Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Tuđice i ostale pozajmljenice

    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by uskok i ajduk Sun 26 Jun - 13:15:04

    bela maca wrote:Good riddance

    Да цитирам генијалног себе од пре 15 минута: 

    "....донекле одбрањив став да добар део форумаша Бурундија размишља полу-енглеским мислима (тако се и пише, мало инглиш, мало сербиан, пардон, екс-ју, БХС или како већ)  и да има врло мало вере у снагу, потенцијал, својих (су)грађана"
    Tuđice i ostale pozajmljenice 2304934895

    Не знам шта је бела маца рекла, мрзи ме да идем до Гугл преводиоца.  Tuđice i ostale pozajmljenice 298304839 Ово гуд сам разумео. 


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    ficfiric

    Posts : 34058
    Join date : 2012-02-10

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by ficfiric Sun 26 Jun - 13:21:05

    rid (engrp) - citati
    dance - ples


    _____


    Uprava napolje!

    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by uskok i ajduk Sun 26 Jun - 13:26:29

    Да се не схвати погрешно, ја се помало срамим свог незнања и неталента у вези учења језика. Дакле, мени је драго што је бела маца супериорна у томе. Али не разумем психолошку потребу за обраћањем на енглеском на форуму где нема ниједног Енглеза. Која је сврха?  Као да је ово форум руског племства у време Романова. Tuđice i ostale pozajmljenice 1233199462 И после мени кажу да сам сноб.  Tuđice i ostale pozajmljenice 298304839


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    bela maca

    Posts : 11009
    Join date : 2014-10-28

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by bela maca Sun 26 Jun - 13:30:13

    Srpskom ponekad fale adekvatni izrazi, kao na primer u ovom slucaju


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by uskok i ajduk Sun 26 Jun - 13:33:01

    Тако су противници Вукове језичке реформе нападали Вука (и још га нападају, у распону од Двери до Басаре) да је језик сувише осиромашио, па нема више израза за ово или за оно. То је био изговор свих феудалаца овог света, што причају на латинском, црквенословенском, француском.... - да би звучали "боље" од обичног "простог" народа.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Ferenc Puskás Sun 26 Jun - 13:41:53

    bela maca wrote:Srpskom ponekad fale adekvatni izrazi, kao na primer u ovom slucaju
    Pa nije. E nek' smo ga se otarasili, dobro da ga se kutarisasmo... Jedino što je duže.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Veletin Sun 26 Jun - 13:46:23

    otto katz wrote:
    bela maca wrote:Srpskom ponekad fale adekvatni izrazi, kao na primer u ovom slucaju
    Pa nije. E nek' smo ga se otarasili, dobro da ga se kutarisasmo... Jedino što je duže.

    eto, ja sam sve do sada bio ubeđen da se kaže kultarisasmo.
    Erős Pista

    Posts : 81368
    Join date : 2012-06-10

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Erős Pista Sun 26 Jun - 13:47:31

    Kulturrasismo?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Veletin Sun 26 Jun - 13:55:43

    William Murderface wrote:Kulturrasismo?

    izvinjavan se
    kurtalisasmo
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Ferenc Puskás Sun 26 Jun - 13:56:28

    Nisam to nikad prije rekao niti izgovorio i samom mi bi čudno kako izgleda kad se napiše. Prije slanja posta sam 2x pročitao da provjerim.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    bela maca

    Posts : 11009
    Join date : 2014-10-28

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by bela maca Sun 26 Jun - 14:01:30

    Lepse zvuci good riddance


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Veletin Sun 26 Jun - 14:04:18

    kurtalisati - od turske reči kurtul (get rid of)
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by boomer crook Sun 26 Jun - 14:05:17

    srpski jezik zivi od tudjica i lako i brzo ih ukljucuje u svoj fond. poput dzeparosa na pijaci. engleski naravno prati druge jezike u mracnu ulicu gde ih lupi po glavi i isprazni im dzepove.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8041
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Daï Djakman Faré Sun 26 Jun - 14:06:49

