Vesti iz sveta nauke

ontheotherhand

Vesti iz sveta nauke - Page 14 Empty Re: Vesti iz sveta nauke

Post by ontheotherhand on Mon Oct 14, 2019 10:34 pm

daj da vidimo šta nije tačno stavku po stavku

We reached the shore, and looked across the lake. I’d seen some photos before I left for Inner Mongolia, but nothing prepared me for the sight. It’s a truly alien environment, dystopian and horrifying. The thought that it is man-made depressed and terrified me, as did the realisation that this was the byproduct not just of the consumer electronics in my pocket, but also green technologies like wind turbines and electric cars that we get so smugly excited about in the West. Unsure of quite how to react, I take photos and shoot video on my cerium polished iPhone.

Vesti iz sveta nauke - Page 14 P02n9x5g
Guest

Post by Guest on Mon Oct 14, 2019 10:37 pm

ni to nije tačno

kako se dobija litijum?
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Mon Oct 14, 2019 11:02 pm

jok i nije

The intriguing thing about both neodymium and cerium is that while they’re called rare earth minerals, they're actually fairly common. Neodymium is no rarer than copper or nickel and quite evenly distributed throughout the world’s crust. While China produces 90% of the global market’s neodymium, only 30% of the world’s deposits are located there. Arguably, what makes it, and cerium, scarce enough to be profitable are the hugely hazardous and toxic process needed to extract them from ore and to refine them into usable products. For example, cerium is extracted by crushing mineral mixtures and dissolving them in sulphuric and nitric acid, and this has to be done on a huge industrial scale, resulting in a vast amount of poisonous waste as a byproduct. It could be argued that China’s dominance of the rare earth market is less about geology and far more about the country’s willingness to take an environmental hit that other nations shy away from.
Guest

Post by Guest on Mon Oct 14, 2019 11:19 pm

ako nađeš neki članak o retkim zemljama iz osamdesetih, videćeš da je situacija bila još gora

čak i kina je poslednjih godina krenula u donošenje i sprovođenje zakona po ovom pitanju

doduše, pričali smo o litijumu, tu je kina manji proizvođač, ali nema veze
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Tue Oct 15, 2019 12:38 am

Ma nebitno litijum kobalt ovaj onaj, za moju poentu nije u suštini bitno koji element je u pitanju, sve dok ostaju postojeći kapitalistički društveni odnosi. Čistija tehnologija tu ne menja ništa.

https://www.youtube.com/watch?v=hJtQEJsm2FY&t=24m40s

https://www.mo.be/en/opinie/france-destroys-north-niger-will-eu-or-un-act
Guest

Post by Guest on Tue Oct 15, 2019 12:47 am

pa menja jebote, u tome je suština

da ne menja i dalje bi umirali od sifilisa ili bilo koje jače infekcije 

kapitalizam se uvek prilagodi i nađe način da otme, kolateralno tehnologija donese puku neki boljitak, pa makar to bila prazna PET boca koju će u africi neko da upotrebi kako bi vodu uz pomoć nje i sunca učinio bezbednom

jedini pravi rat protiv kapitalizma je onemogućavanje rasta, organskog i vulgarnog rasta
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Tue Oct 15, 2019 7:51 am

Ako donose boljitak to je nezavisno od toga kako su proizvedeni i distribuirani.

Imamo npr računare, mobilne i patike i odeću. Da bi bili dovoljno jeftini i profitabilni milioni na drugim krajevima sveta žive u najcrnjem siromaštvu, mentalno osakaćeni zbog takve ekstremno efikasne podela rada i žive u sredini koja je kao što gore vidimo najbliže paklu na zemlji.

Svako ko misli da njegov život čak i u ovakvim šupkovima od zemlje nije bolji (ili "bolji") time što mnogo ljudi negde drugde ima uništene živote je jednostavno odlučio da zatvori oči.
паће

Post by паће on Tue Oct 15, 2019 9:03 am

Mr. Moonlight wrote:
pored toga, razbijen je energetski monopol, de ćeš lepše

cena solarnih kolektora će biti sve niža, vetrogeneratora takođe, a to nisu jedine mogućnosti za punjenje - hodanje, okretanje pedala, razne vežbe koje radi darling itd, sve će da se promeni, zato je toliki i otpor

А не, монопол ће бити разбијен кад будем све то имао из сопствене производње, дакле кад то соларно буде довољно. Или кад се нађе неки други извор. Што не верујем да ће се десити, јер нпр зашто је марихуана тако ограничена законима? Зато што свако може да је одгаји, ако скупи макар две саксије земље. Можда се неће обогатити, можда ће имати само за себе - али ће свакако да се ослободи монопола, што тешко да ће икад бити дозвољено.

