Demokratska stranka

Share

Re: Demokratska stranka

Post by beatakeshi on Tue Jun 13, 2017 5:53 pm

plachkica wrote:http://rs.n1info.com/a275516/Vesti/Vesti/Milisavljevic-trazi-obavezne-zdravstvene-preglede-svih-gradjana-i-oporezivanje-brze-i-masne-hrane.html

[size=36]Milisavljević traži obavezne zdravstvene preglede za sve[/size]
Poslanik Demokratske stranke (DS) Dušan Milisavljević zatražio je danas uvođenje obaveznih zdravstvenih skrining pregleda svih građana da bi se smanjio broj obolelih od malignih tumora i kardiovaskularnih oboljenja, kao i dodatno oporezivanje prodaje "masne i brze" hrane.
"Predlog bi bio da se obavezno pregledaju svi naši građani. Zalažem se za usvanjanje obaveznog skrining projekta da bi svi građani morali da budu pregledani kod svojih lekara, jer bi dobijali poziv i zakazani termin za skrining program", rekao je Milisavljević novinarima u Skupštini Srbije.
On je rekao da je Srbija vodeća zemlja po broju obolelih od malignih tumora i kardiovaskularnih oboljenja, i po stopi smrtnosti od tih bolesti
Naveo je da je "ozdravljenje nacije" moguće kroz obavezne preglede dojki i grlića materice kod žena starijih od 45 godina, odnosno debelog creva, pluća i prostate kod muškaraca.
"Dražava čini napore i ulaže određena sredstva u lečenje pacijenata koji boluju od malignih tumora i kardiovaskularnih oboljenja, ali ja kao lekar želim da kažem da moramo da idemo dalje i da mnogo više pažnje posvetimo preventivi", naveo je Milisavljević.
On je rekao da država mora dodatno da oporezuje "masnu i brzu hranu" i da bi ta sredstva trebalo da odlaze u fond Ministarstva zdravlja namenjen lečenju dece u inostranstvu.
"Pored svake škole, vrtića, čak i bolnica otvaraju se kiosci s brzom hranom gde se deca i građani nezdravo hrane", rekao je Milisavljević.
Ovo je naravno potpuna budalaština. Naše zdravstvo je u najmanju ruku polumrtvo, apsolutno nema ni resursa, ni volje za ovako nešto.

Post by plachkica on Tue Jun 13, 2017 5:59 pm

Meni je ovo wtf momenat:

On je rekao da država mora dodatno da oporezuje "masnu i brzu hranu" i da bi ta sredstva trebalo da odlaze u fond Ministarstva zdravlja namenjen lečenju dece u inostranstvu.

dajte još poreza, samo još poreza. kao djb profesor sa oporezivanjem šećera.
građani će da plate.

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:10 pm

Milisavljević je demagog, ali ne vidim zašto misliš da je ovo tako problematična mera. Mislim na porez na nezdravu hranu. Svakako nije bez presedana, a ne mislim ni da je nužno loša, ne znam koji bi bili detalji zakona,  šta bi sve u takvu hranu spadalo, pa ne mogu decidno da kažem da je dobra. Ali u načelu, ne vidim problem.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by plachkica on Tue Jun 13, 2017 6:22 pm

Nezdrava hrana je jeftina hrana, da bi mogao da je oporezuješ dodatno, 
trebalo bi da rešiš problem siromaštva.
Može Danska da uvodi takve poreze, Srbije ne.

Post by Hubert de Montmirail on Tue Jun 13, 2017 6:23 pm

+1

_____
Veteran of two wars.
Father of nine children.
Drowned in the Caspian Sea.

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:25 pm

Zato kažem da puno zavisi od detalja, ali takvi porezi se najčešće ne odnose na osnovne namirnice, nego npr na gazirana pića, slatkiše, itsl.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:27 pm

Mada, naravno, takve stvari moraju da budu u kombinaciji sa drugim merama. Npr, oporezuješ brzu hranu, ali od tih para uvedeš zdrave školske obroke, itd.

_____

Post by ficfiric on Tue Jun 13, 2017 6:28 pm

Ma Milisavljevic je opozicija. Nije svrha predloga da bude usvojen vec da bude serovan sto vise. Tako ga treba i tretirati, kao ona pisma profesorke i sl.

