Vesti iz sveta nauke

Share

Re: Vesti iz sveta nauke

Post by KinderLad on Thu Nov 08, 2018 11:30 am

Istraživači Masačusetskog instituta za tehnologiju osmisli su neobičan metod kojim bismo vanzemaljskim civilizacijama mogli da otkrijemo naše prisustvo, ali i da im pošaljemo određene poruke.

čisto za slučaj ako ne bude nuklearnog holokausta

Post by Mr. Moonlight on Thu Nov 08, 2018 1:26 pm

meni je to uvek bilo čudno

moramo da se nađemo u isto vreme na istom mestu, da bi se sreli sa nekim

mi postojimo zanemarljivo kratko, a prostor je beskonačan

kao da kažem nekome, čekam te milioniti deo sekunde negde, a ti dođi

čekaj stani gde kada 

žao mi je vreme vam je isteklo, sledeći

_____
    .i.

When I Get Low, I Get High.

Very dishonest people!

Post by otto katz on Thu Nov 08, 2018 2:04 pm

Jeste čitali da je onaj Honolulu ili kako se zove izduženi asteroid sonda. Samo kaže pokvarena.

_____
Разгромили атаманов
Разогнали воевод

Post by KinderLad on Thu Nov 08, 2018 2:12 pm

Ma mislim, jasno je to meni za vreme, samo to je vreme kako nama tece i kako ga mi racunamo, a slicno je i za prostor. Ima ona podela civilizacija gde je nekakav kao kraj prve epohe onda kad si u stanju da full iskoristis energiju svoje planete za putovanja/istrazivanja itd po svom zvezdanom sistemu. Mi smo ko zna koliko vekova daleko od toga, a to je tek prva stanica od ukupno tri. Tako da ne bih se ja zajebavao jer ljudski um ne moze ni da smisli ako postoji nesto inteligentno u kosmosu na sta to moze da lici ako se uopste vidi u ovim nasim dimenzijama, kako funcionise, kako savladava prostor, u kojim i kolikim dimenzijama obitava, realno sedi di si i za di si nisi, jer mi numemo da resimo nekakav el njinjo, o cemu pricamo

Post by Bluberi on Thu Nov 08, 2018 2:31 pm

Knjiga za Ota. Odlična je.

Post by yoyogi on Thu Nov 08, 2018 3:12 pm

Mr.Pink wrote:to nije nikakva teza
... nakon posete aja sofiji...

Masovno zvana Aja Sofija, je u stvari "agia", to "y" je grčko "γ", gama. Αγία Σοφία

Kao u Agγa Paraskevi, Sveta Petka.

_____
Buši...hahaha...Buši...hahaha

Post by KinderLad on Thu Nov 08, 2018 3:28 pm

I kako se čita "Αγία" na grčkom?

Post by otto katz on Thu Nov 08, 2018 3:30 pm

Bluberi wrote:Knjiga za Ota. Odlična je.
Hvala, hvala! Što baš za mene?

_____
Разгромили атаманов
Разогнали воевод

Post by Bluberi on Thu Nov 08, 2018 3:32 pm

Znaš rvatski.

Post by yoyogi on Thu Nov 08, 2018 3:35 pm

KinderLad wrote:I kako se čita "Αγία" na grčkom?

Agia

_____

Post by Bluberi on Thu Nov 08, 2018 3:54 pm

Inače, knjiga je ontopik.

Post by Mr.Pink on Thu Nov 08, 2018 4:13 pm

err. to nije sasvim tacno.

jogi, izvini sto ti kvarim srecu, ali kao i latinski, i grcki je prosao neke faze u svom razvoju.

klasicni grcki je hagia sofia. al to je 'rekonstrusiani' jezik atine iz fazon v veka pne. posto se radi o zdanju koje je izgradkeno jedno 1000 godina nakon tog perioda, a grcki je do tada vec pretrpeo velike promene (glasovne) i priblizio se onome sto sto se smatra modernim grckim, onda je aja sofia.

Post by KinderLad on Thu Nov 08, 2018 4:17 pm

otto katz wrote:
Bluberi wrote:Knjiga za Ota. Odlična je.
Hvala, hvala! Što baš za mene?

Pa rođendan

Post by otto katz on Thu Nov 08, 2018 4:24 pm

Hvala, hvala!

_____
Разгромили атаманов
Разогнали воевод

Post by Mr.Pink on Thu Nov 08, 2018 4:28 pm

sretan

sta je ovvo, odjednom svima rodjendan.u npvembru

_____
СВЕ СУДИЈЕ ХАШКОГА СУДА 
МОГУ ДА НАМ ЛИЖУ МУДА!

srce ruka lopata

Post by yoyogi on Thu Nov 08, 2018 5:51 pm

Mr.Pink wrote:err. to nije sasvim tacno.

jogi, izvini sto ti kvarim srecu, ali kao i latinski, i grcki je prosao neke faze u svom razvoju.

klasicni grcki je hagia sofia. al to je 'rekonstrusiani' jezik atine iz fazon v veka pne. posto se radi o zdanju koje je izgradkeno jedno 1000 godina nakon tog perioda, a grcki je do tada vec pretrpeo velike promene (glasovne) i priblizio se onome sto sto se smatra modernim grckim, onda je aja sofia.

Nije. I dalje se kaže Agia. Eno ti predgrađe u Atini (gde sam živeo godinu dana) zove se Agia Paraskevi.

