Serije kao takve

Share

Re: Serije kao takve

Post by Djamolidine Abdoujaparov on Fri Jul 27, 2018 11:16 pm

nisam gledao Dedvud od te 2006. kad se završila treća sezona, pa utoliko moram da se ogradim--puno dobrog TVa je došlo kasnije i kapiram da to može da promeni percepciju kad se posmatra iz današnje perspektive. svakako ću da obnovim gradivo pre nego što se pojavi film. ali ajde da probam da objasnim zašto mi se sviđa(o) kad već hajpujem film.

ono čega se sećam je da mi je serija bila u pogledu više stvari vrlo upečatljiva. produkcija i scenario su bili iznad bilo čega što sam do tada video na TVu. žanrovski je serija sasvim super--Dedvud qua vestern nema elemenata koji se nisu već javili u klasičnim revizionističkim (i ostalim) vesternima, ali sve (ili bar mnoge) elemente žanra razvija pažljivo, u svom ritmu, koristeći maksimalno okolnost da na raspolaganju ima 12+ sati programa (ako se dobro sećam, nisu očekivali produženje serije posle prve sezone--drugo vreme bilo--i zato je ta sezona sama za sebe dosta dobro zaokružena). i ritam pojedinačnih epizoda je karakterističan i odlično funkcioniše--skoro svaka se odvija tokom jednog dana i skoro sve se sasvim odvijaju u samom Dedvudu. to uspeva da radnju efektno ukotvi u i fokusira na sam grad i procese njegovog svakodnevnog funkcionisanja. a to vremenom (i to sa naglaskom na vremenskom razvoju radnje; meni je Dedvud bio otkriće između ostalog i zato što je pokazao kako serija može da ima ozbiljan arc koji je ne samo više od pojedinačnih self-contained epizoda koje ili reše pojedinačni slučaj ili ispričaju celovitu priču, nego više i od arcova pojedinačnih likova. Dedvud kao grad je nešto kao divljezapadni pandan Baltimoru iz Žice) dovodi do dva glavna kvaliteta serije: priču o procesu stvaranja (jedva nekako) civilizovane zajednice iz uslova hobsovskog haosa i nasilja, i neprejebiv ansambl odličnih glumaca sa sjajnim likovima koji sačinjavaju tu zajednicu. mislim, nije slučajno najslabiji lik upravo šerif a najbolji Al Cocksucker Swearengen. a osim  Iana   Mekšejna , pazi ko sve tu glumi:

Spoiler:

i naravno, jedna jedina i neponovljiva Kristinica  

Last edited by Djamolidine Abdoujaparov on Fri Jul 27, 2018 11:20 pm; edited 1 time in total

Post by bruno sulak on Fri Jul 27, 2018 11:17 pm

dobar je tvin ali jeste ono sto je lincovo osetno bolje. i to je mislim vise od 20%.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by bruno sulak on Fri Jul 27, 2018 11:18 pm

inace gledao sam crime story pre izvesnog vremena i bilo mi super.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by паће on Sat Jul 28, 2018 12:01 am

Djamolidine Abdoujaparov wrote:...ali sve (ili bar mnoge) elemente žanra razvija pažljivo, u svom ritmu, koristeći maksimalno okolnost da na raspolaganju ima 12+ sati programa (ako se dobro sećam, nisu očekivali produženje serije posle prve sezone--drugo vreme bilo--i zato je ta sezona sama za sebe dosta dobro zaokružena).
...; meni je Dedvud bio otkriće između ostalog i zato što je pokazao kako serija može da ima ozbiljan arc koji je ne samo više od pojedinačnih self-contained epizoda koje ili reše pojedinačni slučaj ili ispričaju celovitu priču, nego više i od arcova pojedinačnih likova.

Па та епизодичност је била проклетство свих серија, што је разбио прво Линч (добро, он је разбио још педесет других ствари) али он је некако остао авангарда. А онда се 1993-1998 одиграо Вавилон 5, који је конструисан цео унапред до епилога, Страчински је тачно знао које ствари кад има да се десе, имао је костур, а развој ликова (и то цело туце главних ликова!) је ишао невероватним трансформацијама, да лик за кога у првој сезони највише навијаш постаје највећи зликовац, за кога опет почнеш да навијаш негде око пете сезоне. А оно да пет епизода касније укапираш шта је значила она сцена, тога има на сваком кораку. Тек на друго гледање ти онако постаје јасно шта си то гледао. И још је у свих пет сезона играла Мира Фурлан, па иди бегај. Пре месец два сам завршио треће гледање свега, па је и овог пута било изненађења - поједине ствари из друге сезоне сам мислио да су у трећој итд.

