feminizam i prikljucenija

Share

Re: feminizam i prikljucenija

Post by Anđe'o on Sun Aug 14, 2016 11:14 am

Da se drugarice i drugovi forumaši izjasne o ovome...

http://www.24sata.rs/zasto-atleticarka-iz-saudijske-arabije-zasluzuje-aplauz-celog-sveta/34993
Guest

Post by Guest on Sun Aug 14, 2016 11:32 am

jel mogu i gospoda?

stvarno zasluzuje i stvarno jeste korak u dobrom pravcu , sta sad...
Guest

Post by Guest on Sun Aug 14, 2016 12:19 pm

pa i druge žene trče, uglavnom prikladnije obučene za trčanje, ne vidim ništa ovde specijalno

Post by No Country on Sun Aug 14, 2016 5:43 pm

Реченица од које се сажима мозак:
Na sledećim Olimpijskim igrama u Tokiju fanovi ovog takmičenja očekuju još više žena iz Sudijske Arabije.

Post by паће on Sun Aug 14, 2016 7:48 pm

А и пратили су је како треба, истина преко монитора.

_____
а оно бабетина нека, наше годиште
I have found that users can miss spell names or miss type them. .

Post by fernoux-h on Sun Aug 21, 2016 12:21 am

Mimi wrote:FEMIMIZAM (Zašto sam anti-feminista)
MIMI MERCEDEZ·SATURDAY, AUGUST 20, 2016
Biti feminista u današnje vreme kada je jednakost muškaraca i žena pred zakonom odavno postignuta znači zahtevati jednakost u glavama pojedinaca što dalje znači da veruješ u to da društvena svest može da se menja nezavisno od materijalnih uslova proizvodnje iliti ekonomskog uređenja sveta. To mi je kao verovanje u Boga pa samim tim tu prestaje da postoji prostor za dalju raspravu.

FEMIMIZAM se trudi da skapira šta je uzrok nejednakosti u društvu i razume da muškarci nisu ženski neprijatelji niti su oni ti koji su izmislili rodne uloge, kao i to da muška uloga u patrijarhatu nosi mnogo tereta i ograničenja sa sobom isto kao i ženska, a muškarci koji primetno odstupaju od nje se suočavaju sa drastično gorim osudama nego što je to slučaj kod žena.

https://www.facebook.com/notes/mimi-mercedez/femimizam-za%C5%A1to-sam-anti-feminista/1148676521845705

_____
The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.

Post by zvezda je zivot on Sun Aug 21, 2016 12:50 am

i get my feminism from mimi mercedez, my marxism from slavoj zizek, my social praxis from the internet, and my breakfast from the sewer

_____
I just might be a black Bill Gates in the making

Pričam o onoj muzici koja ostaje čak i onda kada dragi ljudi odlaze.

Post by William Murderface on Sun Aug 21, 2016 12:51 am

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Xexoxical Endarchy on Mon Aug 22, 2016 2:48 pm

blic opet dominira: zamisli, ne skida sminku - ono kao bas mega-giga odvratno. stvarno je tesko zamisliti nesto odvratnije od toga.

highlight: mnogi su se slozili 

ZGROZILA ŽENE Adrijana Lima ima prljavu naviku
M.K. | 22. 08. 2016 - 13:35h

Bivša srpska snajka Adrijana Lima pokazala je prljavu stranu svoje ličnosti.

Brazilska lepotica davno je oduševila javnost svojom spontanošću, ali je samo jednom fotografijom na Instagramu uspela da zgrozi fanove.
Naime, opšte je poznato da Lima nema komplekse te gotovo svakodnevno objavljuje fotografije bez trunke šminke, što je prava retkost među poznatim damama.
Bivša supruga Marka Jarića otkrila je i svoju prljavu naviku, a to je da ponekad ne skine šminku pre spavanja.
- Previše sam lenja da bih skinula šminku. Zapravo, dopada mi se ovo, osećam se nekako seksi. Zašto ne bih spavala sa njom? Želim vam nevaljalu noć - poručila je Adrijana svojim fanovima.
Ipak, mnogi su se složili da manekenka ni malo ne izgleda seksi već aljkavo.

Post by Filipenko on Fri Aug 26, 2016 11:52 am

Feminizam u službi uložaka! 

