Mediji u Srbiji

Share

Re: Mediji u Srbiji

Post by plachkica on Fri Jul 14, 2017 4:34 pm

Formirana radna grupa za izradu medijske strategije

Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je da je obrazovalo radnu grupu za izradu radne verzije Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2023. godine, sa Akcionim planom za sprovođenje Strategije. Kako se ističe, dogovoreno ja da nova strategija bude izrađena do kraja godine kada bi Vlada trebalo da je usvoji.

Radna grupa ima 15 članova, predstavnika novinarskih i medijskih udruženja, državnih organa i nezavisnih eksperata.

Članovi radne grupe su Stanko Crnobrnja, nezavisni stručnjak, Dalila Ljubičić, predstavnica Asocijacije medija, Maja Rakovic, predstavnica RAB Srbija i Odbora za elektronske medije Privredne komore Srbije, Tamara Momirov, nezavisni stručnjak.

U grupi su još i Nenad Krajnović, Dejan Nikolić, Ljiljana Smajlović, Tamara Skroza, Dejan Masliković, v.d. pomoćnika ministra kulture i informisanja, prof. dr Irini Reljin, v.d. pomoćnika ministra trgovine, turizma i telekomunikacija, Milan Petković, Čedomir Radojčić, Milivoje Mihajlović kao predstavnik javnih servisa, Ištvan Bodžoni, predstavnik Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina i Miloš Janković, v. d. pomoćnika ministra kulture i informisanja.

Janković je ujedno i koordinator radne grupe za izradu radne verzije Strategije razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji do 2023.godine.

Post by Gargantua on Fri Jul 14, 2017 5:40 pm

Večernje novosti od srede prestaju da izlaze?

Večernje novosti će prestati da izlaze od naredne srede, ukoliko račun te kompanije i dalje bude u blokadi. Kako su nam rekli zaposleni, toliko još imaju rezerve papira za štampanje.

Piše: K. Živanović
Beograd 14. jul 2017. 13:30

U Vladi Srbije kažu za Danas da Novosti neće propasti zbog blokade Poreske uprave, "ali će propasti ako suštinske probleme ne reše u kratkom roku".

- Nadzorni odbor, koji čine predstavnici države, i menadžment kompanije Novosti, nisu imali dobru saradnju, što je rezultiralo tekućim gubitkom kompanije od 2015. godine. Međutim, ovo neće biti kraj Večernjih novosti. Štamparija Borba će im priskočiti u pomoć iz svojih resursa i novinari će raditi. Taj teret štamparija može da preuzme neko kratko vreme. Broj zaposlenih takođe mora da se dovede u optimalno stanje, kažu u Vladi Srbije.

Sa druge strane, direktor kompanije i glavni urednik Večernjih novosti Ratko Dmitrović kaže za Danas da tržište tako ne funkcioniše i da ne postoji mogućnost da štamparija učini ovakvu "uslugu". Povodom situacije u kompaniji, Dmitrović se pismeno obratio nadležnima, ali odgovora nije bilo.

- Obratio sam se premijerki Ani Brnabić i ministrima kulture i privrede, sa opisom situacije u kojoj se nalazimo. Bojim se da u Vladi ne shvataju šta znači blokada računa dnevnih novina. Mi smo firma koja proizvodi najkratkotrajniji proizvod, i u ovakvim uslovima ne možemo da funkcionišemo, ističe Dmitrović.

Poreska uprava blokirala je prekjuče račun Kompanije Novosti zbog duga iz 2009. godine. Dug za doprinose i zarade iznosi 103 miliona dinara, za neplaćeni PDV 25 miliona dinara, što sa kamatama ukupno iznosi 284 miliona dinara. Ukoliko se uskoro ne nađe rešenje, bez posla bi moglo da ostane oko 700 ljudi.

Nadzorni odbor Novosti zasedao je zbog nagomilanih dugova 8. maja, ali se u međuvremenu ništa nije dogodilo. Do danas nisu reagovali ni Vlada Srbije ni većinski vlasnik, Milan Beko. Dmitrović je sredinom maja podneo ostavku, a nedavno su to učinila i još tri izvršna direktora Kompanije Novosti. S obzirom na to da se Nadzorni odbor od maja nije sastajao, te ostavke do danas nisu usvojene.

Post by Gargantua on Fri Jul 14, 2017 7:47 pm

Čujem trač da A Rodić preko Drakulićke iz Blica pokušava da ispegla stvari sa AV

Post by ficfiric on Fri Jul 14, 2017 7:49 pm

Ne bi bio prvi put

_____

Uprava napolje!

