Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Бежанијска тема

    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Бежанијска тема Empty Бежанијска тема

    Post by No Country Mon Feb 06, 2017 6:54 pm

    Kinder Lad wrote:Na kraju krajeva, u poslednjih 10-15 godina minimum pola miliona Srba se i "otcepilo" od Srbije jednostavno naupstajuci je

    Много ли је, куме? Постоје ли икакве званичне/ полузваничне/ у-народу-успостављене процене? Мени се увек чинило да је апсолутни the peak бежаније успостављен 1994-те и 95-те, кад је (по личној, базираној ни на чему процени) из земље отишло једно 200-300 тисућа, a од којих се известан број (ценим не више од 5%) у неком тренутку вратио. Све након 95-те се враћа "на нормалу". У Ванкуверу кад сретнеш Србина у једно 80% случаја ће бити баш из те, 94/95 "класе".

    Уопште, прати ли неко ту динамику? Колико нпр. дипломаца Београдског Универзитета заиста емигрира, рецимо у првих 10 година након дипломе? Мени се чини да су те бројке знатно мање него што се верује. Прети се, дабоме, гласно - а колико се од тога оствари? Бежанија је покрупна ствар, доста помаже када нема ама баш ништа да се купи у продавницама. Са друге стране, моја генерација исељиника се одавно етаблирала, па сад генерише секундарни талас емиграције, доводе се родитељи, браћа, синовци, итд.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by Kinder Lad Mon Feb 06, 2017 7:00 pm

    Ok ovako, od 1991 bez oko 700k nije, to je realnije


    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by No Country Tue Feb 07, 2017 6:52 pm

    Ја бих лупио пола милиона, али то је то, ballpark. Међутим, где год се "договоримо", то је једна веома озбиљна цифра, и са јако озбиљним друштвеним, економским, политичким последицама. Да ли се ту код вас ико икад озбиљније позабавио феноменом (и бројкама) емиграције од 91-ве до данас? Ценио бих било какву информацију у овом правцу.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by Guest Tue Feb 07, 2017 7:04 pm

    otišlo je oko 10%, a ako uđemo u eu, otićiće još 10%
    паће

    Posts : 40026
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by паће Tue Feb 07, 2017 7:07 pm

    Има ту материјала и за много озбиљнију анализу - нпр ко одлази ко остаје и зашто. По годиштима, по стручној спреми, по занимањима.

    Знам за себе да сам отишао јер и као успешан приватник нисам баш излазио на крај са тим преживљавањем (фирма имала муштерија ихај, посла ко салате, ал' муштерије немају пара, нисам ни за половна кола имао). Ал'то су биле деведесете; занимљиво би било пропратити наредних 16 година.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by Kinder Lad Tue Feb 07, 2017 7:32 pm

    @NC 

    Na zalost ne mogu da uputim ovako na keca. Posledice su naravno nesagledive, od ekonomskih do politickih i svih drugih. Ponekad imam osecaj da cela generacija koja je trebalo da na mnostvu polja vodi zemlju posle 2000-te vise nije bila tu (generalno uzev oni rodjeni 60-tih). Evo ti i u politici - Tadic, Nikolic, Seselj (50-tih), Vucic, Jeremic, Jankovic, Obradovic (70-tih). Ok, ima tu i Radule, ali on vise potvrdjuje pravilo obzirom da je povratnik.


    _____
    alt-lib
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by No Country Tue Feb 07, 2017 8:28 pm

    Емиграција ти је у том погледу врло слична служењу војног рока: избачен си из своје природне средине, из свог мјехура, и суочен са готово статистичким пресеком популације. И не мо`ш да верујеш чега све ту има... Та прича да су "отишли најбољи" - take it with a grain of salt, please. Можда вам је и боље без моје генерације, ми смо поприлично располућени између два света и збуњени.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Anonymous
    Guest

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by Guest Tue Feb 07, 2017 8:36 pm

    pa dobro, od moje generacije ih je dosta otišlo da doktorira po amerikama, pa ostalo

    tako da možda nisu otišli najbolji, ali su tamo postali najbolji
    паће

    Posts : 40026
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by паће Tue Feb 07, 2017 8:54 pm

    Делом је и до наше академске средине, где део катедри држе они који ништа ново нису урадили откако су докторирали, и строго пазе на своје асистенте. Свако зна бар једну  причу о профи који није никако пуштао асистента да докторира, а овај онда покупи пинтле и докторира на Сорбони.

    А то да бисмо ми Теслу и данас пустили да оде, напросто није тачно. Ми бисмо га најурили, или му бар пресекли све остале путеве.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Бежанијска тема Empty Re: Бежанијска тема

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 7:21 pm