Van kategorija, društvo kao takvo

Share
Guest

Re: Van kategorija, društvo kao takvo

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 11:44 am

beatakeshi wrote:Malo se zaboravlja da je Seve bila nacionalna pevaćica, ikona ZNG (ako se ne varam).

odakle ti to? tada je imala 19 godina i bila je praktično nepoznata.
Zrinko Tutić je tek 1992. počeo da od nje pravi zvezdu.

poređenje Severine i Cece je apsolutno veštačko, džabe tražite paralele.

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 11:51 am

Severina, Ceca, Karleuša, neka od Magazinuša...whatever.

Post by fernoux-h on Mon Nov 30, 2015 1:39 pm

beatakeshi wrote:Malo se zaboravlja da je Seve bila nacionalna pevaćica, ikona ZNG (ako se ne varam).

he he he

_____
The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 2:09 pm

Čini mi se da ovo ima veze sa temom, a ako nema, ignorišite.

Carole Cadwalladr 30/11/2015 |  
Adel kao nacionalno blago

Adele net worth 2015
Hello. It’s me… Znate li gde Adelin novi album nije prvi na listama? U Kirgistanu, Nigeru, Angvili i Burkini Faso. I to je otprilike to. iTunes top liste postoje u 119 zemalja, a Adel je na vrhu u njih 110. To je samo jedan od rekorda koje je oborila poslednjim albumom, na primer da je to najbrže prodavani album svih vremena u Britaniji i Americi. Video za pesmu „Hello“ videlo je pola milijarde ljudi. Prodala je čak i milion kompakt diskova (nisam znala da diskovi još postoje).
Po svim merilima to je impresivan, zapanjujući uspeh. Sa svojih 27 godina, poreklom iz siromašnog dela Londona, odrasla sa samohranom majkom, Adel je najuspeliji kulturni izvozni proizvod Britanije posle Bitlsa. Znači, to nisu tinejdžeri koji slažu glasove ili neka supergrupa, već kantautorka koja peva pesme kakve manje talentovani autori štancuju kao na fabričkoj traci, a ona ih svojim jedinstvenim dodirom pretvara u muziku blisku svima, starima i mladima, hipsterima i njihovim roditeljima, ovde, tamo i svuda.
U čemu je tajna Adelinog uspeha? Odgovor na ovo zanimljivo i složeno pitanje nećete naći u britanskim medijima. „Pet godina kasnije Adel i dalje stoji pred kućom bivšeg dečka i suznih očiju cipelama gađa prozor njegove spavaće sobe“, objavio je Guardian. „Novi album je inovativan koliko i stari preklopni mobilni telefoni, a na trenutke i sasvim isprazan“, kaže Time Out. I Independent tvrdi slično: „Monotone klavirske balade… prepuštanje ljubavnim patnjama oglašenim na bilbordima u pesmama kao što je zaista zastrašujuća ‘Hello’, u kojoj njen alter ego uhodi i proganja bivšu ljubav, da bi ‘još jednom porazgovarali o svemu’ – pet reči od kojih se ledi krv u žilama svakog muškarca“.
http://pescanik.net/adel-kao-nacionalno-blago/

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by uskok i ajduk on Mon Nov 30, 2015 2:11 pm

lalinea wrote:

to isiljeno poredjenje....malo sutra su iste (gore sam navela zasto)

lalinea wrote:(nacionalizam, srpska majka itd.

А ово за Цецу као "српску мајку" није усиљено?  И одакле уопште потиче то српска мајка за Цецу? Од два-три новинска наслова? Па онда кренуло преписивање међу тзв. анационалном интелигенцијом (којој је главни хоби ругање нацији).

Post by plachkica on Mon Nov 30, 2015 2:14 pm

Srpska majka potiče od fantomskog fonda Treće dete (ili nešto slično).

