Zlo dana

Share

Re: Zlo dana

Post by AnaDilajt on Sun Aug 30, 2015 2:22 pm

Slažem se apsolutno. Ja sam samo besna što određeni, u ovom slučaju Istok i co, dominiraju jednim tržištem i ništa drugo ne može da prođe. Tako ovo njegovo kenjanje dohvatilo se nečega što bi trebalo istražiti (dakle ne kako je internet izazvao/izaziva confirmation bias nego kako ga održava, kako je to povezano sa klasizmom, rasizmom itd) i to je sve što ćemo čuti na tu temu, bar kod nas.

Post by ostap bender on Sun Aug 30, 2015 2:58 pm

njihova kontrola tog polja je klasican primer monopola.

_____
navijao bih protiv zvezde i da igra protiv tima od 12 radulovica
Guest

Post by Guest on Sun Aug 30, 2015 3:06 pm

Kog polja, privatno-javnog partnerstva u oblasti medijske korupcije?
Ne vidim to kao monopol, jednostavno to sve treba polupati, ukinuti celo to polje rada. Ali ne lipsi magarce.

Ima ko se u svetu bavi analizom medija, a nasi mediji nemaju nikakve lokalne specificnosti i nema potrebe za ocekivanjem da se time neko kod nas bavi.

Post by William Murderface on Sat Sep 19, 2015 10:02 am

Бранко Радун

Мигранти и лицемери
Врло занимљиво, а некима овде и бизарно звучи кувајтски званичник који је објаснио зашто његовој земљи не пада на памет да примају избеглице из Сирије
Недавно је функционер УН за Сирију Јакуб ел Хилу најавио да ће, ако рат буде настављен, још милион Сиријаца до краја ове године напустити своје домове. Он, али и други упућени у дешавања на Блиском истоку, процењују да ће „људски воз” бити настављен. Можемо, дакле, у наредном периоду, за који није искључено да ће трајати и годинама, очекивати нове, веће таласе миграната и/или избеглица.
Ова велика криза с мигрантима показала је много оног што до сада није било тако видљиво. Поново је указала на пословично европско нејединство, непостојање планова и јалово тактизирање бирократског колоса из Брисела. И голим оком је видљиво како Немачка (па и Брисел) не контролише ситуацију, нарочито на југу континента. Као што је преговарачки покер са Атином показао крхкост еврозоне, тако је и мигрантска криза испољила нејединство и слабост безбедносне структуре ЕУ. Тако су се Турска, Грчка и друге балканске земље показале као проточни бојлер који лако пропушта нове таласе миграната, што изазива огроман страх Немаца јер су они примарна мета „сеобе народа”. Због навале миграната Немачка је приморана да руши или суспендује „Шенген” – то јест да уводи контроле на граници. А Мађарска је очигледно са ове адресе добила подршку за изградњу зида према Србији.
Само именовање људи који долазе копном и морем до Европе говори много. Англосаксонски и њима блиски медији инсистирају на термину избеглице, док неки други много чешће користе појам мигрант. Ако се означавају као избеглице онда су обавезе држава у које долазе веће и одбијање тих обавеза није само кршење међународних конвенција већ је и нехумано. С друге стране, са мигрантима се може поступати мање-више „како вам драго”. Само из овога и уопште из медијског приступа овој теми очигледно је да се Немци (и други) бране, а да Англосаксонци подржавају ову људску реку која нема намеру да пресуши. Тако постаје разумљивија нова „фашистичка” етикета која се лепи Мађарској од неких због тога што је у првој линији одбране Немачке. Тако су се наши локални глобалисти као и НАТО лобисти нашли у улози медијских хуманиста и душебрижника, све са „крокодилским сузама” за напаћене народе Африке и Азије (тих суза никад није било за српске избеглице и жртве, јер од тога нема вајде). Да ли је у позадини целог овог медијског замешатељства само пуки геополитички интерес „дисциплиновања Берлина” или пак интерес капитала да дође до јефтиније радне снаге мање је битно од онога што може сасвим променити лице Европе.
Овде треба рећи да су они који долазе у Европу врло различити од Европљана, па последице великог вишемилионског таласа за неке делове континента могу бити тектонске. Врло занимљиво, а некима овде и бизарно звучи кувајтски званичник Фахад ел Шалами који је објаснио зашто његовој земљи али и другим нафтним монархијама не пада на памет да примају избеглице из Сирије. Он је рекао да су они отворени „само за раднике”. Уосталом, Кувајт је за избеглице ионако прескуп. Није у реду да прихватамо људе који су другачији од нас. „Ми не желимо у нашој земљи људе који пате од унутрашњег стреса и трауме”, закључио је Шалами. Ако су за Кувајћане Сиријци нешто друго и другачије, у којој су мери то тек Европљанима? На трагу овог, али много толерантније, звучи словачко објашњење да су спремни да приме избеглице, али само хришћане који су угрожени од исламиста.
Руску новинарку Дарју Асланову при покушају да интервјуише арапске мигранте у „дивљем кампу“ код железничке станице Београду напали су млади муслимани јер је непокривеног лица ушла на „њихову територију“. Асланова им је одговорила да ово није њихова земља и да овде важе друга, хришћанска, правила одевања и односа мушкараца и жена. Ово је огроман проблем за велике градове на Западу – постоје читаве урбане зоне у предграђима у којима влада исламски закон – шеријат. У великим градовима европског запада због тога се деценијама воде тихи „културни ратови“. О томе се због политичке коректности или не говори или се ови сукоби дефинишу као социјални или омладински протест. Надамо се да нешто слично неће задесити и Београд.
Политички аналитичар
Бранко Радун
објављено: 19.09.2015.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
Guest

