Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Organska hrana

    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by uskok i ajduk Thu Apr 21, 2016 7:30 am

    plachkica wrote:
    Istok Pavlovic
    12 h ·
    "Organska hrana" je marketinška prevara decenije. Do dana današnjeg, ne postoji nijedan naučni dokaz da je organska hrana zdravija ili bezbednija od "neorganske", a sve tvrdnje da je organska hrana ukusnija bivaju osporene na testovima vezanih očiju, kada ljudi generalno ne mogu da primete razliku. Dakle, ne postoji nikakav benefit organske hrane, ni za zdravlje, ni za ukus.

    Превара је ако се вара. Ако неко не трује своју земљу хемијом, а свиње храни жировима, то није "маркетиншка превара". У вези укуса не вреди расправљати... па сви индустријски производи се тестирају да буду што укуснији пре пуштања у промет. Око здравља је тешко било шта доказати без озбиљних клиничких истраживања на дуге стазе, (органска храна је релативно нова ствар) а чекати истраживање да би ти се казало да је бољи пити воду из чисте чаше него из прљаве чаше, и да је прљав тањир исто што и чист тањир (а земља која се трује деценијама је управо то) мало је смешно.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Erős Pista Thu Apr 21, 2016 8:54 am

    Organska hrana 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Indy Thu Apr 21, 2016 9:20 am

    uskok i ajduk wrote: Ако неко не трује своју земљу хемијом

    A ko ti je rekao da organski proizvodjaci ne truju okolinu hemijom?

    Btw. nije sve sto Istok napise automatski glupost, i corava koka...
    Anonymous
    Guest

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Guest Thu Apr 21, 2016 9:21 am

    Indy wrote:
    uskok i ajduk wrote:  Ако неко не трује своју земљу хемијом

    A ko ti je rekao da organski proizvodjaci ne truju okolinu hemijom?

    Btw. nije sve sto Istok napise automatski glupost, i corava koka...

    +1
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by паће Thu Apr 21, 2016 9:37 am

    uskok i ajduk wrote:
    Превара је ако се вара. Ако неко не трује своју земљу хемијом, а свиње храни жировима, то није "маркетиншка превара". У вези укуса не вреди расправљати... па сви индустријски производи се тестирају да буду што укуснији пре пуштања у промет.

    Не него да што боље изгледају.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Filipenko Thu Apr 21, 2016 10:58 am

    Indy wrote:Btw. nije sve sto Istok napise automatski glupost, i corava koka...


    Nije ni Dinkić u krivu kada kaže da treba zaustaviti partijsko zapošljavanje, samo što deluje prilično groteskno kada on to izgovori...
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by uskok i ajduk Thu Apr 21, 2016 10:11 pm

    Indy wrote:
    uskok i ajduk wrote:  Ако неко не трује своју земљу хемијом

    A ko ti je rekao da organski proizvodjaci ne truju okolinu hemijom?

    Ја сам делимично органски произвођач, и по многим ставкама имам неколико пута веће трошкове од конкуренције. а управо због тежње да производ долази из чисте (хемијом нетакнуте) околине. Ако те занима могу и детаљније.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Ointagru Unartan Thu Apr 21, 2016 10:18 pm

    ontheotherhand wrote:
    Indy wrote:
    A ko ti je rekao da organski proizvodjaci ne truju okolinu hemijom?

    Valjda se organska hrana ne prska ili se makar strogo poštuje karenca, ne?

    Ne samo to, nego su standardi uzgajanja zivotinja kod organskih proizvodjaca (velicina prostora gde zive zivotinje, minimalni broj dana na otvorenom, ishrana, pravila o upotrebi antibiotika) dosta stroziji. Tako da je tvrdja da ne postoji "nikakav benefit" organske hrane tezak moronizam.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Indy Thu Apr 21, 2016 11:07 pm

    Radagast se ladno razume u sve.

    EDIT. A i upravo si mi indirektno rekao da sam težak moron. Organska hrana 1233199462


    Last edited by Indy on Thu Apr 21, 2016 11:09 pm; edited 1 time in total
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Indy Thu Apr 21, 2016 11:08 pm

    uskok i ajduk wrote: Ако те занима могу и детаљније.

    Nemoj.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Ointagru Unartan Thu Apr 21, 2016 11:12 pm

    Indy wrote:Radagast se ladno razume u sve.

    EDIT. A i upravo si mi indirektno rekao da sam težak moron. Organska hrana 1233199462

    Pa nisam tebi, niti to mislim.