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 2:18 pm

CECA: Ja sam srpska majka i biće po mom!
http://www.kurir.rs/stars/ceca-ja-sam-srpska-majka-i-bice-po-mom-clanak-1580266

Zašto je Ceca i u 2013. ostala Srpska Majka?
http://www.vesti-online.com/Scena/Estrada/370906/Zasto-je-Ceca-i-u-2013-ostala-Srpska-Majka

Konačno saznajemo: Evo zašto Cecu zovu 'srpska majka' (FOTO)
http://www.dnevno.rs/magazin/showbiz/38420/konacno-saznajemo-evo-zasto-cecu-zovu-srpska-majka-foto

Medijsko istraživanje sprovedeno spomoću Gugla.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 2:18 pm

plachkica wrote:Srpska majka potiče od fantomskog fonda Treće dete (ili nešto slično).

Da, i ako ne grešim, famozne izjave - "Ja sam prioritetna majka!"

_____

Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 2:20 pm

fernoux-h wrote:

he he he

ponovicu da Severina nije mogla da bude ikona ZNG isto kao ni Majli Sajrus. jednostavno nisu znali za Severinu, bila je nepoznata.

Post by uskok i ajduk on Mon Nov 30, 2015 2:26 pm

William Murderface wrote:
Medijsko istraživanje sprovedeno spomoću Gugla.

Ма океј, сви умемо да гугламо. Него, поентирам да то српска мајка нити се "примило" у народу, па чак ни међу њеним највећим фановима, нити се односи на оно на шта саме речи сугеришу: да представља нову Мајку Јевросиму, Вилу Равијојлу и Косовку девојку. То што новинари нешто налупетају (односно, учитају јој) не постаје аутоматски саставни део стварности.

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 2:35 pm

Već je deo medijskog diskursa o Ceci, i to ne, kao što si tvrdio samo onog posprdnog, odnosno negativnog, nego i vrlo afirmativnog - "srpska majka" se koristi od strane onih koji Cecu veličaju i hvale, a kao što smo videli, i ona sama prihvata taj nadimak. Potšo se sve to zbiva u stvarnosti, a ne u nečijoj halucinaciji, snu ili obmani zlog demona, onda bih rekao da je i "sastavni deo stvarnosti".

_____

Post by uskok i ajduk on Mon Nov 30, 2015 3:17 pm

Сећам се једне изјаве, мислим Србљановић Биља, нешто типа: "Ми имамо НАШУ Цецу (алузија на радијску емисију инстант психијатријског садржаја), а ви имате ВАШУ Цецу" (обраћа се Бошку Обрадовићу) .... Каква елита, такав и дискурс.    Било како било, нетачно је ово што је лалинеа сугерисала, да је Цецин успех повезан са статусом српске мајке, јер она тај статус у народу нема. Шта у "медијском дискурсу" Биља и Бошко међусобно "празнослове", не би требало да буде важно истинском интелектуалцу кога треба да занима само истина.

Post by plachkica on Mon Nov 30, 2015 3:23 pm

Bilja i Boško (pretpostavljam) bi se brzo složili oko Cece.
Eliminisali bi je sa javne scene.
Motivacija bi im bila drugačija.

Cecin uspeh do 2000. je nemoguće posmatrati bez Arkana, on je alfa i omega tog uspeha.
Za trajanje od 2000-te nemam objašnjenje.
Ali i dalje je ona neuporediva sa Severinom.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 3:25 pm

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 3:31 pm

Okej, uskoče, ja ne znam o kakvoj pravoj istini govoriš, ali slutim da ima nekakve vez sa arhetipima, itsl. Ja ne mislim ni da Ceca jeste ni da nije "srpska majka" - ne znam uopšte šta bi bili kriterijumi istinitosti tog iskaza (osim onog banalnog, da je srpkinja i da je majka). Ono što mislim i znam jeste da se o Ceci govori kao o srpskoj majci i da je to deo njenog imidža. Ništa više, ništa manje.

