Mediji u Srbiji

Share

Re: Mediji u Srbiji

Post by William Murderface on Thu Oct 20, 2016 6:48 pm

BTW, obnoviti Sopranose

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Anđe'o on Thu Oct 20, 2016 6:58 pm

Strašna scena, baš mi se urezala u pamćenje.

Post by Anđe'o on Thu Oct 20, 2016 7:04 pm

Sad sam pročitao čitav prethodni post Vilijame. Mislim da malo potcenjuješ ljude. Na fejsu si prošle godine imao veoma veliku i raznorodnu grupu (kao i ljubitelje cece, uostalom) koja se podsmevala Anastaziji. Kraljevanje je možda samo  u glavi Cece i njenih, nikako naroda, ne treba preterivati.

Nije valjda da ti smeta što se Teo smuvao s Anastazijom?

Post by No Country on Thu Oct 20, 2016 7:05 pm

Benny Lava wrote:Ceca je simptom zla, ali ne u kulturnom pogledu, jer je njena muzika plod liberalizacije eks-ju estrade i ceo taj period naše kulture jednostavno je morao da se dogodi u eposi rane tranzicije, isto kao što se dogodio u Bugarskoj u kojoj rata i Miloševića nije bilo. 

Prečica kroz performativno polje naše tranzicije zove se teorija zavere. Pink je stvorio pink kulturu da nas pokvari. 

Ne brate, nije tako bilo, ta muzika je samoniklo izrasla, hraneći se mladim kapitalizmom. 

Hteli ste kraj komunizma, pa evo, on ovako izgleda pre nego što se stvari stabilizuju i okoštaju u hoh-građanštinu i jasne klasne podele. Svira i peva ko šta hoće i ko ima da plati za studio i više se ne zna nikakav građanski red, koji nam je obezbeđivao cenzorski aparat omraženog komunističkog režima.
Цеца је мало комплекснији симбол, и управо у тој сложености ваља тражити разлоге њеног огромног успеха. Била је звезда и пре Аркана, то је тачно, згођушно девојче из Житорађе, с тим што цветак-зановетак фаза има мало до нимало везе са турбо-фолком. Кључни догађај је она ТВ-удадба за Аркана, који је у то доба кудикамо већи симбол од Цеце. Ту се полутанска паланка, кукавни "догођени народ", коначно венчала за архетип друштвене транзиције: мафијаша, убицу и силеџију. Турбо национализам је добио финално убрзање, силикони су постали мејнстрим, а све је уживо преносила телевизија са националном фреквенцијом, са телопом два бела голуба који се нежно љубе. Новокомпоновани кич се венчао са националним кичом, in your face и без икаквог непотребног фолирања. Баш као Цецин деколте. То што је касније постала Тхе Удовица, шефица остатака Арканове мреже, фудбал, суђење. концерти, Далић и све остало - то је само даља разрада, Ускок би рекао, архетипа.

А то да је српски турбо-фолк израстао искључиво из капитализма, то мачку о реп.

Post by Anđe'o on Thu Oct 20, 2016 7:07 pm

zastitnik gotama wrote:O rtvu je reč i ovi iz ndnv očigledno tako nešto oće

Nema prevelike razlike u pogledu sadržaja iz kulture od rts-a. Tj. ima je malo ili ni malo.

Post by William Murderface on Thu Oct 20, 2016 7:10 pm

Anđe'o wrote:Sad sam pročitao čitav prethodni post Vilijame. Mislim da malo potcenjuješ ljude. Na fejsu si prošle godine imao veoma veliku i raznorodnu grupu (kao i ljubitelje cece, uostalom) koja se podsmevala Anastaziji. Kraljevanje je možda samo  u glavi Cece i njenih, nikako naroda, ne treba preterivati.

Nije valjda da ti smeta što se Teo smuvao s Anastazijom?

Ja baš nigde nisam pomenuo narod, pomenuo ga je, naravno, ZG.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by beatakeshi on Thu Oct 20, 2016 7:18 pm

Vili, jel znaš ko je Teo ?

