feminizam i prikljucenija

Share

Re: feminizam i prikljucenija

Post by ostap bender on Tue Sep 06, 2016 12:31 am

ma tekst je glup na tri nivoa:

1. crkva kao recidiv prethodnog sistema. kog sistema? danas je crkva (narocito SPC) egzemplarna kapitalisticka institucija. borbe devedesetih su bile borbe koje je crkva vodila za restituciju kapitalizma i za svoju inkorporaciju u 'telo' drzave. danas ona funkcionise kao deo ideoloskog aparata drzave (ma koliko taj altiserijanizam bio izraubovan).

2. snishodljivost. vernici su ljudi. ajde? njihove dnevne prakse i 'navigiranje' kroz lavirinte savremenog drustva u srbiji je nesto sto biva integrisano i upotrebljeno od sistema. oni mogu biti lose obrisani palimpsesti a ne prazne tablice ali to je potpuno nebitno. ovde se govori o delovanju drzavnog aparata koji cak i 'losa praksa' jaca. mozda cak i vise nego 'dobra praksa'. ponavljam - crkva nije ovde nikakva 'druga suverenost' (pa makar u dugom povlacenju od par vekova) vec deo kapitalistickog sistema.

3. sta je to feminizam? ko su te feministkinje? ovo je vec tupavi bazduljizam. siroko polivanje pa ko se prepozna. jedine feministkinje koje ja znam su njene koleginice i profesorke sa nadinog univerziteta.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 12:33 am

et plachkica

Eto, šta sam reko, Ateisti Srbije. Kakve oni veze imaju s feminstkinjama, samo je njoj jasno. Aljkavo i bzvz.

Inače su česti sukobi na liniji te vrste ateizma i feminizma, kako u svetu, tako i kod nas

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Bluberi on Tue Sep 06, 2016 12:37 am

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 12:41 am

ostap bender wrote:ma tekst je glup na tri nivoa:

1. crkva kao recidiv prethodnog sistema. kog sistema? danas je crkva (narocito SPC) egzemplarna kapitalisticka institucija. borbe devedesetih su bile borbe koje je crkva vodila za restituciju kapitalizma i za svoju inkorporaciju u 'telo' drzave. danas ona funkcionise kao deo ideoloskog aparata drzave (ma koliko taj altiserijanizam bio izraubovan).

2. snishodljivost. vernici su ljudi. ajde? njihove dnevne prakse i 'navigiranje' kroz lavirinte savremenog drustva u srbiji je nesto sto biva integrisano i upotrebljeno od sistema. oni mogu biti lose obrisani palimpsesti a ne prazne tablice ali to je potpuno nebitno. ovde se govori o delovanju drzavnog aparata koji cak i 'losa praksa' jaca. mozda cak i vise nego 'dobra praksa'. ponavljam - crkva nije ovde nikakva 'druga suverenost' (pa makar u dugom povlacenju od par vekova) vec deo kapitalistickog sistema.

Naravno, jbt, Buden sve objasnio. Crkva je bre u postkomunizmu pre svega korporacija. I kao i sve korporacije, nerakidivo je povezana s državom.

3. sta je to feminizam? ko su te feministkinje? ovo je vec tupavi bazduljizam. siroko polivanje pa ko se prepozna. jedine feministkinje koje ja znam su njene koleginice i profesorke sa nadinog univerziteta.

Ja znam mnoge feminstkinje, i nijedna nije u fazonu liberalnog feminizma. Najbliže iberalnim feminstkinjama što znam su neke devojke koe rade u Mekenu i sličnim firmama i glasaju za DJB, ali njih živo zabole za ovu vrstu rasprava. Naravno, idu i na slave i u crkvu o prazicima, pa nije Zapad Todorović izmišjen ni iz čega.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by plachkica on Tue Sep 06, 2016 12:52 am

Andrea je toliko lepa i srce joj je na pravoj strani tako da joj je sve oprošteno. 

Prelistala sam sad raspravu na FB, mnogo je bolja u branjenju teksta no što je sam tekst dobar.
(napisala je da je imala problem i sa urednicom i da su se jedva usaglasile oko konačne verzije,
a koliko vidim naslov koji je ona postavila je drugačiji od naslova koji je dala Politika.)

