Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 3:25 pm

    William Murderface wrote:

    Ali kakva plitka mudrost - veze su zasnovane na neiskrenosti i cesto se pretvaramo da smo ono sto nismo da bismo u njih usli. Really? Ravno 50 godina nakon "Ko se boji Virdzinije Vulf?" to je mudrost koju ovaj film ima da nam saopsti o braku?

    Сада је никад јасније, захваљујући брзом протоку информација. Није мудрост, само аргументи за останак у вези су никад очигледније мршави (и заиста звуче смешно као у филму, типа: "деца ће изгладити све наше сукобе") Данас и клинци од 20 година знају да је веза безвезе, тј. можда претерујем, није безвезе, али да нема никакво магично дејство, да не чини људе бољима, да их може учинити горима, итд.... Другачије видим мудрост овог филма, он не стаје ни на једну страну, где си видео да он промовише модел или да га одбацује? Поруку видим сасвим другачије: уместо да се губи време у доказивању ко смо и шта смо у понуђеним моделима веза и самотњаштва, боље да сами истражујемо ко смо и чему стремимо, шта је за нас лично идеална веза, итд. Хотел је под контролом, шума је под контролом, ту нема слободе да истражимо шта желимо. 

    A onda bi npr saznanje o laznom krvarenju iz nosa trebalo da bude neko strasno razotkrivanje hipokrizije? Zasto? Film i ne pokusava da objasni. 

    Онај шамар који тада добије јастог говори то исто што ти сада пишеш: "шта нас брига да ли је крв фингирана, нама је добро овако".  Дакле, није страшно. 

    Sad se setih jos jedne besmisleno bizarne scene. Kad glavni lik upada na jahtu da saopsti strasnu istinu o krvarenju iz nosa, klinka kaze - Kil him, daddy! Zasto?

    Не знам.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 3:46 pm

    Ma ne kazem da staje na bilo koju stranu, nego su banalne metafore u pitanju. On dobije samar, ok, ali zasto bismo mi kao gledaoc, i oni koji izvodexsamu akciju uopste mislili da ce otkrivanje te strasne tajne izazvati bilo kakvu drugu reakciju? I oni sami znaju na cemu se zasnivaju te veze i da su sastavljene bukvalno pod pretnjom. Najgore sto treba da znamo o tim brakovima vec znamo na pocetku filma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 3:56 pm

    Није у томе поента, јастог је добио распоред да нападне хотелску собу, а он је сам тражио да му промене дужност, да иде на јахту да би доказивао промашеност везе свог друга. (тамо на теми о једној драмској списатељици имамо пример сличног понашања из рил лајфа, навођење  неких приватних периферности, неуспешних пластичних операција и слично, као крунске доказе "лицемерног" живота другарице)


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 4:16 pm

    ...... Ја све те актере видим као заробљенике хотела, они ступају у социјалне односе искључиво са гостима (и запосленима) хотела, односно у околини хотела, избор је ограничен, приче су ограничене. (намерно се потенцирају изузетно глупи дијализи, који би требало да симболизују недостатак свежине у идејама) Има десетак различитих калупа (безосећајни, комплексаши, манипуланти и слично) али су сво они део истог хотелског круга, а конвенције их терају да бирају само из тог круга. Хотел може да симболизује свашта: фирму, град, државу, цивилизацију, у сваком случају неки круг са ограниченим изборима.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 4:17 pm

    Ma okej, ali koji je smisao cele akcije? Kome dokazuju licemerje i čega? Ceo svet uparivanja je na samom početku već i nama i samim učesnicima razotkriven u sasvim raščaranom svetlu, u tom smislu nije jasno kako iko, bilo likovi, bilo mi, gledaoci, možemo biti u zabludi po pitanju tih veza, ili pak verovati da su tu ima šta razotkriti.

    Sam trik sa tim nosem je užasno nategnut. Čemu služi? ko treba da bude prevaren? muškarci su potpuno spremni da se pretvaraju samo da bi izbegli strašnu sudbinu pretvaranja u životinju, zašto to ne bi bile i žene? Ako su i one, onda nema mesta pretvaranju (svakako ne u vezi, možda pred "kontrolorima"). Ženi bez osećanja je iz nekog razloga užasno bitno da ni on nema osećanja. Zašto joj je to bitno? Ne može iskreno da ga... ne voli?

