Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Хвалинке(ц) и остале адоумице

    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Wed Mar 02, 2016 7:00 pm

    zvezda je zivot wrote:meni su ti levicarski (kako glasi deminutiv od levicarski?) studentski pokreti relikt dvaestog veka, poput recimo izbora za mis. ne bih podrzao stranku koju podrzavaju studentski levicarski pokreti.

    Сад се и бабо чешка по глави... али ајде, деминутив од левичар би био левичарчић. Дакле левичарчићки Хвалинке(ц) и остале адоумице 1143415371.

    На сличну тему сам се нешто премишљао ових дана, и на два-три места запео јер сам нашао да (1) немамо у језику то што ми је требало, (2) немамо ни тему о томе. Ово друго, ето, могу да решим, а можда ће то да помогне око овог првог.

    Мој проблем је био множина од дечко. Чинило би се да су Хрвати то лако решили, пошто су доста разлабавили са тим палатализацијама и једначењима, па је "дечки" њима та множина, али у ствари није па онда нису ни решили. Они немају једнину од "дечки", јер то им само означава друштво, друштванце, екипу.

    Друга фалинка о коју смо се саплели колико јуче: причали преко скајпа са ћерком, а унуци се свидело да уштекава и иштекава слушалице, па нас чује час на звучнике час на слушке. И онда каже ћерка "не чујем вас, опет их је утакла". Мало касније "е сад их је истакла". Онда укапирамо да "истаћи" није супротно од "утаћи" и да у ствари немамо глагол за ту супротну радњу.


    Last edited by паће on Wed Sep 28, 2016 12:55 pm; edited 3 times in total


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    No Country

    Posts : 10945
    Join date : 2015-05-16

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by No Country Wed Mar 02, 2016 7:12 pm

    Дечки, хрчаки, левичарчеки... Смешне речи су још смешније на хрватском, види чувени стрип о дјечкима из мале цвјећарске радионе.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    ficfiric

    Posts : 33877
    Join date : 2012-02-10

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by ficfiric Wed Mar 02, 2016 7:33 pm

    паће wrote:Друга фалинка о коју смо се саплели колико јуче: причали преко скајпа са ћерком, а унуци се свидело да уштекава и иштекава слушалице, па нас чује час на звучнике час на слушке. И онда каже ћерка "не чујем вас, опет их је утакла". Мало касније "е сад их је истакла". Онда укапирамо да "истаћи" није супротно од "утаћи" и да у ствари немамо глагол за ту супротну радњу.

    vantaci?


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Wed Mar 02, 2016 8:05 pm

    ficfiric wrote:
    vantaci?

    Шта је па вантак? Ајде формулиши питање.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    ficfiric

    Posts : 33877
    Join date : 2012-02-10

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by ficfiric Wed Mar 02, 2016 9:37 pm

    јбг, морам да палим ћирилицу - вантаћи супротно од утаћи?


    _____


    Uprava napolje!

    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Wed Mar 02, 2016 10:17 pm

    ficfiric wrote:јбг, морам да палим ћирилицу - вантаћи супротно од утаћи?

    Пали, кад већ знаш где се пали Хвалинке(ц) и остале адоумице 1143415371. Већ сам мислио да имаш ново питање, ко оно кад сам ја (давно) питао шта су то трипци.

    Можда, можда. Паде ми друга једна варијанта на ум, сатаћи/сатакнути. Аналогно једној комшиници, Личанки, која једном рече "сасаадла ми се мотика, треба да је насадим". Хм, сад кад сам га написао делује ми једнако далеко од пожељног као и то твоје. Нек одлежи мало, можда ће још неком пасти нешто на ум (а да није саксија).


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Mon Mar 21, 2016 1:17 pm

    Да се забележи реч, настала на крвопијском топићу, која нам није неопходна, дакле опходна је.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by beatakeshi Mon Mar 21, 2016 5:40 pm

    ophodnja = patrola
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Mon Mar 21, 2016 7:29 pm

    Хрватски новозбор?


