Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    šta čitate?

    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Dec 08, 2016 1:13 am

    ostap bender wrote:pa da. ja volim i carrion comfort a sramim se priznati da mi je devojka ruganjem ogadila hiperion i pratece romane.


    I treba da se sramiš. Prve dve knjige su SF remek-dela. 
    Endimion i Uspon Endimiona su guilty pleasure šta čitate? - Page 12 1403342043

    Dakle šta da se čita od Simonsa. Redom.

    1. Hiperion
    2. Pad Hiperiona
    3. Carrion Comfort
    4. Lovedeath (sa naglaskom na "U zagrljaju zubatih žena")
    4. The Hollow Man
    5. The Terror.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Filipenko Thu Dec 08, 2016 2:56 am

    William Murderface wrote:ne mogu ja te spejs opere.


    šta čitate? - Page 12 3402243210 šta čitate? - Page 12 3274312807 šta čitate? - Page 12 298304839 šta čitate? - Page 12 1498756251 šta čitate? - Page 12 3816571643 šta čitate? - Page 12 129902773 šta čitate? - Page 12 1251298951


















    šta čitate? - Page 12 Tumblr_n279ovkdy21s7e5k5o1_500
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by паће Thu Dec 08, 2016 11:54 am

    William Murderface wrote:E, to nisam čito. Hiperione isto nisam mogao da čitam, ne mogu ja te spejs opere.

    Прочитао ја прошле године ваљда, по одлуци препоруци МЗ Бурундија, и мада може да се чита и као опера (има тог догађања на више светова, има пуча, има чак и борбе за ослобођење и којечега), ипак ми се чини да ту претеже порњава ужаса, која већ у трећем кораку не ради, више није чак ни гадно, него је онако декор и потпуно сувишна. Те постаје неубедљива, прилично произвољна и слабо утемељена... То након ваљда прве две или три књиге, више се баш ни не сећам. Одох сад у 1 Издимион.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Thu Dec 22, 2016 8:27 pm

    Nemam komentar nego pitanje: da li se iko sreo sa delom srpskog pisca Vladana Dobrivojevića?
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Mon Dec 26, 2016 2:15 am

    Interesantno koliko ovo (51 godinu staro) izgleda aktuelno.

    šta čitate? - Page 12 GodBlessYouMrRosewater(Vonnegut)

    Thus did a handful of rapacious citizens come to control all that was worth controlling in America. Thus was the savage and stupid and entirely inappropriate and unnecessary and humorless American class system created. Honest, industrious, peaceful citizens were classed as bloodsuckers, if they asked to be paid a living wage. And they saw that praise was reserved henceforth for those who devised means of getting paid enormously for committing crimes against which no laws had been passed. Thus the American dream turned belly up, turned green, bobbed to the scummy surface of cupidity unlimited, filled with gas, went bang in the noonday sun.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Fri Dec 30, 2016 2:46 am

    Nešto lepo (i kratko) za forumaše/ice, Woody Allenova erocka priča o intelektuakama na iznajmljivanje.

    THE WHORE OF MENSA
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Indy Fri Dec 30, 2016 9:13 am

    *intelektualkama
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by beatakeshi Fri Dec 30, 2016 8:50 pm

    inteletutkama
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by beatakeshi Wed Jan 25, 2017 10:04 pm

    Topla preporuka
    šta čitate? - Page 12 Bozija-volja-66812
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Feb 24, 2017 5:59 pm