E da, bio si u pravu Willy, ŽUC nisu pomenute u negativnom kontekstu, već kao jedine
koje su se time bavile.

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 1:06 am

Ništa n lepe oči, to bi bilo seksitički

SLaba je i odbrana teksta po mom mišljenju, a posebno je slabo vađenje na urednicu. Ili stojiš iza svog teksta ili ne, posebno ako si ga sad objavila u neskraćenoj formi na FB.

_____

Post by ostap bender on Tue Sep 06, 2016 1:12 am

zuc su pomenute u negativnom kontekstu. kao 'dve desnice' - spc i zuc. u raljama zena u crnom

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by ostap bender on Tue Sep 06, 2016 1:16 am

super mi je i onaj deo sa travkama baba pelagije. njeni vernici su delom sterijini a delom zivka nikolica. lepota poroka popa spire i popa cire. sve samo da se pomenu s zapada uvezeni modeli.

_____

Post by ostap bender on Tue Sep 06, 2016 1:18 am

Bluberi wrote:Ovaj tekst u potpunosti prikazuje hipokriziju njene pozicije- Ja sam tu da prikažem zatečeno stanje, a ako bih pokrenula akciju za još mamografa to bi me odvelo na stranu odvratnih liberalki koje bi kroz pomoć realnim ženama u realnom vremenu samo radile na potvrdjivanju sistema. I to čitam iz dana u dan. Jedno vreme to je imalo smisla, ali sada je postalo samo sebi svrha.

ali tu su travke 'nepotvrdjene'' ucinkovitosti.

_____

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 1:22 am

ostap bender wrote:super mi je i onaj deo sa travkama baba pelagije. njeni vernici su delom sterijini a delom zivka nikolica. lepota poroka popa spire i popa cire. sve samo da se pomenu s zapada uvezeni modeli.

Pa to! Neevrocentrične tradicionalne prakse. Kurac moj.

Ona i Ćira gledaju u ruševine socijalizma i misle da su to naše tradicionalne građevine iz davnina.

Jeeeebote.

Last edited by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 1:24 am; edited 1 time in total

_____

Post by ostap bender on Tue Sep 06, 2016 1:24 am

kako kabakov opisuje svoj odnos prema konstruktivistickoj arhitekturi: ko pas u partenonu.

_____

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 1:25 am

_____

Post by Djamolidine Abdoujaparov on Tue Sep 06, 2016 8:58 am

sve ste u pravu. samo da registrujem da je mene na nekim mestima tekst više podsetio na Zoću nego na Ćirjakovića--ovaj deo gde nam prenosi šta je "uočljivo" među ženama-vernicama i kakvi su trendovi, šta su njihovi problemi, čime se bave i kako razmišljaju, to mi je makar po tonu kao kad se Zoća dohvati neke grupe ili tipa ličnosti u onim kratkim tekstovima u Politici... jedino što on u tome što piše možda još i pođe od solidnog psihološkog uvida (gde završi druga je stvar), dok za ovo Andreino sumnjam da ima težinu makar i površnog sociološkog istraživanja. mislim, šta znači "uočljivo je"? videla ona ispred obližnje crkve? ili postoji neki ozbiljan, skorašnji trend širom zemlje? možda nije fer očekivati više od Andree u ovakvom tekstu, ali ima višak armchair mudrovanja tamo gde bi bilo zanimljivo videti kako stvari zapravo stoje.

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 9:04 am

Upravo. Posebno za tekst u kojem se žali da nema dovoljno takvih istraživanja i da o tome ne znamo dovoljno.

Case in point:

Žene u Srbiji većinom doživljavaju liberalne feminističke vrednosti kao nametnute sa zapada, nešto što im je strano, a crkvene propovedi kao zahteve koji se mogu zaobići ili tek delimično primeniti.

Na osnovu čega tvrdi da žene u Srbiji "većinom doživljavaju kao nametnute sa zapada"? I koje su to tačno vrednosti?