А то из другог пасуса си ми мазнуо идеју, или је толико добра да смо је измислили обојица: донесите своје батерије у теретану да их сами напуните. Кад већ плаћате да трошите енергију, бар да ту енергију однесете кући.

_____
  Чувајте се човека који се зове врата а продаје прозоре
  trash cans and trash can nots
beatakeshi

Post by beatakeshi on Thu Oct 17, 2019 2:56 pm

Novosti iz sveta mašinstva

https://pescanik.net/nadriznanje-na-masinskom-fakultetu/
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Fri Dec 27, 2019 4:29 pm

Нова студија холандских истраживача сугерише да неандерталце није нужно отерала инвазија хомосапијенса пре 40.000 година, већ нешто друго

Истраживање о нестанку неандерталаца показује да, уместо теорије којом су их надмудрили и самим тиме полако отерали хомосапијенси, они, једноставно, нису имали среће, главни су налази студије недавно објављене у часопису Plos One.

Наиме, у време када су се модерни људи појавили у Европи и на Блиском истоку, неандерталска популација је била толико мала да су, тврде научници, лако могле да је „доврше“ природне флуктуације у наталитету, укрштање у сродству, смртност и неједнак однос полова.

Холандска студија под називом Inbreeding, Allee effects and stochasticity might be sufficient to account for Neanderthal extinction сугерише да први модерни људи у Европи нису били супериорни у односу на неандерталце, и поручује да свако ко је оптерећен кривицом преживелих може имати добар разлог да одахне.

„Стандардна прича је да је хомосапијенс напао Европу и Блиски исток где су живели неандерталци, и да их је онда надмашио или надвладао“, каже Крист Васен са Технолошког универзитета у Ајндховену.

„Главни закључак нашег рада је да савремени људи нису били потребан узрок за изумирање неандерталаца. Свакако је могуће да је то била само лоша срећа“, додаје Васен.

Постоји широк консензус у науци да су неандерталци изумрли пре око 40.000 година, након што је талас модерних људи мигрирао из Африке око 20.000 година раније. Оно што остаје нејасно јесте зашто су неандерталци изумрли, и да ли су и коју улогу у томе имали наши преци.

Како би истражили шта је довело до коначног нестанка неандерталаца, истраживачи су моделирали како би њихова популација могла да се понаша током 10.000 година, узимајући у обзир три различита фактора: инбридинг, односно парење индивидуа у блиском сродству, што умањује добро стање популације; затим тзв. але ефекат, где мале популације не успевају да расту због ограниченог избора партнера, премало ловаца и оних који би штитили храну од животиња и неговали децу. Трећи фактор су природне флуктуације наталитета, стопа смртности и неједнак однос полова.

Истраживање је показало да су ова три фактора одговорна за изумирање неандерталаца. Када су се појавили модерни људи, неандерталска популација се кретала између 10.000 и 70.000 појединаца.
„Они би свакако изумрли“, каже Васен.

„Ово више личи на оно што видимо код других врста хоминина. То је природан процес. Врсте изумиру“, додаје он.
За нешто, ипак, јесмо одговорни, додаје Васен: приликом доласка у Европу, модерни људи су можда још више изоловали већ изоловане групе неандерталаца, и тако их учинили подложнијима неком од ова три природна фактора изумирања.

„То нема везе са компетицијом или супериорношћу, већ са фрагментацијом станишта“, објашњава истраживач из Ајндховена.

http://elementarium.cpn.rs/teme/otkrica/kako-je-losa-sreca-oterala-neandertalce-sa-zemlje
Indy

Post by Indy on Fri Dec 27, 2019 10:51 pm

Mr. Moonlight wrote:pa menja jebote, u tome je suština

Zakasnio sam za ovu vašu priču, ali malo o tome šta se događa kada imamo nove, bez sumnje superiorne, tehnologije...

Iščitati na temu Khazzoom Brooks postulata. (Pored wikipedije, ima puno linkova diljem interneta - posebno kad je u pitanju energetika. Ali, KB princip, premda kotraverzan, može biti primenljiv na skoro sve nove tehnologije. I šire... Niskokalorična hrana se jede više, ono što je jeftino se olako rasipa, itd.)