Post by Guest on Sat Sep 19, 2015 10:13 am

Radun zakasnio na šaljenje sa Vocapa.

Post by No Country on Sat Sep 19, 2015 5:03 pm

Othering би требало да буде кривично дело, макар у мас-медијима:

Овде треба рећи да су они који долазе у Европу врло различити од Европљана, па последице великог вишемилионског таласа за неке делове континента могу бити тектонске. Врло занимљиво, а некима овде и бизарно звучи кувајтски званичник Фахад ел Шалами који је објаснио зашто његовој земљи али и другим нафтним монархијама не пада на памет да примају избеглице из Сирије. Он је рекао да су они отворени „само за раднике”. Уосталом, Кувајт је за избеглице ионако прескуп. Није у реду да прихватамо људе који су другачији од нас. „Ми не желимо у нашој земљи људе који пате од унутрашњег стреса и трауме”, закључио је Шалами. Ако су за Кувајћане Сиријци нешто друго и другачије, у којој су мери то тек Европљанима? На трагу овог, али много толерантније, звучи словачко објашњење да су спремни да приме избеглице, али само хришћане који су угрожени од исламиста.

Плус је и фактички погрешно: ако је о тако нечем уопште могуће процењивати на основу телевизијских снимака, Сиријци "on the move" су великом већином фин свет, образовани, лепи, говоре пристојан енглески + су искрено изненађени што их Европа третира као стоку. Што ће рећи да су навикли на неке ипак више цивилизацијске стандарде. А што све опет указује да је тај талас који тренутно пролази кроз Србију заправо средња класа. Гледао сам пре неки дан прилог из неког избегличког кампа одма преко границе, у Турској. Е, то је хаос и беда и ужас. И одма кажу - немамо ми пара да било где идемо.

Post by William Murderface on Tue Oct 06, 2015 12:54 pm

Fajgelj huška narod na (skoro sigurno) Rome čija deca idu u njegov vrtić. Nešto najgore što sam skoro video. Ako se pitate o kakvim "bombašima" je reč - navodno (navodno!) je otac te porodice u nekoj svađi sa vaspitačicom rekao da će baciti bombu. Kurir je od toga napravio haos, a Fajgelj nastavlja.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Guest

Post by Guest on Tue Oct 06, 2015 12:56 pm

Ma on je postao klasicni crackpot sa jutjuba.

