Van kategorija, društvo kao takvo

Share

Re: Van kategorija, društvo kao takvo

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 5:36 pm

Jordan Rivers wrote:
Anđe'o wrote:

Pa šta nije u redu s ovim? Jel' rekao ostap da je štitila umetnike kod lokalnih tough momaka dok je radila kao kelnerica u Dubrovniku?

nije u redu pre svega zato što nije faktografski tačno. ona kao javna ličnost nije ponikla iz kriminalnog miljea, već iz standardne mediteranske pop-priče, od dečjih nastupa, preko bildovanja na festivalima, do proboja u glavnu struju.

Pa ok, i ja sam malopre to pročitao na wikipediji. Samo valjda shvataš da na vikipediji ne piše sve, nego ovde imaš insajdera ostapa, za koga ne bih rekao da je ovo o kelnerisanju i tough momcima izmislio.

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 5:39 pm

Jordan Rivers wrote:
Anđe'o wrote:

da li je imala kontakte sa žestokim momcima sa Straduna, za tu priču je potpuno nebitno. nisu je oni proslavili, već menadžer.

Sad sam video edit - pa nije to ni čovek rekao, nego je rekao da je došla iz tog miljea.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 5:40 pm

Anđe'o wrote:
Jordan Rivers wrote:

nije u redu pre svega zato što nije faktografski tačno. ona kao javna ličnost nije ponikla iz kriminalnog miljea, već iz standardne mediteranske pop-priče, od dečjih nastupa, preko bildovanja na festivalima, do proboja u glavnu struju.

Pa ok, i ja sam malopre to pročitao na wikipediji. Samo valjda shvataš da na vikipediji ne piše sve, nego ovde imaš insajdera ostapa, za koga ne bih rekao da je ovo o kelnerisanju i tough momcima izmislio.

Ne piše sve, naravno. Zato je korisno, recimo, raditi 15 godina po trač rubrikama i pratiti nečiju karijeru od "Virujen u te" pa sve do ove godine, tako se čuje i više od onog što piše na vikipediji.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 5:43 pm

Uostalom, ako je toliko potrebno da se veruje da je potekla iz kriminalnog miljea kako bi se uspostavila analogija sa Cecom, neka vam, nije mi ona iz oka ispala.

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 5:45 pm

Radagast wrote:  niti je ostalo visoke kulture koja bi mogla biti unistena. 

Ja sam prvi kad treba da se opali pljuvka po domaćim institucijama kulture, ali je ovo jedna prilično opasna, što bi rekli neki ovde, resentimanska ideja. Ostalo je, ima se smisla boriti, imaš u svakoj vrsti umetnosti bar po nekog ko radi nešto dostojno postojanja. To što je ovde kultura u teškom zapećku, ne znači da treba dići sve četiri u vis i pustiti da sve ode niz vodu.

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 5:52 pm

Jordan Rivers wrote:Uostalom, ako je toliko potrebno da se veruje da je potekla iz kriminalnog miljea kako bi se uspostavila analogija sa Cecom, neka vam, nije mi ona iz oka ispala.

Ja uopšte ne ciljam na to, nego hoću da ti pokažem da si izvadio jednu rečenicu koju možeš da opovrgneš iz velikog i prilično korektnog posta koji je NCFTOM napisao i koji svakako zaslužuje isti takav odgovor, da bi čuvao busiju jugo Seve vs. naci Ceca. Ali to nije stvarnost, stvarnost je ono čime se te pevačice bave i šta pevaju i po tome ih valjda treba ceniti, ostalo je tabloidna psihologija.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 6:00 pm

da bi čuvao busiju jugo Seve vs. naci Ceca

e svašta, ne bi verovao koliko me taj borbeni položaj ne zanima.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 6:01 pm

a šta peva Severina? mediteranski pop. ništa više i ništa manje.

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 6:03 pm

Peva isto što Ceca. Hoćeš da tražim sad spotove pa da stavljam?

edit - a naravno i pitanje žanra tu nije bitno, nego sadržaja, koji je isti. Sadržaj, ne politika.

Post by No Country on Mon Nov 30, 2015 6:26 pm

Radagast wrote:
No Country for Old Man wrote:
Really? Тако ћеш да разговараш?

Dobro, izvini na tonu.

Mislim da preterujes oko "opasnosti", "lazi" i "destruktivnosti" Severininih postupaka. Niti ona ima nekog uticaja van publike tabloida, niti je ostalo visoke kulture koja bi mogla biti unistena. Nije kriminalac, nije pevala ode kriminalcu i ratnom zlocincu, a sta radi u privatnom zivotu je stvar njena i voajera koji citaju zutu stampu.
Ма није био у питању тон него учитавање. Наиме, ја не "претерујем" из простог разлога што дотичну "опасност" нигде нисам ни квантификовао. Причао сам о намери, о карактеру тога што Северина покушава, тобоже се играјући симболима. Колико је она у томе успешна, то је друго питање. По мени и превише, све док паметни и добронамерни људи у томе виде некакву "деконструкцију".