    Narodna biblioteka Srbije (NBS) ukinula je višedecenijsku nagradu za najčitaniju knjigu godine, koja je ove godine trebalo da pripadne Draganu Velikiću za roman "Islednik".
    Narodna biblioteka Srbije je u utorak medijima poslala listu najčitanijih knjiga u svojim bibliotekama u 2016. godini, a na prvom mestu našao se Velikićev roman u izdanju "Lagune". NBS u svom saopštenju nije spomenula ukidanje nagrade, a razloge nije želeo da objasni ni predsednik Upravnog odbora NBS Mihajlo Pantić.
    Novosti pišu da je Pantić, inače univerzitetski profesor i pisac, insistirao da se objavi samo rečenica: "Upravni odbor Narodne biblioteke Srbije doneo je odluku o ukidanju nagrade".
    Dragan Velikić, najčitaniji pisac, koji je po drugi put ostao bez nagrade, kaže da je ponovo oštećen i kolateralna šteta.
    "Dva puta sam imao najčitaniju knjigu, prvi put 2008. godine, to je bio roman 'Ruski prozor', a sada je to 'Islednik', i oba puta sam oštećen. Prvi put zbog sumanutog pravila tadašnjeg upravnika NBS Sretena Ugričića da Nagradu za najčitaniju knjigu određuje žiri, a ne glasovi čitalaca, a drugi put sam oštećen kada je to glupo pravilo ukinuto, međutim, ukinuta je i nagrada", rekao je Velikić na Novosti.
    Ideju da nagradu NBS određuje žiri, a ne čitaoci, Velikić naziva besmislenom i pokušajem da se diskvalifikuju pisci čije knjige ne pripadaju takozvanoj ozbiljnoj literaturi.
    "Čemu onda falsifikovanje da smo umniji nego što jesmo? Ja sam dva puta ispao koletaralna šteta, uskraćena mi je Nagrada NBS za najčitaniju knjigu, međutim, time nije umanjena čitanost mojih knjiga", istakao je Velikić.
    Međutim, članica Upravnog odbora NBS Ivana Dimić saopštila je da nagrada nije ukinuta, ali je neće dodeljivati Narodna biblioteka Srbije, već Zajednica matičnih biblioteka Srbije.
    "Po svom značaju, Narodna biblioteka ne bi trebalo da se bavi time koja je knjiga najpopularnija, već da vrednuje dela po njihovim naučnim i umetničkim dostignućima", dodala je Dimićeva.
    Ipak, Novosti pišu da se iz programa proslave 185. rođendana ove institucije na kojem se inače nagrada dodeljivala, jasno vidi da je iz centralne manifestacije u Amfiteatru izostavljena tradicionalna dodela nagrade. Umesto toga, predviđen je "Razgovor: bibliotekari i pisci" na temu "Najčitanija knjiga u 2016. godini". Gost će biti Dragan Velikić.
    Predsednik UKS Radomir Andrić istakao je pre svega da nagrada za najčitaniju knjigu od početka nije imala najjasnije definisana pravila, te da elitistički pristup koji je dovodio do toga da "najčitanijom" bude proglašena knjiga koja to ustinu nije, već zadovoljava neke druge literarne kriterijume, nije doprineo održanju nagrade.
    "Jasno je da najvrednije knjige ne moraju bit najčitanije, baš kao što ima onih koje čitaoci vole. Podizanjem tih estetičkih kriterijuma na viši nivo i elitističkim pristupom, omalovažene su neke istinske među čitaocima popularne knjige, koje u stvari unapređuju čitalaštvo", ocenio je Andrić.
    On je izričit da nagradu ne treba gasiti, već ustanoviti jasan kriterijum koji bi cenio i književnosti i popularnost, i na neki način ih mirio.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Ferenc Puskás Fri Feb 24, 2017 6:32 pm

    Prvi put zbog sumanutog pravila tadašnjeg upravnika NBS Sretena Ugričića da Nagradu za najčitaniju knjigu određuje žiri, a ne glasovi čitalaca, a drugi put sam oštećen kada je to glupo pravilo ukinuto, međutim, ukinuta je i nagrada", rekao je Velikić na Novosti.

    Ometen u čitanju posta pomislio sam da je Ugričić uveo glasanje umjesto prostog prebrojavanja čitalaca, tj. prodatih knjiga. Ali onda bi to bila najprodavanija, ne nužno i najčitanija knjiga. Gore je što i kod glasanja vjerojatno niko ne provjerava radi li se zbilja o čitaocima ili i o građanima koji se za ove samo izdaju. Po mome skromnom mišljenju najexaktnija bi bila nagrada za najprodavaniju knjigu. Ali elektronske knjige kolaju svojim putevima i ne znam može li se i to upratiti. Tako da nisam pametan.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Feb 24, 2017 6:48 pm

    Ne znam koliko si to pratio, pokusacu da prenesem sto objektivnije.