Milica Mandić se ponosno borila #KaoDevojka u Riju

Tekvondistkinja Milica Mandić nam je u Riju pokazala borilački duh, samopouzdanje i neverovatnu želju za uspehom boreći se #KaoDevojka.

Iako nije osvojila olimpijsku medalju, Milica je bila dostojan protivnik svojim rivalkama i pokazala da bez obzira na sve nikada ne treba odustati već nastaviti da se takmičiš kao devojka.

Nastavite da negujete svoj sportski duh i igrate kao devojke kako bi ste dosegle više samopouzdanja koje sport može da vam donese. Na tom putu imate podršku Milice Mandić i Always-a koji navijaju za vas da nikada ne odustanete.

Postavite fotografiju koristeći #KaoDevojka i pokažite svoju podršku svim devojkama sveta da nastave da igraju. Neka vas inspiriše profilni video Milice Mandić koji možete pogledati na linku: https://www.youtube.com/watch?v=7GzAQ7B_QaU

Post by Gargantua on Sun Aug 28, 2016 12:03 pm

Minuajl in Kazakstan

English Russia@EnglishRussia1 3m3 minutes ago
Meanwhile in Kazakhstan, second largest economy among ex-USSR countries dedicated parking spots for women is a norm

Post by Ointagru Unartan on Sun Aug 28, 2016 1:31 pm

Jel su ta mesta za parkiranje sira od ostalih?

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.

Post by Filipenko on Sun Aug 28, 2016 1:38 pm

To je ta Evroazijska Unija kojoj težimo.

Post by паће on Sun Aug 28, 2016 2:34 pm

Gargantua wrote:Minuajl in Kazakstan

English Russia@EnglishRussia1  3m3 minutes ago  
Meanwhile in Kazakhstan, second largest economy among ex-USSR countries dedicated parking spots for women is a norm

Знак је, видим, уредно схваћен у свом општеприхваћеном значењу. И запишан тачно где треба, бар овај леви.

_____
а оно бабетина нека, наше годиште
I have found that users can miss spell names or miss type them. .

Post by bruno sulak on Mon Sep 05, 2016 11:38 pm

kulturni dodatak politike.

Žene ni na nebu ni zemlji[url=#_ftn1][1][/url]