Post by No Country on Mon Nov 30, 2015 6:38 pm

Jordan Rivers wrote:
Anđe'o wrote:

Pa šta nije u redu s ovim? Jel' rekao ostap da je štitila umetnike kod lokalnih tough momaka dok je radila kao kelnerica u Dubrovniku?

da li je imala kontakte sa žestokim momcima sa Straduna, za tu priču je potpuno nebitno. nisu je oni proslavili, već menadžer.
Види, чак је и Цеца ономад било талентована девојчица која је побеђивала на којекаквим такмичењима и цветак зановетак, све док се није удала за кримоса. Аркан дабоме за три копља надбацује све ове са којима је Северина имала у животу посла, али то јесте иста каљуга, и кроз ту каљугу су Северина и Цеца пливале, макар до неке тачке, сличним стилом. Који нису измислиле, нити им је много тога било препуштено на избор.

Мислим, ја стварно не знам детаље, а углавном ми је и драго због тога - али то ми још увек не одузима лигитимитет да се бавим неким "big picture" аспектима, or so I hope?

Post by Bluberi on Mon Nov 30, 2015 7:48 pm

Za početak, Severina je levičarka.

Post by bruno sulak on Mon Nov 30, 2015 7:51 pm

nema veze s vezom izmedju severine i cece. produkcija, motivi pa i privatni zivot kopljima daleko. ovo kazem bez neke vrednosne ocene.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by No Country on Mon Nov 30, 2015 7:55 pm

Е да га јебем. Ако нисам био јасан - онда нисам био јасан, шта ћу вам. Ја боље не умем.

Post by Bluberi on Mon Nov 30, 2015 7:58 pm

Možeš praviti konstrukciju kao duh vremena, ali kad se spustiš na faktografiju njih dve su neuporedive. U stvari uporedive su kao suprotnosti.

Post by bruno sulak on Mon Nov 30, 2015 8:04 pm

No Country for Old Man wrote:Е да га јебем. Ако нисам био јасан - онда нисам био јасан, шта ћу вам. Ја боље не умем.

citam malo na preskoke pa moguce da stvarno nisam dobro ispratio.

Post by sejlor on Mon Nov 30, 2015 8:21 pm

ostap bender wrote:nema veze s vezom izmedju severine i cece. produkcija, motivi pa i privatni zivot kopljima daleko. ovo kazem bez neke vrednosne ocene.

E, a koja je razlika u motivima? Pitam, jer sad nemam ni vremena ni volje da se upuštam u komparativnu analizu sadržaja.

Post by lalinea on Mon Nov 30, 2015 9:58 pm

Jordan Rivers wrote:

Види, чак је и Цеца ономад било талентована девојчица која је побеђивала на којекаквим такмичењима и цветак зановетак, све док се није удала за кримоса. Аркан дабоме за три копља надбацује све ове са којима је Северина имала у животу посла, али то јесте иста каљуга, и кроз ту каљугу су Северина и Цеца пливале, макар до неке тачке, сличним стилом. Који нису измислиле, нити им је много тога било препуштено на избор.

Мислим, ја стварно не знам детаље, а углавном ми је и драго због тога - али то ми још увек не одузима лигитимитет да се бавим неким "big picture" аспектима, or so I hope?
pa big picture je upravo taj da je Cecin identitet i Cecina slava (i da, Uskoce - ne smatram ja Cecu 'srpskom majkom', smatra je deo javnosti u Srbiji kao i ona sama) neraskidivo povezan sa tom kaljugom. skloni to i ne ostane nista sem cvetka zanovetka. Severina je mozda kroz tu kaljugu u nekom trenutku prosla (if you say so) ali to nema gotovo nikakve veze sa njenim danasnjim identitetom.

ja sam objasnila zasto mi smeta poredjenje njih dve. ne zato sto mi je ijedna nesto srcu draga, vec zato sto to poredjenje dolazi od ideje da nekako muzika kojom se neko bavi (fuj, nekultura!) daje za pravo da ih se sve svrsta u isti kos. e pa nije tako.

