Dr Zoća trenira strogoća

Share

Re: Dr Zoća trenira strogoća

Post by plachkica on 05.09.15 22:41

On pokušava odgovoriti Kišjuhasu, tekst iz jula, Empatija zla:

http://www.danas.rs/danasrs/kolumnisti/empatija_zla.889.html?news_id=305008
...
Odgovor na sva ova pitanja je neobičan i bizaran koliko i poražavajući: zbog empatije. Da, nije štamparska greška, empatije. Kako to? Empatija ili saosećajnost je poznati neurološki, psihološki i društveni fenomen. Kada vidimo da u televizijskoj seriji ubiju junaka kojeg smo voleli, ili kada u sapunici gospođa plače zato što ju je muž prevario sa sobaricom - i nama dodje žao, a i suzu umemo da pustimo. Kada fudbalera lopta raspali u glavu ili u međunožje, kao da i nas zaboli ili žigne, zar ne? Neuronaučnici su locirali neuronske puteve koji su krivi za ovo neobično imitativno ponašanje, pa živci za bol zaista okidaju kada posmatramo patnju drugih. Uz to, empatija je velika tema i u društvenim naukama - od Adama Smita u 18. veku (on ju je nazivao "simpatijom" kao "moralnim osećajem") u kojeg se kunu priučeni neoliberali sve do savremenih sociologa poput npr. Kendas Klark, koja u osećanju empatije vidi temelj društvenog poretka. Međutim, kako svedoči Pol Blum, psiholog i kognitivni naučnik sa Jejla, empatija ima i jedno sasvim nezgodno i odvratno svojstvo: ona se najčešće oseća prema nečem neposredno bliskom. To jest, prema sebi sličnima. I ovo empatiju čini uzrokom ili izvorištem mnogih naših uskogrudosti i parohijalnosti, odnosno zatucanosti i zadrtosti.
...
Posebna nezgodacija u vezi sa empatijom je činjenica da se ona smatra za vrlinu. Empatija prema sopstvenoj deci nas čini dobrim roditeljima. Empatija prema sunarodnicima patriotama. Dođavola, zli replikanti u "Istrebljivaču" ili "Blejd Raneru" prepoznaju se upravo putem odsustva empatije. Međutim, isto to osećanje empatije prema sebi sličnima i sopstvenom načinu života nas čini ksenofobnim prema migrantima i Romima. Zatim, empatija prema ljudskom rodu nas čini neosetljivim na patnje miliona i miliona svinja, krava i pilića koje bez razmišljanja ubijamo po klanicama i sličnim fabrikama smrti kojih se ni nacisti ne bi postideli. A ukoliko se neki profesionalni zaštitar životinja ili vegetarijanac i drzne da to spomene, odmah ćemo mu spočitati zašto se, umesto o rogatoj stoci, ne brine o gladnoj deci u Africi ili beskućnicima u komšiluku. Konačno, i taj će borac za životinje bez ikakvih etičkih dilema zgnječiti bubašvabu ili raspaliti komarca na ruci - iako su i ovo živi darvinistički stvorovi koji bi da prežive i spare se kao i mi ili afrička deca, kao i prasići ili kučići i mačići. U tome je duboki zajeb empatije: ona je moraln(ij)a kada se primenjuje na bića koja liče na nas same.
...
I sad, šta ako ne ta zla empatija ili empatija zla? Dve stvari: samilost i razumevanje. Naime, samilost je drugačija od svoje dalje sestre empatije. I razlika nije samo jezička - samilost okida drugačije neurone u glavi. I ona može da učini da vidimo širu i nepristrasnu sliku, odnosno da ne prebrojavamo boju kože ili krvna zrnca unesrećenih.
...

Post by William Murderface on 05.09.15 22:44

Uh, dvoboj titana. Ali sumnjam da Zoća odgovara na njegov tekst, pre će biti da i jedan i drugi prosto reaguju na istu stvar.

I Kišjuhasov tekst je... uh.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by plachkica on 05.09.15 22:53

Ja bih volela da čitam tu polemiku. (Zla žena.)
Mislim da bi ga Kišjuhas pojeo za užinu ™.

Možda mu i nije odogovarao ovim tekstom, ali mene je asocirao na Empatiju zla.
Guest

Post by Guest on 05.09.15 23:07

To znaci da ako sazaljevam psa kojeg je zgazio auto mora da sam se pre toga poistovetila s tim psom? Ili da ga poistovetim sa svojim psom? A sta ako nemam kera? Mnogo teskih pitanja

Post by William Murderface on 05.09.15 23:26

Inače, poznat mi je tekst na koji referira Kišjuhas, šteta što je zaboravio da pomene da je na njega bilo i jako dobrih odgovora, poput ovog:

http://bostonreview.net/forum/against-empathy/nomy-arpaly-response-against-empathy-arpaly

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Guest

Post by Guest on 11.10.15 13:46

http://www.politika.rs/rubrike/spektar/zivot-i-stil/Ljubav-prema-svojima.sr.html

Post by William Murderface on 11.10.15 14:04

Lebe mekani.