    Zbrka.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Jul 18, 2016 4:21 pm

    Morao bih da primetim da reći da je Jastog film o braku, ili Kinodontas o porodici - isto što i reći da je Čekajući Godoa komad o drugarstvu.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 4:23 pm

    uskok i ajduk wrote:...... Ја све те актере видим као заробљенике хотела, они ступају у социјалне односе искључиво са гостима (и запосленима) хотела, односно у околини хотела, избор је ограничен, приче су ограничене. (намерно се потенцирају изузетно глупи дијализи, који би требало да симболизују недостатак свежине у идејама) Има десетак различитих калупа (безосећајни, комплексаши, манипуланти и слично) али су сво они део истог хотелског круга, а конвенције их терају да бирају само из тог круга. Хотел може да симболизује свашта: фирму, град, државу, цивилизацију, у сваком случају неки круг са ограниченим изборима.


    Ma može da simbolizuje bilo šta, ali nije u tome stvar, prosto sama realnost filma nije dobro osmišljena i pravila koja u njemu vladaju nemaju nikakvog unutrašnjeg smisla.

    Inače, preporučujem i tebi i svima ostalima da pogleda The Boy (2016!), ali i 10 Cloverfield Lane, dva klasičnija žanrovska ostvarenja koja se, svaki na svoj način bave sličnom temom. Šta je porodica? Šta zahteva bivanje porodicom? Da li biti porodica znači biti u nekoj zajedničkoj zabludi, odnosno negovati zajedničku laž itd. A sve to mnogo efektnije i po svim pravilima žanra.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 4:25 pm

    Anđe'o wrote:Morao bih da primetim da reći da je Jastog film o braku, ili Kinodontas o porodici - isto što i reći da je Čekajući Godoa komad o drugarstvu.

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 3579118792

    Pa i nije ti neko poređenje - Lantimos ne prevazilazi petty lament, što se za Beketa nikako ne bi moglo reći.

    Lanthimos’s lachrymose lament for a world centered on couples and a subworld centered on solitaires betrays a cranky, dyspeptic sense of sexual and romantic dysphoria, not a lament for the state of society or of the human condition but an airing of his own petty complaints. The infinitesimally mild satire of the hotel’s blandly and dogmatically romantic pop culture is matched by the movie’s ultimate benediction of—surprise, surprise—the redemptive power of true love. It’s a self-satisfied film about an issue that’s not an issue, depicting a dystopia that’s utterly apolitical. The lampooning of banquet-hall pomp around long tables with white tablecloths suggests no grand social critique but attendance at one family wedding too many.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 4:31 pm

    William Murderface wrote:Ma okej, ali koji je smisao cele akcije? Kome dokazuju licemerje i čega? Ceo svet uparivanja je na samom početku već i nama i samim učesnicima razotkriven u sasvim raščaranom svetlu, u tom smislu nije jasno kako iko, bilo likovi, bilo mi, gledaoci, možemo biti u zabludi po pitanju tih veza, ili pak verovati da su tu ima šta razotkriti.
    Она Безосећајна је њега за исту ствар умало ликвидирала, ту су просто приказане две различите психолошке реакције две различите жене. А иначе, акција јесте бесмислена, она не доказује бесмисао животног стила упарених, него бесмисао самотњачког активизма.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 4:35 pm

    E da, htedoh da primetim i da u ovom filmu ima puno caka iz Dogtooth-a, ali su ovde lišene ikakvog smisla. Npr, u dogtooth takođe postoji "privatni" jezik koji se koristi u porodici, ali on je posledica toga što roditelji lažu decu o prirodi spoljašnjeg sveta.

    Ili, taj svet u kući zaista ima neke bizarne rituale i deca, pa i roditelji u njemu imaju neke čude afektacije, ali i to je jasno - to je jedna mikro-realnost čija je veza sa "našom" realnošću jasno objašnjena.

