feminizam i prikljucenija

Share

Re: feminizam i prikljucenija

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 9:53 pm

Naravno, mnogo je veći problem što u našem jeziku (za razliku od engleskog) su rod i gramatički rod dve  različite stvari, pa imaš so koja je ženski rod, ali nije žensko, klavir koji je muški rod, ali nije muško, bebu koja je ženski rod, nevezano za to da li je muško ili žensko itd... To su objektivne teškoće koje stoje pred ovom idejom.

Post by паће on Sat Oct 17, 2015 9:58 pm

Anđe'o wrote:Zanimljiva je inače logika po kojoj bi se mornar ženskog roda zvao mornarka, mornarica ili mornarkinja - sve tri imenice bi se gradile tako što bi se na mornar (sve sa muškim nastavkom) dodao nastavak za ženski rod. A drugačije nikako ne može, jer bi bilo morka ili moreka, morenica, morekinja i ne znam šta bi još sve bilo moguće. Nemam pojma, 'bem li ga.

Ово је морка:

_____
то ја бришем, некад милице некад не
I want to be Bujumbura for a while. Then I'll can say Bujumbura is a place I've been.

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 9:58 pm

Pa znam, zato i kažem.
Guest

Post by Guest on Sat Oct 17, 2015 10:00 pm

za mornarku izgleda vec postoji konsenzus

http://www.svet.rs/strani-svet/jet-set/seksi-mornarka-kim-kardasijan-osvanula-na-naslovnoj-strani

i za muskarca je bolje zastitnik gradjana.

Post by bela maca on Sat Oct 17, 2015 10:01 pm

Mi onu ćurku zovemo morkinja, ne morka.

_____
iambic pentameter is my bitch!

Post by паће on Sat Oct 17, 2015 10:01 pm

Šuvar i varivo wrote:za mornarku izgleda vec postoji konsenzus

http://www.svet.rs/strani-svet/jet-set/seksi-mornarka-kim-kardasijan-osvanula-na-naslovnoj-strani

i za muskarca je bolje zastitnik gradjana.

У женском роду, заштитник грађанки?

_____
I want to be Bujumbura for a while. Then I'll can say Bujumbura is a place I've been.
Guest

Post by Guest on Sat Oct 17, 2015 10:02 pm

"branič žene i plemena".

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 10:03 pm

bela maca wrote:Mi onu ćurku zovemo morkinja, ne morka.

Post by William Murderface on Sat Oct 17, 2015 10:04 pm

Sve bi seke ljubile mornarke.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by No Country on Sat Oct 17, 2015 10:09 pm

Океј, "омбудисманка" је заправо добар пример. Ни "мушка" варијанта те речи није звучала ништа мање рогобатно када је пре пар година ушла у употребу. Па се навикне народ, реч се одомаћи, а језик обогати... или обогаљи. 

Ако већ посрбљујемо туђицу, онда је оригинални род те туђице понешто ирелевантан, зар не? Мени мање вређа уво "конгресменка" него "конгресвуменка". Као што бих пре пристао на "каубојку" него на "каугерлу". Хех, кад боље размислим... ипак ћу ја лепо да наставим са мојим мешањем ћирилице и латинице, мања је штета. 

Post by паће on Sat Oct 17, 2015 10:16 pm

No Country for Old Man wrote:Ако већ посрбљујемо туђицу, онда је оригинални род те туђице понешто ирелевантан, зар не? Мени мање вређа уво "конгресменка" него "конгресвуменка". Као што бих пре пристао на "каубојку" него на "каугерлу". Хех, кад боље размислим... ипак ћу ја лепо да наставим са мојим мешањем ћирилице и латинице, мања је штета. 

Лако ћемо за те посланике и посланице (била једна чувена из Гетисберга ), него код тих кравара а нарочито краварки си, чини ми се, кренуо занимљивим путем. Што си стао?

_____
Guest

Post by Guest on Sat Oct 17, 2015 10:18 pm

Trenerka, mornarka, kongresmenka... Meh. "Ženska momčad Badela 1862", zbunio me tamo ranih dvehiljaditih komentator s HRT-a tokom neke rukometne utakmice. Zašto ne d(j)evojčad? Pojma nemam, ali kapiram da je mozak tu već bio dobrano na autopilotu.

Post by No Country on Sat Oct 17, 2015 10:28 pm

Што ме, Паће, зајебаваш? Па нико неће за народног посланика рећи "конгресмен" (макар док не уведемо Конгрес) нити је "кравар" адекватан превод за каубоја. Каубојац би био, шта, краварац? 

Post by fernoux-h on Sat Oct 17, 2015 10:33 pm

plachkica wrote:
sejlor wrote:

Odličan! Žena nad kojom se iživljavaju ratni zločinci i razni krimosi - kakva snaga, svaka čast!

Ako ja dobro shvatam, ferveks je za silu, ali neorganizovanu, svako se bije sa svakim pa ko pobedi taj zauzima tron,
ko pozove državu da se umeša taj je pička, jer jedina sila koja je nepoželjna i nedopustiva je državna sila.