Ovo ko Frnjau kad nam javlja vesti iz tzv naroda.

_____

Post by Joó János on Tue Sep 06, 2016 10:05 am

meni je apsolutno najgadnije u ovom tekstu ponavljanje onog izandjalog tlapljenja o postovanju koje pravoslavlje ukazuje majkama. pa makar od onog cetnika, gore pomenutog zivka nikolica, znamo da je baza te piramide u kojoj je majka na vrhu sacinjena iskljucivo od njoj potcinjenih zena.

andrea moze jedno 10 puta bolje od ovoga.

Post by Bluberi on Wed Sep 07, 2016 3:55 pm

Žena i mamica.

Post by zvezda je zivot on Fri Sep 09, 2016 3:26 pm

ostap bender wrote:inace, nisam 'feminista'. feminizam (ma sta to znacilo - da citiram svetlanu slapsak nema odluka koje donosi neki CK feminista) je cesto apstraktna maska preko konkretnog nasilja. tako je na primer nada popovic perisic (feministkinja) odavno vec utvrdila da u bosni nisu silovali vojnici zaracenih etnickih skupina (to jest srbi & ostali) vec muskarci zene.

misim da te zbunjuje to sto ima dosta talasa feminizma i tu treba probrati. prvo imas drugi talas. pa treci gde su hilari i biljana srbljanovic. i cetvrti koji je isto ko treci samo s jako losim ribama kao sto su lina danam i ejmi sumer i to je odvratno.

_____
I just might be a black Bill Gates in the making

Pričam o onoj muzici koja ostaje čak i onda kada dragi ljudi odlaze.

Post by William Murderface on Fri Sep 09, 2016 3:26 pm

Zvezda je feminista, but only if the chicks are hot.

_____

Post by zvezda je zivot on Fri Sep 09, 2016 3:29 pm

ja sam bio feminista kao dag iz portlandije al vise nisam otkad sam naucio da je feminizam identitetska politika. nije univerzalno i nema ck

_____

Guest

Post by Guest on Fri Sep 09, 2016 3:36 pm

Post by William Murderface on Fri Sep 09, 2016 3:39 pm

zvezda je zivot wrote:ja sam bio feminista kao dag iz portlandije al vise nisam otkad sam naucio da je feminizam identitetska politika. nije univerzalno i nema ck

You've solved feminism!

_____

Post by Indy on Sat Sep 10, 2016 3:24 am

_____
Take a day and walk around... Watch the Nazis run your town... Then go home and check yourself... You think we're singing 'bout someone else
Guest

Post by Guest on Sat Sep 10, 2016 8:02 am

A. Jovanovic wrote:Slažem se sa poentama, jedino što mislim da zapravo nigde nisam napisala da crkva (ni bilo koja druga pretkapitalistička institucija "koja služi kao brana određenim kapitalističkim praksama") sama po sebi otvara manevarski prostor, već da, ako ne razumemo na koji način žene unutar nje funkcionišu, šta usvajaju, a šta već same odbacuju, onda nećemo ni moći da uzmemo u obzir to kako se same žene, i onda kad su vernice, bore ili žive nezavisno od crkvenih propovedi - a ti njihovi načini mogu biti jedan od manevarskih prostora ili barem jedna od polaznih emancipatorskih tački. Možda nije bilo dovoljno jasno napisano, pa se pomešalo, iskreno, muku sam mučila sa urednicom dok nismo stigle do ove verzije, baš zbog osetljivosti teme na ovom području.

ps. "prašina" se nikada ne diže javno, samo privatnim kanalima, tajnim forumima i tračevima.

ovo objasnjenje gore vi tumacite, mozda vam bude zanimlivo, meni svejedno.

oko bolda samo, sjajno je sto je kod nase levice to sto vas troje ovde razgovarate skoro pa intelektualni dogadjaj...mozda sam se prerano uplasio za nacionalnu bezbednost posle onog terorizma u zvezdi
Guest

Post by Guest on Sat Sep 10, 2016 7:22 pm

Post by zvezda je zivot on Mon Sep 12, 2016 12:16 pm

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Feb 18, 2018 6:16 am