    Ili - veza sa "našom" realnošću putem pop-kulture: tamo je to takođe sasvim jasno - pop-kultura ulazi preko video kaseta, koje klinci onda gledaju ne razumevajući njihovo mesto u  "našoj" kulturi. Ovde uopšte nije jasno kako ta veza funkcioniše.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Jul 18, 2016 4:38 pm

    William Murderface wrote:
    Anđe'o wrote:Morao bih da primetim da reći da je Jastog film o braku, ili Kinodontas o porodici - isto što i reći da je Čekajući Godoa komad o drugarstvu.

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 3579118792

    Pa i nije ti neko poređenje - Lantimos ne prevazilazi petty lament, što se za Beketa nikako ne bi moglo reći.

    Lanthimos’s lachrymose lament for a world centered on couples and a subworld centered on solitaires betrays a cranky, dyspeptic sense of sexual and romantic dysphoria, not a lament for the state of society or of the human condition but an airing of his own petty complaints. The infinitesimally mild satire of the hotel’s blandly and dogmatically romantic pop culture is matched by the movie’s ultimate benediction of—surprise, surprise—the redemptive power of true love. It’s a self-satisfied film about an issue that’s not an issue, depicting a dystopia that’s utterly apolitical. The lampooning of banquet-hall pomp around long tables with white tablecloths suggests no grand social critique but attendance at one family wedding too many.

    Dobro, ti sad meni stavljaš odlomak iz kritike (to je ova kritika što je zjž stavio? Nisam je još pročitao) kao neku apsolutnu istinu, međutim nadam se da mi daješ za pravo da se sa tim ne složim.
    Meni, ukratko, izgleda ovako: Lantimos ima u oba filma nekakve mikro zajednice koje sa vrha neko pokušava da "očisti", da "sačuva od pokvarenog sveta", itd., pri čemu je to dovedeno do apsurda i to daje fašizam u konačnom zbiru. Vrlo je to slična tematika Hanekovoj Beloj traci, rekao bih, naravno na sasvim drugi način obrađena.
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 4:42 pm

    William Murderface wrote:



    Ma može da simbolizuje bilo šta, ali nije u tome stvar, prosto sama realnost filma nije dobro osmišljena i pravila koja u njemu vladaju nemaju nikakvog unutrašnjeg smisla.

    Има једна сцена ван хотела, полицајац на јавном месту проверава да ли је јастог "упарен", што говори да у том свету постоје три категорије људи: упарени, гости хотела и бегунци из хотела. Ко из било ког разлога није више пар, бива довођен у хотел, где спонтано (акценат је на спонтаности, управа хотела не упарује људе, осим што сугерише да би требало да се бирају по сличности) бира партнера, а чим га изгуби, изнова се враћа у хотел да опет бира. Ако је хотел само хотел онда је то нека тоталитарна будућност, ако је хотел симбол кругова у којима се крећемо (посао-кућа-летовање) онда је филм критика садашњице.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 4:43 pm

    uskok i ajduk wrote:
    William Murderface wrote:Ma okej, ali koji je smisao cele akcije? Kome dokazuju licemerje i čega? Ceo svet uparivanja je na samom početku već i nama i samim učesnicima razotkriven u sasvim raščaranom svetlu, u tom smislu nije jasno kako iko, bilo likovi, bilo mi, gledaoci, možemo biti u zabludi po pitanju tih veza, ili pak verovati da su tu ima šta razotkriti.
    Она Безосећајна је њега за исту ствар умало ликвидирала, ту су просто приказане две различите психолошке реакције две различите жене. А иначе, акција јесте бесмислена, она не доказује бесмисао животног стила упарених, него бесмисао самотњачког активизма.


    Pazi, jedno je da ga mi kao gledaoci prepoznamo kao besmislen, ali drugo je da ga sami učesnici ne prepoznaju kao takav iako bi i njima to moralo da bude sasvim jasno. Ako likovi u filmu imaju potpuno zagonetnu psihologiju, onda to prestaje da bude ubedliv, pa makar i karikaturalan ili pasurdisitički prikaz našeg sveta. I pazi, jasno je meni šta ti hoćeš da kažeš, i šta bi to trebalo da simbolizuje - oni u vezama su hipokriti, oni izvan su zavidni i opsednuti hipokrizijom monogamije, itd. Ali ako je to ilustracija tako banalnih teza i opštih mesta, nije jasno čemu film.

