Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Literatura

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Literatura Empty Literatura

    Post by Nino Quincampoix 20.02.17 11:39

    Treba mi literature o vračanju i proricanju, magijskom lečenju te sličnim paranormalnim pojavama u našem narodu.

    Pišem tekst o glasinama, histerijama, urbanim legendama, paranormalnom u Srbiji za vreme Drugog svetskog rata, pa mi treba i neki teoretski okvir.


    Dakle, šta treba gledati?
    Erős Pista

    Posts : 81198
    Join date : 2012-06-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Erős Pista 20.02.17 11:45

    Hm, za aš narod vii Sretena Petrovića, on je puno pisao o folklornim običajima, ali nisam siguran da je to ono što te zanima.

    Uopštenije, ako već nisi, pogledaj Stenlija Koena, Folk Devils and Moral Panics


    https://infodocks.files.wordpress.com/2015/01/stanley_cohen_folk_devils_and_moral_panics.pdf

    Zapravo, sad mi pade na pamet možda ti pomogne i Bajfordova "Teorija zavere", mada ona nije baš o tome. A mislim da ima i kod Čolovića da se nađe ponešto.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Nino Quincampoix 20.02.17 11:51

    Pa recimo, s vremena na vreme krenu u narodu glasine da će rat da se završi na taj i taj datum, pa se onda recimo imena Hitler i Staljin nekako numerizuju, saberu i tako se navodno dobije datum. E trebaju mi neka opšta objašnjenja takvih pojava.

    Takođe, glasine o kanibalizmu (nestaju deca pa od njih prave kobasice), i slično. 

    Shvataš otprilike.
    Erős Pista

    Posts : 81198
    Join date : 2012-06-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Erős Pista 20.02.17 11:59

    Ma shvatam, nego ne znam Literatura 1143415371

    Ovo za decu i kobasice mi se čini povezano sa antisemitizmom i blood libel, za to je mislim da Bajford može da bude od pomoći.

    [img(107.5px,150.5px)]http://www.bgcentar.org.rs/bgcentar/wp-content/uploads/2013/04/bajford-teorija-zavere-107x150.jpg[/img]Jovan Bajford, Teorija zavere: Srbija protiv “novog svetskog poretka”, 2006.
    Knjiga „Teorija zavere – Srbija protiv “novog svetskog poretka” je pomalo izmenjena doktorska teza Jovana Bajforda u kojoj se bavio istraživanjem srbijanske zavereničke kulture. On se u svom delu bavio istorijom ovog modela razmišljanja na ovim prostorima i specifičnostima koje odlikuju srpsku zavereničku kulturu. Posebno se bavio pokretima koje definiše kao srpsku populističku i desničarsku politiku i pojavu sa kojom se susrećemo svakodnevno kao što je recimo širenje sumnje kroz medije. Bavio se i antisemitizmom u Srbiji i nekim drugim simptomima koji utiču na stvaranje teorija zavere.



    Obavezno pogledaj Koenovu knjigu, teoretki okvir ti je tu. Onda ti trebaju konkretni istorijski podaci, ali to je već tvoj domen, ja o tome malo znam.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Nino Quincampoix 20.02.17 12:22

    ok hvala. btw, deca i kobasice nisu povezane sa Jevrejima u ovom slučaju, mislim da više ima veze sa slučajevima poput Frica Harmana odmah posle WWI... 

    super, hvala za Koena.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Nino Quincampoix 20.02.17 12:24

    mislim da je čak o tom slučaju Fric Lang snimio i film, moguće da je bio prikazivan kod nas pa eto ideje
    паће

    Posts : 39815
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by паће 20.02.17 12:30

    Melchett wrote:Treba mi literature o vračanju i proricanju, magijskom lečenju te sličnim paranormalnim pojavama u našem narodu.

    Али али... те појаве су сасвим нормалне Literatura 1143415371.

    Паранормално би било да нешто од тога ради. Осим лечења, дакакао, оно може да ради као и сваки други плацебо.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Bluberi 22.02.17 1:00

    Sanovnik pod obavezno.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Nino Quincampoix 22.02.17 1:15

    Ima li neki posebno dobar?
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Bluberi 22.02.17 1:17

    Probaj da je što stariji. Ja sam čitao jedan pre četvrt veka u tu je sve sabijeno. Svaka moguća predrasuda imala je objašnjenje.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Nino Quincampoix 22.02.17 1:18

    uh hvala za ovo, ne bi mi palo na pamet.

    pošto nisam čitao Kremansko proročanstvo, ima li smisla čitati ga? da li je Kazimirović napisao nešto smisleno u uvodu?
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Bluberi 22.02.17 1:20

    Kremanci su radili post, za razliku od sanovnika koji su uvodili te elemente u stvarnost.
    Erős Pista

    Posts : 81198
    Join date : 2012-06-10

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Erős Pista 17.03.17 13:09

    Huberte, mozda ti ovo bude zanimljivo

    http://pescanik.net/kradu-li-cigani-decu-otkad/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    Literatura Empty Re: Literatura

    Post by Sponsored content


      Current date/time is 28.03.24 16:21