Demokratska stranka

Share

Re: Demokratska stranka

Post by beatakeshi on Tue Jun 13, 2017 5:53 pm

plachkica wrote:http://rs.n1info.com/a275516/Vesti/Vesti/Milisavljevic-trazi-obavezne-zdravstvene-preglede-svih-gradjana-i-oporezivanje-brze-i-masne-hrane.html

[size=36]Milisavljević traži obavezne zdravstvene preglede za sve[/size]
Poslanik Demokratske stranke (DS) Dušan Milisavljević zatražio je danas uvođenje obaveznih zdravstvenih skrining pregleda svih građana da bi se smanjio broj obolelih od malignih tumora i kardiovaskularnih oboljenja, kao i dodatno oporezivanje prodaje "masne i brze" hrane.
"Predlog bi bio da se obavezno pregledaju svi naši građani. Zalažem se za usvanjanje obaveznog skrining projekta da bi svi građani morali da budu pregledani kod svojih lekara, jer bi dobijali poziv i zakazani termin za skrining program", rekao je Milisavljević novinarima u Skupštini Srbije.
On je rekao da je Srbija vodeća zemlja po broju obolelih od malignih tumora i kardiovaskularnih oboljenja, i po stopi smrtnosti od tih bolesti
Naveo je da je "ozdravljenje nacije" moguće kroz obavezne preglede dojki i grlića materice kod žena starijih od 45 godina, odnosno debelog creva, pluća i prostate kod muškaraca.
"Dražava čini napore i ulaže određena sredstva u lečenje pacijenata koji boluju od malignih tumora i kardiovaskularnih oboljenja, ali ja kao lekar želim da kažem da moramo da idemo dalje i da mnogo više pažnje posvetimo preventivi", naveo je Milisavljević.
On je rekao da država mora dodatno da oporezuje "masnu i brzu hranu" i da bi ta sredstva trebalo da odlaze u fond Ministarstva zdravlja namenjen lečenju dece u inostranstvu.
"Pored svake škole, vrtića, čak i bolnica otvaraju se kiosci s brzom hranom gde se deca i građani nezdravo hrane", rekao je Milisavljević.
Ovo je naravno potpuna budalaština. Naše zdravstvo je u najmanju ruku polumrtvo, apsolutno nema ni resursa, ni volje za ovako nešto.

Post by plachkica on Tue Jun 13, 2017 5:59 pm

Meni je ovo wtf momenat:

On je rekao da država mora dodatno da oporezuje "masnu i brzu hranu" i da bi ta sredstva trebalo da odlaze u fond Ministarstva zdravlja namenjen lečenju dece u inostranstvu.

dajte još poreza, samo još poreza. kao djb profesor sa oporezivanjem šećera.
građani će da plate.

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:10 pm

Milisavljević je demagog, ali ne vidim zašto misliš da je ovo tako problematična mera. Mislim na porez na nezdravu hranu. Svakako nije bez presedana, a ne mislim ni da je nužno loša, ne znam koji bi bili detalji zakona,  šta bi sve u takvu hranu spadalo, pa ne mogu decidno da kažem da je dobra. Ali u načelu, ne vidim problem.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by plachkica on Tue Jun 13, 2017 6:22 pm

Nezdrava hrana je jeftina hrana, da bi mogao da je oporezuješ dodatno, 
trebalo bi da rešiš problem siromaštva.
Može Danska da uvodi takve poreze, Srbije ne.

Post by Hubert de Montmirail on Tue Jun 13, 2017 6:23 pm

+1

_____
Que trépasse si je faiblis!

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:25 pm

Zato kažem da puno zavisi od detalja, ali takvi porezi se najčešće ne odnose na osnovne namirnice, nego npr na gazirana pića, slatkiše, itsl.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:27 pm

Mada, naravno, takve stvari moraju da budu u kombinaciji sa drugim merama. Npr, oporezuješ brzu hranu, ali od tih para uvedeš zdrave školske obroke, itd.

_____

Post by ficfiric on Tue Jun 13, 2017 6:28 pm

Ma Milisavljevic je opozicija. Nije svrha predloga da bude usvojen vec da bude serovan sto vise. Tako ga treba i tretirati, kao ona pisma profesorke i sl.

_____

Uprava napolje!

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 6:29 pm

Da, ali on uglavnom predlaže glupe i u populističke mere, npr kastraciju pedofila itsl. Mislim, bzvz je on lik, samo ova konkretna mera ne mora da bude loša.

_____

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 7:11 pm

plachkica wrote:Nezdrava hrana je jeftina hrana, da bi mogao da je oporezuješ dodatno, 
trebalo bi da rešiš problem siromaštva.
Može Danska da uvodi takve poreze, Srbije ne.
Тај контрааргумент се користи и у богатим земљама (па претпостављам и у Данској) - јефтину храну купује сиротиња. Овде је obesity увелико ознака социјалног статуса, баш као и пушење (добро, и хипстери пуше).

Јеби га, у питању је отров, треба опорезовати. Не треба то третирати као храну.

Post by Hubert de Montmirail on Tue Jun 13, 2017 7:34 pm

Šta je brza hrana? Šta je nezdrava hrana? Da li je hleb nezdrav? Krompir?  

Treba oporezovati burger iz McDonaldsa koji košta 2$ a ne treba oporezovati neku špeciju od Angus govedine, punjenu pačjom džigericom i obmotanu slaninom od mangulice koja košta 50$ u posh restoranu i ima verovatno 5X više kalorija?

_____
Que trépasse si je faiblis!

Post by No Country on Tue Jun 13, 2017 7:41 pm

For starters, све у шта је додан шећер.  Такође оно што садржи природни шећер у неприродним концентрацијама (нпр. воћни сок).

Post by Blind Lime Pie on Tue Jun 13, 2017 7:48 pm

Ali onda ce jeftinu hranu placati vise, sta li? Nisam pametan (a i inace).

Sto se Srbije tice, kod nas je nejedenje povrca i voca izvor nekakvog varvarskog ponosa, koreni toga su dublji od bilo kakve poreske politike, pogotovo sto se za iste pare koje das za pljeskavicu sa svim prilozima moze, bez preterivanja, skuvati zdravo tecno jelo za cetiri osobe.

_____
smatram da su recimo svi zakoni koje su doneli komunisti u Jugoslaviji zlocinacki, cak i da se odnose na, sta ja znam, pomoc malim bebama

Post by plachkica on Tue Jun 13, 2017 8:14 pm

20000 ljudi se prijavilo za posao u IKEI, primaju 250.
Znam porodice koje se hrane nudlama, jer je to dovoljno jeftino.
Pljeskavicu, ovu običnu, ljudi doživljavaju kao gozbu, častili su se,
Mekdonalds je luksuz. 
Suludo je u ovim uslovima pričati o porezu na džank hranu.

Post by William Murderface on Tue Jun 13, 2017 8:17 pm

Okej, ali porez na dzank hranu moze ici paralelno sa olasicama za zdravu hranu.

_____

Guest

Post by Guest on Tue Jun 13, 2017 8:25 pm

"ovo je neki deza vi koji sam vec doziveo"

zar nismo pricali isto ovo pre dva dana?

na kraju ce povecaju cene pasteta, mesnih narezaka i virsli, posto je sve to nezdravo, al je i jedini nacin da najsiromasniji jedu mesu.

u ovoj drzavi ce uvek biti najgora varijanta svega.

-------

http://vasudeva.forumburundi.com/viewtopic.forum?t=1077

Post by Sponsored content

Current date/time is Wed Oct 18, 2017 5:55 am