Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Slave to the Grind

    Erős Pista

    Posts : 81368
    Join date : 2012-06-10

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Erős Pista Mon Mar 21, 2016 11:11 am

    Pa da, suva ideologija, slažem se. Nekada su široki slojevi učestvovali u sindikalnom organizovanju, a sad neka ekipica na Menhetnu može da samousavršava (pod stalnom pretnjom ispadanja sa treadmill-a). I onda je drugo zamena za prvo, how exactly?

    Da ne pominjem ključni problem - sindikati su omogućavali solidarnost, i kolektivno delanje u zajedničkom interesu, odo što ona priča je dog eat dog zapakovan u jezik samoostvarenja.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Mon Mar 21, 2016 11:15 am

    William Murderface wrote:odo što ona priča je dog eat dog zapakovan u jezik samoostvarenja.

    pa da, samo što u situaciji u kojoj jedno 70-80% ne može sebe nikako da pronađe u tom "samoostvarenju", onda slede moralne lekcije, koje nemaju blage veze ni sa čim.
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by namerna prolaznica Mon Mar 21, 2016 11:16 am

    misliš da autorka teksta deli moralne lekcije? nisam primetila.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Mon Mar 21, 2016 11:24 am

    namerna prolaznica wrote:misliš da autorka teksta deli moralne lekcije? nisam primetila.

    a ne, to se ostavlja za sastanke Eurogrupe i mudre editorials u Tajmsu i tom istom, ali pravom, Economistu. Ali poruka teksta je - legitimno je da "ispadneš" ako je to tvoj "izbor".
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by namerna prolaznica Mon Mar 21, 2016 11:25 am

    to ne čitam Slave to the Grind - Page 3 1861198401 .


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Mon Mar 21, 2016 11:25 am

    namerna prolaznica wrote:to ne čitam Slave to the Grind - Page 3 1861198401 .

    dopunio sam Slave to the Grind - Page 3 1143415371
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by namerna prolaznica Mon Mar 21, 2016 11:38 am

    ne važi se. taknuto-maknuto Slave to the Grind - Page 3 2849097393 .
    pa jeste neka vrsta izbora u poslovima koji ne prave razliku između ulice i krova nad glavom, nego između ovakvog ili onakvog krova.



    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Mon Mar 21, 2016 11:47 am

    onako, elaboriraću (možda) jednom, sad imam vremena samo za podoskočice


    _____
    alt-lib
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Indy Mon Mar 21, 2016 12:04 pm

    Moram da priznam da tekst nisam pročitao pažljivo (vaše postove jesam). Stvarno nemam vremena, imam isuviše posla. Što je, kanda, ironično.
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by паће Mon Mar 21, 2016 1:01 pm

    namerna prolaznica wrote: fascinantno ne neophodne stvari

    Дакле, заслужили смо нову реч: опходне ствари Slave to the Grind - Page 3 1143415371.

       ali takla me je tamo gde uočava iščezavanje stvarnog društvenog života.
       devedesetih je bilo opšte mesto da su privatna druženja nestala jer su ljudi imali manjak para a višak briga, politike i ratova. a vidi sad. i "u svetu" ista stvar. ne druže se ljudi kao u vreme njenih roditelja.

    Па, деведесетих нико није хтео да призна да нема чим да дочека госте, па се није никуд ни ишло да се не би посета случајно узвратила. Крила се беда. А што се онда покидало, сад се тешко превезује.

    А и то отуђење вани, наводно због свих тих електронских комуникација, седе и буље у екране... ммм, да. Пола од оног што рачунам у друштво су људи с којима сам се прво познавао електронски. А то екранско отуђење функционише и тако што одеш у посету а они не угасе телевизор, и у сред разговора и даље рефлексно одвајају пажњу за екран.

    Посебно ми је курвањски што код тог утицаја технологије, кад дође до породице, све налазе као разлог, само избегавају оно кад живе одвојено због посла, послало њега тамо а њу онамо и то под пољуби-или-остави условима. То већ спада у књижевност, то је Чехов а не социологија.

    Kinder Lad wrote:
    Taj pasus je suva ideologija. To moze, donekle i manjkavo, da funkcionise u Londonu (ili na Menhetnu), 200km odatle već malo teže, a u Vroclavu ili Segedinu ne može da funkcioniše nikako. O Plovdivu ili Užicu da ne pričam.