    To sa Bezosećajnom je poseban problem - zašto ga je zbog toga umalo likvidirala? Zašto joj je do toga toliko stalo, posebno ako je već bezosećajna? AKo već nema nikakva osećanja, zašto joj je bitno sa kim će da bude, pa još i da taj neko bude jednako bezosećajan? Zašto je pogađa njegova patnja za bratom? Šta je briga? (Ionako je baš briga za sve druge i njihova osećanja)

    To ti pričam, neke potpuno zbrdazdolisane parabole.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 4:50 pm

    uskok i ajduk wrote:
    William Murderface wrote:



    Ma može da simbolizuje bilo šta, ali nije u tome stvar, prosto sama realnost filma nije dobro osmišljena i pravila koja u njemu vladaju nemaju nikakvog unutrašnjeg smisla.

    Има једна сцена ван хотела, полицајац на јавном месту проверава да ли је јастог "упарен", што говори да у том свету постоје три категорије људи: упарени, гости хотела и бегунци из хотела. Ко из било ког разлога није више пар, бива довођен у хотел, где спонтано (акценат је на спонтаности, управа хотела не упарује људе, осим што сугерише да би требало да се бирају по сличности) бира партнера, а чим га изгуби, изнова се враћа у хотел да опет бира. Ако је хотел само хотел онда је то нека тоталитарна будућност, ако је хотел симбол кругова у којима се крећемо (посао-кућа-летовање) онда је филм критика садашњице.


    Ma svi prikazi totalitarne budućnosti su kritika sadašnjice. Dakle, hotel jeste hotel u svetu filma, ali naravno da može predstavljati mnogo toga u podtekstu, te dve stvari se ne isključuju, naprotiv.

    Odnos hotela i ostatka sveta međutim nije jasan, i što film dalje odmiče, sve je manje jasan. Da li je oduvek bilo tako? Zašto se niko ne seća niti govori o vremenu kada nije bilo? Neki podaci nam govore sasvim suprotno. Recimo njegova priča o homoseksualnom iskustvu sa koledža govori da je koledž još uvek ono što je u "našem" svetu - prostor slobode i seksualnog eskperimentisanja - isprva sam mislio da će se to objasniti time što je hotel namenjen samo ljudima izvesnih godina koji nemaju partnera (recimo preko tridesete), ali tu su i one klinke, koje izgledaju kao da su tek izašle iz srednje škole. Na stranu što pritisak monogamije zapravo nije isti u svim periodima života, i što ubacivanje ovih devojaka zapravo tanji i metaforičnu ubedlivost filma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    boomer crook

    Posts : 36651
    Join date : 2014-10-27

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by boomer crook Mon Jul 18, 2016 5:09 pm

    meni se zapravo ovaj film cini uzasno konzervativnim sto vas duze citam.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Jul 18, 2016 5:31 pm

    ostap bender wrote:meni se zapravo ovaj film cini uzasno konzervativnim sto vas duze citam.

    Pa to, posle čitanja ovog threada ne osećaš više nikakvu potrebu da pogledaš film. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 2304934895
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by паће Mon Jul 18, 2016 5:33 pm

    Код мене је много брже деловало, негде око петог сантиметра тог конца.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 6:33 pm

    William Murderface wrote:


     Recimo njegova priča o homoseksualnom iskustvu sa koledža govori da je koledž još uvek ono što je u "našem" svetu - prostor slobode i seksualnog eskperimentisanja - isprva sam mislio da će se to objasniti time što je hotel namenjen samo ljudima izvesnih godina koji nemaju partnera (recimo preko tridesete)