Post by William Murderface on Tue Oct 06, 2015 12:57 pm

Ovo je vrlo ozbiljno sranje, organizuje roditelje iz vrtića, postavljaju ultimatum da se deca "bombaša" izbace iz vrtića, ili da direktorka podnese ostavku, itd. Jobikovska retorika.

_____

Post by diktotar on Tue Oct 06, 2015 1:20 pm

nek upiše decu u manastir fenek i rešen poso, tamo onaj mantijaš pesniči po stolovima dok đeca poje kalabiću, i nema nesrba.

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik
Guest

Post by Guest on Mon Oct 12, 2015 8:33 pm

Zlo dana je Blic sa pricom o navodnom cedomorstvu.
Guest

Post by Guest on Mon Oct 12, 2015 8:41 pm

Popizdela i carsija najzad.

Како вас, новинаре, више није срамота да осуђујете људе пре пресуде Суда. Нико није крив док се не докаже супротно, ваше глупирање и објављивање слика осумњичених у свакој нормалној земљи би било кажњиво законом.
Preporuka:62+ 0-
Guest

Post by Guest on Mon Oct 12, 2015 8:42 pm

Inace, u odsustvu bilo kakve pravne drzave, smatram da bi novinari koji ovo rade trebalo da snose, pred ostecenim porodicama, neformalne posledice svog ponasanja.

Post by beatakeshi on Mon Oct 12, 2015 8:46 pm

Sad bih dodao nešto o aktivnostima grčkih anarhista ali ću se uzdržati.

Post by diktotar on Mon Oct 12, 2015 9:13 pm

Jordan Rivers wrote:Inace, u odsustvu bilo kakve pravne drzave, smatram da bi novinari koji ovo rade trebalo da snose, pred ostecenim porodicama, neformalne posledice svog ponasanja.

takvi novinari i mnogi privatni izvrsitelji furaju u tom pravcu izgleda.

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

Post by plachkica on Mon Oct 12, 2015 9:16 pm

Zlo dana je Čedomir Antić, njegova izjava, da li u Dnevniku RTS-a ili u Vestima na B92.
Skoro pa otvoren poziv na rat za baštinu.
Guest

Post by Guest on Mon Oct 12, 2015 10:37 pm

Koju konkretno?