_____

Uprava napolje!

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:29 pm

Da, ali on uglavnom predlaže glupe i u populističke mere, npr kastraciju pedofila itsl. Mislim, bzvz je on lik, samo ova konkretna mera ne mora da bude loša.

_____

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 7:11 pm

plachkica wrote:Nezdrava hrana je jeftina hrana, da bi mogao da je oporezuješ dodatno, 
trebalo bi da rešiš problem siromaštva.
Može Danska da uvodi takve poreze, Srbije ne.
Тај контрааргумент се користи и у богатим земљама (па претпостављам и у Данској) - јефтину храну купује сиротиња. Овде је obesity увелико ознака социјалног статуса, баш као и пушење (добро, и хипстери пуше).

Јеби га, у питању је отров, треба опорезовати. Не треба то третирати као храну.

Post by Hubert de Montmirail on Tue Jun 13, 2017 7:34 pm

Šta je brza hrana? Šta je nezdrava hrana? Da li je hleb nezdrav? Krompir?  

Treba oporezovati burger iz McDonaldsa koji košta 2$ a ne treba oporezovati neku špeciju od Angus govedine, punjenu pačjom džigericom i obmotanu slaninom od mangulice koja košta 50$ u posh restoranu i ima verovatno 5X više kalorija?

_____
Veteran of two wars.
Father of nine children.

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 7:41 pm

For starters, све у шта је додан шећер.  Такође оно што садржи природни шећер у неприродним концентрацијама (нпр. воћни сок).

Post by Blind Lime Pie on Tue Jun 13, 2017 7:48 pm

Ali onda ce jeftinu hranu placati vise, sta li? Nisam pametan (a i inace).

Sto se Srbije tice, kod nas je nejedenje povrca i voca izvor nekakvog varvarskog ponosa, koreni toga su dublji od bilo kakve poreske politike, pogotovo sto se za iste pare koje das za pljeskavicu sa svim prilozima moze, bez preterivanja, skuvati zdravo tecno jelo za cetiri osobe.

_____
A human being should be able to change a diaper, plan an invasion, butcher a hog, conn a ship, design a building, write a sonnet, balance accounts, build a wall, set a bone, comfort the dying, take orders, give orders, cooperate, act alone, solve equations, analyze a new problem, pitch manure, program a computer, cook a tasty meal, fight efficiently, die gallantly. Specialization is for insects.
Robert E. Heinlein

Post by plachkica on Tue Jun 13, 2017 8:14 pm

20000 ljudi se prijavilo za posao u IKEI, primaju 250.
Znam porodice koje se hrane nudlama, jer je to dovoljno jeftino.
Pljeskavicu, ovu običnu, ljudi doživljavaju kao gozbu, častili su se,
Mekdonalds je luksuz. 
Suludo je u ovim uslovima pričati o porezu na džank hranu.

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 8:17 pm

Okej, ali porez na dzank hranu moze ici paralelno sa olasicama za zdravu hranu.

_____

Guest

Post by Guest on Tue Jun 13, 2017 8:25 pm

"ovo je neki deza vi koji sam vec doziveo"

zar nismo pricali isto ovo pre dva dana?

na kraju ce povecaju cene pasteta, mesnih narezaka i virsli, posto je sve to nezdravo, al je i jedini nacin da najsiromasniji jedu mesu.

u ovoj drzavi ce uvek biti najgora varijanta svega.

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 8:26 pm

Ma neće od ovog biti ništa, bre ljudi, u pravu je fića. Milićević malo bilduje svoj populistički cred, to je sve.

_____

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 8:34 pm

Ма добро, то на страну. Није ово само српски проблем.

Post by Utvara on Tue Jun 13, 2017 8:36 pm

Porez na brzu hranu je glupost, ali besplatni i obavezni program detekcije raka nije.

Sad, jbg, namaknuti pare za tako nešto kroz oporezivanje nekih gluposti tipa pljeskavica i nije toliko teško. Ugostiteljski objekti imaju love, to je jedina stvar koja dobro posluje u Srbiji. Razreže se porez svima i ćao zdravo. Neki će da propadnu, neki ljudi će da se odluče da kupuju pa svejedno za porez, neki će da kuvaju kod kuće (najbolja varijanta) itd.