Post by Blind Lime Pie on Fri Jul 14, 2017 7:51 pm

Gargantua wrote:Večernje novosti od srede prestaju da izlaze?

Štamparija Borba će im priskočiti u pomoć iz svojih resursa i novinari će raditi. Taj teret štamparija može da preuzme neko kratko vreme. Broj zaposlenih takođe mora da se dovede u optimalno stanje, kažu u Vladi Srbije.

Sa druge strane, direktor kompanije i glavni urednik Večernjih novosti Ratko Dmitrović kaže za Danas da tržište tako ne funkcioniše i da ne postoji mogućnost da štamparija učini ovakvu "uslugu".

Tržište funkcioniše baš tako i Dmitrović to zna. Politika je dve godine potpuno besplatno štampala Naše novine, jer je takvo bilo naređenje odozgo.

_____
jao Spaso, moje zlato
kuj će decu da mi čuva
kuj će drva da mi cepa
kuj će kuću da mi prepokriva

Post by Filipenko on Wed Jul 19, 2017 11:54 am

Ja nemam moralno pravo da pričam o svom ocu kad sam ga se odrekla onda kada je bilo najteže. Jednostavno, stavljena sam u situaciju da održim govor protiv njega. Nisu me na to čak mnogo ni terali. Dovoljno je što sam tada mislila kao i oni.  

Ko drugi nego Nedeljnik, trudeći se da svemu što je poznato još od devedesetih da novi kontekst.

Post by Blind Lime Pie on Wed Jul 19, 2017 12:41 pm

ček ja sam mislio da je taj sistem satirao porodice saradnika okupatora a po ovome ispada da je ćerka čiča Draže postala vrsni dečji lekar.

_____
jao Spaso, moje zlato
kuj će decu da mi čuva
kuj će drva da mi cepa

Post by Veletin on Wed Jul 19, 2017 12:47 pm

Диван аргумент.

Post by Filipenko on Wed Jul 19, 2017 1:37 pm

Uvek se kod spominjanja tih tužnih sudbina ožalošćenih familija tlačenih komunističkom čizmom setim Svetlane Velmar-Janković; ta žena je imala neslućene mogućnosti, a dogurala je tek do urednice časopisa Književnost i urednice u Prosveti, vodećoj izdavačkoj kući tog vremena. Ah, šta li bi samo postigla u životu da je bila (slobodna poput ptice) na grani...

Post by Hubert de Montmirail on Wed Jul 19, 2017 1:38 pm

Photino Bird wrote:ček ja sam mislio da je taj sistem satirao porodice saradnika okupatora a po ovome ispada da je ćerka čiča Draže postala vrsni dečji lekar.

Jesi li cuo nekada za izreku uci kao cetnik?

_____
Veteran of two wars.
Father of nine children.
Drowned in the Caspian Sea.

Post by otto katz on Wed Jul 19, 2017 1:54 pm

Hubert de Montmirail wrote:
Photino Bird wrote:ček ja sam mislio da je taj sistem satirao porodice saradnika okupatora a po ovome ispada da je ćerka čiča Draže postala vrsni dečji lekar.

Jesi li cuo nekada za izreku uci kao cetnik?
Ja nisam. Koji četnik, Aleksander Bajt? 

Ali se sjećam kad je u gimnaziji profesor fizike dao keca popadijinom sinu, a komšiji, pa se cijelo selo pobunilo.

_____
Разгромили атаманов
Разогнали воевод

Post by Hubert de Montmirail on Wed Jul 19, 2017 2:01 pm

U manjim sredinama se politika cesto spustala na licni i porodicni nivo. Na severu Crne Gore postoji taj izraz, a nastao je stoga sto su deca narodnih neprijatelja cesto imala problema sa skolskim vlastima, posebno u neposrednim posleratnim godinama.

Inace, naravno da porodice porazenih nisu satirane.

_____
Veteran of two wars.
Father of nine children.
Drowned in the Caspian Sea.

Post by Kondo on Wed Jul 19, 2017 2:05 pm

naravno, a nekad ni porazeni en general ako su dobro trcali za loptom.... 

_____
I was faced with a choice at a difficult age
Would I write a book? Or should I take to the stage?
But in the back of my head I heard distant feet
Che Guevara and Debussy to a disco beat

Post by otto katz on Wed Jul 19, 2017 2:08 pm

Hubert de Montmirail wrote:Inace, naravno da porodice porazenih nisu satirane.
Kontam da je iz praktičnih razloga. Valja pobiti polovicu stanovništva (po konzervativnim procjenama). Ko bi se bavio makroekonomijom i pedijatrijom.