А онда је та идеја да серија може да има 1 арцоваРЖ почела да се шири.

_____
то ја бришем, некад милице некад не
I want to be Bujumbura for a while. Then I'll can say Bujumbura is a place I've been.

Post by zvezda je zivot on Sat Jul 28, 2018 2:29 pm

bruno sulak wrote:dobar je tvin ali jeste ono sto je lincovo osetno bolje. i to je mislim vise od 20%.

oko 25% ako se racunaju duple epizode. meni je tvin piks super do druge polovine druge sezone. mada ponovo priznajem da nemam osecaj za to sta lose stari ili dobro stari; volim starine i volim da izgledaju staro a prilicno sam sumnjicav prema stvarima koje izgledaju savremeno (svevremeno ili bezvremeno).

_____
I just might be a black Bill Gates in the making

Pričam o onoj muzici koja ostaje čak i onda kada dragi ljudi odlaze.

Post by паће on Sat Jul 28, 2018 2:36 pm

Лоше старе ствари у којима добар део радње почива на ћудима времена, које се тада напросто подразумевају а после 10-20 година их ваља објашњавати. Нпр "Чеп који не пушта воду", о мукама радника који би скупио бодова за стан кад би имао дете, али жена не успева да одржи трудноћу јер живе у некој влажној рупи. Зато например има доста старог СФа који добро стари јер, јебига, мора негде да испообјашњава свет у ком се догађа. Гледалац ће лакше опростити картонске кулисе него радњу коју не може да прати јер не конта разлоге зашто нешто мора а нешто не може.

_____
то ја бришем, некад милице некад не
I want to be Bujumbura for a while. Then I'll can say Bujumbura is a place I've been.

Post by William Murderface on Sun Jul 29, 2018 7:13 pm

https://m.imdb.com/title/tt5348176/

Mnogo bolje nego sto bi se reklo po opisu. Gledajte.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by William Murderface on Sun Jul 29, 2018 7:18 pm

Ma ustvari odlicno skroz.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by Летећи Полип on Sun Jul 29, 2018 9:34 pm

Sudeći po trejleru, skroz su miskastovali glavnog glumca. Ovo je uloga za nekog fizički robusnijeg tipa, sa bilo hladnijom, bilo agresivnijom pojavom. Da deluje ko ubica, a ne ko frizer za pse.  Onda na toj kontrasti sa art scenom gradiš komediju.

_____
za ovo sto se desilo treba da odgovara i americka knjizevnost, pogotvo crnkinje opsednute svojim crnastvom i jevreji opsednuti svojim jevrejstvom. a najvise pisci poput sejbona koji su em opsednuti jevrejstvom em pisu alternativne istorije. i bob dilan isto. nadam se da je srecan sa svojom nobelovom nagradom.
~zvezda je zivot

inace da se razumemo ja mislim da film nije umetnost.
~bruno sulak

Post by Mr. Moonlight on Sun Jul 29, 2018 9:44 pm

da, zamisli da neko pitom glumi npr teda bandija

baš da sve bude očigledno i predvidljivo

_____
    .i.

When I Get Low, I Get High.

Very dishonest people!

Post by William Murderface on Sun Jul 29, 2018 9:45 pm

Po mom misljenju nisu uopste omasili, jer to nije ni taj lik ni ta serija koje si opisao. Mada razumem da se na osnovu trejlera moze steci takav utisak.

_____

Post by Летећи Полип on Sun Jul 29, 2018 9:48 pm

Mr. Moonlight wrote:da, zamisli da neko pitom glumi npr teda bandija

baš da sve bude očigledno i predvidljivo

Ubica u smislu hitman (from Midwest).

_____
za ovo sto se desilo treba da odgovara i americka knjizevnost, pogotvo crnkinje opsednute svojim crnastvom i jevreji opsednuti svojim jevrejstvom. a najvise pisci poput sejbona koji su em opsednuti jevrejstvom em pisu alternativne istorije. i bob dilan isto. nadam se da je srecan sa svojom nobelovom nagradom.
~zvezda je zivot

inace da se razumemo ja mislim da film nije umetnost.
~bruno sulak

Post by Mr. Moonlight on Sun Jul 29, 2018 9:55 pm

_____
    .i.

When I Get Low, I Get High.

