Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kapitalizam 101

    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by ontheotherhand Tue Aug 21, 2018 7:43 pm

    Što Peščanik menja datume ovim starim prevodima?
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Aug 23, 2018 9:18 pm



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Thu Aug 23, 2018 10:39 pm

    Moderni Islamizam jeste antiglobalistički pokret. Tim rečeno ne razumem zašto isključuje povratak nekog neomarksizma, i zašto u potpunosti ignoriše fašizam.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Thu Aug 23, 2018 10:40 pm

    Па има смисла све то што је написао, е сад колико је у праву са прогнозом, то можда нећемо стићи ни да видимо. Мада, пар прогноза о понашању данашњег хегемона, постулираних из његовог понашања до 1999. се већ показало тачним.

    Летећи Полип wrote:Moderni Islamizam jeste antiglobalistički pokret. Tim rečeno ne razumem zašto isključuje povratak nekog neomarksizma, i zašto u potpunosti ignoriše fašizam.

    Зато што је ово писао 1999.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Thu Aug 23, 2018 10:42 pm

    А и нисам сигуран да је ислам антиглобалистички. У смислу да не видим да они имају нешто против једне управе над глобусом, то им је ОК само погрешни држе кајасе.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Aug 23, 2018 10:51 pm

    Pa ne govori o antiglobalizmu, već o alterglobalizmu, globalizmu potlačenih (hrišćanstvo, marksizam). Fašizam stoga očigledno ispada, jer nije univerzalistički. Neoislamizam bi mogao ba bude kandidat za tako nešto, jer teoretski jeste univerzalistički (u praksi not so much), ali mislim da mu je prosto bio izvan fokusa - tekst je pisan 1999, dakle pre 9/11, pre Al Kaide, a mnogo pre ISIL-a.

    Ali u suštini tekst se ne bavi nagađanjem koja će to ideologija biti, nego daje neke osnovne uslove koje će ona morati da ispuni:

    What does the future hold? All forecasts are the domain of the foolhardy. But if the analogy between the first two and the Third Globalization holds, we can expect (rather: that is what we already see) the rule of a single hegemon, increasing cultural unity of the world, and the striving for a universalist ideology which will not be the current ideology of the hegemon. The future of liberal capitalist ideology is therefore not radiant. Its association with the hegemon will make it unpalatable to the large masses of people that are brought into the process of globalization. They are there, the deracites of the 21st century, providing willing souls thirsting for something that will explain to them the process into which they are thrown, or in which are willingly participating, but which they nevertheless feel baffling. The ideology which will best quench their new thirst will ultimately win. We do not know what it will be, nor how it will be called—but we can  see its contours: it must be universalist, and specific, that is it must answer today’s anxieties, not yesterday’s.


    Edit: Paće brži za neoislamizam


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Aug 23, 2018 10:55 pm

    Mislim, problem i sa neoislamizmom i sa različitim formama neomarskizma je pre svega tačka 2) - specific, that is it must answer today’s anxieties, not yesterday’s.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Thu Aug 23, 2018 10:57 pm

    Ма, марксизам би требало написати испочетка.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Thu Aug 23, 2018 11:03 pm

    A za fašizam mislim da bi rekao, sasvim marksistički, posledni trzaji umirućeg poretka.

    Islamizam ipak pominje, i ostavlja kao mogućnost, na brzinu sam čitao pa mi promaklo:

    To us, it would seem that Islam would almost perfectly fill the role of a new ideology fit to prevail in the Third Globalization: it is universalist and expansionist


    (proselytistic); it has a strong element of commonality (meaning that people who share the religion feel particularly close to each other, maybe only a shade less so than the early Christians and Communists felt among themselves), and it is not the religion/ideology of the ruling elites. The difference is, of course, that Islam is already an old religion which did not arise in response to specific needs of today. But one cannot rule out that it may   be sufficiently flexible to fill these specific needs.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Fri Aug 24, 2018 5:41 pm

