Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Django Unchained

    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Erős Pista Wed Nov 23, 2016 4:18 pm

    Django Unchained - Page 4 3579118792

    Pa kolko ćeš puta da odgovoriš na taj post?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 23, 2016 4:56 pm

    Koga po cenjenim burunđanima predstavlja lik kog igra Cristoph Waltz i zašto je on stranac?
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Erős Pista Wed Nov 23, 2016 5:12 pm

    Zato što predstavlja evropsko humanističko obrazovanje i ideale.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 23, 2016 5:38 pm

    Pa dobro, ali ne znam koliko bi se to uklopilo u ova istorijska čitanja filma kojima se bavite - oslobođenje robova u Americi nema puno veze sa evropskim humanističkim obrazovanjem, ili tačnije - ne može se reći da su se robovi ikada pobunili zbog toga što su bili pod uticajem nekakvog evropskog humanističkog mišljenja.
    Anonymous
    Guest

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Guest Wed Nov 23, 2016 5:57 pm

    jel hriscanstvo spada u "evropsko humanisticko misljenje" ?
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Erős Pista Wed Nov 23, 2016 5:59 pm

    Anđe'o wrote:Pa dobro, ali ne znam koliko bi se to uklopilo u ova istorijska čitanja filma kojima se bavite - oslobođenje robova u Americi nema puno veze sa evropskim humanističkim obrazovanjem, ili tačnije - ne može se reći da su se robovi ikada pobunili zbog toga što su bili pod uticajem nekakvog evropskog humanističkog mišljenja.


    Grešiš.

    Spoiler:


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 23, 2016 6:46 pm

    Eh, ideje, ideje... sve i da je tako bilo, te ideje su kružile među delom belaca, a samo oslobođenje je došlo kao kolateralna posledica građanskog rata, koji se nije vodio zbog humanističkih ideja.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Erős Pista Wed Nov 23, 2016 7:08 pm

    A pa dobro, uvek možemo da reteriramo na poziciju da ideje nisu bitne. Ja sam skloniji da verujem u onu Kejnzovu

    The ideas of economists and political philosophers, both when they are right and when they are wrong, are more powerful than is commonly understood. Indeed the world is ruled by little else. Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist. Madmen in authority, who hear voices in the air, are distilling their frenzy from some academic scribbler of a few years back. I am sure that the power of vested interests is vastly exaggerated compared with the gradual encroachment of ideas. Not, indeed, immediately, but after a certain interval; for in the field of economic and political philosophy there are not many who are influenced by new theories after they are twenty-five or thirty years of age, so that the ideas which civil servants and politicians and even agitators apply to current events are not likely to be the newest. But, soon or late, it is ideas, not vested interests, which are dangerous for good or evil.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 23, 2016 7:56 pm

    William Murderface wrote:A pa dobro, uvek možemo da reteriramo na poziciju da ideje nisu bitne. Ja sam skloniji da verujem u onu Kejnzovu

    The ideas of economists and political philosophers, both when they are right and when they are wrong, are more powerful than is commonly understood. Indeed the world is ruled by little else. Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influence, are usually the slaves of some defunct economist. Madmen in authority, who hear voices in the air, are distilling their frenzy from some academic scribbler of a few years back. I am sure that the power of vested interests is vastly exaggerated compared with the gradual encroachment of ideas. Not, indeed, immediately, but after a certain interval; for in the field of economic and political philosophy there are not many who are influenced by new theories after they are twenty-five or thirty years of age, so that the ideas which civil servants and politicians and even agitators apply to current events are not likely to be the newest. But, soon or late, it is ideas, not vested interests, which are dangerous for good or evil.

    Ne, nije to moja pozicija, nego je moja pozicija da te ideje nisu bitne u samom filmu. Mislim, šta ovde imamo - jedan stranac (neka je i evropljanin) se pojavljuje niotkuda i naloži Đanga na tu akciju koja se pretvori u krvavu vendetu koja pada na koga treba i koga ne treba. To zaista ima malo veze s humanisitčkim idejama, čak i ako se složimo da sam Waltzov lik polazi iz takvog ishodišta (ne sećam se više). Sklon sam da to mnogo više tumačim kao komentar savremenosti, nego same američke istorije. Tim pre što Tarantino ima tu neku "transatlantsku" notu u prethodnom filmu (koji je prvi deo te trilogije) - Brad Pitt i ekipa skidaju skalpove nacistima, dakle postoji upliv, plasiranje jednog samo američkog opšteg mesta na evropsku situaciju.
    Meni Waltzov lik i njegov uticaj na Đanga više deluje kao parafraza nekog od afričkih proleća, na američki soft power, koji gledamo primenjen na Americi samoj.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Erős Pista Wed Nov 23, 2016 8:03 pm

    Pa jeste i komentar savremenosti, ali Valcova edukacija Djanga je prosto centralni momenat filma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 23, 2016 8:11 pm

    Da, tako je, samo mi se čini da Waltz mnogo više predstavlja savremenu Ameriku i njen uticaj u starom svetu, nego nekakvu Evropu. Stvari su invertovane u filmu, takav je postupak.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Erős Pista Wed Nov 23, 2016 8:20 pm

    Zanimljiva ideja, ali mislim da nema dovoljno uporista u filmu za takvo tumacenje.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Guest Wed Nov 23, 2016 10:40 pm

    ja mislim da reditelji mnogo jednostavnije razmišljaju nego njihovi tumači
    Anonymous
    Guest

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Guest Wed Nov 23, 2016 10:46 pm

    R. B.  od ranije poznat policiji,  zverski ubio autora (foto 18+).
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by kondo Wed Nov 23, 2016 10:53 pm

    PPP dumre, rasprava decenije


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    Django Unchained - Page 4 Empty Re: Django Unchained

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 10:44 pm