    A o organskoj proizvodnji hrane, tacnije mleka, sam se raspitivao kad sam razmisljao da predjem u vegane.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Indy Thu Apr 21, 2016 11:18 pm

    Pa, nije ti bitno mleko ako ćeš da budeš vegan.

    Uglavnom, jezivo mnogo neukih gluposti se može čuti o ishrani uopšte, o organskoj hrani, ili npr. o GMO. Ali, jezivo.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Ointagru Unartan Thu Apr 21, 2016 11:25 pm

    Indy wrote:Pa, nije ti bitno mleko ako ćeš da budeš vegan.
     

    Pa nije, ali sam razmisljao da li da se skroz odreknem mleka i postanem vegan ili da mozda nadjem neku alternativu mleku iz industrijske proizvodnje.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Indy Thu Apr 21, 2016 11:32 pm

    Neću da trolujem ovaj sveti topik, samo da kažem da je cela ta oblast toliko trula sa besmislenim floskulama i odokativnim tvrdnjama da se godinama nosim mišlju da napišem knjigu o tome. Ali, startovati šorku sa praktično celim svetom je malo prevelik zalogaj i za mene. S tim sam bio suočen dok sam je još time bavio, kad krene profesor da priča studentima, tamo negde u Italiji, o "biodinamičkoj" proizvodnji... Najozbiljnije. A to je nešto sasvim na nivou vradžbina (u stvari, to i jesu vradžbine, čak se i ne pretvaraju da je to nešto drugo.) Pa ga uzmem na stranu i pitam, "kolega, pa ova omladina studira za master of SCIENCE, pobobu, nemojte tako..." Ali, kad za nešto postoji masovna podrška i preferenca, nevidljiva ruka tržišta, the wisdom of crowds, i tome slične mistične sile... Bolje je tu bitku prepustiti nekom drugom, što bi rekao Homer Simpson. Uostalom, šta će mi sve to? Radije ću da se igram sa mojim mačorom. Organska hrana 1233199462
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Erős Pista Thu Apr 21, 2016 11:36 pm

    Napisi bre, knjigu!


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Bluberi Thu Apr 21, 2016 11:38 pm

    Indy wrote:Radije ću da se igram sa mojim mačorom. Organska hrana 1233199462
    Organska hrana 2304934895
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by паће Thu Apr 21, 2016 11:39 pm

    Indy wrote:... o "biodinamičkoj" proizvodnji... Najozbiljnije. A to je nešto sasvim na nivou vradžbina (u stvari, to i jesu vradžbine, čak se i ne pretvaraju da je to nešto drugo.) 

    То оно кад напуне воловски рог балегом, па закопају и након годину дана то сипају у воду, хомеопатски разреде и тим прскају биљке? Воде рачуна о месечевим менама да одреде дан за сетву?

    Имали смо и књигу тог типа... леле.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plachkica

    Posts : 16155
    Join date : 2014-11-06

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by plachkica Thu Apr 21, 2016 11:47 pm

    Od toga znam da su moji u selu imali neki dan, u vezi mesečeve mene, kad nikako nije smela da se kolje zimina.
    Kao, ako se tad zakolje, ucrvlja se meso. Niko se nije preterano udubljivao i svi su poštovali.
    Je l to to?
    Organska hrana 1143415371
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Erős Pista Thu Apr 21, 2016 11:49 pm

    Bluberi wrote:
    Indy wrote:Radije ću da se igram sa mojim mačorom. Organska hrana 1233199462
    Organska hrana 2304934895

    Organska hrana 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by No Country Fri Apr 22, 2016 12:03 am

    Инди, напиши молим те књигу, ево се унапред претплаћујем. Треба ми нешто такво, да гађам госпођу у главу. Пропад`о од Whole Foodsa.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Kinder Lad Fri Apr 22, 2016 12:17 am

    Indy wrote:Neću da trolujem ovaj sveti topik, samo da kažem da je cela ta oblast toliko trula sa besmislenim floskulama i odokativnim tvrdnjama da se godinama nosim mišlju da napišem knjigu o tome. Ali, startovati šorku sa praktično celim svetom je malo prevelik zalogaj i za mene. S tim sam bio suočen dok sam je još time bavio, kad krene profesor da priča studentima, tamo negde u Italiji, o "biodinamičkoj" proizvodnji... Najozbiljnije. A to je nešto sasvim na nivou vradžbina (u stvari, to i jesu vradžbine, čak se i ne pretvaraju da je to nešto drugo.) Pa ga uzmem na stranu i pitam, "kolega, pa ova omladina studira za master of SCIENCE, pobobu, nemojte tako..." Ali, kad za nešto postoji masovna podrška i preferenca, nevidljiva ruka tržišta, the wisdom of crowds, i tome slične mistične sile... Bolje je tu bitku prepustiti nekom drugom, što bi rekao Homer Simpson. Uostalom, šta će mi sve to? Radije ću da se igram sa mojim mačorom. Organska hrana 1233199462

