Kada kažem novine...

Share

Re: Kada kažem novine...

Post by Filipenko on Sun May 21, 2017 5:57 pm

William Murderface wrote:Nema kraja.

Post by William Murderface on Tue May 23, 2017 8:49 pm

Teta Ljilja savetuje dijete Vučića (GOBLEN)

http://www.politika.rs/scc/clanak/381219/Pogledi/Grub-napad

"Alo, sestro..."

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by beatakeshi on Tue May 23, 2017 10:34 pm

Sad sam pročitao i Baštovana: piše "filmsku kritiku" sa 9 godina zakašnjenja. Kakav imbecil!

Post by William Murderface on Thu May 25, 2017 2:01 pm

Kada kažem novine o drskim manjincima koji za srpski ne mare.

Уче српски у школи, а готово ни реч не знају

Српски као нематерњи језик обавезан је предмет за ђаке припаднике националних мањина у основној и средњој школи, а предаје га углавном нестручан кадар. – У мађарској или албанској заједници деца не стичу ни елементарно знање српског језика
Аутор: Миленија Симић-Миладиновићсреда, 24.05.2017. у 22:32

Држављани Србије – рођени, одрастају, школују се овде, обавезно уче српски у основној и средњој школи, а готово ни реч српског не знају.
То је слика у школама у којима припадници националних мањина образовање стичу на свом матерњем језику, уз обавезан предмет српски као нематерњи језик.
Таквих школа највише је на северу и југу, где су најбројније мађарска и албанска национална заједница.
ОПШИРНИЈЕ У ШТАМПАНОМ И ДИГИТАЛНОМ ИЗДАЊУ

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Guest

Post by Guest on Thu May 25, 2017 5:46 pm

pomazem jednoj firmi iz ade oko problema koje povremeno imaju u proizvodnji i jezik nam je povremeno problem

Post by Djamolidine Abdoujaparov on Mon Jun 05, 2017 1:10 pm

fakin baštovan opet u akciji:

Dok smo mi ovde završavali fakultete i ulazili u "Politikin" hram ona je jahala kamile u Alžiru i čuvala ovce u Sarajevu. Ne u i Istočnom Sarajevu. I samo ovce, ne i prasiće ako razumete o čemu govorim.

Zatim je posle kraćeg kursa u SAD došla, pazi, u "Politikinu" zgradu da raspoređuje Beograđane.

Proziva nas koji smo bili ratni urednici dok je ona bila na kursevima "šta će biti posle".

I sada raspoređuje Beograđane, mirna u opozicionoj štampi, razrešena briga.

Kad su njeni došli na vlast mi stari smo bili procesuirani.

I šta su našli. Pa ništa nisu našli, jer "Politikina" deca ne kradu od "Politike". "Politikina" deca ne gradu inače.
ovo je o Ljilji Smajli. ima dalje kako ni ona nije krala, ali nije ni morala jer je imala platu 8k evra. a osim toga Politiku je načisto upropastila.

ali samo ovce, ne i svinje. dog whistling za ograničene kerove. kakav spektakularan govnar.

Post by William Murderface on Mon Jun 05, 2017 1:15 pm

Nadrealno. A ima i ono "Ugrica", Pera Luković pokraden. I "u Sarajevu, ali ne u Istočnom" - muv, muv, mig, mig.

_____

Post by Filipenko on Mon Jun 05, 2017 1:29 pm

Očekujem da Ljiljana Smajlović istupi i jasno poruči opoziciji da joj provokacije neće uspeti, kao i da glasno pozove Staljina Vučića da obrati pažnju šta mu rade komesari gedžovani dok nas on tako uspešno vodi u Evropu ne remeteći odnose sa Ruskom Federacijom. 

Post by Kinder Lad on Mon Jun 05, 2017 1:44 pm

Ne znam zasto, ali pada mi na pamet Kostunicina izjava o Osmoj sednici...