Slutim da tebe ovde štreca isto ono što te štrecalo i kod Zmaja od Šipova - ti veruješ u magijsku moć reči i smatraš da je neka vrsta svetogrđa dovoditi pojavu poput Cece u vezu sa rečima "sprska majka", da se time "prlja" arhetip srpske majke, ili šta ja znam. To je tvoja stvar, ali to ne menja činjenicu da Arkan i Ceca jesu hteli da se predstave kao oličena nekih epskih tipova - junaka i verne mu ljube. Cela njihova svadba je služila tome. Možda bi mogao da razmisliš zašto je to tako, čemu služi i čemu vodi instrumentaizacija mitova u nacionalističkoj politici.

_____

Post by xie saike on Mon Nov 30, 2015 3:35 pm

pa dobro, ima i onih momenata kada se ona bas i nije puno pitala da li zeli da bude to, mislim arkanova stagod mu je bila a da ne lajem,  i srpska majka.

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

-----------------------------------------------------
Фолу-Уп Гроуп Боард

Post by William Murderface on Mon Nov 30, 2015 3:39 pm

Ma da, to je posebna tema. I ja mislim da se u prvoj fazi malo pitala.

_____

Post by No Country on Mon Nov 30, 2015 4:50 pm

Колико сам испратио, нико на овој теми није заиста поредио Цецу и Северину. So let me do exactly that, можда врати дискусију на оно што ми је било интересантније, т.ј. причу о поигравању симболима?

Као симбол Цеца је 100% јасна: архетип транзиционе краљице, "јака спонзоруша", мајка српске победничке (тачније: губитничке) контракултуре. И Цеци је у њеној кожи добро, поготово од како је скинула оно чудо са ноге, не показује нити најмању потребу да се мења, нити да се прти где јој није место.

Северина је кренула из донекле сличног миљеа, подземље, фудбал, сисе... И такође изградила имиџ националне спонзоруше, е да би одмах затим наставила да га разграђује, јербо ју је или негде жуљао - или јој није био довољан. Ту почињу њени "излети" у културне просторе који су традиционално сматрани "забрањеним" за једну кафанску певаљку (мада далеко од тога да је она ту нешто прва или оригинална). Што је све њено апсолутно право, а негде га ваља и поздравити, као могући доказ да сав тај ратно-нацошки-новобогаташки кич ипак не мора увек & обавезно да убије све људско у нама, да некаква макар потреба за уметношћу, за лепотом и смислом, може чак и то да преживи?

But there's the problem: не може. То што нам Северина нуди није уметност, него лаж. А ту њена лаж постаје опаснија од Цецине: док нам Цеца продаје дрм-дрм-силиконе и "српску мајку" - Северина би ништа мање него да нам ували сопствену свадбу као тобожње уметничко дело? У њеној потреби да изађе из збиља неподношљивих оквира балканске турбо-диве, она би да пробије у симболичку раван "оних других", што је у збиљи могуће само на један начин: тако што балет доведеш на свадбу, да га пијани гости гледају к'о мечку. Њено "сиграње симболима" је нужно деструктивно по симболе који су и онако одавно изгубили транзициону битку. Северина се не еманципује кроз "високу" културу, она ту културу таблоидиотизује, кроз себе. Или је макар ова прича о свадби управо то - за позоришне представе не знам, нисам гледао.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 4:56 pm

Prvi put čujem da je krenula iz miljea podzemlja. 

Po svemu što znam bila je dečja polu-zvezda, pa se kalila na festivalu u Splitu, i tek posle domovinskog rata počela da štancuje hitove.

Post by Ointagru Unartan on Mon Nov 30, 2015 4:57 pm

Jeste, posle njene svadbe balet vise nikada nece biti isti. Nacisto ga je upropastila i tabloidizovala.

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 4:58 pm

No Country for Old Man wrote:

Северина је кренула из донекле сличног миљеа, подземље, фудбал, сисе...

...а дабоме дотичну знам само по имену, а лик и дело су ми потпуно непознати. 

Pa ne možemo ovako raspravljati, prijatelji.
Sve je legitimno osim izmišljanja detalja iz biografije.

