da nose hidžab.
    Јанош Винету

    Posts : 5173
    Join date : 2016-01-26

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Јанош Винету Fri May 26, 2017 8:18 am

    @linea
    Velika neravnopravnost što ne možeš da ideš gola usred grada.


    Last edited by Utvara on Fri May 26, 2017 8:20 am; edited 1 time in total


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    No Country

    Posts : 10944
    Join date : 2015-05-15

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by No Country Fri May 26, 2017 8:19 am

    2 Лалинеа

    Ти се тада ниси била ни родила, но ономад је топлес сасвим освојио европске плаже (јесте, осим Азре и новог вала и првака Европе у фудбалу имали смо и топлес, бог је некима дао све а некима ништа), а весели Италијани су имали и самоорганизоване "естетске комисије", кретене који би се шетали плажама и понеку, дабоме старију, госпођу замолили да ипак обуче горњи део.

    2 Вилијам

    А значи ипак је било мени упућено? Well, well.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!

    Hijab and the modern gal - Page 7 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 7:34 am