_____
alt-lib

Post by William Murderface on Mon Jun 05, 2017 2:35 pm

_____

Post by Kinder Lad on Mon Jun 05, 2017 2:41 pm

On je otvoreno zlo, a ona je ocultior, non melior

_____
alt-lib

Post by William Murderface on Mon Jun 05, 2017 2:47 pm

Pa ona je toliko radila na tome da se "ratni urednici" ne lustriraju, eto joj ga sad. Naravno, šta god ja mislio o njoj, ovako se ne sme pisati o bilo kome. Ovo je dno-dna, neverovatno je koliko gadosti stane u jedan njejgov pasus - mi Beograđani, ona Sarajka, mi Srbi, ona šta? - poturčenjakinja valjda - a došla da nam komanduje.

Ali zapravo je bolje da budu ovi otvoreni gadovi, nego ona njena ocultior varijanta iste stvari. Ovo je pravo lice novog/starog režima.

_____

Post by Kinder Lad on Mon Jun 05, 2017 2:50 pm

Pa da, to smo i pricali onomad.

_____
alt-lib

Post by паће on Mon Jun 05, 2017 2:59 pm

William Murderface wrote:Pa ona je toliko radila na tome da se "ratni urednici" ne lustriraju, eto joj ga sad. Naravno, šta god ja mislio o njoj, ovako se ne sme pisati o bilo kome. Ovo je dno-dna, neverovatno je koliko gadosti stane u jedan njejgov pasus - mi Beograđani, ona Sarajka, mi Srbi, ona šta? - poturčenjakinja valjda - a došla da nam komanduje.

Заборавио је хералдичке конотације њеног имена.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
pirates are guys with one eye, one leg, or both.

Post by William Murderface on Mon Jun 05, 2017 9:06 pm

Tekst kojeg se ni Informer ne bi postideo.

СПЦ тражи закон о сектама
У Србији има око 150 организација које се могу назвати сектама, а с њима је на различите начине повезано готово пола милиона људи
Аутор: Озрен Милановићнедеља, 04.06.2017. у 21:57