    https://pescanik.net/nisu-krivi-ljudi/


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Fri Aug 24, 2018 8:54 pm

    Ne bi trebalo da bude teško zaustaviti groteskno umnožavanje plastičnog otpada. Kako sam već ranije pisao, američki proizvođači su usvojili pakovanja za jednokratnu upotrebu tek posle Drugog svetskog rata, i to zbog ogromnih profita koje im je to donosilo. Potom su se godinama grčevito borili da naviknu inicijalno neprijateljski nastrojenu javnost na zagađenje kao posledicu ove prakse.
    Vlada koja ozbiljno reši da se oslobodi epidemije toksične mikroplastike, mogla bi, sasvim očigledno, da oporezuje one koji proizvode i prodaju robu upakovanu na taj način. Kazneno oporezivanje ne samo da bi obeshrabrilo upotrebu pakovanja za jednokratnu upotrebu, već bi se moglo iskoristiti i za finansiranje oporavka već ugroženih ekosistema.

    Samo jedna opaska.
    Plastika otrov aaaa umiru foke itd. Sve je to tačno, plastika je aaaa strašno.
    Da bi upakovali nešto u tegle, moramo da dovezemo npr 200.000 tegli, koje su teške npr 20t.
    Pošto tegle nisu složive, za to nam je potrebno 20 kamiona koji potroše određenu količinu goriva, raubuju puteve, prave gužvu itd.
    Istu količinu plastike tj 100.000 tegli, preveze pola jednog kamiona.
    Tegle je potrebo oprati, a za to se troše tenzidi i voda itd
    Cela priča je pomalo slična zejtin je zdrav od masti se dobije holesterol.
    toksična mikroplastika! 
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by uskok i ajduk Fri Aug 24, 2018 9:40 pm



    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nino Quincampoix Fri Aug 24, 2018 9:50 pm

    Mr. Moonlight wrote:Ne bi trebalo da bude teško zaustaviti groteskno umnožavanje plastičnog otpada. Kako sam već ranije pisao, američki proizvođači su usvojili pakovanja za jednokratnu upotrebu tek posle Drugog svetskog rata, i to zbog ogromnih profita koje im je to donosilo. Potom su se godinama grčevito borili da naviknu inicijalno neprijateljski nastrojenu javnost na zagađenje kao posledicu ove prakse.
    Vlada koja ozbiljno reši da se oslobodi epidemije toksične mikroplastike, mogla bi, sasvim očigledno, da oporezuje one koji proizvode i prodaju robu upakovanu na taj način. Kazneno oporezivanje ne samo da bi obeshrabrilo upotrebu pakovanja za jednokratnu upotrebu, već bi se moglo iskoristiti i za finansiranje oporavka već ugroženih ekosistema.

    Samo jedna opaska.
    Plastika otrov aaaa umiru foke itd. Sve je to tačno, plastika je aaaa strašno.
    Da bi upakovali nešto u tegle, moramo da dovezemo npr 200.000 tegli, koje su teške npr 20t.
    Pošto tegle nisu složive, za to nam je potrebno 20 kamiona koji potroše određenu količinu goriva, raubuju puteve, prave gužvu itd.
    Istu količinu plastike tj 100.000 tegli, preveze pola jednog kamiona.
    Tegle je potrebo oprati, a za to se troše tenzidi i voda itd
    Cela priča je pomalo slična zejtin je zdrav od masti se dobije holesterol.
    toksična mikroplastika! 

    ovde je jako popularno da nosis svoje tegle i flase i punis na rinfuz zejtin, tecni sapun i tako to. cak ima i po supermarketima
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Fri Aug 24, 2018 10:21 pm

    to razumem, podizanje svesnosti itd

    ali u industrijskim razmerama, probaj fabrici u švedskoj da prodaš staklo ili metal za ambalažu

    urade CO2 kalkulaciju i kažu jok! davaj plastiku
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Nino Quincampoix Fri Aug 24, 2018 11:21 pm

    vredi li reciklirati plastiku?
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Sat Aug 25, 2018 3:43 am

    da, bez dileme
    bela maca

    Posts : 10960
    Join date : 2014-10-28

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by bela maca Sat Aug 25, 2018 9:42 am

    Hubert de Montmirail wrote:vredi li reciklirati plastiku?
    jel si nekad nosio flis?