To treba shvatiti kao porez na cigare i benzin, akciza, porez na luksus opšteg prežderavanja, i treba  oporezovati SVE ugostiteljske objekte. Nije to toliko glupo koliko se čini. 

Mi smo avangarda, od nas sve počinje... ili se završava?

Kažu mi moji prijatelji iz Istočne Nemačke (ŽižekTM) da  tamo ne može da se kupi kokakola od 2L kao prevelika je. Ako me lažu oni lažem i ja vas.

Post by паће on Tue Jun 13, 2017 8:50 pm

No Country wrote:For starters, све у шта је додан шећер.  Такође оно што садржи природни шећер у неприродним концентрацијама (нпр. воћни сок).

Ајд овде, иначе сам хтео на ксејт топић. Нашла госпоја најзад онај први чили сос што смо раније узимали, онај други је био срање. Наводно растаче порцелан, а у ствари није ништа љући од овог, отприлике исти. Али слади. Јеботе. Слади. Јебала вас меласа да вас јебала меласа (ака високо фруктозни кукурузни сируп, како се на америчком политички коригованом каже меласа)(сад ће неко да дође да каже да то није исто, због неке ситне техничке разлике измишљене управо зато да оправда преименовање). Они тамо мећу ту меласу свуда, и у тесто, и у пац (она љига што се оцеди кад отвориш пакло кобаје) и у туршију. Једну теглицу корнишона смо једва појели, то је било толико заслађено, а уместо мирођије некакав цимет или каранфилић.

А што то раде? На научној основи, неко је некад давно пронашао да се између два слична артикла боље продаје онај слађи. Онако статистички.

Photino Bird wrote:Sto se Srbije tice, kod nas je nejedenje povrca i voca izvor nekakvog varvarskog ponosa, koreni toga su dublji od bilo kakve poreske politike, pogotovo sto se za iste pare koje das za pljeskavicu sa svim prilozima moze, bez preterivanja, skuvati zdravo tecno jelo za cetiri osobe.

Па и није у култури, ево ћалетови су ту негде из околине Обреновца, ту нико није умео да кува супу а вариво се ни не сећам да смо виђали, бар кад сам као клинац ишао у госте. Колико с друге стране Саве је кухиња поприлично другачија.
А још кад се пређе Тиса...
- А јел, Лало, које три ствари најволијеш да јеш?
- С кашиком, с кромпиром и млого.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
pirates are guys with one eye, one leg, or both.

Post by Hubert de Montmirail on Tue Jun 13, 2017 8:52 pm

Srbi su meso ozbiljnije počeli da jedu tek u 20. veku.

_____
Veteran of two wars.
Father of nine children.
Guest

Post by Guest on Tue Jun 13, 2017 9:24 pm

Hubert de Montmirail wrote:Srbi su meso ozbiljnije počeli da jedu tek u 20. veku.
od ovakvih stvari dodje coveku da place neutesno

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 9:37 pm

@паће:

Ма да, има и та веза између великог појефтињења технологије за производњу кукурзног сирупа и почетка епидемије гојазности, слушао сам ономад емисију на радију о томе, пробаћу да нађем подкаст.

То није храна, то је зло.

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 11:31 pm

Here.

Ед: ипак не. У оној емисији се баш говорило о појефтињењу производње шећера (из кукуруза) као покретачу свега. Мада је и ово доста занимљиво.

Нађох и ово, делује занимљиво:

Post by Gargantua on Wed Jun 14, 2017 10:44 am

N1

Šutanovac: Opoziciju treba da ujedine rešenja, a ne mržnja

Predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac izjavio je za N1 da opozicija treba da se udruži, ponudi rešenje za probleme u kojima se građani nalaze i da sa tom platformom izađe na izbore u Beogradu, a kasnije i na parlamentarne izbore.

Šutanovac je u intervjuu za N1 istakao da za njega nije dovoljna platforma mržnja prema bilo kome, te da opozicija mora da ponudi rešenje za probleme u kojima se građani nalaze. “Pokazalo se da nije dovoljno organizovati se samo protiv Vučića, već da treba da ponudimo rešenja. Građanima više nije dovoljno da budemo protiv”, smatra on.

