Liberal nosi Pradu (Biljana Keller život i priključenija)

Share

Re: Liberal nosi Pradu (Biljana Keller život i priključenija)

Post by William Murderface on Wed Jan 06, 2016 9:33 pm

Prejako.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Kondo on Wed Jan 06, 2016 9:34 pm

ostap bender wrote:ja o biljaninom skretanju ulevo mislim bolje od vecine. takodje sam se iz prve ruke uverio u nemoc tzv. druge srbije. stavise, ta nemoc i uzitak u njoj su moji najveci problemi sa tom ideoloskom formacijom. 

medjutim, mislim da smajlovic nije direktan naslednik zike minovica. slicnosti postoje ali verovati u to nas vodi u jednu vrstu intelektualne lenjosti. pesnik moze da pomesa kao kockar spil apisa i legiju ali to nije cak ni poetska istina. ne zato sto to nekako treba da abolira apisa ili legiju vec zato sto lose omedjava nase razumevanje situacije svodeci ga na transistorijski afekt. isto vazi i za ljilju i minovica. ljilja vise veze ima sa rezimom koji se rodio 5/10 nego sa njegovim prethodnikom. mislim ovo kazem zato sto mi je interesantnije da mislimo o tome nego o tome da li nas biki cita ili o njenim isklizavanjima na tviteru. o tome da li je vece zlo politika ili jedna dramska spusateljica je valjda izlisno govoriti.

mislim da naivno delis srbiju na pre i posle 5.oktobra. ljilja je ona linija u njoj za koju 5.oktobar ne postoji vec postoji cista tranzicija odredjenih interesa koja se preliva sa jedne na drugu stranu u oba smera. ljilja nedeljkovic, ljilja smajlovic, gomila slicnih likova od kojih su se mnogi povukli u pozadinu ali ugrica ima tu bizarnu zelju da bude pod reflektorima, verovatno zato sto je sustinski malo bitna u poredjenju sa igracima formata apisa i legije, da ne kazem minovica, cijih naslednika barem u odgovarajucoj velicini nema. to je vuciceva srbija, sve je svedeno na grotesknu patuljastu meru da bi bili jos manji od njega.

_____
I was faced with a choice at a difficult age

Would I write a book? Or should I take to the stage?
But in the back of my head I heard distant feet
Che Guevara and Debussy to a disco beat

Post by Indy on Thu Jan 07, 2016 9:52 pm

Kondoe, kaće da napišeš knjigu o gibanjima u Srbiji (sa ili bez osvrta na evoluciju gastronomije i enologije). Ja bi to čito.

_____
Take a day and walk around... Watch the Nazis run your town... Then go home and check yourself... You think we're singing 'bout someone else

Post by Kondo on Thu Jan 07, 2016 10:12 pm

ma nemam ja pojma, ni ne otvaram vesti ni novine. ono malo ponesto sto me zanima otpratim i to je sve. ta bi knjizica imala jedno 20 strana max.

_____
I was faced with a choice at a difficult age

Would I write a book? Or should I take to the stage?
But in the back of my head I heard distant feet
Che Guevara and Debussy to a disco beat

Post by No Country on Fri Jan 08, 2016 12:02 am

ostap bender wrote:ja o biljaninom skretanju ulevo mislim bolje od vecine. takodje sam se iz prve ruke uverio u nemoc tzv. druge srbije. stavise, ta nemoc i uzitak u njoj su moji najveci problemi sa tom ideoloskom formacijom. 

medjutim, mislim da smajlovic nije direktan naslednik zike minovica. slicnosti postoje ali verovati u to nas vodi u jednu vrstu intelektualne lenjosti. pesnik moze da pomesa kao kockar spil apisa i legiju ali to nije cak ni poetska istina. ne zato sto to nekako treba da abolira apisa ili legiju vec zato sto lose omedjava nase razumevanje situacije svodeci ga na transistorijski afekt. isto vazi i za ljilju i minovica. ljilja vise veze ima sa rezimom koji se rodio 5/10 nego sa njegovim prethodnikom. mislim ovo kazem zato sto mi je interesantnije da mislimo o tome nego o tome da li nas biki cita ili o njenim isklizavanjima na tviteru. o tome da li je vece zlo politika ili jedna dramska spusateljica je valjda izlisno govoriti.
Збиља, Остапе, на шта мислиш када кажеш "Друга Србија"?

