sta citate?

Share
fikret selimbašić

Re: sta citate?

Post by fikret selimbašić on Sun Jan 20, 2019 8:43 pm

Uz Sedam hiljada dana dobro ide i Ruka iz groba. Dopuna prve, plus nekoliko intervjua sa Štajnerom.

_____
Međuopštinski pustolov.
Solus_Rex

Post by Solus_Rex on Sun Jan 20, 2019 8:43 pm

Vladimir Sorokin je zaredjao odlicnu seriju distopijskih romana a zajednicka odrednica ima neo-feudalizm buducnosti. Ne znam da li je neko citao Terluriju koju je izdala Geopoetika. Evo opisa:

"Telurija Vladimira Sorokina vodi čitaoca u ne tako daleku budućnost. Upravo je završen novi veliki rat, ali oslobađanje Evrope od vahabitsko-talibanskog ropstva nije dovelo do ujedinjenja, nego do stvaranja niza novih drćavica i podizanja novih zidova između njih. Posle rata svako želi da živi po svome, u sreći i zadovoljstvu. U svakoj državici vlada drugačije društveno uređenje, ali stanovnici svih njih, od Atlantika do Pacifika, kako oni koji žive u „demokratijama“ tako i oni koji žive u „despotijama“, bogati i siromašni, ljudi običnog rasta, ali i mali, veliki, psoglavi, antropomorfni, sazdani u laboratorijama, silno žele ono što taj, najboljih od svih svetova, čoveku ne može da pruži: svi čeznu za novim „horizontima nada“, žude za telurom koji „poput božanskog skalpela zaranja u mozgove miliona... širi granice ljudskog i uliva sigurnost u Prošlost, Sadašnjost i Budućnost“.
Ratnike i revolucionare, novo i staro plemstvo, filozofe i umetnike, pljačkaše i švercere, obične trudbenikei krstaše nove Evrope povezuje večna ljudska žudnja za prevladavanjem vremena i prostora, za pobedom nad smrću, konačno za telurom – to nije droga, ali jeste element koji ljude čini savršenima. Telur čoveku daruje ono što on sâm želi, za čime traga, pa tako Lukomski, jedan od junaka Telurije, pod dejstvom telura prisustvuje svadbi u Kani Galilejskoj i nemoćno plače na Golgoti kad koplje Rimljanina probode raspetog Hrista.
Ali šta preostaje onima koji nemaju telur? Da li je dovoljan samo krov nad glavom, „trud za sebe voljenog“ i „klanjanje jedino sunašcu“ koje nas greje?"
паће

Post by паће on Sun Jan 20, 2019 8:49 pm

Ајд сад сви да читате Бенксову "Културу", јер ми је пун курац свих тих аутора који већ неколико генерација нису у стању да замисле будућност а да није овакав или онакав феудализам или тоталитаризам или дивљина са ратним бандама, уз повремено робовласништво за мезе.

_____
Сендвич за зубе!
Where are you taking all those looks?
kuku

Post by kuku on Sun Jan 20, 2019 8:54 pm

čitaćemo kad insistiraš

_____
imam vremena za kurve za kurve bajo

Post by Mr. Moonlight on Sun Jan 20, 2019 9:20 pm

nastanjeno ostrvo, buba u mravinjaku, teško je biti bog

_____
KADA UMRE, ZATRPAJTE GA GOVNIMA i ZALIJTE MEDOM
disident

Post by disident on Sun Jan 20, 2019 9:22 pm

Citao i tesko je biti bog i kantikulum za lajbovica, eto preporuka i za mene, mada nisam nesto preterano bio odusevljen. Kantikulum mnogo bolje legao doduse

_____
Admin
паће

Post by паће on Sun Jan 20, 2019 9:47 pm

kuku wrote:čitaćemo kad insistiraš

Једва чекам да прође још година-две па да навалим да читам трећи пут. Иначе сам тотално попиздео кад сам чуо да је писац умро ваљда две недеље пре него што сам почео да га читам. А онда још једном кад сам чуо да је пола каријере писао ужас. У овом свемиру би ваљало написати бар колико је написано за Стари Дрек и Лукасове ратове заједно.