Post by William Murderface on Thu Oct 20, 2016 7:28 pm

Ma znam, penicilinski zavisnik.

_____

Guest

Post by Guest on Thu Oct 20, 2016 7:31 pm

Ja sam rekao " ljudi"  slušaju ne narod...
Guest

Post by Guest on Thu Oct 20, 2016 7:35 pm

Deca su poznata zbog njene muzike,  što se vidi po tome da ne znaš ko je Giškina žena a kamoli deca.. 

Tompson peva o ustaštvu a ona o raskidima. 

To saopštenje postoji u kontekstu -  građanska Vojvodina lepila plakate Novi Sad nije Žitorađa.

Post by Photino Bird on Thu Oct 20, 2016 7:35 pm

No Country wrote:

Ne znam ni šta je turbo-folk. Na taj pojam nalećem samo u pop-sociologiji. Ako raščlaniš sve to na sastavne delove, videćeš pečvork sastavljen od eurodens zvuka, novokomponovanog narodnjačkog sentimenta, romske muzike, grčke muzike i svačeg nečeg drugog što je evoluiralo zajedno sa TV stanicama i studijima. Ceca bre pola muzike od Grka maznula, jednostavno to je zvuk koji je izbio na površinu zajedno sa usponom malih produkcija koje su u vreme Anta Markovića i kasnije učile od balkanskih pandana kako se pravi muzika za mase. Nikad mi neće biti sasvim jasno kako se zapatio narcisoidni pogled na tu muziku kao neki sui generis fenomen Srbije. Da, bio je vezan za rat ali samo zato što je bilo rata.

_____
Öxar við ána, árdags í ljóma,
upp rísi þjóðlið og skipist í sveit.
Skjótum upp fána, skært lúðrar hljóma,
skundum á Þingvöll og treystum vor heit.
Fram, fram, aldrei að víkja.
Fram, fram, bæði menn og fljóð.
Tengjumst tryggðarböndum,
tökum saman höndum,
stríðum, vinnum vorri þjóð.

Post by William Murderface on Thu Oct 20, 2016 7:40 pm

zastitnik gotama wrote:Deca su poznata zbog njene muzike,  što se vidi po tome da ne znaš ko je Giškina žena a kamoli deca.. 

To saopštenje postoji u kontekstu -  građanska Vojvodina lepila plakate Novi Sad nije Žitorađa.

Giška nije bio Arkan, potpuno promašeno poređenje.

_____

Post by No Country on Thu Oct 20, 2016 7:49 pm

Benny Lava wrote:
No Country wrote:

Ne znam ni šta je turbo-folk. Na taj pojam nalećem samo u pop-sociologiji. Ako raščlaniš sve to na sastavne delove, videćeš pečvork sastavljen od eurodens zvuka, novokomponovanog narodnjačkog sentimenta, romske muzike, grčke muzike i svačeg nečeg drugog što je evoluiralo zajedno sa TV stanicama i studijima. Ceca bre pola muzike od Grka maznula, jednostavno to je zvuk koji je izbio na površinu zajedno sa usponom malih produkcija koje su u vreme Anta Markovića i kasnije učile od balkanskih pandana kako se pravi muzika za mase. Nikad mi neće biti sasvim jasno kako se zapatio narcisoidni pogled na tu muziku kao neki sui generis fenomen Srbije. Da, bio je vezan za rat ali samo zato što je bilo rata.
Ово је као она вечита расправа о томе да ли је рокенрол музика или the way of life. Музички то јесте пакистанска попеука прикључена на ритам-машину, ништа страшно (сем по уши) и дабоме у ове крајеве стигло из Грчке и Турске, и дефинитивно много шире од граница Србије, ма како дефинисао тај флуидни појам.

А онда постоји и тај турбо-фолк од кога смо склањали децу по удаљеним континентима. Цеца припада том другом жанру.

Post by William Murderface on Thu Oct 20, 2016 7:56 pm

zastitnik gotama wrote:Deca su poznata zbog njene muzike,  što se vidi po tome da ne znaš ko je Giškina žena a kamoli deca.. 