    А зар то искуство није већ стереотипно за наш свет? Скоро да се и очекује од сваког слобомислећег створа да је на колеџу сексуално експериментисао, ако тога нема, као да није ни живео. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 1233199462 Даље у филму међутим видимо да они нису превише слободомислећи, дијалози су махом глупи (ја мислим да се намерно потенцира, јер филм говори језиком естетике и звука, просто нема другог начина да се пренесе осећај тупости него да се он у филму појача на неприродан ниво, тј. филмски ниво) У хотелу су сакупљени они који немају вољу за упаривањем. А шта симболизује хотел поред мора у западној култури? Двоје, кад веза поприми озбиљније облике, обавезну узму собу на неком романтичном месту, путују на море, и тако то... Мислим да сам већ писао на неким другим топицима колико ми је мучно то очекивање да се веза крунише у неком летовалишту, а овде ми се свиђа што је та мучнина филмским језиком натегнута до крајњих граница, до неиздрживости. У филму су све сами стереотипи из наше културе само приказани још десет пута горе него у стварности (то може бити начин да се искажу реална мучна осећања кроз мучну филмску естетику)

    , ali tu su i one klinke, koje izgledaju kao da su tek izašle iz srednje škole. Na stranu što pritisak monogamije zapravo nije isti u svim periodima života, i što ubacivanje ovih devojaka zapravo tanji i metaforičnu ubedlivost filma.

    Исто стереотипни примерци: једна са савршеном косом и грудима, друга ружнија са манама, а најбоље су другарице, мрзе се и воле у исто време, ни по чему се специјално не издвајају од просека. Ружнија се упарује брзо, лепша избирљивија, а када би се тензије из филма умањиле, могли бисмо да замислимо летовалиште или неки други друштвени круг са сличним расплетом.   

    Јастог има избор: клинка, старија радодајка (сама му се нуди) или старија безосећајна садискиња. Клинку би могао сам да обликује временом, од радодајке би добио порно филм уживо, а безосећајна му се физички допада (има кратку косу, какву он воли).

    Нисам сигуран да сам у праву, али аутор филма као да сугерише следеће:
    Ми имамо привид ширине избора (то, то и то, младе, старе, овакве, онакве) али само у оквирима у којима се крећемо, тај избор готово и да није избор, сужен је и ограничен, готово сваки такав избор представља грешку.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 6:45 pm

    Ah, dubokog li uvida, propaganda, na ovome svetu, to što ljudi kažu, na ovome, nije istina.

    A pošto više i ne pokušavaš da shvatiš šta pišem nego si prešao u uobičajeno fraziranje (stereotipi, slobodnomisleće individue, svako treba da razvija te neke svoje potencijale itd), onda da se razilazimo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 6:47 pm

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 3363120308


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 7:00 pm

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 3579118792

    Ma okej. Evo za homoseksualno iskustvo. Nije bitno da li je to danas već stereotipni deo koledž iskustva, nego kakvom u odnosu stoji prema onome što vidimo u hotelu. Prvo - jasno nam se kaže da biseksualnost nije opcija (on bi prvo izabrao to), dakle zapravo je ta vrsta eksperimentisanja nešto što može da se desi kada nisi pod pritiskom ovako binarno određene monogamije. Dakle, moja poenta je bila da taj koledž koji on opisuje izbegava diktumu ovakvog režima, bar donekle (kao što i u "našem" svetu izbegava, bar donekle - on je prostor eksperimentisanja baš zato što imperativ monogamije nije još tako jak). To onda predstavlja problem za film jer se čini da ostatak sveta nije potpuno uređen ovim imperativom, ili bar nije bio, a opet junaci kao da su toga nesvesni ili se ne sećaju.

    Sve ovo oduzima filmu na ubedljivosti, a ovo što prepoznaješ kao stereotipe, i samo je jedna vrsta stereotipa, tj lenjog ismevanja stvarnosti koje ne može da mrdne, čak ni u parodiji, od par opštih mesta.