Да се сви они у со претворе не би могли да замисле лика који себи уграђује три додатна срца да би могао да на телу одржи 51 надигнут курац за велику журку. Или рибу која задржава трудноћу четрдесетак година док не буде начисто. Или лика који наручи десет на не знам колико савршено сферних зрнаца песка да би у својој приватној пустињи изводио бесне глисте са физиком. Или сателит са орбитом негативне надморске висине. Човек је имао маште, и умећа да то преточи у одлично сложен свемир где нема привилегија јер их сви имају.

_____
Сендвич за зубе!
Where are you taking all those looks?
kuku

Post by kuku on Sun Jan 20, 2019 10:01 pm

smanjicu doprinos trecem svetskom ratu i to vreme iskoristiti za K U L T U R U

_____
imam vremena za kurve za kurve bajo
yoyogi

Post by yoyogi on Mon Jan 21, 2019 12:17 pm

Čitam Milovana Danojlića, "Dobro jeste živeti" i po stoti put pripovetke Milovana Glišića.

Milovan Glišić, iz Valjeva, tvrdi se da je tamo najčistiji srpski jezik.

_____
www.srbijadotokija.com
beatakeshi

Post by beatakeshi on Mon Jan 21, 2019 9:38 pm

@disident
Priljepin - Obitelj
Solus_Rex

Post by Solus_Rex on Thu Jan 24, 2019 4:33 pm

Pazario juče iz izloga Fiće Zeptera. Dobro je da se posle pola veka neko setio da prevede i objavi bar prvi tom ove hronike o propasti levice tokom tridesetih.  Sad vidim da americko izdanje ima ceo naucni rad od cetrdeset strana sa sve dijagramima koje kao predgovor potpisuje Dzejmson. Ocekivanja od romana su ovim jos vise porasla.
Solus_Rex

Post by Solus_Rex on Thu Jan 24, 2019 4:51 pm

kud_genijalci wrote:U subotu sam se naterao u Gradsku samo da mi ne naplate kaznu (a već sam produžavao telefonom) i uzmem, reda radi, Pinčona "V.", ono što sam tražio nisu imali, plus Bolanjove Divlje detektive u uzdanju Loma, kao neki "I tom"?!
Posle dva poglavlha Pinčona znam da ću dovršiti.
Prevod neka Mažduka sa mnogo kroatizama, kao da je ekavizuran hrvatski prevod, mada ne bi smelo posle dugog pederskog uvoda Borislava iz Čarobne knjige.
Prepiznajem jedva apotaksični rutam Pinčona, trapav mi je prevod, kao Valerija Por kada je ubukvarisala Lekareovig Noćnog menadžera, ne znam zašto he redimejd umetnički delo prevodila u "već gotovo deli", ali Pinčon je najbolji kada pronalazi neočekivane metafore u opisu duševnih stanja, u obom romanu čak i prohodan, nudi rešenja na izvol'te, Nabokov i tako to.

Reci nam Kude-e, da li si preziveo avanture Stensila i Profejna i da li je bilo vredno truda? Mene je toliko iznurilo ono bombardovanjem Valete da sam jednostavno odustao od poslednjih tridest strana. Kontam ja da je V. alegorija o kolonizaciji prirodnih ciklusa uvijena u virtuelnu istoriju belle epoque ali svejedno, iskustvo citanja ucinilo mi se bez poente.
fikret selimbašić

Post by fikret selimbašić on Thu Jan 24, 2019 5:00 pm

Vrlo je vjerovatno da ćeš se načekati Kudovog odgovora, zna da nestane i na po šest-sedam godina sa foruma.

_____
Međuopštinski pustolov.
Solus_Rex

Post by Solus_Rex on Thu Jan 24, 2019 5:03 pm

ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Tue Jan 29, 2019 12:05 pm

fikret selimbašić wrote:Vrlo je vjerovatno da ćeš se načekati Kudovog odgovora, zna da nestane i na po šest-sedam godina sa foruma.

Mislim da se naljutio nakon onoga što mu je Ujak napisao.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Fri Feb 01, 2019 7:29 pm

Završio sam sinoć poslednju knjigu Adriana Mola i baš sam nešto tužan.

_____
I refuse to feel guilty. Guilt is a destructive emotion and doesn't fit in with my Life Plan.

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Feb 24, 2019 4:32 am