Post by No Country on Mon Nov 30, 2015 11:14 pm

lalinea wrote:pa big picture je upravo taj da je Cecin identitet i Cecina slava (i da, Uskoce - ne smatram ja Cecu 'srpskom majkom', smatra je deo javnosti u Srbiji kao i ona sama) neraskidivo povezan sa tom kaljugom. skloni to i ne ostane nista sem cvetka zanovetka. Severina je mozda kroz tu kaljugu u nekom trenutku prosla (if you say so) ali to nema gotovo nikakve veze sa njenim danasnjim identitetom.

ja sam objasnila zasto mi smeta poredjenje njih dve. ne zato sto mi je ijedna nesto srcu draga, vec zato sto to poredjenje dolazi od ideje da nekako muzika kojom se neko bavi (fuj, nekultura!) daje za pravo da ih se sve svrsta u isti kos. e pa nije tako.
Пробаћу да будем прецизан, што ми није баш природно... Не поредим ја њих политички, нити у некаквом "општем" значењу. Цеца је озбиљно зло, монструм, врло снажан симбол свега најгорег што се догодило том друштву, а пре свега тој култури. Српски пандан Северини би пре била некаква Карлеуша, хоћу рећи нека много лакша категорија од Цеце.

Сличности између Северине и Цеце су поприлично баналне, ал` изгледа да их треба пописати: иста врста музике, једна те иста "естрадна сцена" (у претходном тексу: каљуга), иста публика, исти таблоиди, исти "пословни" полусвет и коначно: то што су обе постале националним секс-симболима. Такође су обе доста успешно прешле националну границу и удобно се разбашкариле по "непријатељској територији", с тим што се Северина погодно удавала, а Цеци чак ни удадба за оног монструма није сметала да буде мегапопуларна у Хрватској.

Међутим, Цеца си ћути у свом кримогено-фашистичко-мизогиним леглу, краљица-мајка васколиког српског примитивизма и зла - а Северина би одједном да ту исту естетику, ту исту пинкоидну супицу прекува у некакву забога уметност, пропере си оно што је годинама радила баш као што тајкуни перу новац. Шта фали, транзицијица једна, па није она најгора...

Није. Најгоре је што нам у том процесу заправо шверцује и Цецу. Т.ј. тај исти светоназор у коме је Цеца екстремни стожер. Т.ј. ни то није најгоре, јербо је Цеца евидентно незаинтересована за транфер те врсте, шта ће јој, иде јој одлично и без тога. Најгоре у мешању равни и симбола је што тај процес, на дуге стазе, неминовно доводи до губитка значења као таквог. И пре него што Радагаст скочи: аха! јесам ли ти рекао да си катастрофичар! - размисли мало о томе шта се догодило са српским медијима. Зашто би нпр. позориште или балет били имуни од истог дегенеративног процеса?

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 11:29 pm

Ko poslednji izađe, nek ugasi svetlo

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 11:33 pm

Gde da ugasi? U MSU? Pa već je ugašeno.

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 11:34 pm

U ovoj balkanskoj krčmi!

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 11:35 pm

Teoretski, da je Severina umesto The Svadbe dala tu kintu na renoviranje MSU, ja bih sam sebi popušio kurac, a snimak poslao Kuriru, Informeru, Svetu....

Post by beatakeshi on Mon Nov 30, 2015 11:39 pm

Post by Ointagru Unartan on Mon Nov 30, 2015 11:45 pm

Међутим, Цеца си ћути у свом кримогено-фашистичко-мизогиним леглу, краљица-мајка васколиког српског примитивизма и зла - а Северина би одједном да ту исту естетику, ту исту пинкоидну супицу прекува у некакву забога уметност, пропере си оно што је годинама радила баш као што тајкуни перу новац. Шта фали, транзицијица једна, па није она најгора...

Није. Најгоре је што нам у том процесу заправо шверцује и Цецу. Т.ј. тај исти светоназор у коме је Цеца екстремни стожер. Т.ј. ни то није најгоре, јербо је Цеца евидентно незаинтересована за транфер те врсте, шта ће јој, иде јој одлично и без тога. Најгоре у мешању равни и симбола је што тај процес, на дуге стазе, неминовно доводи до губитка значења као таквог. И пре него што Радагаст скочи: аха! јесам ли ти рекао да си катастрофичар! - размисли мало о томе шта се догодило са српским медијима. Зашто би нпр. позориште или балет били имуни од истог дегенеративног процеса?

Ne znam kako si dosao od balerina na svadbi do zakljucka da Seve pokusava da svoje pesme proturi na kvarnjaka kao "visoku kulturu". Pokusava mozda da sebe predstavi kao kultivisanu, i da svojoj svadbi da prestiz koji ide uz "visoku kulturu". A takvo patkometrisanje balerinama, muzicarima, kompozitorima, slikarima, pesnicima i ostalima, je nesto cime se lovatori bave vekovima, a ima i institucionalizovanu formu - mecenat.

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.

Post by Sponsored content

Current date/time is Mon Nov 19, 2018 8:24 pm