Glavna tema u Beogradu, prema njegovim rečima, nisu ni asfalt, ni beton, ni most, ni Beograd na vodi, već socijalni položaj građana glavnog grada koji, kako tvrdi, žive mnogo lošije nego 2012. godine.

Predsednik DS-a kaže da sve vreme vodi razgovore sa predsednikom Pokreta slobodnih građana Sašom Jankovićem i drugim liderima opozicije, kao i da veruje da Janković ima slično ili isto mišljenje po pitanju Beograda kao i demokrate.
Na pitanje da li su npr. Dveri prihvatljiv koalicioni partner za DS, Šutanovac je rekao da nisu, jer iako je reč o opozicionoj stranci, ona ima politiku koja se ni u čemu ne poklapa sa politikom DS-a. Veruje da bi DS i Dveri u koaliciji imali čak i manje glasova, nego da na izbore izađu pojedinačno u dve kolone.

Komentarišući spekulacije da bi nekadašnji predsednik DS-a i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas mogao ponovo da se kandiduje za prvog čoveka prestonice, Šutanovac je rekao da sa Đilasom već dugo nije u kontaktu, ali da je pročitao njegov ekonomski program u NIN-u i da u njemu nije video niša epohalno što bi moglo Srbiji da donese promene.

“Ne razmišljamo personalno, već programski. Ovo nije pitanje ličnih ambicija, već tima koji može da pobedi i kvalitetno vodi Beograd (…) Razmišljao sam o više imena, ali nemamo iskristalsano jasno ime. Svakako da će to biti u dogovoru sa onima sa koijma budemo pravili listu, i ako neko bude imao boljeg kandidata, nije problem da to prihvatimo. Ali mislim da u DS-u ima dovoljno dobrih ljudi koji su kvalitetno vodili Beograd i mogu bolje da ga vode”, poručio je Šutanovac.

Komentarišući novu fontanu na Trgu Slavija u Beogradu, Šutanovac je rekao da njemu lično ona nije lepa, ali da fontana uopšte nije tema, već da je tema ono što je trebalo da se desi, a nije – da se na Slaviji obezbedi bezbedniji prelaz pešaka izgradnjom podzemnih prolaza, da se protočnost saobraćaja poboljša, i da se time taj Trg “otčepi”.

Kada je reč o Beogradu na vodi, Šutanovac kaže da demokrate ne osporavaju izgradnju u Savskom amfiteatru, ali da je način na koji se taj projekat sprovodi netransparentan. Državna imovina je, kako kaže, data na raspolganje privatnoj kompaniji o kojoj se ništa ne zna.

Šutanovac se osvrnuo i na rušenje objekta kompanije “Nelt” u Travničkoj ulici u Savamali, rečima da više veruje toj privatnoj kompaniji da je u njihovom slučaju sprovedena konfiskacija, a ne eksproprijacija, nego ministarki građevinarstva Zorani Mihajlović koja je rekla da je sve sprovedeno po zakonu.

Nema stabilnosti u zemlji bez demokratije

Dragan Šutanovac je ocenio i da niko nema informaciju o novom premijeru osim Aleksandra Vučića, pa čak i da nije siguran da je i on doneo odluku o tome. Šutanovac kaže da u vladajućoj koaliciji ne vidi ličnost koja bi mogla da vodi vladu, a da ne bude pomoćnik Vučiću.

Saradnja sa NATO

Šutanovac je ocenio i da je nakon prijema Crne Gore u NATO, Srbija postala ostrvo okruženo članicama Alijanse. “Srbija je upućena da mora da sarađuje sa NATO-om. Srbija je članica Partnerstva za mir i postoji širok spektar mogućnosti razvoja odnosa, a sve drugo je na dugačkom štapu, a pitanje odnosa Srbije i NATO kao konačne destinacije, neće skoro doći na red”, ocenio je on.

Kaže i da ga više od toga brinu “iskakanja” pojedinih članova vladajuće koalicije, navodeći da se šef diplomatije i lider socijalista Ivica Dačić ne ponaša u skladu sa proklamovanom politikom evropskih integracija Srbije, već radi suprotno.

