USA - США - SAD

Share

Re: USA - США - SAD

Post by Ointagru Unartan on Sun Sep 25, 2016 11:08 pm

Pretpostavljam da si u pravu.

Tako mi i treba kad se informisem na Vikipediji.

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.
Guest

Post by Guest on Sun Sep 25, 2016 11:11 pm

mislim da ozbiljno podcenjuješ količinu oružja

selio sam kao vozač magacine to u vojne magacine po hrvatskoj, bio je to beskrajan posao

Post by Blind Lime Pie on Sun Sep 25, 2016 11:13 pm

vama je jasno da 80% otpada na zarđale bokerice i trofejno oružje?

_____
The four of you are three of my closest friends, and one treasured acquaintance.
Dr Sheldon Cooper

Post by Gargantua on Sun Sep 25, 2016 11:18 pm

Brate ja provedoh mesec dana vojnog roka popisujući pešadijsko naoružanje iz ratne rezerve Drinske brigade.

Fun fact - nijedan kalaš nije imao 7-cifreni broj. Možda je slučajnost, možda i ne. Mešana su godišta bila, druga polovina 70ih do početka 90ih, nasumično razbacano.

S tim da, podsećam, u ove brojke o kojima pričamo po definiciji ne ulazi vojno i policijsko naoružanje, niti je ono u većem delu ikada dospelo u ruke civila-regruta (podsetiću da je mobilizacija vršena samo delimično i 1991. i 1999. i da nije ni primirisala brojci od recimo 500k ljudi) i da je ponajveći deo ljudi uredno vratio oružje nakon demobilizacije.

JNA je mogla imati i 5 miliona kalaša što opet ne bi značilo da se to direktno prenosi na broj oružja po glavi stanovnika. Tema je oružje u privatnom vlasništvu, legalnom (1189000) ili ne.

Post by Blind Lime Pie on Sun Sep 25, 2016 11:21 pm

Na to i mislim. Oružja ima puno ali nemamo kulturu mahanja oružjem. Ja recimo znam da na selu imamo pušku ali je nisam video. Ona je tu za ne daj Bože, spakovana u masne krpe negde.

_____
The four of you are three of my closest friends, and one treasured acquaintance.
Dr Sheldon Cooper

Post by Gargantua on Sun Sep 25, 2016 11:22 pm

Benny Lava wrote:vama je jasno da 80% otpada na zarđale bokerice i trofejno oružje?

Jasno je to ali to je druga stvar, onaj tekst (i potom sva prepisivanja po netu) tvrdi da postoji još 3-4 miliona komada oružja po kućama, dakle 4-5 miliona pištolja, lovačkih i automatskih pušaka, što je prosto nemoguće. 

Toliko oružje nije prosto nikada bilo u opticaju, ni kroz vojsku/policiju ni kroz civilnu nabavku.

edit: i sa zvaničnom statistikom to je praktično svako drugo domaćinstvo, u proseku. Pritom statistiku nabijaju lovci koji uglavnom imaju po više komada. Mnogo, kad se tako pogleda, s tim da, opet kažem ponavljam, onih "3-4 puta više" je IMHO teško lupetanje a mislimm da sam objasnio i zašto, pritom da kažem i to da su vojske na ovim prostorima oduvek kuburile sa opremom u odnosu na željeno ratno stanje, nismo se nikad valjali u oružju u tom smislu. Sirotinja, pa to utiče i na taj aspekt društva.

Last edited by Gargantua on Sun Sep 25, 2016 11:28 pm; edited 2 times in total

Post by Bluberi on Sun Sep 25, 2016 11:25 pm

Hoćeš da kažeš da nismo osvojili srebro na OI u Riju?

Post by Gargantua on Sun Sep 25, 2016 11:30 pm

Pa kad država nije ulagala u sport :prlainović:

Post by Ointagru Unartan on Sun Sep 25, 2016 11:31 pm

Benny Lava wrote:Na to i mislim. Oružja ima puno ali nemamo kulturu mahanja oružjem. Ja recimo znam da na selu imamo pušku ali je nisam video. Ona je tu za ne daj Bože, spakovana u masne krpe negde.

Sto se kulture mahanja oruzjem tice, mislim da smo mi jedan od retkih naroda koji imaju posebnu rec za pucanje na proslavama.

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.

Post by Blind Lime Pie on Sun Sep 25, 2016 11:33 pm

dobro, to je drugo, kad se rodi sin mora da se ispali koji rafal, hehe

_____
Dr Sheldon Cooper

Post by Utvara on Mon Sep 26, 2016 12:11 am

Pucao sam iz kalaša pre dve nedelje u streljani! Mnogo je skupo ali je mnogo kul, i ne trza mnogo uopšte. Dvajesdvojka je super isto uopšte ne trza, lepota za pucati.