(Фото Пиксабеј)
На недавно завршеном заседању Сабора Српске православне цркве донета је званична одлука да се при Светом Синоду оснује „Одељење за праћење разбијачке делатности јеретичких организација, секти и неканонских групација”.
„Политика” од врха СПЦ сазнаје да је разлог за овакву одлуку све већи деструктивни утицај ових група у српском друштву. Едукација, праћење и указивање на растуће проблеме и негативне последице, сматрају у СПЦ-у, најбољи су начини да се сузбије ова пошаст. Тражиће се и да се донесе закон о овој области.
О деловању и утицају секти у Србији говори се последњих година само кад се деси самоубиство или убиство са сумњивим ритуалним поводом, кад се оскрнаве гробнице или испишу графити на видном месту. Да ли је за убиство певачице из Борче Јелене Марјановић одговорна Гуруистичка секта? Или иза самоубиства младића из Вишњичке Бање стоји утицај секте Црна ружа? Све се најчешће заврши на нивоу нагађања, јер се држава не бави овом појавом.
Колико нам секте утичу на живот а да тога нисмо сасвим свесни?
Према Александру Сенићу и Слађану Мијаљевићу, познатим сектолозима, у Србији тренутно има око 150 организација које се могу назвати сектама, а с њима је на различите начине повезано готово пола милиона људи. Процењује се да имају око 300.000 сталних чланова који чине тврдо језгро, док су 200.000 повремени следбеници. Сваке године 10 до 20 одсто напусти, а исто толико нових чланова уђе у разне секте. Оне, наравно, нису регистроване као секте, већ као мале верске заједнице, групе грађана или хуманитарне организације, удружења грађана, па тако група од десет људи може себе да прогласи за верску организацију и добије дозволу за рад.
Из теолошког угла, секте имају негативне конотације. Оне верске заједнице које ми овде ниподаштавајуће гледамо као секте, попут Хришћанске баптистичке цркве, Хришћанске адвентистичке цркве или разних пентакосталних праваца протестантизма, у матичним земљама на Западу представљају званичне цркве. Зато се код нас сада, највише из незнања, мешају мале верске заједнице са оним полуверским групама које делују илегално, полутајно, уз обреде нецивилизацијског садржаја. Такве групе означавају се као култови и проблем и код нас и у другим земљама постоји управо у вези с таквим групама. Управо ту СПЦ види своју улогу – у демаскирању и препознавању оваквих група.
Најчешћа мета напада тих тврдих секташа су такозване осетљиве групе – адолесценти, болесни, људи с материјалним, али и психичким проблемима... Водеће секте продиру на перфидне начине. Тинејџере као по правилу нападају испред школа, и то на тротоару изван школског дворишта, јер им тако ни директори ни полиција не могу ништа, кажу сектолози. Постоји пример када је једна секта врбовала тинејџере под окриљем измишљене организације која бесплатно држи часове енглеског језика. Намамљују будуће „ученике” дељењем бесплатних флајера, други обилазе станове, звоне, деле литературу, а ту су и друштвене мреже на интернету, где се све више, на разне начине, маме „клијенти”. Најпре се жртва заинтересује за учење и одушеви идејама новог покрета, затим почне да се бави мисионарским радом, да би, као по правилу, након извесног времена почела да осећа нервозу и депресију. После тога може да уследи трагичан крај – самоубиство.
Добит секташа најчешће зависи од жртве. Од некога узму „оно што има у глави”, од другога новац, стан или било које материјално добро, од трећих – везе и утицај у друштву. Најмлађа жртва секташа у Србији имала је 14 година. Та девојчица је извршила самоубиство, док је најстарија имала 70 година и такође је насилно завршила живот – убивши се хицем из пушке.
Карактеристично за скоро све секте јесте да користе чланове како би гомилале богатство.
– Ако желиш да зарадиш милион долара, оснуј цркву – изрекао је својевремено Роналд Хабард, писац научне фантастике и оснивач сајентолога, признатих као религија у САД, Шведској, Шпанији, Португалији, Словенији, Хрватској... У Немачкој је сајентологија на граници да буде забрањена. У Србији се сврстава у секте. Чланови који су напустили ову секту оптуживали су вође за психофизичко малтретирање и трговину људима.
Најбројније организације сектног типа, које се по нашем закону сада зову верске заједнице, јесу Јеховини сведоци, суботари, пентакосталци, баптисти, методисти, адвентисти и следбеници трансценденталне медитације. Оне имају легални оквир рада и деловања.
Међу „тврдим сектама” најпознатији су сатанисти, који теже да наведу жртве да се понашају што приближније сатанистичком идеалу, дакле супротно од свих уврежених вредности и морала. За најопаснију илегалну секту стручњаци сматрају „црну ружу”. Чланови ове секте одузимају себи живот по принципу „бацања коцкице”, на обредима пију људску и животињску крв, врбују малолетне особе...
Сасвим је логично да секташи и њихови гуруи немају стално место боравка. Стална места на којима секте делују немогуће је пронаћи. Обично се окупљају у забаченим кућама, становима, на периферији градова, по гробљима или у шумарцима. Чим осете да их је неко „провалио”, они се селе како би несметано могли да наставе своје деловање.
У неколико државних установа „Политика” је проверавала и тражила саговорнике које се баве проучавањем улоге секти, као и њиховим жртвама, али безуспешно. Једине две адресе којима родитељи треба да се обрате када примете да се њихова деца чудно понашају јесу – школски психолози и центри за социјални рад. И у СПЦ-у планирају да ускоро отворе саветовалишта за жртве секташког рада, каквих је раније било при појединим парохијама.

_____

Post by Kinder Lad on Mon Jun 05, 2017 9:17 pm

300 hiljada

10-15%

30 godina

=

dakle 1 650 000 ljudi je prošlo sekte u Srbiji

_____
alt-lib

Post by William Murderface on Mon Jun 05, 2017 9:17 pm

Joj, pa ovo je genijalno, sad sam našao tekst iz Glasa javnosti iz 2001., iz kojeg je autor ovog novog teksta kopirao čitave pasuse:

Protiv porodice, crkve, vere. “Ako želiš da zaradiš milion dolara, osnuj crkvu.” Ronald Habard, osnivač sajentologa. Novi grb Požarevca je pravo satanističko obeležje! Kustos Dragan Jacanović tvrdi da su latinski zlatni krst nejednakih krakova, propeti veliki crni bik i propeti crni konj sam satanizam.