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Guest Wed Mar 23, 2016 1:40 am

    Piše na onim kamiončićima što nešto drljaju u žutoj traci na autoputu za SAO Zapadnu Slavoniju, da.
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Wed Mar 23, 2016 1:52 am

    Hototo wrote:Piše na onim kamiončićima što nešto drljaju u žutoj traci na autoputu za SAO Zapadnu Slavoniju, da.

    А да није то обилазница, тј пази мораћеш мало около? Научио сам ту реч на неколико језика.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Guest Wed Mar 23, 2016 10:12 pm

    http://hac-onc.hr/hr/poslovanje-drustva/predmet-poslovanja-drustva Хвалинке(ц) и остале адоумице 1844795956
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by namerna prolaznica Fri Mar 25, 2016 2:46 pm

    e, ste zapetljali! ophoditi, okolo hoditi = obilaziti. ophodnja = obilazak. može i po srpski: patrola Хвалинке(ц) и остале адоумице 2849097393 .


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Fri Mar 25, 2016 3:19 pm

    Дакле, опходне ствари су оне које се дају заобићи, јел'такотакоје, важи.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Mon Jun 13, 2016 10:02 am

    Од суботе имамо суботњи, од недеље недељски (кад је дан у недељи, иначе недељни у смислу седмичног). Како гласе присвојни придеви за остале дане у недељи? Понедељски би био по аналогији са недељским, а остало?


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by beatakeshi Mon Jun 13, 2016 10:03 am

    Sreski Хвалинке(ц) и остале адоумице 286371741
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Veletin Mon Jun 13, 2016 4:19 pm

    utornički Хвалинке(ц) и остале адоумице 2304934895
    No Country

    Posts : 10945
    Join date : 2015-05-16

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by No Country Mon Jun 13, 2016 4:36 pm

    Петњи...


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Veletin Mon Jun 13, 2016 5:14 pm

    sredački
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Mon Jun 13, 2016 5:20 pm

    Усваја се (средски, дакако, мада добар је штос, "Алекса Жуњић... радим само средом"). Ај још два па да објавимо благе вести.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Veletin

    Posts : 4723
    Join date : 2015-08-14

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Veletin Mon Jun 13, 2016 5:25 pm

    četvrtakov
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Tue Aug 16, 2016 10:37 am

    Већ дуже време са носим (као што су ми и рекли да могу, и стварно могу)... тј мишљу да се и нама заломило да су нам многе речи стигле јако заобилазним путем и успут се накупиле наставака као џукела чичака. Да смо их сами правили, не би тако било.

    Изрази тог типа би били нпр. операционализација, где је само оно "опер" (од opus, operis - дело) реч за себе, но ту се чичак нахватао још у енглеском (операција - деловање; операционалан - изводљив, у радном стању, исправан; операционализовати - пустити у рад, у погон, спровести у дело; операционализација - прелазак са речи на дела, спровођење договореног, превођење нечег у дејство). То је франкенштајнски крпеж из бирократског парајезика, нека га, то не бих ни доводио у ред, ружан је и треба да остане ружан.

    Ал' има гомила других где би имало смисла отарасити се вишка наставака. Рецимо вегуни су то баш паметно урадили, свели су себе на сам корен и један кратак наставак (при чему понекад имају проблема кад треба да објасне да нису са Сиријуса него баш са Веге), док су вегетаријанци најебали. На корен вегет- додат је -ар (који обично означава неко деловање, нпр. вегетарење, тј вегетирање/вегетовање :љ), -ија (један од латинских наставака за множину, или државу, или некакав скуп којечега), -ан (аналоган нашим -ац, -ач, -аш) и онда још поврх тога и наше -ац. Човек начисто изгуби апетит док се добатрга до краја тога.

    Решење? Па то се требало извести директно из корена, дакле вегетар, вегеташ, вегаш, вегац... ма било шта само не цео онај воз са сто вагона.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Ointagru Unartan Tue Aug 16, 2016 2:53 pm

    паће wrote:
    Ал' има гомила других где би имало смисла отарасити се вишка наставака. Рецимо вегуни су то баш паметно урадили, свели су себе на сам корен и један кратак наставак (при чему понекад имају проблема кад треба да објасне да нису са Сиријуса него баш са Веге), док су вегетаријанци најебали. На корен вегет- додат је -ар (који обично означава неко деловање, нпр. вегетарење, тј вегетирање/вегетовање :љ), -ија (један од латинских наставака за множину, или државу, или некакав скуп којечега), -ан (аналоган нашим -ац, -ач, -аш) и онда још поврх тога и наше -ац. Човек начисто изгуби апетит док се добатрга до краја тога.