Post by bruno sulak on Fri Jan 08, 2016 12:31 am

pa ja ne mislim previse ali to je sada vec opste mesto. zato sam i stavio ono tzv. druga srbija je uzasno sirok i nehomogen skup razlicitih politika koje su se razisle nakon 5. oktobra. te politike su bile povezane zajednickim otporom milosevicu i njegovim nestankom su se i one razisle.

u nekom uzem znacenju, onakako kako bi to frnjau ili verter koristili, to su 'gradjanisti' i intelektualci okupljeni oko medija kao sto su pescanik, republik i nekada casopis vreme i b92 te pojedinih NVO i alternativnih kulturnih prostora u beogradu (CZKD). nisam siguran da tu postoji sada bilo kakva ideoloska koherentnost.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by Kinder Lad on Fri Jan 08, 2016 12:42 am

pravo pitanje je - šta je Prva Srbija?

_____
alt-lib

Post by паће on Fri Jan 08, 2016 12:46 am

Да, да ли обухвата баш све што је претходило другој, тј и четнике и партизане (што може и мање упрошћено да се каже, што остављамо за вежбу читаоцу) и још понешто, или можда не?

_____
а шта, пробија те врућина? кад купујеш климу, гледај да нема икс у називу.
mathematics, the only done science

Post by Kinder Lad on Fri Jan 08, 2016 12:55 am

Iskreno, ja ih ne bih dovodio (ni Prvu ni Drugu), bar ne direktno tj bezuslovno, u vezu ni sa četnicima ni sa partizanima. Ima i "četnika" i "partizana" i u jednoj i u drugoj.

Post by No Country on Fri Jan 08, 2016 1:13 am

ostap bender wrote:pa ja ne mislim previse ali to je sada vec opste mesto. zato sam i stavio ono tzv. druga srbija je uzasno sirok i nehomogen skup razlicitih politika koje su se razisle nakon 5. oktobra. te politike su bile povezane zajednickim otporom milosevicu i njegovim nestankom su se i one razisle.

u nekom uzem znacenju, onakako kako bi to frnjau ili verter koristili, to su 'gradjanisti' i intelektualci okupljeni oko medija kao sto su pescanik, republik i nekada casopis vreme i b92 te pojedinih NVO i alternativnih kulturnih prostora u beogradu (CZKD). nisam siguran da tu postoji sada bilo kakva ideoloska koherentnost.
Па да, опште место - али зашто баш то "опште место" жуља овако конкретно? 

Мени "Друга Србија" означава пре свега покушај грађанске, не-националистичке алтернативе Милошевићу, те ми сам израз није нужно пежоративан, и мало ми је криво што је у последње време почео да служи као нека врста увреде, етикете. Такође, у том смислу 5 октобар 2000-те заправо не представља никакву "победу" другосрбијанаца, него почетак краја, баш из тог разлога који наводиш.

"Друга Србија" је страховито пукла, претворила се у ништа, то је њена основна кривица. Е сад, ови који јој се са гуштом ругају - да ли у ствари знају шта раде?

Post by bruno sulak on Fri Jan 08, 2016 1:13 am

da li znate etimologiju reci paganin? doslovce to znaci nesto kao 'papan' ili 'ljakse'. taj neki navodni urbanitet je bio jedan od vaznih ideoloskih toposa druge srbije. takodje i neka cesto nategnuta veza sa predratnom burzoazijom (ne nuzno i cetnicima) ili 'osiromasenom' srednjom klasom.

takodje je tu i jasan eticki momenat kod jednog dela tzv. drugosrbijanaca. drugosrbijanac je svako ko ne pristaje na milosevicevu politiku zlocina. sta je tacno osnov te politike je sada vec drugo pitanje i tu se taj eticki momenat cesto pretvarao u moralizatorstvo.

takodje je jasno da je drugosrbijanac nuzno manjinska odrednica. prva srbija je uvek veca, potentnija i na vlasti. prva srbija je milosevic, populizam, kolektivizam, rusofilija i komunizam u tom jednom ranom periodu devedesetih. od dvehiljaditih se to vec menja.

ovo su dosta grub kroki.

