Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Hijab and the modern gal

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Nino Quincampoix Wed May 24, 2017 1:06 am

    90% muslimanki koje pokrivaju glavu u Francuskoj izgledaju otprilike ovako.

    Hijab and the modern gal - Page 6 _75967702_154376726

    Hijab and the modern gal - Page 6 Par-3142200-jpg_2789038_660x287

    Hijab and the modern gal - Page 6 9233849b4339cdcaa7b39e9ae145ed9b293c557ad1e7225974e92825919fa81c
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by boomer crook Wed May 24, 2017 1:08 am

    iranci naravno. dole libijci u britaniji.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by boomer crook Wed May 24, 2017 1:09 am

    Hubert de Montmirail wrote:90% muslimanki koje pokrivaju glavu u Francuskoj izgledaju otprilike ovako.

    Hijab and the modern gal - Page 6 _75967702_154376726

    Hijab and the modern gal - Page 6 Par-3142200-jpg_2789038_660x287

    Hijab and the modern gal - Page 6 9233849b4339cdcaa7b39e9ae145ed9b293c557ad1e7225974e92825919fa81c

    jbg, iskreno ne vidim problem. ja imam drugare turke, potpuno sekularizovane, koji ne jedu svinju. kazu da im je jednostavno gadno.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Nino Quincampoix Wed May 24, 2017 1:13 am

    Nemam ni ja problem. Pričamo valjda o tome da neke muslimanke moraju da ga nose, što zbog pretnji nasiljem, što zbog ekonomskih pritisaka, što zbog toga što će biti izopštene iz zajednice.
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by boomer crook Wed May 24, 2017 1:16 am

    nema drustva na svetu koje na neki nacin ne vrsi taj pritisak i nema drustva u kojem se zene protiv tog pritiska na neki nacin ne bore. zabrana pokrivanja kose u evropi je gotovo uvek, objektivno sto bi rekli staljinisti, rasisticka.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Nino Quincampoix Wed May 24, 2017 1:17 am

    sve se slažem
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by boomer crook Wed May 24, 2017 1:19 am

    pa drug zvezdas se nesto naljutio.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40024
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by паће Wed May 24, 2017 2:00 am

    Сад сте ме подсетили на нешто блаже али слично.

    Ако изузмемо војску (тј државну принуду), ја већ четрдесетак година успешно избегавам места где је обавезна кравата. У ствари, немам ниједан сако. Купили ми један кад сам се женио, више га нисам облачио, нити знам шта је после било с њим.

    Да ми се носи униформа, био бих поштар.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by kondo Wed May 24, 2017 9:42 am

    upravo i pisem o hijabu ostape, do ninja kornjaca nisam stigao niti planiram.

    niko, sem mozda andjeoa nije pisao da bi zabrana versko/fundamentalistickih obicaja u javnom prostoru doprinela oslobadjanju grupa ciji su znacajni i verovatno najvazniji simboli drustvene opresije upravo ti i takvi obicaji (oblacenja). 

    medju nasim devojkama avganistankama u centru koje su urbane (kabul), tinejdzerke, doterane (sto se cesto granici sa zapadnim konceptima) ima dosta onih koje skinu maramu dok su u zenskoj grupi i traju casovi. nekoliko njih ne kriju da mrze da se pokrivaju i koriste svaku situaciju da se otkriju. kad smo ih vodili na setnje po gradu i po kalemegdanu, skoro je bilo potresno koliko je nekima to bilo vazno. medjutim, uvek kada se u istoj prostoriji nadje i neki muskarac iz njihove zajednici ili ako vide nekoga na ulici, one ce staviti maramu, iako to nece uraditi za muskarca iz srbije. isto tako, ta jedna devojka koja nam je na jednoj pseudo feministickoj (u pokusaju) sesiji pricala koliko mrzi da bude pokrivena, njoj nije palo napamet da skine maramu sa glave kada joj je u posetu dosao brat iz nemacke.