Žena u Srbiji danas kuva, čisti i pere bivajući razapeta između dva spasilačka pokreta – pravoslavlja i liberalnog feminizma. Svaki od njih pretenduje da je njegov recept o tome kako život žene treba da izgleda upravo onaj ispravni, koji će joj olakšati Isusove muke i od nje načiniti „pravu ženu“.Pravoslavna crkva propisuje različita ograničenja na modele ženskog ponašanja i promoviše figuru žene kao skromne, brižne i ćutljive majke. Raznovrsne feminističke organizacije kritikujucrkvenu poziciju,zastupajući zapadnjački model uloge žene i specifično evrocentrično razumevanje ravnopravnosti polova.
Direktni sukobi ove dve pozicije bili su učestaliji i vatreniji tokom devedesetih, kada se može reći da je crkva igrala znatno važniju ulogu u političkom životu Srbije nego danas.  I tokom dvehiljaditih, feministkinje, a posebno uočljivo – organizacija Žene u crnom, posvećivale su temi „žene u pravoslavlju“ određeni prostor na svojim konferencijama ili u naučnim zbornicima. Konačno, krajem juna ove godine, na Filozofskom fakultetu u Nišu organizovana je međunarodna naučna konferencija posvećena temi religije i roda.
I dok crkveni zvaničnici drže često otrovne govore o ženskoj prirodi i nameću svoje retrogradne poglede, liberalne feministkinje agresivno brane ženu kao samostalnu preduzetnicu, spremnu da jednako kao i muškarac gazi po svetu kako bi ostvarila svoje ciljeve. Prvi je pozivaju da se okani sebe i posveti mužu i porodici, druge od nje zahtevaju da se „odrekne boga“ i prigrli vrednosti vrlog novog sveta.
Iako je jasno da interesovanje za sukob ovih interpretacija o tome šta je „idealna žena“ ne splašnjava, kada se uđe u obimnu literaturu (bili to „sveti spisi“ ili prosvećujući feministički zbornici), posebno je uočiljivo da se obe strane temom bave držeći se zvaničnih crkvenih propovedi, bilo tako što ih brane bilo tako što ih kritikuju. Negde na raskršću ovih sukobljenih pozicija o (ne)ispravnosti „svetog slova“, nalazi se „obična“ žena. O njoj kao takvoj se najmanje govori, i ona najmanje ima prava da govori.U ovom destruktivnom ratu o tome šta žena treba da bude, nijedna stranase ne pitazašto žene danas u Srbiji „idu u crkvu“?
I crkvenjaci i feministkinje na ženu gledaju kao na svojevrsnu tabulu rasu, prazno platno na koje treba da upišu apstraktne vrednostiputem kojih će ona zatim organizovati svoj život. Svakodnevnica i izazovi s kojima se suočavaju žene u Srbiji ne zanimaju mnogo ova dva arbitra. Praktični načini na koje žene integrišu  veru u svoj život, ukoliko je ispovedaju, i svoje (ne)feminističke poglede, ostaju po strani u ovoj računici.
Žene vernice danas u Srbiji nisu tek omađijana ilizaostala skupina, koja bespogovorno prati naloge verskih poglavara.Način na koji će se određeno religijskopravilousvojiti izmešan je s brojnim drugim faktorima, uključujući i tradicionalne ženske metode da se izbore protiv pravilakoje im uskraćuju mogućnosti.Jedan od takvih primera je svakako čuveno pitanje prava na abortus, koji se iz crkvene perspektive tretira kao „čedomorstvo“ i po mnogima zaslužuje smrtnu kaznu. U stvarnosti, međutim, ženama mnogo veći problem predstavlja cifra koju moraju da izdvoje za ovu medicinsku intervenciju od onoga šta propisuje crkva. Liberalne feministkinje ovde im nisu od pomoći, budući da, iako na načelnom nivou zagovaraju pravo na abortus, one se istovremeno zalažu za ekonomske mere kojima se sve većem broju žena ukida pravo na besplatnu medicinsku negu, a cena abortusa, čak i u slučaju imanja zdravstvenog osiguranja, samo raste.
Druga stvar, u vezi sa ovim, jeste da agresivan liberalni feministički pristup nije osetljiv na  načine na koje se žene nose s crkvenim zabranamai često ih odbacuje zajedno s njihovim uopštenim religijskim stavovima kao zaostale.Dobar primer je poštovanje koje pravoslavlje ukazuje majkama, a koje žene često koriste u svojoj borbi za uočavanje činjenice da rad u kući nije nešto podrazumevajuće i da se on treba ceniti. Radi se o tome da kapitalizambrigu majke pripisuje njenoj prirodi i vidi je kao puku nužnost.Paradoksalno, pravoslavlje, koje tu uloguradije vidi kao „dužnost“, pruža prostor za svojevrsni otklon od naturalizacije „majčinskog posla“ i mogućnost da se taj rad bar i na ograničeni način prizna.Povlašćeno mesto koje majka ima u pravoslavnom svetu često se koristi kao mesto s kojeg ona može da vrši uticaj i izvestan prostor u kojem uvažava poštovanje od drugih članova porodice. Naravno da je ključno boriti se protiv toga da se žena svede na ulogu majke, ali ne treba zanemarivati da je ovaj njen položaj često mesto s kojeg se ona bori i koji može da upotrebi u emancipatorne svrhe.
Konačno, korisno bi bilo uvideti i da se pojedine religijske praksedirektno nadovezuju na „ovostrane“, svetovne potrebe žena.Žene danas po mnogim pitanjima traže pomoć od „crkve“, a ne od neke sekularne institucije.
Brojne društvene institucije su, naime, zatvorene ili propale kao posledica brutalne tranzicije u poslednje dve decenije. To je posebno uočljivo kada se pogleda situacija izvan većih gradova u Srbiji. Kulturni i omladinski centri, bioskopi i pozorišta, gotovo da nigde više ne postoje. Mesta okupljanja zajednice uglavnom se svode na kafane i – crkve.
Religijske institucije su tako postale centri zasocijalizaciju, mesta za razmenu iskustava. Crkve su prostor u kome žene pronalaze ono što im je na drugom mestu uskraćeno.  Uočljiva je, na primer, uloga lokalnog sveštenika kao svojevrsnog savetodavca, ako ne i psihijatra ili lajf kouča. Žene od sveštenika traže pomoć, smernice ili samo utehu. Izolovanost u privatnom životu često ih sprečava da o svojim problemima javno govore, dok su državne službe, koje bi bile nadležne za to, retko gde dostupne. Privatna pomoć psihijatra je, pored toga što još uvek važi za tabu, preskupa u Srbiji.
Uočljiva je i sve veća uloga alternativne medicine u manastirima. Ovde ne mislim na osveštane proizvode ili pomoć u molitvi, već na različite biljne preparate pravljene po tradicionalnim ženskim recepturama. Lekovitost ovih napitakačesto nije zvanično potvrđena, ali u situaciji u kojoj žene i po šest meseci čekaju red za mamografiju, odluka da u međuvremenu pokušaju nešto drugo ne može da se nazove religijska iracionalnost. Stopa smrtnosti žena obolelih od karcinoma u Srbiji jedna je od najvećih u Evropi, a crkva nudi neke odgovore, ma koliko oni bili nedovoljni.
Žene u Srbiji većinom doživljavaju liberalne feminističke vrednosti kao nametnute sa zapada, nešto što im je strano, a crkvene propovedi kao zahteve koji se mogu zaobići ili tek delimično primeniti. Da bi se razumeo odnos žena u Srbiji prema pravoslavlju, potrebno je poći od problema koji su utkani u njihovu izvornu, suštinskifeminističku borbu.