    Pravi napor bi zahtevao npr ozbiljnije osmišljavanje unutrašnjeg života i psihološke ekonomije ljudi koji žive u ovakvom svetu. Ali autora mrzi da se time bakće, skače sa teme na temu, sa stereotipa na stereotipa, sa karikature na karikaturu. Još jedan primer koji mi je u međuvremenu pao na pamet je ono kad demonstriraju zašto je uparenost bolja od samaštva. Kao prvo, nije jasno čemu to - prednost uparenosti je jasna, nećeš biti pretvoren u životinju. (Čemu demonstracija mogućnosti da se udaviš ako jedeš sam za stolom? AKo se ne upariš nikad nećeš biti u toj situaciji, bićeš već pretvoren u životinju.) Ali to na stranu. Zanijivije je zašto se "glumci" u toj predstavi ponašaju onako drveno. Zašto? Primaju platu, što ne odglume malo bolje? (Znaš na koju scenu mislim - kad onaj konobar kao siluje služavku a ona maše rukama i viče - help! help!) Ovo opet kao da je prepisano iz prvog Lantimosovog filma, Dogtooth, u kojem "deca" (zapravo već odrasla) "imitiraju" stvari koje vide na filmu po prvi put, ali ovde je to potpuno besmisleno. Ima toga još.




    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by uskok i ajduk Mon Jul 18, 2016 7:19 pm

    Пуно таквих питања си ми поставио, а ја сам ти дао тумачење које не мора бити исправно: сва претеривања и карикирања су у циљу дочаравања осећања актера филма. Сулудо је да човек сам себи ископа очи да би био упарен (зашто то ради, зар није довољно што је кратковид?) а можда је то једини начин да се естетски прикаже осећање потпуног предавања другоме.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Erős Pista Mon Jul 18, 2016 7:30 pm

    Opet ti kažem, brkaš filmsku realnost sa "našom" realnošću. Mnoštvo postupaka likova u filmu prosto nema nikakvog smisla u filmskoj realnosti, ne samo u našoj. Kad im prikažu onu "help! help!" predstavu, a oni pomno gledaju, pa se još i uživljavaju, onda pomisliš da sa tim ljudima nešto nije u redu - ali zapravo, sve je u redu, oni su neki u svakom pogledu prosečni ljudi. Pritom, znamo da žive u "našoj" kulturi, da gledaju "naše" filmove ("Stand by me") - zašto bi se ponašali kao prerasla deca u susretu sa nečim onakvim? (U Dogtooth postoji objašnjenje - jer su infantilizovani i zapravo nikad ranije nisu gledali filmove, roditelji ih drže u izolaciji, itd, ali ovde to prosto nije slučaj) Znaju šta je gluma, znaju šta je dobra gluma, gledali su filmove, kako mogu da gledaju onu predstavu sa razjapljenim ustima? To više nije karikatura, to je potpuni promašaj imaginacije. Autor ne ume da se odluči šta prikazuje - neke moguće "nas", ili nekakav svet koji je namerno poptuno izuzet iz naše realnosti. Ono prvo nije, jer oni svojim reakcijama ne liče na "nas", ono drugo nije, jer je svet brojnim referencama na "našu" kulturu ugnežden u "našu" stvarnost. Zbrka.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Jul 18, 2016 7:49 pm

    William Murderface wrote:Opet ti kažem, brkaš filmsku realnost sa "našom" realnošću. Mnoštvo postupaka likova u filmu prosto nema nikakvog smisla u filmskoj realnosti, ne samo u našoj. Kad im prikažu onu "help! help!" predstavu, a oni pomno gledaju, pa se još i uživljavaju, onda pomisliš da sa tim ljudima nešto nije u redu - ali zapravo, sve je u redu, oni su neki u svakom pogledu prosečni ljudi. Pritom, znamo da žive u "našoj" kulturi, da gledaju "naše" filmove ("Stand by me") - zašto bi se ponašali kao prerasla deca u susretu sa nečim onakvim? (U Dogtooth postoji objašnjenje - jer su infantilizovani i zapravo nikad ranije nisu gledali filmove, roditelji ih drže u izolaciji, itd, ali ovde to prosto nije slučaj) Znaju šta je gluma, znaju šta je dobra gluma, gledali su filmove, kako mogu da gledaju onu predstavu sa razjapljenim ustima? To više nije karikatura, to je potpuni promašaj imaginacije. Autor ne ume da se odluči šta prikazuje - neke moguće "nas", ili nekakav svet koji je namerno poptuno izuzet iz naše realnosti. Ono prvo nije, jer oni svojim reakcijama ne liče na "nas", ono drugo nije, jer je svet brojnim referencama na "našu" kulturu ugnežden u "našu" stvarnost. Zbrka.