    Може, али само у одређеном броју струка где може да се ради од куће (дакле на рачунару) и где је важније да си на вези са људима него да си за столом са њима. Што је уживанција, ево већ петнаеста година како тако живим и лепо ми је... Али то мислим да више зависи од врсте посла. Имаш и оне где о твојој судбини не одлучује никакав уредник, уређивачка политика куће, некакав одбор који додељује лову итд, него квалитет оног што урадиш, па ти не треба то квалитетно време за увлачење потписивачима чекова.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Ferenc Puskás Mon Mar 21, 2016 1:11 pm

    Ni je ništa ne prodajem niti kupujem, samo da se pohvalim.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by namerna prolaznica Mon Mar 21, 2016 1:14 pm

    паће wrote:
    Дакле, заслужили смо нову реч: опходне ствари Slave to the Grind - Page 3 1143415371.
    mi gradimo jezik, jezik gradi nas!  :grusanovic:


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by паће Mon Mar 21, 2016 1:15 pm

    @Лујо: Slave to the Grind - Page 3 1143415371

    Знам још људи који су тако умакли.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by ontheotherhand Mon Mar 21, 2016 10:25 pm

    namerna prolaznica wrote:@ontheotherhand: ne znam odakle mu, nisam baš jaka s tim teorijama. ali, iskustvo me navodi da se saglasim. dešava se da pobrkamo kreativnost i originalnost, pa sam ja, na primer, kreativna kad skuvam (stvorim) ručak, iako ne i originalna jer stalno kuvam tri ista jela Slave to the Grind - Page 3 1233199462. ta kreativnost je izvor zadovoljstva, zato što sam uradila jedan posao i tako ostvarila/potvrdila jedan ili više svojih potencijala. e sad, zašto je ljudima važno da se ostvaruju, to već ne bih znala kasti Slave to the Grind - Page 3 1844795956 .
    Ali to nije rad u tom smislu na koji se odnosi Marksova tvrdnja, barem ja tako vidim. To bi prvo moralo da se razjasni pa da se nastavi dalje, na koju vrstu rada se konkretno misli kada se kritikuje, koliko "produktivno" je dovoljno i sl. Jedno je rad za sebe, npr. to kuvanje ili održavanje svoje bašte koje obavljaš i kad si regularno zaposlen i koje bi obavljao i u slučaju da nema nikakve egzistencijelne ugroženosti i ako to želiš jer nećeš da imaš sluge. A drugo je otuđeni rad, rad za druge, koji moraš da radiš jer nemaš drugi izvor prihoda (koji ti treba da bi živeo jer je sve komodifikovano) i jer tako diktiraju pravila sistema. Potpuno oslobađanje od rada ZA SVE, što bi uključivalo i rad u prvom slučaju, a da se u isto vreme zadovolji uslov da to nisu drugi ljudi tj. da ti oni nisu sluge, može da se desi jedino u slučaju ako ga čine roboti.

    btw, šta ti znači "ikt"?  Slave to the Grind - Page 3 4101625831
    Anonymous
    Guest

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Guest Wed Mar 23, 2016 12:56 am

    The Life Biz

    Carnegie didn’t only preach niceness. He provided tips for being nice. “Remember that a person’s name is to that person the sweetest and most important sound in any language” is one of his “Six Ways to Make People Like You.” (I can tell you from experience that this is true only if you know how to pronounce it correctly.) Duhigg’s advice is less concrete: “Find a choice, almost any choice, that allows you to exert control,” “Envision multiple futures,” and so on. But the idea is the same.

    These all sound like ways to help you feel better about yourself, and maybe even be a better person. But the books are not beauty products for the personality, and that is not the reason people buy them. Most functioning people are probably O.K. with the personalities and temperaments that the Good Lord or natural selection has given them. They’ve learned work-arounds for their grumpiness and fretfulness. What they’re worried about is how others see them and, specifically, how employers see them. The clue to the real purpose of these books is the section of the bookstore you find them in. They’re not in the psychology section, and they’re not in with the diet and exercise books. They’re with the business books.

    This is because books like “How to Win Friends” and “Smarter Faster Better” are essentially applied management theory. They try to sum up current thinking in the business world about “human resources” and transmute it into a manual for self-improvement. People don’t read these books to find out how to be better human beings. People read them to figure out how to become the kind of human being the workplace is looking for.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Wed Mar 23, 2016 1:37 am

    što se mene lično tiče ovo nije ništa bolje od nekadašnje kadrovske službe ili "moralno-političke podobnosti".