    ne znam kako se menja klima u toj zajednici za tu promenu i ne znam da li to sto su iranke relaksiranije ima veze sa time sto si siiti ili ne. tek ove iranke u tranzitu u beogradu su u ogromnoj vecini nepokrivene niti imaju namere da to rade. mislim zapravo da neke na tome baziraju svoje azilne nade, slusao sam jednu koja prica o tome da su prodali sve sto su imali u iranu da bi krenuli u evropu da ne bi trpeli taj pritisak i da bi mogla da se oblaci kako hoce.

    ti turci koji ne jedu svinju jer im je gadno spadaju u ono sto se zove "nije sija nego vrat". to je gore nego pokrivena zena, oni svesno (da ne kazem sekularno) praktikuju jedan verski mit. moja zena ne jede svinjetinu zato sto ima reumaticne napade koje izmedju ostalog izaziva svinjsko meso.


    Last edited by Kondo on Wed May 24, 2017 10:06 am; edited 1 time in total


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Guest Wed May 24, 2017 9:47 am

    Teško da su verski običaji najvažniji deo njihove opresije, to je u principu samo simptom.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by kondo Wed May 24, 2017 9:56 am

    nisam to napisao... ustvari sad vidim da mozda i jesam Hijab and the modern gal - Page 6 3579118792 tj da se moze tako citati, no mislim na obicaj nosenja hijaba (u drugom delu tog pasusa) a ne na verske obicaje. jasno je da to nije verski obicaj, pisao sam o tome u prethodnim postovima, to je drustvena stvar, znak pripadnosti zajednici.

    edit - ispravio sam pasus


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40024
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by паће Wed May 24, 2017 10:53 am

    Kondo wrote: jasno je da to nije verski obicaj, pisao sam o tome u prethodnim postovima, to je drustvena stvar, znak pripadnosti zajednici.

    Да, то сам нашао неколико пута да нигде у курану не пише ништа о томе, да су то накнадно измислили. Што, наравно, не спречава утериваче тог обичаја да то представљају као питање вере.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    lalinea

    Posts : 3434
    Join date : 2014-10-29

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Wed May 24, 2017 12:49 pm

    @Radagast - nisam bas sigurna da je burka dosla dotle da moze da se tretira kao kukasti krst, pa je OK braniti je zakonom zbog toga ko je vecinom nosi u Francuskoj...

    @Kondo - a meni smeta sto ti 'vristeci' simboli zenske opresije bodu oci iz druge kulture a onoliko vristecih simbola ima i u ovoj nasoj, prosvecenoj, samo ako malo postavis stvari drugacije. pa najveci od svih je meni cinjenica da na 40C mozes da vidis gomilu muskaraca u AUS bez majce, a mene bi uhapsilo da probam tako. 
    Ja kad procitam da se neka tv voditeljka u nekoj zapadnoj zemlji bori za pravo da vodi emisiju u hijabu, meni nije prva pomisao da ona hoce da propagira opresiju zena i islamski extremizam, vec vidim borbu zene da bude prihvacena nevezano za svoj odnos prema seksualnosti. 

    opet - ja ne pricam o hijabu u Avganistanu. ja pricam o hijabu/burci/niqabu na zapadu. bez razmisljanja bih branila pravo bilo koje od tih devojaka koje pominjes da se ne pokrivaju. 
    ne navijam ja za hijab, ja navijam za pravo zene da sa svojom seksualnoscu radi sta hoce a drustvo nek se nosi u tri lepe. a za svoja prava se sigurno necu boriti tako sto cu nekom drugom nametati otkrivanje/pokrivanje.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Ointagru Unartan Wed May 24, 2017 12:58 pm

    lalinea wrote:@Radagast - nisam bas sigurna da je burka dosla dotle da moze da se tretira kao kukasti krst, pa je OK braniti je zakonom zbog toga ko je vecinom nosi u Francuskoj...