Na konstataciju da upravo iz Evropske unije stižu pohvale na račun vlade čiji je Dačić potpredsednik, Šutanovac je odgovorio ocenom da se u Srbiji etablirala stabilokratija na uštrb demokratije i interesa građana. Region je, kako kaže, u prethodnim godinama bio dosta nestabilan zbog čega su ljudi na vlasti u Evropi i Americi procenili da im je važno da balkanske države, pa tako i Srbija, pre svega budu stabilne, što često ide na račun građana, a na kraju dovede i do incidenata poput onih u Makedoniji.

Ne može da se gradi u stabilnost u zemlji u kojoj nema demokratije, i u kojoj se radi za najniže plate u celoj Evropi, poručio je lider DS-a.

Na pitanje zašto DS ne bojkotuje rad parlamenta i da li svojim prisustvom u sali Narodne skupštine daje legitimitet načinu na koji predsednica Maja Gojković vodi tu instituciju, Šutanovac je odgovorio podatkom da je DS, nakon naprednjaka, najaktivnija stranka u zakonodavnom telu i da bi, u slučaju bojkota, naprednjaci bili najsrećniji jer demokrate ne bi bile tu, a neki drugi bi fingirali opoziciju.

“Ne dajemo legitimitet Maji Gojković. Parlament nije parlament režima, već Narodna skupština. Ovo je televizija na kojoj možemo da gostujemo, na velikoj televiziji ne možemo da gostujemo, na velikoj televiziji nismo dobrodošli. Ako bismo bojkotovali Skupštinu, gde bi onda DS mogla da štiti interese građana”, upitao je on.

Govoreći o izmenama Ustava, koje je najavio predsednik Vučić, Šutanovac je podsetio da su demokrate već ponudile izmene ustava koje se odnose na stanje u pravosuđu i neophodnost da sudska vlast bude nezavisna. Smatra da je dobro što je i predsednik izneo slične ideje.

Kada je reč o Kosovu, predsednik DS-a smatra da je preambula u Ustavu najmanje važna, već da je od suštinske važnost to što se za Kosovo izdvaja više od pola milijarde dolara godišnje, a proglemi građana nisu ništa manji nego što su bili. “Taj novac se očigledno ne troši kako treba i treba da se vidi kako to može da se unapredi”, poručuje on.

Rezultati DS-a na vlasti bili impresivni

Dragan Šutanovac je ocenio i da su rezultati DS-a za šest godina na vlasti bili impresivni. Građani su, kako kaže, zaboravili da su se dugovala 24 socijalna dodatka, 18 penzija i 15 milijardi maraka devizne štednje, da je u deviznim rezervama bilo 300 miliona dolara i “600 kilograma heroina u nekoj banci”, a da su demokrate iza sebe ostavili 11 milijardi evra deviznih rezervi.

Problem aktuelne vlasti je to što sve prebacuje na prošlost, pa su tako, kako kaže, ubedili i penzionere da su im primanja smanjena zbog DS-a.

“Stavljen nam je teret od ove vlasti da smo mi krivi za stanje u državi. 2012 kao država smo imali 15,7 milijardi spoljnog duga, danas dugujemo 25 milijardi (…) DS je bila na vlasti do 2003, pa od 2007 do 2012. Ne sećam se kada sam bio ministar odbrane da sam jednom ružnom rečju pomenuo prethodnog ministra (Zorana) Stankovića”, podseća on.

Dodaje i da su laburisti izgubili vlast u Britaniji posle Tonija Blera, a da im niko nije rekao da bi morali da ugase stranku jer nisu rešili sve probleme u svojoj državi.

Režim Srbiju predstavlja kao zemlju jeftine radne snage, kaže Šutanovac i ocenjuje da je to “katastrofa”. “To se možda ne vidi u Beogradu, ali u prvom prigradskom naselju vidite da su građani na kolenima. U pet godina 300.000 ljudi je napustilo Srbiju. Imamo najniži rast BDP-a u celom regionu”, tvrdi on.

Kaže i da su nova radna mesta kojima se hvali predsednik Vučić, građane koštala 850 miliona evra kroz subvencije. Taj novac je, kako kaže, mogao mnogo bolje da se uloži, npr. kroz pomoć poljoprivredi ili građevinskoj industriji.

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Aug 17, 2017 3:48 pm