Post by bruno sulak on Fri Jan 08, 2016 1:19 am

No Country for Old Man wrote:
ostap bender wrote:pa ja ne mislim previse ali to je sada vec opste mesto. zato sam i stavio ono tzv. druga srbija je uzasno sirok i nehomogen skup razlicitih politika koje su se razisle nakon 5. oktobra. te politike su bile povezane zajednickim otporom milosevicu i njegovim nestankom su se i one razisle.

Па да, опште место - али зашто баш то "опште место" жуља овако конкретно? 

Мени "Друга Србија" означава пре свега покушај грађанске, не-националистичке алтернативе Милошевићу, те ми сам израз није нужно пежоративан, и мало ми је криво што је у последње време почео да служи као нека врста увреде, етикете. Такође, у том смислу 5 октобар 2000-те заправо не представља никакву "победу" другосрбијанаца, него почетак краја, баш из тог разлога који наводиш.

"Друга Србија" је страховито пукла, претворила се у ништа, то је њена основна кривица. Е сад, ови који јој се са гуштом ругају - да ли у ствари знају шта раде?

pa sada pravo je pitanje sta za koga znaci taj pridev 'gradjanski'. jasno je da moze da se odnosi i na navodni urbanitet i na klasnu pripadnost i na ovo sto ti navodis kao zametak ne-nacionalisticke alternative milosevicu. no, sta cemo u toj i takvoj alternativi sa pekicem ili svetlanom velmar jankovic? ili jednostavnom cinjenicom da je sam jezik tog otpora bio cesto ili smusen ili beznadezno moralizatorski i esencijalisticki? svi ti nedostaci su u ratnom stanju bili minorni posto je cilj bio da prestane uzasno ubijanje ali jednom kada je rat bio zamenjen nekim ucvrscivanjem kapitala u srbiji onda se pojavio novi set problema koji je potpuno razgolitio sve probleme tog jezika. pri tome nespremnost da se taj jezik nauci je takodje rezultiralo i povratkom nacionalizma na scenu.

Post by No Country on Fri Jan 08, 2016 1:39 am

Ма да, било је ту свега, једно време је Пешчаник нпр. из све снаге гурао неолиберализам... и још им се вуче онај Бркић. Тако је, хетерогено једно друштво, при томе арогантно до бола, а без много разлога. Ипак, такви какви су били... представљали су некакав интелектуални потенцијал, неку наду промене, какав-такав јавни дискурс. Сцену. Као некадашњи СКЦ, непрежаљени: одеш у град, они што висе тамо су 90% идиоти, ал` је макар живо.

Сад је све исто, ал` без њих.

Post by Indy on Fri Jan 08, 2016 1:52 am

Pa, prijatelju, mi smo od Slobe pobegli u leglo neoliberalizma (ako ne i neokonzervatizma, u losijim fazama). Pa, ne bismo smeli biti prestrogi prema domicilnim neoliberalima, ipak su oni korak napred u odnosu na zlobna vremena.

_____
Take a day and walk around... Watch the Nazis run your town... Then go home and check yourself... You think we're singing 'bout someone else

Post by No Country on Fri Jan 08, 2016 2:22 am

Ма неолиберализам је само илустрација, само једно од многих "излетања". Било је ту и Чомског и чега све не. Што је мени све у реду, далеко сам ја од било какве "чисте" идеологије. Него је битно ово што Остап каже о "неспремности да се научи нови језик", о губљењу корака са (транзиционом) стварношћу. Баш као да је и Друга Србија упуцана заједно са Ђинђићем, и то зато што су одједном почели да се троше у томе да од њега постхумно фалсификују другосрбијанца, те им је производња привида ујебала критичку свест, како то већ неизоставно бива.

Post by Bluberi on Fri Jan 08, 2016 2:46 am

Čedino cepanje DS-a i prepuštanje Tadiću DS bez ikakvog pritiska unutar stranke je za mene ključni momenat, ako ne računam ubistvo Djindjića.

Post by Indy on Fri Jan 08, 2016 3:18 am

No Country for Old Man wrote:Баш као да је и Друга Србија упуцана заједно са Ђинђићем

Pa i jeste.

Nego, ja sam po ovom pitanju u 2 pameti. Stvari koje meni smetaju na zapadu (neolib i neokon), nisu stvari koje mi smetaju u Srbiji. Odnosno, voleo bih da mi je to najveci problem sa Srbijom, otprilike kao kad se svadjamo oko Raduleta. To je visi kvalitet problema, Srbija na zalost nije dosla do toga, jos su to decije bolesti demokratije. Neoliberalizam je boljka za odrasle, kao Sida, dok Srbija jos muku muci sa sarlahom i zauskama.

