krediti u francima

Share

Re: krediti u francima

Post by Filipenko on Wed Mar 01, 2017 7:12 pm

Zato što je sredstvo indeksiranja, štednje i plaćanja (doduše ne svega, ali dovoljno što jeste za najvrednije transakcije tipa nekretnine).

Post by Zuper on Wed Mar 01, 2017 7:24 pm

I to je prilican problem.

Post by Filipenko on Wed Mar 01, 2017 8:02 pm

Slažem se, rublje nema ni za lek. Da nema Sberbanke...

Post by ontheotherhand on Wed Mar 01, 2017 8:13 pm

Aha, tnx. Znači, bilo bi bolje da je to sve u dinarima jer mi možemo da ga kontrolišemo? I jer je evro prva valuta u istoriji bez države i emitovana od strane centralne banke bez vlade, tj. sistem u kojem cirkuliše nema moć kontrolisanja fiskalne politike.

Post by паће on Wed Mar 01, 2017 8:13 pm

Zuper wrote:I to je prilican problem.

Проблем је био још приличнији раније, док је немачка марка била главна резервна валута, па се практично све обрачунавало у њој али није смело да се приказује. Чак и 1993 си морао да истакнеш цену у динарима, па је било да цена важи само од 15:00 (кад НБЈ објави курс) до затварања, јер сутра пре подне нико није могао да има довољно маште да предвиди колико посто да измисли да би до продаје, два-три сата касније, избегао губитак. А то ко је кога колико ојадио задржавајући исплату док динар не падне довољно, то зна ко је преживео.

Сад је инфлација динара тек нешто мало јача од инфлације евра, па има смисла и радити скроз у динарима, ал' ког је змија ујела и у ладан јогурт дува. Ево, мени је десетак мајстора прошло кроз кућу ових година, и једино оџачар рачуна у динарима јер има фиксну тарифу. Ови остали раде од метра, сата или чега већ, и сви ми кажу у еврима. По средњем курсу на дан исплате, или у еврима.

_____
кад се цепа смеје се, кад се дере плаче
I want to be Bujumbura for a while. Then I'll can say Bujumbura is a place I've been.

Post by xie saike on Wed Mar 01, 2017 8:22 pm

ontheotherhand wrote:Aha, tnx. Znači, bilo bi bolje da je to sve u dinarima jer mi možemo da ga kontrolišemo? I jer je evro prva valuta u istoriji bez države i emitovana od strane centralne banke bez vlade, tj. sistem u kojem cirkuliše nema moć kontrolisanja fiskalne politike.

najbolje bi bilo za korisnike kada bi krediti bili u dinarima, ne samo zbog navedenog, vec i zato sto ipak vecina gradjana ne prima plate indeksirane u eur usd ili chf.

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

-----------------------------------------------------
Фолу-Уп Гроуп Боард

Post by Filipenko on Wed Mar 01, 2017 8:34 pm

Ma dinar je sjeban jer je masovno izgubljeno poverenje u domaću valutu osamdesetih i devedesetih i to se nikada više vratiti neće. Sve se gleda u stranoj valuti. Mislim da je to nepovratno. Možemo sada da razmatramo šta bi bilo bolje ili ne, šta vredi.

Post by Sponsored content

Current date/time is Wed Oct 17, 2018 12:23 am