    uskok i ajduk wrote:Да се не схвати погрешно, ја се помало срамим свог незнања и неталента у вези учења језика. Дакле, мени је драго што је бела маца супериорна у томе. Али не разумем психолошку потребу за обраћањем на енглеском на форуму где нема ниједног Енглеза. Која је сврха?  Као да је ово форум руског племства у време Романова. Tuđice i ostale pozajmljenice 1233199462 И после мени кажу да сам сноб.  Tuđice i ostale pozajmljenice 298304839
    evo ovako, dolo ima neki kompjuter u kuci -4 godine pre nego sto se radio i sve njegove aktivnosti na njemu izuzev pisanja emailova su oduvek bile na engleskom, sto bi bilo jedno 95% aktivnosti na njemu. ti uskoce ne mozes da zamislis koliko je meni ultra perverzno i nakaradno delovalo kada se odjednom pojavila "srpska" tastatura, kada su se windows i gomile drugih programa poceli odomacavati i kastomizovati (pazi da necu da italiciziram) na srpski. tebi je to mozda normalno jer si poceo da koristis kompjuter u 2000-tim, ali meni koji ga koristim od 1988-89 a internet od 1994-1995 je to i dalje totalna bolestina i bukvalno mi je smehotresno pojavljivanje srpskih jezickih purista na netu. za mene a i mnoge druge ljude internet ima svoj mandarinski odnosno supra-regionalni jezik koji nije skolski UK ili US engleski vec neki internetski engleski i najlegitimnija mi je stvar na svetu da se posluzim njime i van interneta a pogotvo na njemu.


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Anonymous
    Guest

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Guest Sun 26 Jun - 14:11:38

    Razmisljam uskoce o ovome sto kazes, nikad nisam znao sta da mislim o tim jezickim puristima ( Tuđice i ostale pozajmljenice 2348298330), mislim pise taj isti Vuk na jednom mestu sto da koristimo stranu rec geografija kad imamo lepu srpsku zemljoopisanije...Sad mi deluje kao da si u pravu, tako da cu prestati da pisem engleski de ne moram,ne samo ovde nego i inace.


    Delimicno je to od odrastanja u dvojezicnom domacinstvu, mislim i sad ubacim slovacki kad mi prikladnije deluje rec.

    good riddance je zbogom, s tim sto konotira da ti je drago sto je neko otisao.


    * Bas sam pricao psiholoskinji da imam te neke pisce koje sam prvo citao na slovackom , pa su mi u glavi ostali kao slovacki iako odavno znam da nisu. Oskar Vajd na primer, Branko Copic takodje Tuđice i ostale pozajmljenice 1399639816


    Ocekujte ovako nepovezane postove ceo dan , spavao sam ukupnop sat i po.


    Meni zao sto Vert otisao, ne treba niko da ide, treba svi da se volimo.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by uskok i ajduk Sun 26 Jun - 14:24:59

    bela maca wrote:Lepse zvuci good riddance

    А мени лепше звучи "бела маца" и "заштитник готама" него сејлор, вилијам, остап, радагаст (њега сам превео у Радгост и тако га ословљавам, по древном словенском граду)....Некако ми је природније да се ословљавамо народним језиком и народним именима, јер се не ствара отуђење у комуникацији. А и то што неко жели да поручи, шта год то било, лакше се постиже под "домаћом заставом". (метафорички речено)

    Доло wrote:ti uskoce ne mozes da zamislis koliko je meni ultra perverzno i nakaradno delovalo kada se odjednom pojavila "srpska" tastatura, kada su se windows i gomile drugih programa poceli odomacavati i kastomizovati (pazi da necu da italiciziram) na srpski. tebi je to mozda normalno jer si poceo da koristis kompjuter u 2000-tim

    Какве то везе има? Ни ја нисам тастатуру и виндоуз преводио на српски. Овде је реч о обичној комуникацији, не о ускостручној међу софтверашима и компјутерашима. У српском језику су се увек усвајале туђице, што је сасвим природно у новим областима науке и струке.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by uskok i ajduk Sun 26 Jun - 14:33:43

    zastitnik gotama wrote:

    * Bas sam pricao psiholoskinji da imam te neke pisce koje sam prvo citao na slovackom 

    Јуче био у словачком месту, данас идем поново. Они причају са мном на чистом српском, а макар кад једну реченицу упуте свом другу, комшији, некоме ко случајно тада наиђе, то ураде на свом народном језику. И то је мени сасвим природно. На неки начин ја сам тада на њиховом народном форуму, било би ми баш чудно да одједном сви почну да причају на српском само зато што сам ту присутан или да би оставили утисак. Иначе, све похвале за словачке занатлије, врхунски су, што поправе - поправљено је.  Tuđice i ostale pozajmljenice 4101625831


    Last edited by uskok i ajduk on Sun 26 Jun - 14:36:05; edited 1 time in total


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    bela maca

    Posts : 11009
    Join date : 2014-10-28

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by bela maca Sun 26 Jun - 14:34:07

    Pa ocigledno ne samo nauke i struke vec i u o bicnom govoru, inace ne bismo imali izraz kurtalisati se umesto good riddance.