    _____
    alt-lib
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Filipenko Wed Mar 23, 2016 1:39 pm

    Izem ti ja tu upravu za moralno-političku podobnost kada Matija Bećković dogura do akademika, Svetlana Velmar-Janković do urednika Prosvete, a Husein Đozo do Titovog prevodioca.
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by namerna prolaznica Thu Mar 24, 2016 1:50 pm

    ontheotherhand wrote:Ali to nije rad u tom smislu na koji se odnosi Marksova tvrdnja, barem ja tako vidim. To bi prvo moralo da se razjasni pa da se nastavi dalje, na koju vrstu rada se konkretno misli kada se kritikuje, koliko "produktivno" je dovoljno i sl. Jedno je rad za sebe, npr. to kuvanje ili održavanje svoje bašte koje obavljaš i kad si regularno zaposlen i koje bi obavljao i u slučaju da nema nikakve egzistencijelne ugroženosti i ako to želiš jer nećeš da imaš sluge. A drugo je otuđeni rad, rad za druge, koji moraš da radiš jer nemaš drugi izvor prihoda (koji ti treba da bi živeo jer je sve komodifikovano) i jer tako diktiraju pravila sistema. Potpuno oslobađanje od rada ZA SVE, što bi uključivalo i rad u prvom slučaju, a da se u isto vreme zadovolji uslov da to nisu drugi ljudi tj. da ti oni nisu sluge, može da se desi jedino u slučaju ako ga čine roboti.

    btw, šta ti znači "ikt"?  Slave to the Grind - Page 3 4101625831
    moguće da si u pravu. samo, ja i dobar deo kucnog rada dozivljavam kao "otudjen", u smislu da nema drugih-ukucana, ne bih neke poslove radila ni onoliko koliko ih radim. uprostila bih svoj život Slave to the Grind - Page 3 1861198401.

    e, sad: zašto je meni prijatnije da "otuđeno" radim u svojoj kancelariji nego da radim (i) "za sebe" nad daskom za peglanje? i zašto bih bila voljna da radim sat duže, recimo, da bih mogla da platim sekretaricu/spremačicu/baštovana? time ne bih dobila slobodno vreme, ili bar ne više slobodnog vremena nego što ga inače imam, nego bih jedan posao zamenila drugim. da ne bude zabune, da mi plaćaju, ja bih rado peglala. to baš volim Slave to the Grind - Page 3 1403342043 .

    i, šta autorka onog teksta ima od, recimo, stanovanja u dobrom i skupom kraju, ako ujutru ode, a uveče dođe?

    ikt=ict


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Filipenko Thu Mar 24, 2016 2:03 pm

    Pa ima tu začkoljica. Prva je u tome što na trulom zapadu ulaganje u nekretninu zapravo predstavlja vid štednje i uvećavanja kapitala. Kuća u dobrom kraju, krediti, ovo, ono. Pa još ako si došao ranije i platio manje, a sada vredi mnogo više, puna kapa.

    Drugo, postoji neki prag (koji je naravno različit od oblasti do oblasti, profesije do profesije...) iza koga ti ne radiš više da bi to plaćala, već radiš manje, a besno dobro si plaćena u odnosu na one druge, tada već tebi podređene. Jbg, tipa dobiješ bonus od 50k evra ili ti se plata uveća sa 2300 na 11000, ali ne ostaješ toliko dugo na poslu, već si "odgovorna" i počinješ da foliraš kako si mnogo zauzeta i važna. U praksi, ostaješ na poslu koliko i drugi ili kraće, a imaš da platiš služavništvo.

    Treće, kod nas nema jasne predstave o normalnom radu i troškovima rada. Kod nas je sve po sistemu "ajde se vi trudite kao da ste studentarija dok ne crknete od posla, a ako i kada se tu nešto oplodi, ja ću da pokupim sve plodove toga jer sam ja vaš šef i dabome da sam za sve zaslužan". U takvim okolnostima, nema nikakve poente pričati o gornjim, ali i nekim ostalim faktorima jer mnoga zanimanja, u najboljem slučaju, mogu da te dovedu do stadijuma da možeš relativno pristojno da se oblačiš i da uzmeš neku stvar na dugoročni kredit.
    Kinder Lad

    Posts : 7403
    Join date : 2015-11-26
    Location : Location, Location

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Kinder Lad Thu Mar 24, 2016 2:20 pm

    Ovde ima svrhe ubijati se od posla eventualno samo ako imas svoj posao tj svoj biznis. Sve ostalo je bacanje vremena i zivaca (osim ako imas neki "zaobilazni" put napretka, ali regulare - nea sanse)


    _____
    alt-lib
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by паће Thu Mar 24, 2016 2:23 pm

    namerna prolaznica wrote:
    i, šta autorka onog teksta ima od, recimo, stanovanja u dobrom i skupom kraju, ako ujutru ode, a uveče dođe?