Jedna stvar koju oni koje ja zovem 'tehnološkim optimistima' neretko gube iz vida...
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Fri Dec 27, 2019 11:25 pm

smešno je nekad čuti/čitati same old priču o ponudi i tražnji, kad iste kompanije kreiraju, kontrolišu podstiču i jedno i drugo.
Indy

Post by Indy on Fri Dec 27, 2019 11:57 pm

Meni nije smešno, ja sam sam prošao skoro sve te "faze"... radi se o zaista kompleksnoj oblasti (OK, možda je onima super-inteligentnima to sve jednostavno, ali to meni ništa ne pomaže.) Što kaže, napravio sam sve te "greške" (ako su greške) i sam... Dosta zavisi od perspektive, kao i bilo šta multidimenzionalno, izgleda različito zavisno iz kog ugla se gleda (pritom, ne mislim na pomo- relativizam, već bukvalno, inžinjerski: multidimenzionalne stvari izgledaju različito iz različitih uglova.)

Jednu stvar koju jesam lično iskusio je da (dramatično) povećanje efikasnosti radnog procesa (recimo od 80-tih kad sam počeo da radim do danas) - nije rad učinilo niti lakšim, niti jednostavnijim. Čim su stvari postale "lakše", odmah je bilo očekivano da ćemo ih raditi više. Čim su nam dali mobilne telefone, očekivali su da ćemo uvek moći da se javimo, čim su ti telefoni postali "pametni", očekuje se da se posao može obaviti bilo gde i bilo kada (ukratko, imamo znatno više, a ne manje, posla.)

Naravno, i ova strana o kojoj ste pričali ranije je tu prisutna. Jeste možda proces ekstrakcije tih metala efikasniji (ne znam baš ništa o metalurgiji, tako da to ostavljam drugima), ali zasigurno je toliko porasla potražnja da to više nego negira dobitke u efikasnosti. Slično je i u energetici, ekstracija je postala efikasnija, ali je nivo ekstrakcije veći nego ikad (a rezultirajuća ekološka katastrofa, lokalno i globalno, tek će da bude naplaćivana...)

Nada koja je postojala kod mnogih "tehno-optimista" da će doći do razdvajanja ekonomskog porasta i korišćenja resursa (tzv. decoupling), nije zasnovana na realnosti, niti se uopšte ostvaruje.

Danas ozbiljni ekonomisti pričaju o degrowth-u (tj. namernom, ciljanom, smanjenju privrednog rasta, negativnom rastu, tj.) ili pokušavaju da nađu neki "treći put" (nedavno sam čitao zanimljivu knjigu Doughnut Economics od Kate Raworth) koji nije ni "rast" ni "opadanje". Moj lični osećaj je da će se degrowth i te kako desiti, ali najverovatnije ne zato što mi to želimo - vladajuće elite zasigurno nemaju te namere, već kao prirodna posledica iscrpljivanja resursa (taman će nam dobro doći da smo bili istrenirani sa "par nepar", "isključenja po grupama" i "benzin na bonove".) Biće to katastrofa/apokalipsa za milijarde, (manja) nepogodnost za bogati deo sveta, i nešto što se potpuno da ignorisati za one koje zovemo "jednoprocentaši". Distopija na steroidima, već to vidim...

/baba vanga mode off
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Sat Dec 28, 2019 12:41 am

jesi čitao sjajnog Vaclava Smila? preporučam

https://www.theguardian.com/books/2019/sep/21/vaclav-smil-interview-growth-must-end-economists#comment-133391936
Indy

Post by Indy on Sat Dec 28, 2019 1:44 am

Nisam ni čuo za njega... a baš me zanimaju te stvari. Eto, sad imam ekstra materijal za čitanje.
Guest

Post by Guest on Sat Dec 28, 2019 1:52 am

sve mora da bude jako skupo osim par stvari koje noraju da budu džabe 

hrana, lekovi i škola
kuku

Post by kuku on Sat Dec 28, 2019 2:22 am

možda bih i ja pao u iskušenje da pročitam nešto od vaclava, ali "omiljeni pisac bil gejtsa" ga je prilično posralo u mojim očima

_____
imam vremena za kurve za kurve bajo
Indy

Post by Indy on Sat Dec 28, 2019 2:57 am

kuku wrote:možda bih i ja pao u iskušenje da pročitam nešto od vaclava, ali "omiljeni pisac bil gejtsa" ga je prilično posralo u mojim očima