Bik zlatnih rogova i kopita, konj zlatnih kopita, polomljenog i trostruko raščlanjenog repa i isplaženog zlatnog jezika su simboli mraka, smrti i sila koje njima vladaju. Ogrlice koje im krase vratove ukrašene su sa po tri bele kružne aplikacije koje simbolizuju ropstvo i pokornost i izjednačavaju bika i konja, pisao je “Glas”.
Ovo je ponovo skrenulo pažnju javnosti na sekte i njihovo bezobalno delovanje. Da im uticaj nije beznačajan, svedoče mnogi podaci. Tako se, kaže sagovornik, anonimni službenici državne administracije žale da ne mogu da se odbrane od nasrtaja raznih masonskih loža i sajentologa koji vrbuju od daktilografa do najviših službenika.
Koliko nam zapravo sekte utiču na život, a da toga nismo svesni? Prema Aleksandru Seniću i Slađanu Mijaljeviću, poznatim sektolozima, u Srbiji trenutno ima oko 150 organizacija koje se mogu nazvati sektama, a s njima je na različite načine povezano oko pola miliona ljudi. One nisu registrovane kao sekte, već obično kao male verske zajednice, grupe građana ili humanitarne organizacije.
Dr Đorđević o istinama i zabludama oko verskih sekti
Poslednjih godina se sve verske zajednice, pa i sekte, u SRJ registruju po zakonu nasleđenom još iz SFRJ. A taj zakon ih tretira kao udruženja građana, pa deset ljudi može sebe da proglasi za versku organizaciju i dobije dozvolu za rad, kaže za “Glas” dr Dragoljub Đorđević, ugledni teoretičar religije i niški univerzitetski profesor. On napominje da je na saveznom nivou u pripremi novi zakon čiji je nacrt vrlo kvalitetan, jer su ga pravili najpoznatiji svetski eksperti.
- U novom zakonu tražiće se ponovna registracija verskih zajednica, organizacija, sekti, kultova…, ali se neće tražiti i nova registracija tradicionalnih verskih zajednica – kaže dalje za “Glas” dr Đorđević. Po njegovoj oceni, novi zakon će biti selektivan, jer će tražiti program delovanja.
- U čisto sociološkom smislu, sekte je samo verska organizacija koja se razlikuje od drugih tipova, kao što su kult, crkva, denominacija i slično. Dakle, nijednoj sekti se ne može ništa pripisati pre temeljnog istraživanja njenog delovanja – kaže Đorđević.
S druge strane, iz teološkog ugla, sekte imaju negativne konotacije. One verske zajednice koje mi ovde nipodaštavajuće gledamo kao sekte, poput Hrišćanske baptističke crkve, Hrišćanske adventističke crkve ili raznih pentekostalnih pravaca protestantizma, u matičnim zemljama na Zapadu već predstavljaju zvanične crkve. Zato, kod nas se sada čini nepravda prema malim verskim zajednicama, jer se, u stvari, misli na one druge poluverske grupe koje deluju ilegalno, polutajno, uz obrede necivilizacijskog sadržaja. Takve grupe se označavaju kao kultovi i problem i kod nas i u drugim zemljama postoji upravo oko takvih grupa – kaže dr Đorđević.
- Sekte su, sve do jedne, veoma opasne po svaku naciju, jer smišljeno rade na razbijanju porodice, tradicionalne religije, prekrajanju istorije i pravih društvenih vrednosti – kaže za “Glas” Slađan Mijaljević, pravoslavni publicista, sektolog i učitelj borilačkih veština.
Kako kaže Mijaljević, ovaj problem nije od juče. On tvrdi da je u vreme dok je Milan Panić bio premijer, Munova Unifikaciona crkva imala snažan uticaj.
U vreme prethodne vlasti glavni promoter Transcedentalne meditacije ™, pseudohinduističke sekte, bila je pisac Jara Ribnikar, visoki funkcioner JUL-a. Ona i glavni učitelj TM Milija Petrović, koji se predstavlja kao psiholog ajurvedske medicine (Petrović je nesvršeni meteorolog) u javnosti su često bili uz Miru Marković. Oni sada tvrde da su bili žrtve bivšeg režima, a TM je registrovao svoju stranku – Partiju prirodnog zakona, koja je bila u nezvaničnoj koaliciji sa JUL-om.
Sajentolozi, munovci, bahajci i sledbenici Šri Čin Moja, prema planu tvoraca novog svetskog poretka, trebalo bi, da kad za to dođe vreme, da preuzmu sve nezvanične religije, sekte i kultove, i okupe ih u jednu, jer novom svetskom poretku treba samo jedna, njihova religija, govori Mijaljević.
Koliki uticaj u svetu imaju pojedine sekte, moglo se videti na svečanom polaganju zakletve Kofija Anana u UN; u prvom redu sedeo je Mun. Čudno, ali Mun i Šri Čin Moj, takođe osnivač sekte (kome je Hilari Klinton često išla na seanse), imaju kancelarije u UN. Munova sekta je i komercijalna, njegove su firme Am vej, Kalifornija fitnes. Imaju i humanitarne organizacije – Mirovna konferencija, Žene za mir u svetu, Profesorska mirovna konferencija. Vodeće sekte prodiru na perfidne načine. Tako je Šri Čin Moj osnivač maratona mira i raznih mirovnih organizacija i pokreta. Na kapiji Beogradskog zoo-vrta stoji tabla na kojoj piše “Vrt dobre nade” – Šri Čin Moj, borac za mir. Usred Subotice je 1997. postavljen obelisk posvećen “velikom borcu za mir” Šri Čin Moju.
Karakteristično je za skoro sve sekte da koriste članove kako bi gomilali bogatstvo, kaže Mijaljević.
- U sekte se ulazi sa kreativnim ludilom, a izlazi uz obično, ako se uopšte izađe. Sekte ne smemo uzimati olako, jer predstavljaju veliku opasnost po duhovno i fizičko zdravlje nacije. One od ljudi prave robove, menjaju im svest i primoravaju ih da se odreknu svega što ima veze sa Pravoslavnom crkvom i porodicom. Tako obrađenim članovima, sekta je sve i bez pogovora ispunjavaju vođine zahteve.