_____
Разгромили атаманов
Разогнали воевод

Post by Filipenko on Wed Jul 19, 2017 2:47 pm

Ali je zato lekcija naučena za sledeći put 

Post by Gargantua on Thu Jul 20, 2017 8:56 am

Jutros na naslovnim stranama Aloa, Blica, Novosti i Politike - Putin i S300; u Informeru - AV zvao Trampa u Srbiju, da drzi govor pred 100k ljudi

Post by Filipenko on Thu Jul 20, 2017 9:43 am

A Kurir? 

Sve u svemu, uopšte me ne bi čudilo da je budala stvarno to izložila kao argument. Kao, dočekaće vas puno ljudi, vole vas itd. Agenda, planovi, dogovori, konkretna pitanja i rešenja, to ništa, za to će im reći da ostaje privržen putu u EU i evropskoj budućnosti i misli da će mu zbog toga doći predsednika Amerike. 

Post by паће on Thu Jul 20, 2017 9:54 am

Овдашњи произвођачи сендвича већ трљају руке, а у Ласти чупају косу јер ће им опет разјебати ред вожње.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
bare conductors run through the bus

Post by Filipenko on Thu Jul 20, 2017 2:42 pm

Reagovao i bede vedeset dva

Post by паће on Thu Jul 20, 2017 3:05 pm

Је ли то НУНС опет покушава да буде независан?

NUNS navodi da je u oba slučaja “najstariji dnevni list na Balkanu” najgrublje prekršio profesionalne i etičke standarde novinarstva.

Пази, "најгрубље" а не како линија прописује "брутално". И, шлаг на торти, "је... прекршио" а не "прекршио је". Одакле овај колоквијални језик у озбиљном гласилу? Тск, тск...

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
bare conductors run through the bus

Post by Filipenko on Thu Jul 20, 2017 3:42 pm

Riha putevima Frnjaua   Inače, ovo je objavio Informer na sva zvona 

Post by Blind Lime Pie on Thu Jul 20, 2017 3:46 pm

nezavisno od odnosa prema naslovnoj strani, Riha je u pravu. nikakvi "radni logori" nisu postojali u Trećem rajhu, taj pojam je bio nacistički eufemizam za ubijanje radom i gladovanjem.

što se mene tiče, godvinovanje je ovog puta primereno i potrebno i nemam nikakav problem sa naslovnom stranom
imam problem sa nečim drugim - sa tim što je naša medijska situacija takva da RAS vidi opozicioni nastup kao jednu facetu svog svestranog medijskog rada u koji spada i obožavanje Vučića. NIN je u svakom pogledu deo režimskog medijskog sistema i jedan kvalitetan ventil za nezadovoljstvo.

_____
jao Spaso, moje zlato
kuj će decu da mi čuva
kuj će drva da mi cepa

Post by Utvara on Thu Jul 20, 2017 6:08 pm

Neko je napomenuo da RAS drži tri novine u Srbiji:
NIN - to je antivučićevski list, eminentni nedeljnik za elitu
Blic - nemačke dnevne novine, za nižu srednju klasu i masovnu potrošnju
Alo - provučićevski tabloid

Pokrili su ceo dijapazon. NIN je taj ventil, bezbedno mesto za bezzubu (bezubu? паће?) kritiku Vučića. Blic radi najperfidnije, on neutralno piše o gorućim temama a daje na značaju i napada beznačajna opšta mesta i sl.
Alo ne čitam pa ne znam ni šta se tamo radi, ali imam predstavu o njima kao o pristojnijem Informeru, patriotskom, pro-ruskom, sa etatističkom estetikom, zagovaranjem jake i stabilne države itd.

Post by Blind Lime Pie on Thu Jul 20, 2017 6:15 pm

Prodali su Alo, nema više integrisane redakcije
Mene jako zabavlja misao o tome kako izgleda sastanak urednika sa menadžmentom RAS-a na kome odmeravaju koliko je ko doprineo vidljivosti brenda. Vi ste lepo opleli Vučića, a vi ste ga lepo nahvalili, svaka čast.

_____
jao Spaso, moje zlato
kuj će decu da mi čuva
kuj će drva da mi cepa

Post by Filipenko on Thu Jul 20, 2017 7:01 pm

Čije je sada 24 sata, ono besplatno što se daje ujutru ali nisu novine? To je isto Blic držao.

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Jul 28, 2017 1:02 pm