_____

Post by No Country on Fri Jan 08, 2016 4:04 am

Па ти си макар читао госпођу Клајн: то тачно тако и треба да изгледа, управо то је извозни модел неолиберализма. Аутсорсовани, тачније.

Post by Indy on Fri Jan 08, 2016 4:44 am

Citao jesam, ne znaci da se slazem u svim nijansama.

_____

Post by паће on Fri Jan 08, 2016 10:11 am

No Country for Old Man wrote:Па ти си макар читао госпођу Клајн: то тачно тако и треба да изгледа, управо то је извозни модел неолиберализма. Аутсорсовани, тачније.

Односно, неолиберализам (а и онај његов пар) ни не могу да функционишу без колонија. У ствари је све то једна разиграна и разрађена играрија типа забуни па владај. Производи лажне опозиције, лажне непријатеље, млатара са 99 руку док оном стотом ради стару радњу - држи власт и отима још.

_____
а шта, пробија те врућина? кад купујеш климу, гледај да нема икс у називу.
mathematics, the only done science

Post by Kaneda on Fri Jan 08, 2016 10:25 am

Indy wrote:
No Country for Old Man wrote:Баш као да је и Друга Србија упуцана заједно са Ђинђићем

Pa i jeste.

Meni je ovo hindsight momenat, sećam se ja i Peščanika pre ubistva Đinđića. Nije to bio monolitni front niti se Druga Srbija strogo identifikovala sa Đinđićem.

I dan danas je na Peščaniku šizofrena situacija, domaći neoliberali (šta se desilo sa Prokopijevićem, nisam odavno od njega pročitao ništa, je li i tu pukla tikva), a izvana od Krugmana, Čomskog, preko Haaretza i ruskih prevoda, svega tu ima.

Post by Indy on Fri Jan 08, 2016 10:40 am

Sve pobrojano je manje umobolno od postojece vlasti, demokratija je siroka crkva, pustite vi ostapa, ne mari taj za demokratiju nimalo

_____

Post by William Murderface on Fri Jan 08, 2016 10:48 am

Ja bih baš rekao da ostap mari za demokratiju mnogo više od npr. Miše Brkića i Prokopijevića, čija se sva javna delatnost svodi na dokazivanje kako je narod glup, kako je demokratija zlo i kako je jedini način da se vlada kroz ograničavanje volje naroda i njegove zamene nevidljivom rukom. Takođe, oni su ideološki na liniji sadašnje vlasti u praktično svamu, osim u činjenici da ona nije dovoljno odlučna u sprovođenju ove politike.

Prokopijevića srećom nešto slabo ima u poslednje vreme - veće mrtvo puvalo ne znam dal sam u životu čitao. Brkić povremeno piše, pa ume i da bude zanimljiv na lokalne i konkretne teme, ali kad se raspiše o ideologiji, služi za opštu sprdnju.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by Kaneda on Fri Jan 08, 2016 10:54 am

Ma daleko od toga da mi fali Prokopijević, više sam izneo kao ilustraciju kako se na Peščaniku i mimo prirodnog odliva osipa ekipa. Na stranu što sam ideološki i teoretski od njega na sasvim suprotnom polu, već što je u njegovim izjavama (pogotovo u audio izdanjima) moglo da se oseti ono neko moraliziranje i neka priča sa visine, meni je uvek bio jedan od onih koje sam namjanje voleo da čitam na Peščaniku. Deluje mi kao pravi Libekovac, arogantan i ideološki zaslepljen. Parun's ancestor.

Post by William Murderface on Fri Jan 08, 2016 10:56 am

Da, tačno tako. S tim što Parun sebe vidi kao nekakvog buntovnika, kako libertarijanci i inače imaju običaj. A Prokopijević je čist neoliberal, koji idolizuje Regana i Tačerku. Dakle, parun je negde simpatična fringe blenta, a Prokopijević je ono cinizam sile.

Last edited by William Murderface on Fri Jan 08, 2016 11:08 am; edited 1 time in total

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Tue Sep 18, 2018 11:14 pm