    To ti i nije baš neka logika. Evo, Vladimir i Estragon pominju Evangeliste. Što onda nisu u našem svetu, nego sve vreme sede pored nekakvog drveta i ne mogu ni makac iz tog maleckog alegoričnog sveta?

    I to objašnjenje iz Kynodontasa nije relevantno - to što se nešto nečim objašnjava, uopšte ne znači da bi to stvarno tako izgledalo (verovatno i ne bi).
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Somlói Galuska Mon Jul 18, 2016 8:12 pm

    uskok i ajduk wrote:
    William Murderface wrote:


     Recimo njegova priča o homoseksualnom iskustvu sa koledža govori da je koledž još uvek ono što je u "našem" svetu - prostor slobode i seksualnog eskperimentisanja - isprva sam mislio da će se to objasniti time što je hotel namenjen samo ljudima izvesnih godina koji nemaju partnera (recimo preko tridesete)

    А зар то искуство није већ стереотипно за наш свет? Скоро да се и очекује од сваког слобомислећег створа да је на колеџу сексуално експериментисао, ако тога нема, као да није ни живео. Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 1233199462 Даље у филму међутим видимо да они нису превише слободомислећи, дијалози су махом глупи (ја мислим да се намерно потенцира, јер филм говори језиком естетике и звука, просто нема другог начина да се пренесе осећај тупости него да се он у филму појача на неприродан ниво, тј. филмски ниво) У хотелу су сакупљени они који немају вољу за упаривањем. А шта симболизује хотел поред мора у западној култури? Двоје, кад веза поприми озбиљније облике, обавезну узму собу на неком романтичном месту, путују на море, и тако то... Мислим да сам већ писао на неким другим топицима колико ми је мучно то очекивање да се веза крунише у неком летовалишту, а овде ми се свиђа што је та мучнина филмским језиком натегнута до крајњих граница, до неиздрживости. У филму су све сами стереотипи из наше културе само приказани још десет пута горе него у стварности (то може бити начин да се искажу реална мучна осећања кроз мучну филмску естетику)

    , ali tu su i one klinke, koje izgledaju kao da su tek izašle iz srednje škole. Na stranu što pritisak monogamije zapravo nije isti u svim periodima života, i što ubacivanje ovih devojaka zapravo tanji i metaforičnu ubedlivost filma.

    Исто стереотипни примерци: једна са савршеном косом и грудима, друга ружнија са манама, а најбоље су другарице, мрзе се и воле у исто време, ни по чему се специјално не издвајају од просека. Ружнија се упарује брзо, лепша избирљивија, а када би се тензије из филма умањиле, могли бисмо да замислимо летовалиште или неки други друштвени круг са сличним расплетом.   

    Јастог има избор: клинка, старија радодајка (сама му се нуди) или старија безосећајна садискиња. Клинку би могао сам да обликује временом, од радодајке би добио порно филм уживо, а безосећајна му се физички допада (има кратку косу, какву он воли).

    Нисам сигуран да сам у праву, али аутор филма као да сугерише следеће:
    Ми имамо привид ширине избора (то, то и то, младе, старе, овакве, онакве) али само у оквирима у којима се крећемо, тај избор готово и да није избор, сужен је и ограничен, готово сваки такав избор представља грешку.

    Sad sam pročitao ovo. Pa ukratko - junaci nemaju izbor, oni su primorani da u određenom roku nađu partnera ili će ih pretvoriti u životinje (osnovna premisa u filmu, jača od ovoga o čemu pišeš). Ti si (uz Williamovu pomoć) usitnio film, pa iz svake stvari u filmu izvlačiš zasebnu pouku i na taj način nalaziš u filmu ono  što želiš da vidiš. Ako film gradi jedan sopstveni, originalni svet onda je ono što je primarno kakav je taj svet u celosti. 

    Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично - Page 7 Empty Re: Препоручите сајнс фикшн, хорор, епик фантази и томе слично

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 10:02 pm