    Свест о томе. И понекад викенд.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    namerna prolaznica

    Posts : 336
    Join date : 2014-11-05

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by namerna prolaznica Fri Mar 25, 2016 2:39 pm

    Filipenko wrote:Pa ima tu začkoljica. Prva je u tome što na trulom zapadu ulaganje u nekretninu zapravo predstavlja vid štednje i uvećavanja kapitala. Kuća u dobrom kraju, krediti, ovo, ono. Pa još ako si došao ranije i platio manje, a sada vredi mnogo više, puna kapa.

    Drugo, postoji neki prag (koji je naravno različit od oblasti do oblasti, profesije do profesije...) iza koga ti ne radiš više da bi to plaćala, već radiš manje, a besno dobro si plaćena u odnosu na one druge, tada već tebi podređene. Jbg, tipa dobiješ bonus od 50k evra ili ti se plata uveća sa 2300 na 11000, ali ne ostaješ toliko dugo na poslu, već si "odgovorna" i počinješ da foliraš kako si mnogo zauzeta i važna. U praksi, ostaješ na poslu koliko i drugi ili kraće, a imaš da platiš služavništvo.

    Treće, kod nas nema jasne predstave o normalnom radu i troškovima rada. Kod nas je sve po sistemu "ajde se vi trudite kao da ste studentarija dok ne crknete od posla, a ako i kada se tu nešto oplodi, ja ću da pokupim sve plodove toga jer sam ja vaš šef i dabome da sam za sve zaslužan". U takvim okolnostima, nema nikakve poente pričati o gornjim, ali i nekim ostalim faktorima jer mnoga zanimanja, u najboljem slučaju, mogu da te dovedu do stadijuma da možeš relativno pristojno da se oblačiš i da uzmeš neku stvar na dugoročni kredit.
    i kod nas je to sve češće ulaganje kapitala (znam ko mi se javio kad sam nedavno prodavala stan).
    i pojava iz drugog pasusa postoji kod nas. naravno, neto lova je manja, ali su odnosi slični. recimo, pom. dir u mojoj Instituciji ima koeficijent 17, a sss - 4,5. pri tom, sss ima norme, a pom. dir. organizuje i nadgleda.
    trece je verovatno vrlo tacno u privatnim firmama, a s poslednjom rečenicom se sasvim slažem.

    i dalje nemam odgovor (makar sama za sebe) šta je to u današnjem ljudskom biću što ga tera prema poslu. "otuienom" poslu kao izvoru zadovoljstva po sebi, a ne instrumentu za zadovoljavanje nečeg drugog.


    _____
    poz
    www.facebook.com/kucicanamoru
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Filipenko Fri Mar 25, 2016 3:17 pm

    namerna prolaznica wrote:
    i dalje nemam odgovor (makar sama za sebe) šta je to u današnjem ljudskom biću što ga tera prema poslu. "otuienom" poslu kao izvoru zadovoljstva po sebi, a ne instrumentu za zadovoljavanje nečeg drugog.


    Zavisi kako koga. Neko je pod uticajem propagande, neko zaista nema nekih interesovanja i zadovoljstava van posla, neko to "zadovoljavanje nečeg drugog" svodi na vrlo ograničeni krug aktivnosti (želi da ode na 2 dobra putovanja godišnje ili želi da vozi dobar auto), neko je zaista vezan za posao i taj posao predstavlja ostvarenje njegovih ličnih i profesionalnih snova, neko vremenom otupi ili radi u uslovima koji ga nateraju da otupi...
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by паће Fri Mar 25, 2016 3:25 pm

    Има ту и "да видите ви како ја умем у тај капитализам", тј има јадника који су се упецали на ту фору са самодоказивањем и да су они нешто као уватили бога за јаја ако ли макар умеју да пливају толико да им је нос изнад воде, а они који су ниже или скроз доле, е они су јебига сами криви што су неспособни. Од тих других, који поверују у ту причу, сами су криви што су поверовали, и ако ни не покушавају да ту причу заобиђу.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Filipenko Fri Mar 25, 2016 3:36 pm

    To i kažem, neko je pod uticajem propagande, koja je vrlo, vrlo realna i uzela je maha.

    Slave to the Grind - Page 3 Empty Re: Slave to the Grind

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 4:19 pm