    Ugricic je stvarno uradio upravo to, formirao ziri od upravnika i direktora nekoliko vecih biblioteka, koji bi dodeliio nagradu najboljoj od 25 najcitanijh knjiga. Njegov stav je bio da sund autori dobijaju nagradu svake godine, pa je hteo da potencira kvalitet u odnosu na citanost.

    Postojao je trac da se odlucio za to jer je 2005e najtrazinija knjiga u bibliotekama bio Gvozdeni rov, Ulemeka, ali to nije istina bila je Svih zalosnih radost, Habjanovic Djurovic, a ziri se odlucio za Kisa i hartija Vladimira Tasica.
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by паће Fri Feb 24, 2017 6:49 pm

    Вкв Лујо, мислим да би ово требало да је библиотечка награда, дакле да се броји по броју вађења. Под претпоставком да ко је извадио ваљда и чита.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Feb 24, 2017 6:52 pm

    da, da to je to.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Ferenc Puskás Fri Feb 24, 2017 6:57 pm

    Onda je 100%. Manj da neki ne šalje klince da uzimaju knjigu zbog nabijanja rezultata. Ali to bi morala biti masovna akcija.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Ferenc Puskás Fri Feb 24, 2017 7:00 pm

    zastitnik gotama wrote: a ziri se odlucio za Kisa i hartija Vladimira Tasica.
    I hartija Vladimira Tasica se odlučila za Kisa? U ime Paćeta odobravam ovo na licu mjesta.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Anonymous
    Guest

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Guest Fri Feb 24, 2017 7:02 pm

    šta čitate? - Page 12 2348298330
    bela maca

    Posts : 10960
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by bela maca Sat Feb 25, 2017 7:30 pm

    čitam svoje dnevnike od pre 10ak godina. ala me je blam!


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Rahel

    Posts : 17
    Join date : 2017-02-13
    Age : 103
    Location : ne znam

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Rahel Mon Mar 06, 2017 3:32 pm

    Ja mrzim internet - Džaret Kobek

    U Nemačkoj kažu da je Zeitgeist njegovo (Kobekovo) drugo ime. Ja ne bih išla toliko daleko, ali da mi se dopalo, jeste, moram da priznam. Takođe ga porede i sa Uelbekom i piscem Kruga (da me ubiješ ne mogu sad da se setim kako se zove). Možda tu ima nešto, ali opet ... meni je malo teže palo da ga shvatim ozbiljno, za razliku od Uelbeka. 

    Tema romana je šta internet radi s nama, kroz priču o grupi prijatelja u San Francisku koji se, svaki pojedinačno, opasno sudaraju sa digitalnom sadašnjicom. Na primer, posle nesmotrene izjave na tviteru o Bijonse i Rijani, Adelajn, inače polupoznata crtačica stripova u dobrano sredjim godinama dobija pretnje smrću od fanova ove dve mlade dame, a neka ljubomorna cura postavi na internet snimak golišave Elen kako radi neke, hm, stvari i tako joj upropasti život, bar na neko vreme. 

    Borbena zona se dakle pomerila, a mi sami isporučujemo municiju. Zašto dajemo svoje podatke? Zašto sami od Gugla i Epla pravimo najmoćnije igrače na svetu? I s tim u vezi sledi neulickana tirada o politici i kulturi, moći i nasilju, rasizmu, ženama koje žive u ženomrzačkom svetu, Dizniju, nacistima, novcu, bogatima i siromašnima, slavi, Tomasu Džefersonu, Ajn Rand, Bilu Gejtsu, američkoj istoriji, indijancima, naučnoj fantastici, stripovima, Ratovima zvezda, Instagramu, Fejsbuku i Tviteru kojeg prikazuje kao "platformu na kojoj tinejdžeri teraju druge tinejdžere u smrt i gde su skoro svi opčinjeni poznatim jednodnevnim muvama." Nabrojla sam samo ono čega sam trenutno mogla da se setim i sigurno sam dosta preskočila. 