JOVAN P. ZARIĆ
Glas Javnosti 21. decembar 2001

_____

Post by diktotar on Mon Jun 05, 2017 9:37 pm

dostojno treceg oka

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

Post by Filipenko on Mon Jun 05, 2017 10:29 pm

Sekta protiv sekti.

Inače, oni (pustinjsko-jevrejski sektaši) izgleda teže da oforme grupu koja će navodno vršiti monitoring, a u perspektivi imati i ovlašćenja da upućuje organe gonjenja da delaju. Jebeno neverovatno.

Нa последњем заседању Сабора Српске православне цркве донета је одлука да се при Светом Синоду оснује „Одељење за праћење разбијачке делатности јеретичких организација, секти и неканонских групација”.

Šteta što ovo nismo imali kada se bauk sektaštva širio podrumima naših blatnih kuća tamo negde od osmog-devetog veka pa nadalje...

Post by diktotar on Mon Jun 05, 2017 10:33 pm

postaje potpuno jasno zasto je crkva posle ww2 ovde smestena tamo gde je joj je mesto, misja rupa.

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

Post by паће on Mon Jun 05, 2017 10:36 pm

Filipenko wrote:
Šteta što ovo nismo imali kada se bauk sektaštva širio podrumima naših blatnih kuća tamo negde od osmog-devetog veka pa nadalje...

Какво секташтво тада? Они су уведени декретом одозго, народ је већ тада знао да је најебао од њих/с њима, ал' је добио понуду која се не одбија.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
pirates are guys with one eye, one leg, or both.

Post by Gargantua on Sun Jun 11, 2017 11:18 am

plachkica wrote:Karikatura na naslovnoj Politike.