    Cekaj, ti znas o cemu pricas - da li treba uopste u zivotu da obracam paznju na to da li je nesto organic ili ne?
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by uskok i ajduk Fri Apr 22, 2016 7:13 am

    Indy wrote:Neću da trolujem ovaj sveti topik, samo da kažem da je cela ta oblast toliko trula sa besmislenim floskulama i odokativnim tvrdnjama

    Да ли би радије јео поврће које расте у чистој природној земљи, или поврће из земље деценијама натопљаване тешком хемијом? Да ли би радије јео шунку свиње која трчкара по шуми и једе природну храну или шунку свиње затворену у уску просторију где јој дају вештачку храну? Да ли би радије јео мед вађен из чистог саћа, или мед из саћа контаминираног хемијским средствима? Да ли би радије пио млеко од краве која пасе траву на природном пашњаку или од краве која једе вештачку храну? Када искрено себи одговориш на ова питања, видећеш да то нису одокативне тврдње. Наравно, метафорички речено, можеш да једеш из прљавог тањира, (контаминираног свим и свачим) нећеш умрети, можда се нећеш ни разболети, али да је тако боље - није.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Anonymous
    Guest

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Guest Fri Apr 22, 2016 10:01 am

    evo ja ću. da, birao bih prirodno jer me takva hrana estetski i etički više privlači, pošto sam "ozračen" nju ejdž propagandom. no, ne raspolažem nijednim dokazom da takva hrana ima bilo koji zdravstveni benefit u odnosu na industrijski proizvedenu.

    mislim da bi proizvođači te hrane trebalo da se drže onoga što je nesumnjiva istina a ne da posežu za pseudomedicinskim mambo-džambom. ako su im životinje slobodne, to je za mene dovoljan razlog da biram takvu hranu ako mogu da je priuštim. ako dolazi sa farme koja je revitalizovala neko mrtvo seoce na Staroj planini, eto još jednog. ima nečeg oplemenjujućeg u  misli da učestvuješ u proizvodnom procesu te vrste i to mu je, da kažemo, dodata vrednost.

    nažalost, cela ta priča često dolazi uz zamašan bagaž nju ejdž pseudonauke.
    Erős Pista

    Posts : 81362
    Join date : 2012-06-10

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Erős Pista Fri Apr 22, 2016 10:23 am

    Ne zauzimajuci stranu u raspravi (ali citajuci sa zanimanjem) moram da primetim nedoslednost u uskokovim analogijama - ne, cista (u smislu - cista od "hemikalija") zemlja, nije isto sto i cist (u smislu - opran) tanjir. Zapravo, najbolje oprani tanjiri su oni koji se peru industrijslim sredstvima, tj, hemikalijama. "Prirodnan" tanjir bi bio npr samo onaj koji se pere prirodnim sredstvima - npr samo vodom, ili vodom i nekim "prirodnim" preparatom.

    Ovo ne mora sa utice na isravnost uskokovih zakljucaka, ali ako razmislja u ovim analogijama, mislim da je na pogresnom tragu. Cisto u smislu "prirodno", bez vestackih ili sintetickih dodataka, prosto nije isto sto i cisto u smislu - slobodno od bakterija, zagadjenja i svega onog sto moze imati los uticaj na ljudsko zdravlje. Ova dva ne moraju ici zajedno, a cesto su i direktno suprotstavljeni.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Indy Fri Apr 22, 2016 10:50 am

    Uskoče, šta je to "teška hemija" (jel' ona u gimnaziji, za razliku od usmerenog?) Šta je za tebe uopšte "hemija"? Mislim, ne moraš da mi odgovaraš, pitanje je retoričko, u stvari mislim da bi bilo dobro da malo razmisliš o tome. Na to mislim kad kažem "floskule" (to su fraze koje se mehanički primenjuju bez razmišljanja i neke logike, u stvari sam termin "organska" poljoprivreda i hrana je baš takav.)

    Organska hrana Empty Re: Organska hrana

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 1:50 pm