Post by No Country on Mon Nov 30, 2015 5:12 pm

Radagast wrote:Jeste, posle njene svadbe balet vise nikada nece biti isti. Nacisto ga je upropastila i tabloidizovala.
Really? Тако ћеш да разговараш?

Post by Anđe'o on Mon Nov 30, 2015 5:28 pm

Jordan Rivers wrote:

Северина је кренула из донекле сличног миљеа, подземље, фудбал, сисе...

...а дабоме дотичну знам само по имену, а лик и дело су ми потпуно непознати. 

Pa ne možemo ovako raspravljati, prijatelji.
Sve je legitimno osim izmišljanja detalja iz biografije.

Pa šta nije u redu s ovim? Jel' rekao ostap da je štitila umetnike kod lokalnih tough momaka dok je radila kao kelnerica u Dubrovniku?

Nevezano za to, meni stvarno nije jasno kuda ova rasprava vodi. Mislim da ljudi uglavnom projektuju na Severinu i Cecu određeni politički smisao i onda na osnovu toga staju iza jedne ili druge, praveći od njih nekakve antipode. To je podržano uglavnom tabloidnim podacima iz biografija, ili takođe romansiranim wikipedia biografijama. I onda počinje mačevanje mitovima u obliku pevačica. Uopšte ne vidim to kao materijal za nekakvu ozbiljnu priču.
Ljude valjda treba ceniti po onome što rade, a ne po tome za koga se venčavaju, ili kakav su propagandno estradni stant napravili.
Na primer ovako. Teza - Severina se udala za Srbina, bila je izložena velikom pritisku naci javnosti u Hrvatskoj, ali je izgurala svoje i svima još pokazala srednji prst više puta. Carica.
Pa dobro, naravno da se udala za koga je htela i koga je volela, pametna žena, neće valjda da sluša tabloide i nekakvu debilnu familiju za koga će da se uda. Venčavaš se za onog kog voliš, glup si ako to ne uradiš, nego se obazireš šta ti govore Žika, Pera, Laza. Međutim, šta bi bilo da se Severina kojim slučajem zaljubila u nekog Hrvata? Jel' bi onda ona bila gora pevačica, ili gora žena? Teško. A mnogima ovde onda ne bi bila bitna.
Malo je suludo sve to. Mislim, zvezde možda i služe da fanovi projektuju svašta na njih, ali to je za najširu publiku, a to učesnici ovog foruma nisu, da se ne lažemo.
Guest

Post by Guest on Mon Nov 30, 2015 5:33 pm

Anđe'o wrote:

Pa šta nije u redu s ovim? Jel' rekao ostap da je štitila umetnike kod lokalnih tough momaka dok je radila kao kelnerica u Dubrovniku?

nije u redu pre svega zato što nije faktografski tačno. ona kao javna ličnost nije ponikla iz kriminalnog miljea, već iz standardne mediteranske pop-priče, od dečjih nastupa, preko bildovanja na festivalima, do proboja u glavnu struju.

da li je imala kontakte sa žestokim momcima sa Straduna, za tu priču je potpuno nebitno. nisu je oni proslavili, već menadžer.

Last edited by Jordan Rivers on Mon Nov 30, 2015 5:35 pm; edited 1 time in total

Post by Ointagru Unartan on Mon Nov 30, 2015 5:34 pm

Radagast wrote:Jeste, posle njene svadbe balet vise nikada nece biti isti. Nacisto ga je upropastila i tabloidizovala.
Really? Тако ћеш да разговараш?

Dobro, izvini na tonu.

Mislim da preterujes oko "opasnosti", "lazi" i "destruktivnosti" Severininih postupaka. Niti ona ima nekog uticaja van publike tabloida, niti je ostalo visoke kulture koja bi mogla biti unistena. Nije kriminalac, nije pevala ode kriminalcu i ratnom zlocincu, a sta radi u privatnom zivotu je stvar njena i voajera koji citaju zutu stampu.

Last edited by Radagast on Mon Nov 30, 2015 5:37 pm; edited 1 time in total

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Nov 16, 2018 3:08 pm