Komisija za žalbe nije uspela da usaglasi odluku o tome da li je „Politika “, objavljivanjem karikature na naslovnoj strani lista prekršila odredbe Kodeksa novinara Srbije

Na osnovu članova 19. i 21. Statuta Saveta za štampu i članova 15. i 16. Poslovnika o radu Komisije za žalbe, Komisija za žalbe Saveta za štampu u sastavu: Petar Jeremić, Nevena Krivokapić, Stojan Marković, Vlado Mareš, Zlatko Čobović, Ivana Stjelja, Ljiljana Smajlović, Dragan Đorđević, Vera Barišić Popović i Vera Didanović, na sednici održanoj 25.5.2017. godine, nije uspela da usaglasi odluku o tome da li je „Politika “, objavljivanjem karikature na naslovnoj strani lista 7. maja 2017. godine, prekršila odredbe Kodeksa novinara Srbije. „Za“ odluku da je Kodeks prekršen glasalo je pet članova Komisije, dva su bila “protiv”, a tri “uzdržana”, tako da nije bilo potrebne većine od osam glasova ni za jednu odluku.

OBRAZLOŽENJE

Žalbu Savetu za štampu podnela je Tamara Skrozza, članica Komisije za žalbe smatrajući da su spornom karukaturom, koja prikazuje naoružanog Albanca kako “šmrče” državnu granicu, predstavljenu kao kokainsku ili heroinsku “crtu”, prekršene odredbe Kodeksa novinara koje se odnose na zabranu diskriminacije i govora mržnje. U žalbi je, između ostalog, navedeno da “prikaz Albanca koji bi trebalo da predstavlja čitav narod – naoružanog, dok ‘šmrče’ državnu granicu, primer je situacije u kojoj mediji šire stereotipe bazirane na nacionalnoj pripadnosti, podstiču diskriminaciju, pa samim tim i međunacionalnu netrpeljivost”. Skrozza je istakla da je ovakav medijski sadžaj izuzetno uvredljiv za Albance koji žive u Srbiji, da doprinosi širenju stereotipa i da je izuzetno diskriminatoran i dodala da, po njenim mišljenju, Komisija za žalbe treba da se bavi svim medijskim sadržajima u štampi, pa i karikatirama, ukoliko se njima krše ljudska prava, odnosno ako su u suprotnosti sa Kodeksom novinara Srbije.

Redakcija “Politike” nije odgovorila na žalbu.

Komisija je najpre odlučivala o tome da li uopšte može da razmatra žalbu na karikatiru, odnosno da li je karikatura sadržaj koji potpada pod odredbe Kodeksa novinara Srbije. Većina članova Komisije ocenila je da je reč o ilustrativnom novinarskom sadržaju, koji nije samo umetnička forma, zbog čega se može razmatrati sa stanovišta poštovanja etičkih pravila novinarstva. Za ovaku odluku glasalo je osam članova Komisije, jedan je bio protiv, a jedan uzdržan.

Članovi Komisije nisu, međutim, bila saglasni u oceni da li su spornom karikaturom prekršene odredbe koje zabranjuju diskriminaciju i govor mržnje. Pet članova Komisije smatralo je da je reč o nedopustivom predstavljaju čitavog jednog naroda kroz najgore stereotipe koji o njemu postoje, odnosno da je autor karikature, suprotno Kodeksu, „nacrtao“ predrasude koje postoje o Albancima.

Deo članova Komisije smatrao je da je reč o formi koja dozvoljava veći stepen slobode od novinskog teksta, jer karukatura, sama po sebi, predstavlja preterivanje, hiperbolu i generalizaciju, te da Savet za štampu ne sme karukaturistima da nameće političku korektnost.

Komisija zbog toga nije uspela da donese odluku, jer nije bilo potrebne većine od osam glasova.

Beograd, 25.5.2017.
Predsedavajući
Petar Jeremić
Guest

Post by Guest on Sun Jun 11, 2017 11:28 am

bozegospode nisam ni znao za ovo
Guest

Post by Guest on Sun Jun 11, 2017 11:35 am

samo za zapisnik, moje zgrazavanje je nad Skrozom ne nad karikaturom, naravno.