Inače, pet sekundi guglanja

http://www.svet.rs/nas-svet/estrada/veljko-raznatovic-kopija-svoga-oca

http://www.blic.rs/zabava/vesti/veljko-raznatovic-gde-je-sada-moj-tata-zasto-nije-sada-sa-mnom/bcmepbk

http://bulevar.b92.net/srpska-posla.php?yyyy=2016&mm=09&dd=28&nav_id=1181761
http://www.kurir.rs/stars/foto-veljko-tera-modu-i-na-pomen-ocu-arkanu-dosao-u-fluoroscentnim-patikama-clanak-2096381

_____

Post by ficfiric on Thu Oct 20, 2016 8:17 pm

I Arkan je popularan zbog Cecine muzike
Ko bi prepoznao Gisku kada bi ga video na slici - niko, a Arkana prepoznaju

_____

Uprava napolje!

Post by William Murderface on Thu Oct 20, 2016 8:20 pm

Kažu - ko je ovaj što liči na Veljka?

_____

Post by паће on Thu Oct 20, 2016 9:10 pm

No Country wrote:

Па имамо већ описану генезу тога, писали смо и пре. Почев од соцреалистичке идеје да је народна музика добра јер је из народа али није довољно уметничка, па ћемо да им крнемо 1 Оскара Данона да је упристоји и да тако имамо званичне верзије те народне музике у извођењу оперских певача. Незваничне верзије се нису дале чути на радију, а народ је за то време правио неку своју музику за свадбе и весеља. Што се онда шездесетих неко лупио по челу и схватио да то неће моћи још дуго тако, па се и званично кренуло у производњу музике у духу народног мелоса (што је реч коју сам чуо искључиво у том контексту, иначе не знам никог ко је тврдио да је тог или било ког другог мелоса срео негде, а камо ли попио коју с њим). Следећи корак је била Лепа Лукић те Радојка & Тине... па миц по миц, већ '72 почињу да краду од Грка, па од Мексиканаца, па од кога стигну. Само три године касније мажњавају већ и од Бреговића...

Али све то време су били вашарска забава, на тевеу их је било отприлике колико и рокера или чак још мање. До Слобе (ака Слобоа, како чујем да га зову у неким крајевима Бурундија), када су се слизали са политиком. Дакле требало им је добрих тридесет година да стигну да укључе тај турбо тастер.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
In a nursing home near a nursery, they poured water on their nurses to make them wet

Post by No Country on Thu Oct 20, 2016 9:24 pm

Јесте, но 90-тих је дошло до становитог убрзања историје. Кад су Миланче, Цане и Гиле кренули да запомажу: "Нећемо да победи народна музика..." већ је увелико било касно. Управо Цецина и Арканова свадба означава дан дефинитивне победе, а Цецина континуирана и неприкосновена владавина сведочи о томе колико је иста била велика.

Post by ezel on Thu Oct 20, 2016 9:55 pm

ma jel to jos jednom iscureo kulturfasizam na ovom dosledno levicarskom forumu??? ko bi to ocekivao..

_____
velika, centralna, jaka država, jaka vojska, jake veze sa Rusima ...

Post by No Country on Thu Oct 20, 2016 10:00 pm

Молићу, ја сам одувек био културфашиста. Поготово спрам твоје сорте, представника културе добацивања и потказивања.
Guest

Post by Guest on Thu Oct 20, 2016 10:14 pm

ceca je pičila sa razglasa kasarne u kojoj sam služio nepostojećoj domovini, svaki dan po 10 puta, ja sam cvetak zanovetak

pošalju me u otkomandu iz delnica u slavonski brod, isti kurac

posle mi kaže šurak vojni pandur da je kod njega u nišu bila znatno ređe

bila je ona viđena da bude zvezda još tada, kasniji razvoj situacije je u neku ruku perverzija, naročito kada se setim nekih slovenaca koji su me smarali da idemo u kafić u portorožu gde puštaju cecu i nikako im nije bilo jasno kako bre to ne volim, doduše tada je već postojao arkan

i nije narodna muzika pobedila, nije imala šta da pobeđuje, samo je dobila mesto u medijima koje joj pripada, ranije su morali da se maskiraju u razna bijela dugmeta zbog smešnih šund komisija, a onda je došla sloboda

Post by No Country on Thu Oct 20, 2016 10:22 pm

Океј, ово ће можда (млађима) звучати сасвим невероватно, али у мојој касарни су пуштали Азру, Идоле и Оргазам. Па џеџим као пожарни у аутопарку, а одоздо допире "ноћ је, сам сам... јер крокодили долазе". У јебеном Врању!