Šta se desilo: Turci (u Istanbulu sam živeo isto godinu dana) koji su oskrnavili pravoslavni hram koji je bio od važnosti kao Hram Svetog Save i pretvorili ga u džamiju, ostavili su neobrazovanima ta to gama čitaju kao "y" i tako zamagle svoje nedelo.
Tako meni rekao moj tadašnji direktor, Turčin. Od tada je trebalo da prođe 14 godina da se pojavi google i degeneriše čovečanstvo.

Koliko je ta strategija mudra i uspešna, upravo si dokazao konfrontirajući me i tvrdeći da nisam u pravu.

_____

Post by Mr.Pink on Thu Nov 08, 2018 11:58 pm

gluposti. kome je hram to od velike vaznosti?

i slagao te taj prijatelj, da ne kazem istrolovao. razumljivo, posto svaki narod voli tako da u sredite nekih procesa istorijskih postavi sebe.

nisu turci nista 'ostavljali' niti zamagljivali osim fresaka. nista se oni tu nisu pitali.

u 'hagia' se h ne cita, grcko 'y' se cita kao gh, gde je h necujno. znaci namestis usta na h, a kazes g. ko holandjani sto imaju. al ajde to izgovori kada ispred imas i.

posto je to tesko, desi se glasovna promena.

taj je turcin hteo da ispadne veci grk od grka. grci naravno da zele po svaku cenu da neguju 'izvorni jezik' iz zlatnoga doba atine. jer 'kontinuitet nacionalni'

al jezik je ziva stvar

soder

Post by KinderLad on Fri Nov 09, 2018 12:30 am

Jojogi nisi u pravu. Znaci 100 posto nisi u pravu, a Pink jeste. Mrzi me i da se ukljucujem dalje. Da li postoji neko selo/predgradje ili kvart negde gde se to priblizava "g" u to ne ulazim.

Post by yoyogi on Fri Nov 09, 2018 12:42 am

Mr.Pink wrote:gluposti. kome je hram to od velike vaznosti?

u 'hagia' se h ne cita,  grcko 'y' se cita kao gh, gde je h necujno. znaci namestis usta na h, a kazes g. ko holandjani sto imaju. al ajde to izgovori kada ispred imas i.

soder

Sve reče osim otkuda se pojavi "j" u Aja.

_____

Post by Creepy Uncle on Fri Nov 09, 2018 12:47 am

Jojogi briljira sabajle. Turci evoluirali grčki jezik da bi zamaglili svoje nedelo 

Nezavisno od toga što se Hagia u savremenom grčkom uvek čita Aja, mene nešto drugo zanima  - zašto bi, kako Jojogi kaže, "Turci"  - a zapravo Osmanlije - zamaglili svoj najveći trijumf?

_____
His black Porsche said “Gypsy” on it, and he wore a scarf around his head. He used to be a ballerina, and he was homosexual, and very hot for Iggy’s parts—body parts—and “yen” is a term that William Burroughs uses a lot describing the craving for heroin. So in “Lust for Life” there’s a line, “Here comes Johnny Yen again, with liquor and drugs and a sex machine,” and that’s Gypsy Johnny coming up to Wonderland Avenue with his scarves and his drugs and his motorized dildos and whatever else he had, his balloons full of Mexican heroin that was killing all of us.

Post by Creepy Uncle on Fri Nov 09, 2018 12:48 am

yoyogi wrote:
Mr.Pink wrote:gluposti. kome je hram to od velike vaznosti?

u 'hagia' se h ne cita,  grcko 'y' se cita kao gh, gde je h necujno. znaci namestis usta na h, a kazes g. ko holandjani sto imaju. al ajde to izgovori kada ispred imas i.

soder

Sve reče osim otkuda se pojavi "j" u Aja.

Upravo ti je napisao. U postu koji si citirao.

_____
His black Porsche said “Gypsy” on it, and he wore a scarf around his head. He used to be a ballerina, and he was homosexual, and very hot for Iggy’s parts—body parts—and “yen” is a term that William Burroughs uses a lot describing the craving for heroin. So in “Lust for Life” there’s a line, “Here comes Johnny Yen again, with liquor and drugs and a sex machine,” and that’s Gypsy Johnny coming up to Wonderland Avenue with his scarves and his drugs and his motorized dildos and whatever else he had, his balloons full of Mexican heroin that was killing all of us.

Post by yoyogi on Fri Nov 09, 2018 12:57 am

Creepy Uncle wrote:

Neverovatno. Vodim vas, po vaški, na jiros (γύρος). Gde my je "j"?

Kako giros izgovarate u Srbiji?

_____

Post by Creepy Uncle on Fri Nov 09, 2018 12:58 am

auuuu

_____

Post by KinderLad on Fri Nov 09, 2018 12:59 am

yoyogi wrote:
Creepy Uncle wrote:

Neverovatno. Vodim vas, po vaški, na jiros (γύρος). Gde my je "j"?

Kako giros izgovarate u Srbiji?

U girosu je ipsilon a ne jota posle game

Post by Quincy Endicott on Fri Nov 09, 2018 1:02 am

Meni je bilo vrlo zabavno kada je Ljuba Maksimovic na predavanju pricao kako mu nije bilo jasno kako to da ga u Atini niko nije razumeo iako je pricao divan klasicni grcki... kako to? Kako to?

_____
Veteran of two wars.
Father of nine children.
Drowned in the Caspian Sea.

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Nov 16, 2018 6:42 am