Haha, to sam i ja primetio, ali sam rešio da to ignorišem dok ne vidim šta ovaj ima da kaže (mislim, u abstraktu, tu njegovu knjigu od 655 strana... možda kasnije.)
Indy

Post by Indy on Sat Dec 28, 2019 5:33 am

Dakle, pročitah Vaclavljev intervju - tu je sve dobro rekao, nemam nikakvih značajnih primedbi. Međutim, gledajući šire njegov opus (Recimo, prikaze knjige Energy & Civilization, što je recimo kao udžbenik iz istorije energetike), vidim zašto bi se dopadalo ljudima tipa Bill Gatesa.

Tanka je linija između tog nekog "tvrdog inžinjerskog realizma" i onog što bismo mogli da izaberemo kao trajektoriju za budućnost. Sličnu knjigu sam ranije pročitao o energetici - proslavljenog autora Davida MacKaya, koji je nedavno umro - Sustainable Energy without Hot Air. Bez da sam pročitao Energy & Civilization, vidim da ima dosta preklapanja sa onim što je ranije na tu temu pisao MacKay.

To je ta tvrdokorna inžinjerska linija koja donekle ide kontra pomalo hippie pristupa dominantnog kod dosta "environmentalist"-a i drugih zelenih.

On (MacCay) uzme i obračuna megavate po jedinici površine i kaže (konkretno za Britaniju, gde je živeo) "cela UK da se pokrije solarnim panelima i elektranama na vetar, ne može da proizvede onoliko energije koliko sada trošimo" (grubo sumiram, ali na tu temu ide.) E sad, onaj ko tome već pristupi sa pozicija da podržava dalji razvoj energije bazirane na fosilnim gorivima, dočekaće to sa aplauzom i oduševljenjem (tako izgledaju neki od prikaza pomenute knjige Vaclava Smila). Takođe, oni koji su ushićeni idejom da će tehnologija sve da reši (a tu bi verovatno bio Gates), nije čudo da se takođe pronađu u tome. Međutim, ove stvari koje Smil govori u intervju su nešto drugačije, de facto se zalaže za neki (kontrolisani i lokalni) degrowth. Ako je istina da to sada i Bill Gates podržava, što nisam siguran, onda je to dobra vest.

Dakle, on (Smil) podržava degrowth najrazvijenijih zemalja, što i meni zvuči da ima smisla (i pritom ne mislim na vrstu "degrowtha" koju smo imali 2008. godine, a i to je neki degrowth; već na kontrolisano, namerno smanjenje potrošnje, posebno one najštetnije - tipa fos. goriva.) To sve zvuči vrlo lepo, dokle god će glavno breme degrowtha da snose oni koji su najviše i profitirali od "growtha" (tj. 1%, ili ajd da kažemo, top 20%). Da se ne desi da to padne svima jednako na leđa (pa da svuda na ulice izađu "žute majce", kao što su u Francuskoj, upravo iz tog razloga, već mesecima...) Pesimista kakvog me bob dao, naravno ja sam ubeđen da će upravo to da se desi.
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Sat Dec 28, 2019 9:26 am

ne treba smetnuti s uma da i "zeleni" izvori energije imaju svoj environental uticaj, npr kod vetroelektrana ubijanje ptica mehaničkim udarima elisa i promenom pritiska u plućima tokom leta
ontheotherhand

Post by ontheotherhand on Sat Dec 28, 2019 9:35 am

Hickel i Branko naše gore list su imali razmenu na degrowth temu, check it out Indy.

https://www.jasonhickel.org/blog/2017/11/19/why-branko-milanovic-is-wrong-about-de-growth
http://glineq.blogspot.com/2017/11/the-illusion-of-degrowth-part-ii.html
Dambo

Post by Dambo on Tue Dec 31, 2019 2:39 am

Kineski naučnik koji je rukovodio projektom iz kojeg su rođene tri bebe sa modifikovanim genima osuđen na tri godine zatvora. 

https://www.technologyreview.com/s/614997/he-jiankui-sentenced-to-three-years-in-prison-for-crispr-babies/
kuku

Post by kuku on Tue Jan 14, 2020 3:18 pm

Machine Keeps Human Livers Alive for One Week Outside of the Body

_____
kuku

Post by kuku on Tue Jan 14, 2020 3:20 pm

Computer-Designed Organisms

_____