[url=#_ftnref1][1][/url]Tekst je u nešto skraćenoj verziji objavljen u kulturnom dodatku Politike, 3. septembra 2016, pod naslovom Zašto žene idu u crkvu.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by Bluberi on Mon Sep 05, 2016 11:51 pm

To je ta čuvena saborna levica.

Post by plachkica on Mon Sep 05, 2016 11:52 pm

Kad se pročita ceo tekst, i nije toliko lud kao onaj kraći deo koji su postavili na sajtu Politike.
Ne znam zašto je izdvojila Žene u crnom, verovatno neki lični animozitet,
kao i uopšte feministkinje, posebno u Srbiji, feministkinje su, uglavnom, levičarke.
Malo je ružno što za obračun sa libertarijancima koristi feminstkinje.

Post by William Murderface on Mon Sep 05, 2016 11:52 pm

Nisam hteo da se uključujem u kritike nakon najave teksta, jer sam očekivao da može da bude zanimljiv, ali iako razumem šta je htela da kaže, i bazično se slažem sa njenim stanovišem, tekst je loš i aljkav. Koga tačno kritikuje? Ko su te liberalne feminstkinje? Nek bar pomene radove ili tekstove o kojima je reč. Dobar deo teksta je očigledno zasnovan na prepričavanju rasprava iz US, ali ovde slabo fercera. Npr, abortus u Srbiji bar do skora uopte nije bio tema, pa tako nije bio tema ni za liberalne feminstkinje. Slažem se da je značajno videti na koji način ne samo žene, nego i muškarci, inkorporiraju religiju u svoje živote, ali koliko znam, ljudi se time bave.

Svaki feminizam je u Srbiji generalno na margini, pa i onaj koji je u US moćan i ima medijsku podršku - liberalni. O kakvom je to "ratu" reč? Ono feminističkih organizacija koje znam pormovišu broadly levičarsku priču, druženja, pomoć, SOS telefone, i sl.

Zaključak je u načelu okej, ali se svađa sa stromenima. Pomalo mi tekst liči na ono kad Istok Pavlović otkrije da je je Erdogan bio sekularista i oseti potrebu da to razglasi urbi et orbi. Tako Andrea otkrila da žene ispunjavaju neke svoje potrebe odlazeći u crkvu, ali se ne pridržavaju strogo crkvenih dogmi. No shit.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by William Murderface on Mon Sep 05, 2016 11:55 pm

plachkica wrote:Kad se pročita ceo tekst, i nije toliko lud kao onaj kraći deo koji su postavili na sajtu Politike.
Ne znam zašto je izdvojila Žene u crnom, verovatno neki lični animozitet,
kao i uopšte feministkinje, posebno u Srbiji, feministkinje su, uglavnom, levičarke.
Malo je ružno što za obračun sa libertarijancima koristi feminstkinje.