Post by plachkica on Mon Oct 12, 2015 10:40 pm

Post by William Murderface on Sat Oct 17, 2015 11:16 am

Бранко Радун

Зашто су Вучићу потребни избори
Ретка је прилика у политичком животу да власт жели изборе а да их опозиција избегава
Очигледно је да је главни иницијатор расписивања избора врх СНС-а или барем његови агилнији и амбициознији чланови. Мањи партнери у влади али и опозиција прибојавају се могућих избора. Ретка је прилика у политичком животу да власт жели изборе а да их опозиција избегава. То говори и да се актуелна власт коју персонализује Александар Вучић осећа сигурно са подршком коју у овом моменту ужива, а да се друге странке прибојавају не само да неће имати прилику да уђу у владу већ и да се неће домоћи парламентарног статуса. Цензус ће, и за оне који верују да су изнад њега и за оне који се прибојавају да нису, бити ноћна мора. Све странке, осим наравно СНС-а, а и СПС, имаће „проблем” са цензусом.
Због чега би се Вучић одлучио за изборе кад је чини се сва власт у његовим рукама и када има огромну подршку и у јавности и у парламенту. Нови избори би били нова подела карата како у самом СНС-у, тако и у влади. На крају би се и опозиција нашла на тешком испиту за који је јасно да га многи неће проћи. Како се очекује чиста победа СНС-а, попут оне из 2014, јасно је да би Вучић добио нови и јак легитимитет, а последица тога је и већи маневарски простор. Вучић као аргумент за расписивање избора може користити и опозициону прозивку, али и агресивну медијску кампању против неких чланова владе и председника. Други разлог могу да буду трзавице у СНС-у и влади, којих сада има заиста много више него пре. Али, наравно, ни кадровска политика, а ни медијске кампање нису примарни мотив за изборе, иако је то лак начин да се власт реши непоузданих кадрова или оних који су јој због лоших резултата или негативних кампања постали политички баласт.
Неуверљива су објашњења, попут Слободана Антонића, о Вучићевим мотивима да иде на изборе који се своде на „ирационалност сујете”, или неких других који говоре о „потреби режима да се непрекидно нешто дешава”. Ове тезе не користе ничему осим ако нису део опозиционе борбе против „режима”. Довољно је видети само како је Вучић последњих неколико година – од 2012. до данас – успео да политичким активностима и маневрима декласира све политичке такмаце и да постане неприкосновени господар политичке арене, па да буде јасно да су његови потези били осмишљени и успешни. Тако да приговори да је реч о „хиру” или „замајавању јавности” заправо више говоре о онима који их изричу него о оном о коме је реч.
А најчешћи мотиви промена у политици јесу односи снага њених кључних актера. Ко су или који су главни центри моћи политичке сцене код нас? То су, с једне стране, Вучић и његово окружење, а са друге стране моћни странци који се овде мешају у све и свашта. То свакако нису тајкуни чија је моћ ослабила због утицаја кризе у којој су они постали угрожени дужници јачих играча, али и новог односа према њима које је демонстрирао Вучић. Исто тако слаба, подељена, безидејна опозиција никако није значајан фактор политичке сцене. Чак и да је много јача, њу би или инструментализовали странци или пак пацификовала власт.
Цела прича се своди на то да би после очекиване победе на изборима Вучић добио јак и нов легитимитет и чистију ситуацију. То му је потребно да би имао јачу преговарачку позицију с моћним странцима (два или три амбасадора их представљају). Тако је 2014. изборима који су се исто тако многима чинили непотребни Вучић успео не само да дође до позиције премијера и доминантне улоге у политичком животу, већ је створио и за нијансу већи маневарски простор у односу према странцима. После поменутих избора постало је много лакше оно што је пре њих било тешко или немогуће, а то су: неувођење санкција Русији, парада у част Путина и, рецимо, лобирање за руско „њет” у УН поводом британског предлога резолуције о геноциду у Сребреници. Замислимо неки од тих догађаја у шароликој коалиционој влади и могуће Динкићево торпедовање таквих одлука претњом изласка из исте. Зато је логично очекивати да би у случају расписивања избора на свим нивоима и после убедљиве победе Вучић имао додатни ветар у леђа и мало јачи положај у односима са странцима.
Политички аналитичар 
Бранко Радун
објављено: 17.10.2015.