Naravno rasturanje je bilo katastrofalno, na 10 metara kao da smo iz sačmarice gađali a ne s puškom.
Da bi došao do preciznosti o kojoj gledam na jutubu mislim da bih morao da spavam sa puškom i da gađam 100 metaka dnevno.

Sa takvim oružjem lako je napraviti pičvajz, a da bi iskoristio oružje za nešto pametno, potrebno je mnogo napora. Treba sedeti na strelištu, treba gomila novca za municiju, vremena, taktičke obuke, privikavanja, i naravno timske obuke sa saborcima, itd.

U Evropi ideologija posedovanja oružja je drugačija, oružje nije dato na lično raspolaganje pojedincu da radi s njim šta hoće, nego kao deo sistema odbrane zemlje.

Ovde moram da se ne složim sa ZG. Pojedinac sa naoružanjem nije nikakav zalog slobode, nego budala sa prangijom.
Što se tiče 2 amandmana US ustava, to je toliko apstraktno sročeno da može da se tumači na razne načine, ali naravno oružani lobi to tumači na najliberalniji mogući način iz svojih sebičnih monetarno/finansijskih razloga.
Moglo bi se "well armed militia" tumačiti i na Evropski način, sasvim pragmatično i logično, ali se namerno neće.
A što se tiče zakona i ustava, dovoljno je pogledati Vikipediju i videti svuda crveno. Teksas je bio no-issue država - nije izdavala dozvole za nošenje oružja.

Kakav open carry, concealed carry kakvi bakrači. Sa dolaskom Regana vidi se jasan trend deregulacija dozvola za nošenje oružja po celoj Americi. Vikipedija
Sve su to zamesile republikanske konzerve. Samo da hoće, zakonodavci bi mogli sasvim pragmatično da se ponašaju, kao što su i umeli nekada. Ne moraju da izbacuju 2 amandman iz ustava, ne moraju čak ni da ga tumače radikalno drugačije. Mogu samo da vrate zakone kao što je nekad bilo, i da ih sprovode. Svakog koga uhvate sa oružjem bez dozvole, da isto oduzmu i narečenog strpaju u bajbok. Da vidiš kako se trendovi menjaju...

Što se tiče ponašanja pandura,Miracle Valley Shootout pojašnjava kako je nekad pandur obučavan, i kako je sada. Sa jedne strane lokalni šerifi, gomila rasističkih redneka iz pustinja Arizone, sa druge strane black-power pentekostalni kultisti iz urbanog Čikaga. Mentalitet policije i sudstva bio je drugačiji, nasilje je deeskalirano, nije došlo do masovnog pokolja.

Post by Gargantua on Mon Sep 26, 2016 12:18 am

Jel si pitao nekog "da li je puška upucana?" pre gađanja?

Obično kod trzaja nije stvar jačine nego smera u kome "baca" cev

Post by kapetanm on Mon Sep 26, 2016 6:41 pm

Kalasnjikov se ne upucava

Post by Veletin on Mon Sep 26, 2016 7:19 pm

kapetanm wrote:Kalasnjikov se ne upucava

kako se ne upucava ?
koliko se ja sećam, mada je prošlo 20 godina, uz njega smo imali smo neku knjizicu u kojoj je između ostalih podataka bilo označeno i na koju stranu baca..
moj je imao preko 50 odsto oštećenja cevi, ali sam ostvarivao solidne rezultate na gađanjima i nisam želeo da ga zamenim za potpuno nov primerak.

Post by kapetanm on Mon Sep 26, 2016 7:23 pm

Pa upucavanje je vezano za optiku i pad zrna sa daljinom

Post by Gargantua on Mon Sep 26, 2016 7:24 pm

Meta br 1, kvadratna, služi za probno gađanje na 100m nakon koga se koriguje nišan po potrebi u odnosu na grupu pogodatak, nama su govorili "upucavanje", nakon čega ide gađanje za "ocenu" u kružne mete.

Post by fikret selimbašić on Mon Sep 26, 2016 7:26 pm

kapetanm wrote:Kalasnjikov se ne upucava

Upucava (bar tako su to oružari nazivali) se i mehanički nišan, baš zbog tog bacanja u stranu. Mušica na M70 može da se inbus ključem pomijera lijevo-desno, otprilike dva-tri mm max.

Post by Utvara on Mon Sep 26, 2016 7:28 pm

Upucava se naravno, kao i svaka druga jurišna puška. Kalaš ima domet 200-300 metara, od trzanja i drmanja mogu se razdesiti nišani (edit: na kalašu su nišani  valjda postojani, ali dešava se da se cev pohaba sa godinama itd.) i onda nišanska tačka ne odgovara mestu gde padaju zrna. Ti nišaniš u centar, a zrna padaju 20cm levo dole itd.