I ja bih očekivao napad na ŽuC, ali nisam shvatio da su pomenute u negativnom kontekstu. Naprotiv, shvatio sam da ih pominje u pozitivnom smislu, kao jedine koje su se temom uopšte bavile. Možda nisam dobro razumeo.

Sa ostalim se slažem, s tim što bih umesto libertarijanci rekao Ateisti Srbije. Ta vrsta naivne perspektive u vezi crkve odlikuje samo njih.

_____

Post by Bluberi on Tue Sep 06, 2016 12:15 am

Ovaj tekst u potpunosti prikazuje hipokriziju njene pozicije- Ja sam tu da prikažem zatečeno stanje, a ako bih pokrenula akciju za još mamografa to bi me odvelo na stranu odvratnih liberalki koje bi kroz pomoć realnim ženama u realnom vremenu samo radile na potvrdjivanju sistema. I to čitam iz dana u dan. Jedno vreme to je imalo smisla, ali sada je postalo samo sebi svrha.

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 12:20 am

Ma izmislila je drugu poziciju, odnosno prepisala neke debate iz US, ali to nisu ovdašnje debate, i nisu ovdašnji sukobi.

Ova rečenica je potpuna budalaština:

. Raznovrsne feminističke organizacije kritikujucrkvenu poziciju,zastupajući zapadnjački model uloge žene i specifično evrocentrično razumevanje ravnopravnosti polova.
Direktni sukobi ove dve pozicije bili su učestaliji i vatreniji tokom devedesetih, kada se može reći da je crkva igrala znatno važniju ulogu u političkom životu Srbije nego danas.

Kakav liberalni feminizam devedestih, kakvi sukobi liberalnog feminizma sa crkvom devedesetih?

_____

Post by bruno sulak on Tue Sep 06, 2016 12:21 am

mislim da je nudge-nudge negativan kontekst. votever, glup tekst. izazvao neku malu FB buru pa sam ga ovde dovukao na 'tajni forum'.

inace, nisam 'feminista'. feminizam (ma sta to znacilo - da citiram svetlanu slapsak nema odluka koje donosi neki CK feminista) je cesto apstraktna maska preko konkretnog nasilja. tako je na primer nada popovic perisic (feministkinja) odavno vec utvrdila da u bosni nisu silovali vojnici zaracenih etnickih skupina (to jest srbi & ostali) vec muskarci zene.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 12:24 am

A tek "evrocentrično razumevanje žene"

Nasuprot kakvvom razumevanju žene?

_____

Post by William Murderface on Tue Sep 06, 2016 12:26 am

ostap bender wrote:mislim da je nudge-nudge negativan kontekst. votever, glup tekst. izazvao neku malu FB buru pa sam ga ovde dovukao na 'tajni forum'.

inace, nisam 'feminista'. feminizam (ma sta to znacilo - da citiram svetlanu slapsak nema odluka koje donosi neki CK feminista) je cesto apstraktna maska preko konkretnog nasilja. tako je na primer nada popovic perisic (feministkinja) odavno vec utvrdila da u bosni nisu silovali vojnici zaracenih etnickih skupina (to jest srbi & ostali) vec muskarci zene.

Ovo Andreino je ono što si ti rekao za decu devedesetih - da li će razumeti kakav se slom desio tada?

Pazi kad ona ovo čita u kontekstu nekakvog evrocentrizma, jbt. Prepoznatljiv Ćirin uticaj.

Nadam se da će se malo vratiti u strožiji teorijski okvir, ovo pisanje je bazduljizam.

_____

Post by plachkica on Tue Sep 06, 2016 12:28 am

Kako kulturni dodatak Politike i dalje nema online izdanje, evo teksta u kojem, sudeći po nekim, naravno *tajnim* tračevima, zagovaram "pravoslavnu džamahiriju" <3
Zapravo mislim da je tema jako važna i da se do sada nije opsežno obrađivala na pravi naučni način, koji bi iz sebe isključio banalne antagonizme, lične stavove i argumente koji više pripadaju fb grupi "ateisti Srbije" negoli ozbiljnom radu. Naravno, ovaj moj tekstić je samo novinarski komentar, ali prašina koja se oko njega u nekim krugovima digla ukazuje na ozbiljno analitičko siromaštvo i nekritičko zastranjivanje.

Post by Sponsored content

Current date/time is Tue Aug 21, 2018 11:43 pm