_____

Post by William Murderface on Sat Oct 24, 2015 10:12 am

сток Павловић

Политичари као несрећна љубав
Каква год да је тема у питању, људи ће на силу повезивати ту тему са Вучићем, Дачићем, странкама и домаћом политиком
У Србији већ годинама постоји један феномен који се шири као болест. Овај феномен се најбоље види ако отворите било коју вест на интернету која се не тиче политике. Вести из света, науке, културе, астрономије пропраћене су коментарима о домаћим политичарима. Каква год да је тема у питању, људи ће на силу повезивати ту тему са Вучићем, Дачићем, странкама и домаћом политиком.
Пре неколико дана је широм света обележен јубилеј филма „Повратак у будућност” из 1989, у којем главни глумац путује кроз време и долази на тај датум у 2015. години. Коментари на ту вест, на већини домаћих портала, могли су се свести на следећи: „Хајде да направимо тај времеплов, па да спречимо ове наше политичаре…” Погледајте вести из астрономије, предивне слике са Плутона. Коментар је: „Хоће ли сада и тамо да им граде Београд на води?” Било која друга тема, исти ефекат. Највише „лајкова” увек има коментар који некако то повезује са Вучићем или Дачићем, иако тема чланка нема везе с политиком.
Овај феномен неодољиво подсећа на оне класичне сцене из америчких комедија: ту је неки дечко кога је оставила девојка и све га подсећа на њу. Другари га воде у кафић не би ли се мало развеселио, неко од њих поручује мохито, а онда он бризне у плач: „Бу-ху-ху, и она је волела мохито.”
Политичари у Србији су као нека несрећна љубав коју народ никако не може да преболи. Која год тема да се покрене, људи користе сваку прилику да испричају своју тужну причу о томе како су повређени и преварени од неке бивше љубави, у коју су веровали и полагали велике наде.
Највеће сламање срца у Србији десило се вероватно након краха петооктобарске романсе. Сви су били заљубљени, веровали да је коначно то права љубав, да ће им то омогућити некакав живот о каквом су одувек сањали. Када су схватили да је чак и то била илузија, већина грађана је запала у апатију. Тада је настао покрет „Бели листићи”, који се заснива на ставу „Не желим више никада да будем у вези, остаћу сам до краја живота јер су ме сви само повређивали”.
Ова појава није само локални феномен. На америчким сајтовима уочава се идентични ефекат. За било какву вест која нема везе са америчким властима коментатори криве Обаму и његову администрацију. Ово је толико препознатљиво да чак постоји и универзални саркастични коментар „Thanks, Obama” (Хвала ти, Обама), који људи стављају уз било какав лични проблем: „Сломио ми се нокат. Хвала ти, Обама”, „Просула ми се кафа. Хвала ти, Обама.”
Све ово може да делује симпатично, буде ту и јако духовитих коментара, али ако погледамо ширу слику, ова опседнутост политичарима и вечита кукњава дугорочно загађују нашу свакодневицу. Ја сам ово научио на сопственом примеру. Углавном не пратим српску политику и трудим се да уопште не читам вести о томе, али повремено се накратко укључим и онда неколико дана пратим шта се дешава. Све док не размишљам о тим темама, мозак ми ради савршено и посао ми иде сјајно. Чим се укључим у размишљање о српским политичарима, осећам код себе недостатак мотивације, а концентрација и продуктивност ми опадају.
Наравно, није ни поента да у потпуности живимо у незнању. Сви знамо да реч „идиот” потиче из старе Грчке и да се односила на људе који се уопште не баве политиком. Али та опседнутост политичарима, у Србији пре свега Вучићем, и сваљивање кривице за било шта на њих, нешто је што токсично делује на наше мозгове и спречава нас да размишљамо о паметнијим стварима. Живот је много лепши када не загађујемо сваки тренутак непотребним причама и лошим искуствима.
Факултет за медије и комуникације 
Исток Павловић
објављено: 24.10.2015.

_____

Post by beatakeshi on Sat Oct 24, 2015 10:29 am

U čemu je tvoj problem Vili? Vidiš da je čovek došao do samospoznaje da je idiot. Malo li je.

Post by William Murderface on Sat Oct 24, 2015 10:30 am

_____

Post by ostap bender on Sat Oct 24, 2015 10:51 am

deluje na nase mozgove...

_____

Post by ostap bender on Sat Oct 24, 2015 10:52 am

meni je zapravo, verterovski, neverovatno da ovog coveka neko placa da predaje.

_____
Guest

Post by Guest on Sat Oct 24, 2015 12:38 pm

Ja ću sada da budem linčovan, ali se slažem sa glavnom tezom teksta. Postoji razlika između razumevanja politike i neprestanog politiziranja. Uglavnom izbegavam ljude koji rade ono drugo.

Post by Sponsored content

Current date/time is Tue Oct 17, 2017 1:47 am