    Решење? Па то се требало извести директно из корена, дакле вегетар, вегеташ, вегаш, вегац... ма било шта само не цео онај воз са сто вагона.

    Bold nije bas tacan. Na koren veget dodat je nastavak arijan koji ima posebno znacenje kao nastavak u engleskom.


    a suffix forming personal nouns corresponding to Latin adjectives ending in -ārius or English adjectives or nouns ending in -ary, (librarian; proletarian; Rotarian; seminarian; sexagenarian; veterinarian); subsequently productive in English with other Latinate stems, forming nouns denoting a person who supports, advocates, or practices a doctrine, theory, or set of principles associated with the base word: authoritarian; establishmentarian; totalitarian; vegetarian.

    To znaci da je engleska rec vegetarian valjano i razlozno skovana. Vidim dva nacina da se ona pametno prevede u srpskohrvatski: jedan je da se prosto preuzme, postujuci istoriju ideje sadrzanu u reci, i da joj se doda nas nastavak, druga je da se napravi rec u duhu naseg jezika: veget ne postoji kao rec u srpskohrvatskom, ne bi je dakle trebalo koristi kao koren, ali bi mogli recimo da kazemo nemesojed ili mesonejed (imamo vec biljojed, ali ona ne obuhvata vegetarijance koji jedu mlecne proizvode, jaja, a ako cemo da sitnicarimo, ni one koji jedu pecurke). Najgore resenje je IMHO da se pravi kopile od reci, koje niti ima smisla u jeziku porekla (wtf is vegetash?) niti u srpskohrvatskom (kad kazes da si vegetash, jel to znaci da svuda dodajes vegetu?).


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Tue Aug 16, 2016 3:13 pm

    (wtf is vegetash?)

    Баш ме брига, имамо ми таквих речи онолико па смо се навикли (нпр подрепаш, буљаш, беземљаш, лигаш...), навикли бисмо се и на ову било 1) да је од почетка тако донета, 2) да је лукавом кампањом убацимо у језик и истиснемо оног квазимода, 3) да се форсира декретом као оно у хрватском новозбору што раде.

    Уосталом, -аш није било једино понуђено. А та аналогија са енглеским arijan ти није скроз тачна а ни скроз нетачна - тачна је у смислу да то значи, али речи изграђене њим нису ушле у енглески пре него што су ушли називи за поменуте доктрине, теорије и друго (library је свакако настало пре библиотекара).

    Смисао у језику порекла ме не занима, јер је и тамо збрка и гомилање наставака (види оно са операционализацијом), него бих пре да се вратимо на оно што смо некад умели, да мазнемо директно од комшија (Византинаца, Грка) и на основу додамо 1 свој наставак, који већ буде најзгоднији, а не да вучемо све царинске печате скупљене док се реч потуцала тамо амо.

    (а има још јарића некрштених, ихај)


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    паће

    Posts : 39819
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by паће Sun Sep 25, 2016 11:00 pm

    Од овог викенда ми остаде 1 адоумицаРЖ, аналогно једној старој, за коју исто никад нисам сазнао одговор.

    Стара гласи: ако постоји место које се зове Меленци, шта је то у једнини, тј шта значи и да ли гласи меленак или меленац?

    Аналогна нова, домороци (комада 1 саватан и приупитан) нису умели речи шта је то 1 врњац (или можда врњак). Па ми вели госпоја шта се патим са њима, имају људи посла, него ено ти, вели, читав Бурунди пун паметних људи, цео један труст мазгова мозгова, па тамо питај. Па ето, питам.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено

    Хвалинке(ц) и остале адоумице Empty Re: Хвалинке(ц) и остале адоумице

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 7:15 pm