Upucavanje nišana puške se vrši pomeranjem prednje mušice (zadnja je fiksirana), horizontalno i vertikalno. To bi trebalo da radi sam strelac, jer svako drži pušku drugačije, ali može i puškar.

Kod nas mislim da nije bio problem u upucavanju puške, jer smo pucali na 20 metara u streljani, nego smo neiskusni i pucali iz stojećeg stava, iz ruke, bez oslonca, mrdalo mi se sve, nišan pliva po meti kao lud, nestabilne ruke itd.

Post by William Murderface on Mon Sep 26, 2016 7:35 pm

Ne sećam se da smo u vojci ikada pucali iz stojećeg stava bez oslonca, uvek sa osloncem, ili iz ležećeg stava, ili iz stojećeg, ali iz pešadijskog rova, tako da opet imaš oslonac.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Veletin on Mon Sep 26, 2016 7:38 pm

iz stojećeg stava bez oslonca je pucao potpukovnik, načelnik veze, kada malo popije.

Post by William Murderface on Mon Sep 26, 2016 7:41 pm

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by disident on Sat Oct 01, 2016 5:20 pm

_____
Let the Frankfurt School corrupt these Whites
make a happy merchant's paradise
push the six gorillion guilt on Whites
it's a happy merchant's paradise
our feminism breaks their family ties
make a happy merchant's paradise
have our media promote race-mixing Whites
it's a happy merchant's paradise

Post by Gargantua on Mon Oct 03, 2016 8:44 am

Two Sacramento police officers attempted to run over a mentally ill homeless man with their car less than 35 seconds before they shot and killed him, according to recordings released by police this month.

One of the officers said “Fuck this guy,” in the frantic final minute before they shot Joseph Mann on Del Paso Boulevard. Moments later, the driver said, “I’m going to hit him.”

During that sequence, the officers gunned their vehicle toward Mann, backed up and then drove toward him again, based on the dashcam video released by police. They stopped the car, made a beeline toward Mann on foot and shot him 14 times.

The July 11 incident has sparked outrage among local religious and black leaders, who say Sacramento Police Department officers escalated the situation and unnecessarily resorted to lethal force.

The content of the dash cam audio was first reported by the Sacramento News and Review. The Bee reviewed the clip of Officers Randy Lozoya and John Tennis after enhancing the audio to highlight their voices.

The dash cam video was released Sept. 20 after The Sacramento Bee obtained surveillance footage from a private citizen showing the officers shoot Mann. Within an hour of The Bee posting the footage online, Sacramento police called a press conference to release footage from three dashboard cameras as well as audio from two 911 calls and other information.

Lozoya and Tennis are currently on “modified duty,” according to police spokesman Bryce Heinlein.

“They are officers that shouldn’t be in uniform,” said Robert Mann, Joseph Mann’s brother, after learning the contents of the audio. “If this is their state of mind when they go to work, this doesn’t serve anyone well.”

John Burris, lawyer for the Mann family, called the officer’s conduct “cowboyish” and “outrageous.” The Mann family has filed a federal lawsuit and a claim against the city and Burris said he will amend that complaint in coming days to include attempt to hit Mann with the car.

Heinlein said that police training does include using vehicles as a weapon.

“That is something we discuss in our use of force training, using a vehicle as a deadly weapon,” he said.

Heinlein said he is “not aware” of any department training in the use of a vehicle as a non-lethal weapon.

“We don’t go up and try and bump somebody, but it could be used as lethal or non-lethal,” he said.

Police were called to the scene after residents at a nearby apartment complex reported that Mann was acting erratically. They arrived about five minutes before Lozoya and Tennis shot him dead.

Dispatchers told officers that Mann was seen with a knife and a gun.

In dashcam footage from the first patrol car to arrive on the scene, Mann can be heard telling officers he did not have a gun. In that video, an officer says, “Get your hands up and get on the ground. They said you had a gun. Get on the ground.”

Mann: “I don’t have a gun.”

Officer: “Get on the ground. Get on the ground.”

Mann failed to comply and continued to move away from those officers, who pursued him at a slow speed trying to de-escalate the situation.

Mann made his way to Del Paso Boulevard. He yelled threats at police and threw a Thermos at their car as he went. Police repeatedly ordered him to drop the knife with a four-inch blade, but he did not drop it.

Post by William Murderface on Mon Oct 03, 2016 10:07 am

Auh.

_____

Post by Gargantua on Mon Oct 03, 2016 3:49 pm

Jbg, da je građanin bio naoružan pa da lepo raspali po autu i vozačima koji bez upozorenja hoće da ga zgaze.

Šta on zna, možda su krimosi oteli pandurski auto, bolje je prvo pripucati pa pitati za zdravlje.

Post by Sponsored content

Current date/time is Mon Dec 18, 2017 12:18 am