    Ne izvrci, nisam napisao da je ok braniti je zakonom zbog toga ko je vecinom nosi u Francuskoj, neko da je ok zabraniti je u Francuskoj zbog toga ko je vecinom nosi u Francuskoj. U Francuskoj je burka simbol islamofasizma koji, osim po dosadasnjem broju zrtava, nije bolji od ostalih formi fasizma.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    lalinea

    Posts : 3434
    Join date : 2014-10-29

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Wed May 24, 2017 1:04 pm

    pa ne izvrcem, bas na to sam mislila - braniti je u Francuskoj.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Ointagru Unartan Wed May 24, 2017 1:22 pm

    Ok.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8041
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Daï Djakman Faré Wed May 24, 2017 2:57 pm

    ja bih dekretom zabranio termin islamofasizam.

    prvo, ako je sustina pojma fasizma ideja izopstavanja neke drustvene grupacije (kao sto verujem da jeste) onda bi pre termina islamofasizma trebao da postoji termin ekonomski fasizam koji bi adresirao izopstenost muslimanskih migranata iz maticnih drustava drzava u koje su se doselili i uopste njihovu izlozenost ekstremistickim, pa tu ako hoces i islamofasistickim ideologijama.

    a drugo postoji nesto uzasno peverzno u ideji da se u evropi, kolevci fasizma, u kontekstu fenomena islamskog ekstremizma koji je poceo kao anti-kolonijalna borba u arapskom svetu i do skora bio instrument zapadnog imperijalizma i fasistickih politika in turn upotrebljaba koncept kojim oznacavamo te neke istorijske tendencije u evropi. neukusno je ako ne ista.


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    lalinea

    Posts : 3434
    Join date : 2014-10-29

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Wed May 24, 2017 3:08 pm

    Zovite kako god sta hocete. Al nemojmo da od svih mogucih simbola tog -izma, zabranjujemo bas burku (ona zabrana burkinija je jos smesnija stvar). Sigurna sam da postoje i druge stvari koje su vezane za tu grupaciju i mogu se tretirati kao 'simbol', a nisu zabranjene u Francuskoj.
    Edit: hocu reci, zato mislim da nije opravdano.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by kondo Wed May 24, 2017 3:24 pm

    lalinea wrote:Zovite kako god sta hocete. Al nemojmo da od svih mogucih simbola tog -izma, zabranjujemo bas burku (ona zabrana burkinija je jos smesnija stvar). Sigurna sam da postoje i druge stvari koje su vezane za tu grupaciju i mogu se tretirati kao 'simbol', a nisu zabranjene u Francuskoj.
    Edit: hocu reci, zato mislim da nije opravdano.


    Prilicno izvesno da ne postoji druga stvar koja je tako jak simbol i koja opstaje u svim tradicionalnim zajednicama bez obzira na to da li su iz Singapura, Juznog Sudana, Alzira ili iz Bosne. 

    Ako probas da okacis sliku muskarca iz Bradforda sa muhadzedinskom(tm) bradom do pupka (ili Karima Benzeme, svejedno), okacicu ti sliku Samira Nasrija.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Ointagru Unartan Wed May 24, 2017 3:30 pm

    Daï Djakman Faré wrote:ja bih dekretom zabranio termin islamofasizam.

    prvo, ako je sustina pojma fasizma ideja izopstavanja neke drustvene grupacije (kao sto verujem da jeste) onda bi pre termina islamofasizma trebao da postoji termin ekonomski fasizam koji bi adresirao izopstenost muslimanskih migranata iz maticnih drustava drzava u koje su se doselili i uopste njihovu izlozenost ekstremistickim, pa tu ako hoces i islamofasistickim ideologijama.

    a drugo postoji nesto uzasno peverzno u ideji da se u evropi, kolevci fasizma, u kontekstu fenomena islamskog ekstremizma koji je poceo kao anti-kolonijalna borba u arapskom svetu i do skora bio instrument zapadnog imperijalizma i fasistickih politika in turn upotrebljaba koncept kojim oznacavamo te neke istorijske tendencije u evropi. neukusno je ako ne ista.