A ovaj ideal žene koja se bori u muškom svetu za neke benefite liči na veličanje udovica po ruralnim predelima
(javno: svaka joj čast! izvela je decu na put! kako će jadna sama! žena borac!) dok se u prisnijim razgovorima tim ženama
motri  svaki korak, svaka izgovorena reč i stub srama im ne gine ako se zamere nekom bitnijem u zajednici.

Nisam ja ni za šta ovde, samo objašnjavam kako stvari funkcionišu u realnosti, van liberalnih fantazija. Dakle, ja govorim o jakim ženama koje postoje u ovom društvu, i načinima na koje se one probijaju u životu i ojačavaju svoju poziciju, ne o tome kakve bi "jake žene" trebale da budu ili bilo šta slično.

_____
The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 10:36 pm

Sve to lepo zvuči teoretski, a onda kad kažeš da ti je primer te jake žene pevaljka koja se udala za psihopatu i ubicu zbog para, nekako gubiš autoritet....
Guest

Post by Guest on Sat Oct 17, 2015 10:38 pm

sedim na pola metra od zene koja je nedavno trazila da je na nekoj konferenciji predstave kao medijevalistkinju.

ona postoji u drustvu,evo je tu, stvarno.

Post by fernoux-h on Sat Oct 17, 2015 10:39 pm

Anđe'o wrote:Sve to lepo zvuči teoretski, a onda kad kažeš da ti je primer te jake žene pevaljka koja se udala za psihopatu i ubicu zbog para, nekako gubiš autoritet....

Čekaj zar nemaju beše feministi neki problem sa ovim - potezanjem toga za koga se neka žena udala itd?

_____
The Politically Correct anti-racism depends on what it fights (or pretends to)—on the first-level racism itself, thus parasitizing its opponent: The PC anti-racism is sustained by the surplus-enjoyment which emerges when the PC-subject triumphantly reveals the hidden racist bias on an apparently neutral statement or gesture.

Post by William Murderface on Sat Oct 17, 2015 10:40 pm

et šuvar

Al kad bi se ona i Ceca potepale na ferku, šta misliš ko bi pobedio?

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 10:44 pm

fernoux-h wrote:
Anđe'o wrote:Sve to lepo zvuči teoretski, a onda kad kažeš da ti je primer te jake žene pevaljka koja se udala za psihopatu i ubicu zbog para, nekako gubiš autoritet....

Čekaj zar nemaju beše feministi neki problem sa ovim - potezanjem toga za koga se neka žena udala itd?

Nemam pojma, ja nisam feminista. Niti je, što se mene tiče problem za koga se udala i zbog čega, ali teško da bih od toga pravio neki uzor. Inače, slažem se za obične, bezimene žene koje svašta trpe u ovom društvu, iz raznih miljea koji su daleko od ovih građanskih tokova da jesu heroji i uzori. Samo Ceca nije ta.

Post by fernoux-h on Sat Oct 17, 2015 10:46 pm

Misliš obične, bezimene žene koje svašta trpe su ti heroji, sve dok neka ne postane kao Ceca?

_____

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 10:49 pm

fernoux-h wrote:Misliš obične, bezimene žene koje svašta trpe su ti heroji, sve dok neka ne postane kao Ceca?

Pa ne, ne mislim tako - Ceca je postala Ceca sa 17 godina zahvaljujući eksploataciji svojih velikih sisa. Nije trpela bog zna šta, niti ima veze sa tim ženama.

Post by sejlor on Sat Oct 17, 2015 10:50 pm

Uh, super je logika! Ni slucajno ne menjati okolnosti koje otezavaju polozaj tih zena jer upravo su te okolnosti i sva muka kroz koju prolaze ono sto ih cini tako super.

Post by William Murderface on Sat Oct 17, 2015 10:52 pm

Pa nije baš tako prosto, Anđele. Ceca jeste bila i žrtva. Malo je glupo sad njene sise porglašavati - čime? Dokazom da nije žrtva? Žena koja je morala da se uda za čoveka koji se javno hvalisao kako je ošišao do glave jer je bila u vezi s muslimanom?

Ona se udala za svog mučitelja.

_____

Post by Anđe'o on Sat Oct 17, 2015 10:52 pm

sejlor wrote:Uh, super je logika! Ni slucajno ne menjati okolnosti koje otezavaju polozaj tih zena jer upravo su te okolnosti i sva muka kroz koju prolaze ono sto ih cini tako super.

To je ferveksova logika, nemoj mene da mešaš. Ja sam rekao da poštujem muku tih žena, a okolnosti naravno treba menjati.

Post by fernoux-h on Sat Oct 17, 2015 10:53 pm

Dve strane iste medalje. Jedan stav: Ceca je zla, imala je sise. Drugi stav (patronizovanje): Jeste, to je stvarno strašno, ali Ceca je jadna, žrtva, morala je da se uda za Arkana koji je posle šišao. (Drugim rečima, Ceca nam je koliko toliko ok samo dok je žrtva.)

Last edited by fernoux-h on Sat Oct 17, 2015 10:58 pm; edited 1 time in total

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Nov 15, 2018 12:30 am