Very dishonest people!

Post by Ointagru Unartan on Mon Jul 30, 2018 12:58 am

William Murderface wrote:Ma ustvari odlicno skroz.

Jeste dobra. Volim tu vrstu crnog humora, a Bil Hejder mi je smesan kao pojava gde god da glumi.

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.

Post by sejlor on Wed Aug 01, 2018 8:45 pm

Je l gleda neko Sharp Objects? Spekuliše mi se ko je ubica i koja je dijagnoza glavne junakinje.

Post by William Murderface on Wed Aug 01, 2018 9:40 pm

Razmatrali smo devojka i ja da gledamo, pa smo videli da je po knjizi one Gone Girl, i odlucili da ipak ne.

_____

Post by mstislaw on Wed Aug 01, 2018 10:50 pm

Kak' se ovde kotira Brickleberry? Znam da je vrlo polarizujuća serija, ali meni se neobično sviđa...
Btw, stranputice i bogaze interneta me odvedoše i na ovo:

Ima i ceo kanal.

Post by darling on Wed Aug 01, 2018 11:25 pm

gledam ja ostre objekte. keva je ubica
a do dijagnoze se dodje relativno lako, ukucas simptome u gugl, i izace sta je.

strah me je ovih serija u kojim prepoznajem delice sebe i svojih odnosa sa ljudima. nikad ne znam gde ce me odvesti...

morala sam da se podsetim sta je gone girl, lose pamtim. sta je falilo tom filmu, rozamunda je bila odlicna psihopatkinja!?

Post by William Murderface on Wed Aug 01, 2018 11:54 pm

Pa mnogo je glup.

_____

Post by Xexoxical Endarchy on Thu Aug 02, 2018 12:14 am

mstislaw wrote:Kak' se ovde kotira Brickleberry? Znam da je vrlo polarizujuća serija, ali meni se neobično sviđa...
Btw, stranputice i bogaze interneta me odvedoše i na ovo:

Ima i ceo kanal.
ah, ta nostalgija za socijalnom miteleuropskom animacijom...

brickleberry je dobar, nije ne znam kakvo odlepljivanje, ali moze da se gleda.

_____
Always is always forever, as long as one is one
Inside yourself for your father, all is none all is none all is one
It's time we put our love behind you, the illusion has been just a dream
The valley of death and I'll find you, now is when on a sunshine beam

Post by sejlor on Thu Aug 02, 2018 8:34 am

darling wrote:gledam ja ostre objekte. keva je ubica
a do dijagnoze se dodje relativno lako, ukucas simptome u gugl, i izace sta je.

strah me je ovih serija u kojim prepoznajem delice sebe i svojih odnosa sa ljudima. nikad ne znam gde ce me odvesti...

morala sam da se podsetim sta je gone girl, lose pamtim. sta je falilo tom filmu, rozamunda je bila odlicna psihopatkinja!?

Misliš da je keva ubica? Hmm, ona je od početka 100% negativan lik, bilo bi suviše lako. Ako pak jeste, mislim da joj pomaže muž.. Ja tipujem da je ubica ona gospodža št je dobra sa Ejmi Adams, iz nekog razloga sam prvo mislila da joj je to tetka, fazon dobra sestra zle keve.

Post by darling on Thu Aug 02, 2018 8:49 am

ne mislim, nego zelim da je ona ubica, i nadam se da cemo docekati da joj ejmi eksplodira u lice. posto je to meni potrebno za moj zivot

neam pojma ko je, nista me ne navodi ni na koga, jos je rano da znamo, tek smo gledali 4 epizode.

@ wiliam mrdrfejs   ne secam ga se (i ovo da se glumica zove rozamund pajk to sam videla sinoc na imdb ), al se secam da je psihopatija naslikana ubedljivo. i sharp objects je ko udbenik u slici i reci za psiholoske deformitete nekoliko fela.

Post by plachkica on Tue Aug 14, 2018 6:02 pm

Post by beatakeshi on Tue Aug 14, 2018 9:29 pm

Post by ♏ on Tue Aug 14, 2018 9:41 pm

Realno.

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Oct 18, 2018 3:19 pm