Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Heraldika i veksilologija

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Sun Apr 09, 2017 1:37 pm

    паће wrote:Има ли у текућој светској хералдици иједан виђенији урадак да је технички обухватио и напредак учињен у ликовним уметностима последњих векова? Мени то све изгледа као да га је цртао неко пре тога.

    Ја б' ангажовао стрипаџије и дизнајнереРЖ за логотрипеРЖ да то ураде у препознатљиво данашњем стилу. Као што је био урађен грб Зрењанина пре него што су га заменили некаквим хором бечких анђела или тако нечим.

    Imaš u svetskoj heraldici svašta, moderan dizajn nije nužno u konfliktu sa starostavnim heraldičkim pravilima. U krajnjoj liniji barok je gotovo poptuno rasturio srednjevekovnu heraldičku estetiku, posebno u centralnoj Evropi, a pravila su pritom ostala gotovo nedirnuta.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Sun Apr 09, 2017 1:38 pm

    ♏ wrote:Je l' stigao da napravi grbove FKP i FKCZ? Heraldičke, ne ove ambleme što su sad u upotrebi...

    Nadam se da hoće u nekom trenutku, mora red da se zna. Evo npr. kako izgeldaju grbovi britanskog Olimpijskog komiteta i engleskog fudbalskog saveza:

    Heraldika i veksilologija - Page 2 TeamGBpatent003

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Fa_zps1647e2b1
    ficfiric

    Posts : 33875
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by ficfiric Sun Apr 09, 2017 5:08 pm

    zastitnik gotama wrote:Najjaci gradski grb u Srbiji ima Kikinda

    Dje im je ordenje ako su najjaci? Mi imamo tri Heraldika i veksilologija - Page 2 374745749


    Heraldika i veksilologija - Page 2 Sabac-grb-veliki


    Sto se tice grba Kikinde, neki lik odatle mi je pricao kako su dolazili predstavnici neke turske firme u Kikindu, pa nisu mogli da skinu pogled sa blokcica i olovke


    _____


    Uprava napolje!

    Јанош Винету

    Posts : 5173
    Join date : 2016-01-26

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Јанош Винету Sun Apr 09, 2017 7:47 pm

    Karađorđeva Zvezda sa mačevima...

    Istoričari, jel istina to što kažu da je Karđorđeva Zvezda sa mačevima imala posebnu ulogu u poratnom i ratnom društvu Srbije?

    Čitao sam negde na internetima, navodno je ceo bataljon morao da se saglasi da bi se nekome dodelila Karađorđeva Zvezda, te i da su komunisti respektovali to zvanje i pokušavali na sve načine da pridobiju nosioce Zvezde za sebe, jer su takvi ljudi bili vrlo poštovani u društvu.
    Koliko to odgovara istini?

    Takođe važi i za crnogorsko odlikovanje, Medalju Obilića.


    _____
    Burundi is an exception among other nations because it is a country which gave God first place, a God who guards and protects from all misfortune.
    Burundi... opskurno udruženje 20ak levičarskih intelektualaca, kojima je fetiš odbrana poniženih i uvredjenih.
    паће

    Posts : 39807
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by паће Sun Apr 09, 2017 7:50 pm

    zastitnik gotama wrote:
    ovo drugo nje hor beckih decaka, nego vaznesene bogorodice, sto je i bio grb grada od 1700 i neke, kad ga dobio od cara und kralja, pa sve dok nisu nazvali grad po sovjetskom teroristi.

    К&К се ређе сврстава у изворишта кича јер су имали довољно пара а и довољно су далеко у прошлости. Ал' мени то не смета, ни та лова ни та старост - доста њиховог ми је остало ружно. Па и овај грб. Онај комуњарски је три у чело за ово.

    ficfiric wrote:
    zastitnik gotama wrote:Najjaci gradski grb u Srbiji ima Kikinda

    Sto se tice grba Kikinde, neki lik odatle mi je pricao kako su dolazili predstavnici neke turske firme u Kikindu, pa nisu mogli da skinu pogled sa blokcica i olovke

    А гле како Турци умеју да препознају своје фаце од пре двеста година Heraldika i veksilologija - Page 2 1143415371.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Filipenko Sun Apr 09, 2017 8:29 pm

    Utvara wrote:Karađorđeva Zvezda sa mačevima...

    Istoričari, jel istina to što kažu da je Karđorđeva Zvezda sa mačevima imala posebnu ulogu u poratnom i ratnom društvu Srbije?