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Anonymous
    Guest

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Guest Sun 26 Jun - 14:34:34

    ostap je rus to se ne racuna Tuđice i ostale pozajmljenice 1399639816


    edit : dobro turcin , jevrejin nije bitno - rus!
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8041
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Daï Djakman Faré Sun 26 Jun - 14:46:11

    uskok i ajduk wrote:Какве то везе има? Ни ја нисам тастатуру и виндоуз преводио на српски. Овде је реч о обичној комуникацији, не о ускостручној међу софтверашима и компјутерашима. У српском језику су се увек усвајале туђице, што је сасвим природно у новим областима науке и струке.
    opet ne citas sagovornike. kakvi softverasi i kompjuterasi, veliku vecinu 1990-ih nije bilo nikakve komunikacije na srpskom. ili si znao engleski ili nisi koristio internet. hence, meni je internetski engleski originalni prajezik interneta koji je savrseno legitiman za upotrebu u ovom, za mene retroaktivno posrbljenom okruzenju.


    Last edited by Ongnonlou Dolo on Sun 26 Jun - 14:46:59; edited 1 time in total


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by паће Sun 26 Jun - 14:46:42

    bela maca wrote:Srpskom ponekad fale adekvatni izrazi, kao na primer u ovom slucaju

    Одговарајући.

    Дакле не фале, осим ако изградиш реченицу на енглеском па онда покушаваш да у њу убациш српске делове.

    Оно "гуд риданс" се тако изметне у "добар тарас" или "добар отарас", што се на српском никад не би рекло; "срећан му пут", "сваког госта за три дана доста", "путуј игумане" би било примереније.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Ferenc Puskás Sun 26 Jun - 14:48:10

    uskok i ajduk wrote:
    zastitnik gotama wrote:

    * Bas sam pricao psiholoskinji da imam te neke pisce koje sam prvo citao na slovackom 

    Јуче био у словачком месту, данас идем поново. Они причају са мном на чистом српском, а макар кад једну реченицу упуте свом другу, комшији, некоме ко случајно тада наиђе, то ураде на свом народном језику. И то је мени сасвим природно. На неки начин ја сам тада на њиховом народном форуму, било би ми баш чудно да одједном сви почну да причају на српском само зато што сам ту присутан или да би оставили утисак. Иначе, све похвале за словачке занатлије, врхунски су, што поправе - поправљено је.  Tuđice i ostale pozajmljenice 4101625831
    Ovi vaši Slovaci su izgleda kvalitetniji od Slovaka iz Slovačke. Bolji im suhomesnati proizvodi, a izgleda i druge stvari.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 8041
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Daï Djakman Faré Sun 26 Jun - 14:52:37

    jesu, a i prave i bolju muziku



    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    bela maca

    Posts : 11009
    Join date : 2014-10-28

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by bela maca Sun 26 Jun - 14:55:05

    I ovo moje je znacenjski bilo podjednako primereno. I to meni dolazi prirodno. Ne znam zasto bih sebe terala da smisljam druge izraze od onog sto mi prvo padne napamet samo zato sto neki ljudi misle da imaju pravo da upravljaju time kako cu ja govoriti.


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by uskok i ajduk Sun 26 Jun - 14:59:30

    Ongnonlou Dolo wrote:

    opet ne citas sagovornike. kakvi softverasi i kompjuterasi, veliku vecinu 1990-ih nije bilo nikakve komunikacije na srpskom. ili si znao engleski ili nisi koristio internet. 

    Добро, значи Радуловић је од 1989 до 2005 живео по Немачкама и Канадама, и сад би по тој логици требао када се обраћа бирачима да употребљава енглеске и немачке фразе уз изговор: "Шта хоћете, ја сам навикао тако". Tuđice i ostale pozajmljenice 1233199462  А рецимо ДЈБ има фин сајт на ћирилици, где промовише многе од западних вредности, али чини то на народном језику и народном писму. Тако има неке шансе да се порука прими у народу, а на овај твој начин нема шансе. 

    hence, meni je internetski engleski originalni prajezik interneta koji je savrseno legitiman za upotrebu u ovom, za mene retroaktivno posrbljenom okruzenju.

    То је плус за тебе лично што си нешто савладао. Али није плус што тако комуницираш са народом, јер претвараш своју предност у слабост. Осим ако ти није циљ да комуницираш искључиво са себи сличнима. Сви ми знамо неке стручне термине чијом би употребом више збуњивали саговорнике него што би доприносили разумевању. (тј. разумео би нас само узак круг људи који се баве одређеним хобијем или занимањем)


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić

    Tuđice i ostale pozajmljenice Empty Re: Tuđice i ostale pozajmljenice

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri 19 Apr - 16:23:39