    Pod jedan, islamofasizam nije ogranicen na imigrante u zapadnim drustima, postoji drzava gde je to zvanicna ideologija (iako je naravno ne zovu tako), koja praktikuje ropstvo i etnicko ciscenje nevernika (vidi pod Jazidi). Islamofasizam je takodje prisutan kao minorna struja u mnogim drzavama sa muslimanskom vecinom, koja aktivno radi na unistavanju ono malo sloboda koje u tim drustvima opstaju (pogledati recimo skorasnja desavanja u Indoneziji, od afere sa gradonacelnikom Dzakarte do posledica uvodjenja serijata u Acehu).

    Pod dva, postoji  takodje sociolosko objasnjenje za podrsku dela zapadne radnicke klase ekstremnoj desnici, oni su takodje zrtve rasta nejednakosti, globalizacije i "ekonomskog fasizma", ali to ne sprecava upotrebu koncepta fasizam kako se oni jadni ne bi jos i dodatno vredjali.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    lalinea

    Posts : 3434
    Join date : 2014-10-29

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by lalinea Wed May 24, 2017 3:52 pm

    Kondo wrote:
    lalinea wrote:Zovite kako god sta hocete. Al nemojmo da od svih mogucih simbola tog -izma, zabranjujemo bas burku (ona zabrana burkinija je jos smesnija stvar). Sigurna sam da postoje i druge stvari koje su vezane za tu grupaciju i mogu se tretirati kao 'simbol', a nisu zabranjene u Francuskoj.
    Edit: hocu reci, zato mislim da nije opravdano.


    Prilicno izvesno da ne postoji druga stvar koja je tako jak simbol i koja opstaje u svim tradicionalnim zajednicama bez obzira na to da li su iz Singapura, Juznog Sudana, Alzira ili iz Bosne. 

    Ako probas da okacis sliku muskarca iz Bradforda sa muhadzedinskom(tm) bradom do pupka (ili Karima Benzeme, svejedno), okacicu ti sliku Samira Nasrija.
    Onda znaci nije samo do toga ko je nosi u Francuskoj, ne? Btw, mi nismo pricali o simbolu tradicionalizma, vec o simbolu odredjenog fasizma, tako da ovaj argument ne stoji.
    Ako cemo da se obracunavamo sa tradicionalizmom generalno, onda nam je lista za zabranu poduza i nije ogranicena na samo jednu grupu.


    _____
    you cannot simply trust a language model when it tells you how it feels
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by kondo Wed May 24, 2017 4:10 pm

    naravno da psihicki nije samo do toga ko sta nosi. intuitivno ljudi potpuno drugacije gledaju na zenu u burci i na zenu u sariju, iako je u sustini dosta slican mehanizam kontrole unutar zajednice. sad, kad bi hindustanci krenuli da se rendomli detoniraju sa po tonu dinamita, i taj bi se narativ brzo promenio i ustupio mesto predrasudi.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by No Country Wed May 24, 2017 4:12 pm

    lalinea wrote:ne navijam ja za hijab, ja navijam za pravo zene da sa svojom seksualnoscu radi sta hoce a drustvo nek se nosi u tri lepe. a za svoja prava se sigurno necu boriti tako sto cu nekom drugom nametati otkrivanje/pokrivanje.
    Потпуно подржавам, без икакве задршке - али хоћу да препознамо и да је сама идеја хиџаба сасвим супротна овом твом начелу.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by No Country Wed May 24, 2017 6:44 pm

    Другим речима: погинућу за твоје право да носиш хиџаб, али и за моје право да ти кажем да на глави имаш симбол опресије.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Erős Pista

    Posts : 81371
    Join date : 2012-06-10

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Erős Pista Wed May 24, 2017 9:17 pm



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Hijab and the modern gal - Page 6 Empty Re: Hijab and the modern gal

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 6:14 pm