Прометеј са отока Вишевице (1964.)

Share
uskok i ajduk

Прометеј са отока Вишевице (1964.)

Post by uskok i ajduk on Fri Jan 20, 2017 5:46 pm

Е, ово је стварно много добар филм. 
Случајно сам га открио. #одушевљење
Могуће да заслужује прво место међу ексЈу филмовима.

_____
"Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
beatakeshi

Re: Прометеј са отока Вишевице (1964.)

Post by beatakeshi on Sat Jan 21, 2017 10:55 am

Nisu to eksJu filmovi nego jugoslovenski filmovi.

Mimica je odličan režiser.
Guest

Post by Guest on Sat Jan 21, 2017 12:10 pm

pa bivši, ne postoji sadašnja jugoslavija
William Murderface

Post by William Murderface on Sat Jan 21, 2017 12:22 pm

Pa u pravu je beatakeshi, film je jugoslovenski jer je pravljen u Jugoslaviji, a ne u bivšoj Jugoslaviji. ExYu kinmeatografija je zbirni naziv za ovo što se sad snima u postjugoslovenskim državicama. Ovo je prosto jugoslovenska kinematografija, šta bi drugo bilo.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
Guest

Post by Guest on Sat Jan 21, 2017 12:27 pm

ajd' ok, postoji jugoslavija
William Murderface

Post by William Murderface on Sat Jan 21, 2017 1:09 pm

Leve, ovaj film je snimljen u Jugoslaviji, a ne u ex-Jugoslaviji. Ne kažem to bez razloga, već je dugo u toku rat za nasleđe SFRJ koji filmove retraktivno "upisuje" u nacionalne kinematografije (prethodno je operacija već izvedena u književnosti).

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Kinder Lad

Post by Kinder Lad on Sat Jan 21, 2017 1:33 pm

Ja još nisam čuo za ex-austrougarsku arhitekturu na primer 

_____
alt-lib
William Murderface

Post by William Murderface on Sat Jan 21, 2017 1:42 pm

Upravo.

_____

uskok i ajduk

Post by uskok i ajduk on Sun Jan 22, 2017 12:05 am

А како би било да коментаришемо мало сам филм?   Са уметничке стране мислим да тај филм уопште није Ју него универзалан за ове просторе, ванвременски, могао би да се примени и актуелни тренутак, са све макетом "Београда Вишевице на води". 

_____
"Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
паће

Post by паће on Sun Jan 22, 2017 1:56 am

Ае Ускоче, какве ово везе има. Паралела ти није чак ни по Лобачевском, тамо би се то сврстало у мимоилазне праве - нит се секу нит су паралелне.

Ако ти иједног учесника у БнВу видиш као некаквог Прометеја, који ће да спизди младост да би изгурао сан, пројекат, шта већ, мењај цвикере.

_____
Сендвич за зубе!
Where are you taking all those looks?
uskok i ajduk

Post by uskok i ajduk on Sun Jan 22, 2017 2:26 am

Ааааа? У филму, вишевачки "Прометеј" каже младићу који му покаже макете нехајно, од прилике: "Аха, види има и макета" (а у себи мислећи: свака будала може да направи макету, а ко ће то да плати)  Напротив, Прометеј је овде један потпун прагматик, покварењак, свестан својих промашаја, зато долази у родну Вишевицу једном у 15 година и то само по службеној дужности (ређе него Ћосић у Дренову)  ... а и тада се презнојава јер је отимао од сиротиње.

_____
паће

Post by паће on Sun Jan 22, 2017 9:20 am

Осим што си заборавио и 1 ситницу, да је већ те '64 Вишевица богато туристичко место, да не да има светла у свакој соби него се понаотварало којешта (шјор Занета су гурнули у 1 собу јер треба места за нешто), а антипротивни Шоваговић барке фарен.

Друга битна разлика је између Београда и Припиздине доње - за Београд увек мора да има (аксиом српске политике откако отерасмо Турке), а речена припиздина је била довољно важна да Немци буду на њој присутни али не и да друштво штогод уложи у њу. Дакле, страдала је од политике двоструко.

А гледе макете, заборавио си завршну реченицу филма.

_____
Сендвич за зубе!
паће

Post by паће on Sun Jan 22, 2017 10:18 am

Касмо код тога, литра ракије за "Каја, убит цу те", ко први донесе.

_____
Сендвич за зубе!
uskok i ajduk

Post by uskok i ajduk on Sun Jan 22, 2017 12:26 pm

паће wrote:Осим што си заборавио и 1 ситницу, да је већ те '64 Вишевица богато туристичко место, 

Долазе странци, остављају паре. Дан, данас, кад неки Хрват жели да истакне економску супериорност над Србијом, обавезно напомене како они од туризма намлате толико и толико милијарди, а Срби ништа. Као да је то све направљено некаквом генијалношћу домаће прометејске елите, а не природно даровано од Бога Перуна.