    Čitao sam negde na internetima, navodno je ceo bataljon morao da se saglasi da bi se nekome dodelila Karađorđeva Zvezda, te i da su komunisti respektovali to zvanje i pokušavali na sve načine da pridobiju nosioce Zvezde za sebe, jer su takvi ljudi bili vrlo poštovani u društvu.
    Koliko to odgovara istini?

    Takođe važi i za crnogorsko odlikovanje, Medalju Obilića.


    Postavljaš niz zajebanih pitanja, nadam se da će neko od istoričara da raspetlja taj gordijev čvor. S moj strane, ono što znam:

    1) Imala je posebnu ulogu, naravno. Ali koliko mi je poznato, dobitnici nisu cvonjka videli dok nije došla SFRJ.

    2) Za bataljon, zavisi. Imao si verziju sa mačevima i bez mačeva, kao i za oficira i podoficire i vojnike. Mislim da se morao saglasiti nadležni oficir i četa ako se dodeljuje varijanta sa mačevima, jebem li ga.

    3) Komunisti su naravno respektovali te ljude maksimalno (dokle god se nije radilo o narodnim neprijateljima  Heraldika i veksilologija - Page 2 29297947 ) i koliko mi je poznato trudili su se da te ljude nekako namire, posebno ako su bili u teškoj materijalnoj situaciji. Penzija, mesto za život za one bez krova nad glavom itd.

    4) Molim te da ne vređaš Srbe i Crnogorce dovođenjem Miloša Obilića u vezu sa tzv. crnogorskom državnošću.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Ferenc Puskás Sun Apr 09, 2017 10:57 pm

    Utvara wrote:Karađorđeva Zvezda sa mačevima...

    I
    Za zvezdu ne znam, šnicla 100%.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    паће

    Posts : 39807
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by паће Sun Apr 09, 2017 11:16 pm

    otto katz wrote:
    Za zvezdu ne znam, šnicla 100%.

    Шницла са мачевима? Довољни су нож и виљушка.

    Кад сам први пут видео то на тањиру, схватио сам колико је Карађорђе упамћен у народу као велики човек. Пре неку недељу сам видео колишна је а пише да је од 350г меса, те сам схватио колико је то народно памћење варљива ствар. Онда је госпоја решила да проба она то да направи, и из пола киле меса истерала шест комада, не приметно мањих од оне.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Mon Apr 10, 2017 8:56 pm

    Evo nešto za Filipenka  Heraldika i veksilologija - Page 2 2304934895

    Heraldika i veksilologija - Page 2 1703
    паће

    Posts : 39807
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by паће Mon Apr 10, 2017 9:00 pm

    Колико ти је требало да ово сложиш?

    И шта је тачно онај симбол на левом жутом пољу? Нешто тако има Рајсфершлус банка, и за мене јасно симболише укрштене дрвене коњиће, онај простији модел што има само коњску главу и мотку уместо остатка. За случај да сам лоше прочитао, боље да питам.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Mon Apr 10, 2017 9:12 pm

    Nisam ja slagao, to je ilirska rekonstrukcija Dušanovog grba, tačnije izbišljen Dušanov grb.

    Grb za koji pitaš je grb Bosne po ilirskoj tradiciji, na njemu su dve ukrštene grede, sa ilirskim grbom u sredini (polumesec i osmokraka zvezda), na svakoj gredi je po jedna krunisana glava. Zašto su glave crne, ne znam. U jadranskim gradovima je bio čest slučaj da se u likovnom smislu muslimani predstavljaju kao crni ljudi, možda je to.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Filipenko Mon Apr 10, 2017 11:32 pm

    Vidim, lukavi mali satnici su crne orlove sa originalnog izmišljenog Dušanovog grba ofarbali u belo, da se raja ne prenerazi.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Sotir Tue Apr 11, 2017 11:49 am

    Ништа без деведесетих...
    Heraldika i veksilologija - Page 2 Bk-group-pravda2
    паће

    Posts : 39807
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by паће Tue Apr 11, 2017 12:02 pm

    А? Карића царевина основана 1763? На то су им и лавови исплазили језике.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Guest Tue Apr 11, 2017 12:12 pm

    Te godine je Janjićije Majskim cvetom došao u Peć!
    Margit Savović

    Posts : 2435
    Join date : 2012-02-11

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Margit Savović Tue Apr 11, 2017 12:45 pm

    Hubert de Montmirail wrote:Nisam ja slagao, to je ilirska rekonstrukcija Dušanovog grba, tačnije izbišljen Dušanov grb.