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Erős Pista Tue Sep 04, 2018 3:48 pm


    Taking Back the Wheel

    Kapitalizam 101 - Page 29 1535741838UBER_elevatePickardChiltonArup_2666

    Declan Cullen, Kafui Attoh and Kathryn Wells
    In the future heralded by Silicon Valley, cars will fly and labor will be disposable. But none of this is inevitable. It’s a political choice—that we can still reject.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Летећи Полип Tue Sep 04, 2018 8:48 pm

    Simo, aj se opkladimo u gajbu piva da u sledećih 25 godina neće biti ništa od AI vožnje.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Tue Sep 04, 2018 8:50 pm

    ako neko hoće da se kladi u gajbu votke, evo može

    ja kažem da nema ništa od ai vožnje narednih 30
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by паће Tue Sep 04, 2018 9:01 pm

    Ма биће нешто, али у ограниченим зонама и онако више као атракција. Аутоматски бус за по аеродрому, бањски возић, покретна канта за отпатке, можда аутоматска четка за ивичњаке и тако понешто. Да буде способно да вози свуда подједнако, нема шансе.

    Јер садашња корпорацијска култура, кад аутоматизује било какав посао, наручи софтвер који ће да реши 90% стандардних случајева, а онда отпусти људе који су умели да реше преосталих 10%, јер је на тим случајевима слаба зарада а људи су скупи.

    Како попиздим кад треба да урадим нешто онлајн а не може, онда пеглам уво 20 минута да дођем до живог човека, трцам грло још десет да му објасним шта је то, и он ме онда упути на сајт. Маму вам јебем мајмунску, да сам могао то да урадим онлајн не бих телефонирао, дајте платите неког ко уме што софтвер не уме.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Tue Sep 04, 2018 9:16 pm

    паће wrote:Ма биће нешто, али у ограниченим зонама и онако више као атракција. Аутоматски бус за по аеродрому, бањски возић, покретна канта за отпатке, можда аутоматска четка за ивичњаке и тако понешто. Да буде способно да вози свуда подједнако, нема шансе.

    Јер садашња корпорацијска култура, кад аутоматизује било какав посао, наручи софтвер који ће да реши 90% стандардних случајева, а онда отпусти људе који су умели да реше преосталих 10%, јер је на тим случајевима слаба зарада а људи су скупи.

    Како попиздим кад треба да урадим нешто онлајн а не може, онда пеглам уво 20 минута да дођем до живог човека, трцам грло још десет да му објасним шта је то, и он ме онда упути на сајт. Маму вам јебем мајмунску, да сам могао то да урадим онлајн не бих телефонирао, дајте платите неког ко уме што софтвер не уме.

    Od AI vožnje u narednih 10 godina će biti qrac. Nikada ništa neće ni biti.
    Električna kola: Ford Museum u Detroitu ima mapu Manhattan sa 34 stanice za punjenje elektro baterija, iz 1936, Javnost to nikada nije prihvatila.

    Savršenstvo do kog je Toyota (ko je veći od Toyota) dovela (Toyota City is my home town, Japan) je: da vozilo ima signal sa semaforom da mu kaže da je crveno svetlo ili za koliko vremena se sprema da se upali. Da starce obezbedi od odgovornosti. Da umiruće starce privole da kupe još jedna kola pre nego što riknu. Eto gde smo sa samovozećim kolima, to je sve "hava" (vazduh) što bi Turci rekli.

    Kriminalci kao Elon Musk idu na naivnost neobrazovane publike, on je isisao stotine milijardi dolara za ništa.
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Tue Sep 04, 2018 9:17 pm

    da, što su bili sex pistols u muzici, to je elon u biznisu
    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Tue Sep 04, 2018 9:22 pm

    Anonymous
    Guest

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Guest Tue Sep 04, 2018 9:50 pm

    Mr. Moonlight wrote:da, što su bili sex pistols u muzici, to je elon u biznisu

    Sada bi ti i ja i ćerka prosuli čašu vode u lice. Naravno da to nikada nije bila muzika, to je od početka bila socijalna pojava.

    Sedi, 1.

    Kada se vratiš, reci nam da je bilo šta od rock muzike bila muzika. Sve socijalne pojave. Opet,

    Sedi, 1.

    Kapitalizam 101 - Page 29 Empty Re: Kapitalizam 101

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Mar 29, 2024 6:39 am