    Ne znam koliko je ovo roman, meni više liči na vodič kroz Silikonsku dolinu i tehnološki kosmos i skoro 300 strana besnog protivljenja manipulaciji ljudima od strane velikih američkih koncerna i američke politike.

    Zabavna knjiga, napisana s puno humora, ali uz dozu čemera koji proviruje ispod svih tih zabavnih opisa i tirada, za one koji žele da ga vide.
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by beatakeshi Mon May 29, 2017 7:54 pm

    (Ponovo) čitam i gledam.
    šta čitate? - Page 12 Maus
    Ovo bih kao obaveznu literaturu u 4. srednje.
    bela maca

    Posts : 10960
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by bela maca Wed Aug 09, 2017 8:43 pm

    šta čitate? - Page 12 18774964

    baš lepo
    ne nešto preterano duboko, ali skroz lepo.
    vidim ima i film, mada deluje previše zaslađeno. knjiga je zaslađena taman kolko treba


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    bela maca

    Posts : 10960
    Join date : 2014-10-28

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by bela maca Tue Sep 05, 2017 9:49 pm

    Indi je išao i brisao postove redom?! Ovde je bio njegov odgovor...
    Enivej.
    Pročitala sam, po drugi put, knjigu Razor's edge od Somerseta Moma. Prvi put sam je čitala na nekoj drugoj trećoj godini faksa, u prevodu, i tad me je potpuno oduvala. Već sam se nešto ranije bila zaljubila u Moma, ali ovu knjigu sam doživela prilično lično, jer je na divan način, kroz lik lerija, uspela da opiše sve ono što sam ja želela od života.
    Ovog puta sam je čitala u originalu, i neuporedivo je bolje iskustvo. Mom piše na tako neposredan način, da pomisliš da je tu pored tebe i da tračate uz kafu.
    Divan pisac, i divna knjiga.


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by uskok i ajduk Tue Sep 05, 2017 9:54 pm

    bela maca wrote:I ali ovu knjigu sam doživela prilično lično, jer je na divan način, kroz lik lerija, uspela da opiše sve ono što sam ja želela od života.

    И, шта Лери жели од живота?


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Bluberi Thu Oct 12, 2017 3:49 am

    "Cini se da je građansko društvo svugdje iscrpilo zaIihu konstruktivnih ideja. Ono je izgubilo i sposobnost i volju da se sučelji s teškoćama koje prijete da ga preplave. Politčka kriza kapitalizma održava opću krizu zapadne kulture koja pokazuje sveprožimajuću nemoć da razumije tok suvremene povijesti i podvrgne ga umu. Liberalizam - politička teorija buržoazije u usponu - već odavno nije u stanju objasniti događaje u svijetu države blagostanja i multinacionalnih korporacija, a do sada nijedna teorija nije zauzela njegovo mjesto. Liberalizam je propao na političkom ali i na intelektualnom planu. "
    Pročitajete uvod, a ko želi može sve.
    https://kok.memoryoftheworld.org/Christopher%20Lasch/Narcisticka%20kultura%20_%20Americki%20zivot%20u%20doba%20smanjenih%20ocekivanja%20(702)/Narcisticka%20kultura%20_%20Americki%20zivot%20u%20dob%20-%20Christopher%20Lasch.pdf
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by bemty Mon Oct 30, 2017 12:18 am

    Retko (=nikad ne) pisem ovde, iako citam konstantno. Ali evo me jer sam otkrila pravi dragulj. The Night Circus. 

    Knjiga je cista atmosfera. Potpuno carobna. Ima svu silu elemenata koje inace ne volim (spora radnja, dugacki opisi, suvise elemenata za rasplesti, likovi iz ugla distancirane perspektive naratora) i svejedno samo okrecem listove i ne mogu da stanem. to je prva knjiga ove spisateljice, i vidi se da ima nesto posebno, neku divnu i drugaciju kreativnost. Preporuka.


    šta čitate? - Page 12 The_night_circus_by_shanegallagher-d9akkmu


    _____
    Warning: may contain irony.

    šta čitate? - Page 12 Empty Re: šta čitate?

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 9:34 pm