Наравно да су имали шта/ кога да победе, мука је што је било онако лако.

Post by Utvara on Thu Oct 20, 2016 10:22 pm

Muzika koji je potpuni ekvivalent turbofolku postoji u Izraelu, Bugarskoj i Grčkoj. Zapravo, zvuk i tekst onoga što bi se moglo nazvati turbofolk nastaje u Grčkoj.

Grčka muzika ima taj, (ne znam kako se to naziva) bagaž, stil, etos, duh? Tekstovi rebetika(u koji se baš i ne razumem) i laika("narodne"),  imaju čest motiv teškog života klefte koji je odmetnik od društva i zakona, živi slobodno, pljačkajući gde stigne.

Interesantno je da Bugari imaju potpuno istu muziku sa potpuno istim etosom turbofolka. Oni da su imali rat, takođe bi obožavali ratne zločince, i pevali im pesme, koristeći se narodnom muzikom, u tome je jedina razlika. Ovako, u svakoj bugarskoj pesmi moraju da budu neki BMWovi i felne.

Mada ja ne znam ni za jednu pesmu Cecinu koja podržava ratne zločine i slavi zločince.
Znam za Baju Malog Knindžu, Lepog Miću, mislim da se to više slušalo "na liniji".

ezel wrote:ma jel to jos jednom iscureo kulturfasizam na ovom dosledno levicarskom forumu??? ko bi to ocekivao..

Izgleda da je to neka osobina diferencijacije poznog urbanog Jugoslovena, prezir prema nekim kulturnim osobinama nižih klasa. Prepoznaju se po negativnoj odrednici, "Ceci" i "turbofolk"-u, odmah kreće neartikulisano distanciranje od "toga", bez nekog posebnog obrazloženja, estetskog ili muzičkog ili kakogod. Prosto, na osnovu asocijativne povezanosti sa negativnim osobinama ranih i srednjih 90ih. Kao da je muzika kriva za raspad komunjarske utopije.

Post by No Country on Thu Oct 20, 2016 10:44 pm

Utvara wrote:Prosto, na osnovu asocijativne povezanosti sa negativnim osobinama ranih i srednjih 90ih. 
М-да, слободне & лабаве асоцијације. Ево једне: Аркан!

Post by паће on Thu Oct 20, 2016 10:53 pm

И ту касниш, у ствари. Ја сам одустао од свирке јер је практично сва музика коју сам могао да свирам (и коју би ми тражили да свирам) била, како се тада звало, новокомпонована народна музика. Против стварне народне музике нисам имао ништа против, али ово је било просеравање добрим делом, упрошћени текстови, кварен метар у стиховима... било би ме бламота да то негде морам да свирам. И пребацио сам се на све друго што сам могао, а инструмент баталио. Данас ми те ствари које нисам хтео да учим да свирам звуче као тотал изворна народна у поређењу не са овим данас, него са оним што је дошло само 4-5 година касније, па тако сваких пет година.

И, да се разумемо, из истих разлога не варим ни кантри ни вестерн, ни 99% певаног блуза, ни 99% тешкометалне музике - јер се састоје искључиво од штосева који се добро продају. Оно, и 99% музичара су занатлије који хоће да живе од свог заната, па ако раја тражи картонске каучеве прекривене јамболијом, то ћемо и да им правимо. Ал' пошто сам рано завирио у тај занат, закључио сам да не волим ни картон ни јамболију, ето.

А тај турбо је дошао четврт века после тога.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
In a nursing home near a nursery, they poured water on their nurses to make them wet

Post by Sponsored content

Current date/time is Sat Jun 24, 2017 10:43 pm