    Grb za koji pitaš je grb Bosne po ilirskoj tradiciji, na njemu su dve ukrštene grede, sa ilirskim grbom u sredini (polumesec i osmokraka zvezda), na svakoj gredi je po jedna krunisana glava. Zašto su glave crne, ne znam. U jadranskim gradovima je bio čest slučaj da se u likovnom smislu muslimani predstavljaju kao crni ljudi, možda je to.
    Cara Dušana? Otkud Islam u Bosni u to vreme?

    A kako ono ide sa heraldičkom levom i desnom stranom beše? Fora kod Dušana je u tome što je njemu samo paternal deda bio Srbin u etničkom smislu, hehe. Onda treba adekvatno tu da se nakarikaju vizantijski grbovi, u smislu šta ide levo, a šta desno.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Filipenko Tue Apr 11, 2017 12:57 pm

    Aman, nije to pravi™ grb cara Dušana, nego neko sranje koje je u Španiji neki naš iseljenik podmetnuo da bi ispalo da ima plemenito poreklo, pa se posle kroz propagandu koristio kao dokaz da je na ovim prostorima bilo ilirsko carstvo pod Dušanom koje je objedinjavalo sve teritorije trt mrt.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Tue Apr 11, 2017 1:02 pm

    Mau wrote:
    Hubert de Montmirail wrote:Nisam ja slagao, to je ilirska rekonstrukcija Dušanovog grba, tačnije izbišljen Dušanov grb.

    Grb za koji pitaš je grb Bosne po ilirskoj tradiciji, na njemu su dve ukrštene grede, sa ilirskim grbom u sredini (polumesec i osmokraka zvezda), na svakoj gredi je po jedna krunisana glava. Zašto su glave crne, ne znam. U jadranskim gradovima je bio čest slučaj da se u likovnom smislu muslimani predstavljaju kao crni ljudi, možda je to.
    Cara Dušana? Otkud Islam u Bosni u to vreme?

    A kako ono ide sa heraldičkom levom i desnom stranom beše? Fora kod Dušana je u tome što je njemu samo paternal deda bio Srbin u etničkom smislu, hehe. Onda treba adekvatno tu da se nakarikaju vizantijski grbovi, u smislu šta ide levo, a šta desno.

    Nema grbova kod Srba u srednjem veku, to je zapadnjački koncept. Prvi grb je u nas imao ako se dobro sećam, despot Stefan Lazarević. Ovo je, kao što veli Filipenko, nastalo mnogo kasnije i ko zna pod kojim okolnostima. Precrtavan je u kasnijim grbovnicima, koje su počev od 16. veka sastavljali ili primoski učenjaci ili dokoni bosanski fratri.

    Takođe, koncept etničkog u srednjem veku ne postoji. Uz to, ovo bi trebalo da predstavlja grb države a ne lični Dušanov grb ili grb dinastije kojoj je pripadao.
    Margit Savović

    Posts : 2435
    Join date : 2012-02-11

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Margit Savović Tue Apr 11, 2017 1:07 pm

    Znam da ne postoji koncept etničkog, nego prosto da se pravio lični grb, onda su morali da kače od tih stranih dinastija odakle mu potiče starina. Na to sam mislila, a ne da poentciram etnicitet. 

    Hvala na objašnjenju. Heraldika i veksilologija - Page 2 1143415371
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Filipenko Tue Apr 11, 2017 1:14 pm

    Keep calm and being Slav Heraldika i veksilologija - Page 2 F6pv0bO9_reasonably_small
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Tue Apr 11, 2017 1:46 pm

    Ti veliki grbovi su uglavnom grbovi velikih država ili starih dinastija poput Hanbsburga ili Burbona, i oni imaju za cilj da prikažu istorijski legitimitet dinastije da vlada određenim teritorijama. U većini slučajeva se grb pojedinca člana neke dinastije crta isto kao i grb dinastije sa nekom manjom modifikacijom.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Mon May 01, 2017 12:17 pm

    Heraldika i veksilologija - Page 2 1024px-Deutsche_Reichsbahn_Gesellschaft_logo.svg
    паће

    Posts : 39807
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by паће Mon May 01, 2017 12:20 pm

    Скроз се слаже - банка, птица грабљивица.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Nino Quincampoix Mon May 01, 2017 12:21 pm

    Reichsbahn
    avatar

    Posts : 18178
    Join date : 2014-12-12

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by beatakeshi Mon May 01, 2017 12:23 pm

    Iz koje godine je grb?

    Heraldika i veksilologija - Page 2 Empty Re: Heraldika i veksilologija

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 11:50 am