_____
fikret selimbašić

Post by fikret selimbašić on Sun Jan 22, 2017 1:24 pm

паће wrote:Касмо код тога, литра ракије за "Каја, убит цу те", ко први донесе.

Dug uknjižen.
bruno sulak

Post by bruno sulak on Sun Jan 22, 2017 1:32 pm

da li ste gledali hranjenika? dok nije narocito dobar film o holokaustu, moze se gledati kao alegorija partijske politike u srbiji.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.
паће

Post by паће on Sun Jan 22, 2017 2:10 pm

fikret selimbašić wrote:
паће wrote:Касмо код тога, литра ракије за "Каја, убит цу те", ко први донесе.

Dug uknjižen.

...па и Јованка Броз. Јавнидер се поруком, да утаначимо.

Пази па још у боји! Ја га се сећам као прилично црнкастом, био килав телевизор.

_____
Сендвич за зубе!
William Murderface

Post by William Murderface on Sun Jan 22, 2017 3:13 pm

uskok i ajduk wrote:А како би било да коментаришемо мало сам филм?   Са уметничке стране мислим да тај филм уопште није Ју него универзалан за ове просторе, ванвременски, могао би да се примени и актуелни тренутак, са све макетом "Београда Вишевице на води". 

uskok i ajduk wrote:Ааааа? У филму, вишевачки "Прометеј" каже младићу који му покаже макете нехајно, од прилике: "Аха, види има и макета" (а у себи мислећи: свака будала може да направи макету, а ко ће то да плати)  Напротив, Прометеј је овде један потпун прагматик, покварењак, свестан својих промашаја, зато долази у родну Вишевицу једном у 15 година и то само по службеној дужности (ређе него Ћосић у Дренову)  ... а и тада се презнојава јер је отимао од сиротиње.

Ti uopšte nisi razumeo film.

_____

William Murderface

Post by William Murderface on Sun Jan 22, 2017 3:18 pm

паће wrote:Ае Ускоче, какве ово везе има. Паралела ти није чак ни по Лобачевском, тамо би се то сврстало у мимоилазне праве - нит се секу нит су паралелне.

Ако ти иједног учесника у БнВу видиш као некаквог Прометеја, који ће да спизди младост да би изгурао сан, пројекат, шта већ, мењај цвикере.

паће wrote:Осим што си заборавио и 1 ситницу, да је већ те '64 Вишевица богато туристичко место, да не да има светла у свакој соби него се понаотварало којешта (шјор Занета су гурнули у 1 собу јер треба места за нешто), а антипротивни Шоваговић барке фарен.

Друга битна разлика је између Београда и Припиздине доње - за Београд увек мора да има (аксиом српске политике откако отерасмо Турке), а речена припиздина је била довољно важна да Немци буду на њој присутни али не и да друштво штогод уложи у њу. Дакле, страдала је од политике двоструко.

А гледе макете, заборавио си завршну реченицу филма.

Bravo, paće, tačno tako. Kakav pokvarenjak i pragmatik. On zapravo meri svoj život tokom celog filma, da li je vredelo ili ne i na kraju zaključuje da je ipak vredelo, uprkos svemu, otud i poslednja rečenica filma. On u klincu vidi sebe, i zato okleva da ga ohravri u tom poduhvatu. Ali na kraju se predomisli i kaže mu to što mu kaže.

A mesta u šjor Zanetovoj kući im treba za ambulantu novootvorene fabrike, što je značajno u kontekstu smrti njegove sestre koja je umra jer nisu imali ambulantu na ostrvu.

Last edited by William Murderface on Sun Jan 22, 2017 3:25 pm; edited 1 time in total

_____

William Murderface

Post by William Murderface on Sun Jan 22, 2017 3:24 pm

uskok i ajduk wrote:
паће wrote:Осим што си заборавио и 1 ситницу, да је већ те '64 Вишевица богато туристичко место, 

Долазе странци, остављају паре. Дан, данас, кад неки Хрват жели да истакне економску супериорност над Србијом, обавезно напомене како они од туризма намлате толико и толико милијарди, а Срби ништа. Као да је то све направљено некаквом генијалношћу домаће прометејске елите, а не природно даровано од Бога Перуна.

Ma kako ne, zato je, hvala Perunu, i pre rata Viševica bila bogato turstičko mesto u kojoj je svaka kuća imala struju, a devojčice nisu umirale od banalnih i lako izlečevih bolesti, a ne, kako mu tast kaže - kamen.

_____

Guest

Post by Guest on Mon Jan 23, 2017 1:32 am

ajd ovde da okacim posto je velisavljevic i taj film ubacio u svoj izbor

http://proletter.me/portfolio/30-najvaznijih-filmova-o-jugoslaviji-2/

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Feb 17, 2019 10:40 am