Post by William Murderface on Sun Jun 11, 2017 12:01 pm

Gargantua wrote:
plachkica wrote:Karikatura na naslovnoj Politike.

Komisija za žalbe nije uspela da usaglasi odluku o tome da li je „Politika “, objavljivanjem karikature na naslovnoj strani lista prekršila odredbe Kodeksa novinara Srbije

Na osnovu članova 19. i 21. Statuta Saveta za štampu i članova 15. i 16. Poslovnika o radu Komisije za žalbe, Komisija za žalbe Saveta za štampu u sastavu: Petar Jeremić, Nevena Krivokapić, Stojan Marković, Vlado Mareš, Zlatko Čobović, Ivana Stjelja, Ljiljana Smajlović, Dragan Đorđević, Vera Barišić Popović i Vera Didanović, na sednici održanoj 25.5.2017. godine, nije uspela da usaglasi odluku o tome da li je „Politika “, objavljivanjem karikature na naslovnoj strani lista 7. maja 2017. godine, prekršila odredbe Kodeksa novinara Srbije. „Za“ odluku da je Kodeks prekršen glasalo je pet članova Komisije, dva su bila “protiv”, a tri “uzdržana”, tako da nije bilo potrebne većine od osam glasova ni za jednu odluku.

OBRAZLOŽENJE

Žalbu Savetu za štampu podnela je Tamara Skrozza, članica Komisije za žalbe smatrajući da su spornom karukaturom, koja prikazuje naoružanog Albanca kako “šmrče” državnu granicu, predstavljenu kao kokainsku ili heroinsku “crtu”, prekršene odredbe Kodeksa novinara koje se odnose na zabranu diskriminacije i govora mržnje. U žalbi je, između ostalog, navedeno da “prikaz Albanca koji bi trebalo da predstavlja čitav narod – naoružanog, dok ‘šmrče’ državnu granicu, primer je situacije u kojoj mediji šire stereotipe bazirane na nacionalnoj pripadnosti, podstiču diskriminaciju, pa samim tim i međunacionalnu netrpeljivost”. Skrozza je istakla da je ovakav medijski sadžaj izuzetno uvredljiv za Albance koji žive u Srbiji, da doprinosi širenju stereotipa i da je izuzetno diskriminatoran i dodala da, po njenim mišljenju, Komisija za žalbe treba da se bavi svim medijskim sadržajima u štampi, pa i karikatirama, ukoliko se njima krše ljudska prava, odnosno ako su u suprotnosti sa Kodeksom novinara Srbije.

Redakcija “Politike” nije odgovorila na žalbu.

Komisija je najpre odlučivala o tome da li uopšte može da razmatra žalbu na karikatiru, odnosno da li je karikatura sadržaj koji potpada pod odredbe Kodeksa novinara Srbije. Većina članova Komisije ocenila je da je reč o ilustrativnom novinarskom sadržaju, koji nije samo umetnička forma, zbog čega se može razmatrati sa stanovišta poštovanja etičkih pravila novinarstva. Za ovaku odluku glasalo je osam članova Komisije, jedan je bio protiv, a jedan uzdržan.

Članovi Komisije nisu, međutim, bila saglasni u oceni da li su spornom karikaturom prekršene odredbe koje zabranjuju diskriminaciju i govor mržnje. Pet članova Komisije smatralo je da je reč o nedopustivom predstavljaju čitavog jednog naroda kroz najgore stereotipe koji o njemu postoje, odnosno da je autor karikature, suprotno Kodeksu, „nacrtao“ predrasude koje postoje o Albancima.

Deo članova Komisije smatrao je da je reč o formi koja dozvoljava veći stepen slobode od novinskog teksta, jer karukatura, sama po sebi, predstavlja preterivanje, hiperbolu i generalizaciju, te da Savet za štampu ne sme karukaturistima da nameće političku korektnost.

Komisija zbog toga nije uspela da donese odluku, jer nije bilo potrebne većine od osam glasova.

Beograd, 25.5.2017.
Predsedavajući
Petar Jeremić

Divno, jbt, divno.

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Aug 20, 2017 3:35 pm