_____

Post by William Murderface on 03.11.15 17:09

Себичност, прагматичност, инстант емоције, новац или никад доступнији секс? Узроци, решења? Питање у вези са наталитетом, менталним здрављем нације и појединца.

Уредник и водитељ: Јелена Обућина
У Оку говоре:
Зоран Миливојевић, психотерапеут
Александар Милошевић, уролог и сексолог
Жана Королија, ауторка портала Сито и решето
Уредник и водитељ: Јелена Обућина

_____

Post by William Murderface on 03.11.15 18:58

Bob te mazo, kakva jezivoća od emisije.

_____

Guest

Post by Guest on 03.11.15 20:12

Greskom sam uhvatio 30 sekundi emisije, nesto je tetkinski trtljao o jakim zenama koje se jebu bez ljubavi.

Post by bemty on 03.11.15 20:13

gospode boze 

_____
Warning: may contain irony.

Post by William Murderface on 03.11.15 20:14

Jesteda. I muškarci se plaše jakih žena.

_____

Guest

Post by Guest on 03.11.15 20:17

Jordan Rivers wrote:Greskom sam uhvatio 30 sekundi emisije, nesto je tetkinski trtljao o jakim zenama koje se jebu bez ljubavi.

Pa zar on nije protiv ljubavi?

Post by sejlor on 03.11.15 20:20

gagorder wrote:
Jordan Rivers wrote:Greskom sam uhvatio 30 sekundi emisije, nesto je tetkinski trtljao o jakim zenama koje se jebu bez ljubavi.

Pa zar on nije protiv ljubavi?

Nee, on je protiv zaljubljenosti iz holivudskih filmova. A ljubav je kad se žena uda za onog ko će joj obezbediti materijalnu sigurnost i ćuti i sluša.
Guest

Post by Guest on 03.11.15 20:22

A ove jake zene su s kim onda? Sa sirotanima? Sve mi se pomesalo
Guest

Post by Guest on 03.11.15 20:27

Treba da nadju sebi coveka sa kojim ce ostvariti plodonosnu vezu zasnovanu na razumu, a ne da podilaze nalozima svojih tajnih udova i sire noge radi zadovoljstva.

Prava ljubav izgleda ovako.

Post by sejlor on 03.11.15 20:28

gagorder wrote:A ove jake zene su s kim onda? Sa sirotanima? Sve mi se pomesalo

Pa ne znam, ne gledam emisiju, ali pretpostavljam da su to 1 užasne zlotvorke koje ne vode računa ni o tome da l će muškarac moći da obezbedi egzistenciju porodici, ni da l će umeti da lupi šakom o sto, ni šakom po detetu - samo bi da se jebu.

Post by William Murderface on 03.11.15 20:30

Pazi, večeras je izgovrio nekoliko stvari, koje su čak i u odnosu na njegve vrlo niske standarde, izuzetno ogavne. Npr. pričao je kako u Sloveniji ima "pacijentkinje" (nema pacijentkinje, nego klijenktinje, on ne radi u bolnici, nego je psihoterapeut), koje su eto svašta u životu postigle - sve same - imaju dobre posleove, stanove, kola, ali - nisu srećne. On im kaže - treba da rodite dete. Onda one kažu da neće, jer traže prvo partnera koji im odgovoara,a on im odgovori da moraju da spuste standarde, jer muškarcima njihovih godina koji su još neoženjeni očigledno nešto fali. A i ionako jure klinke i boje se jakih žena.

E, sad, kako to jedan terapeut sme svojim "pacijentkinjama" da drži ovakve životne pridike i tera ih da rađaju decu kad one to ne žele, i zašto one to trpe, ja ne znam.

_____

Guest

Post by Guest on 03.11.15 20:33

verovatno laže.

Post by William Murderface on 03.11.15 20:34

Uostalom, evo vam emisije, pa sami proverite. Na 11:40.

_____

Post by паће on 03.11.15 20:37

Видите, колега, мене тако око десетог минута емисије стисне ту нешто и хоће да искочи, и онда уместо да кукам какве безвезне случајеве добијам, ја почнем да фантазирам о случајевима какве бих хтео да имам и шта бих им све рекао. Покушао сам да се анализирам, зашто ја то и откуд ми то, ал' како оно кажу, опанчари иду боси, нико није у свом селу... те сам решио да вам се обратим.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
pirates are guys with one eye, one leg, or both.

Post by William Murderface on 03.11.15 20:39

Jordan Rivers wrote:verovatno laže.

Eh, da bar. Ako je to istina, onda tu ima ozbiljnih etičkih problema. On ljudima ne pomaže, nego ih regrutuje za svoje blentave ideje.

_____

Post by plachkica on 03.11.15 20:40

Ali ta emisija OKO, mislim da ću slaviti kad se ona ukine. (a nisam gledala danas.)
Zlo, svakodnevno.

Post by William Murderface on 16.11.15 23:01

Genijalno otkriće! Teoristi napadaju da bi sejali strah!

AstroG@Astr0G 1d1 day ago
istaknuti srpski psihoterapeut i stručnjak za terorizam

_____

Post by паће on 16.11.15 23:05

Ко га је то истакао, и где, да ми је знати.

_____
чим кажу да бројке не лажу, тачно знам да баш онда лажу
pirates are guys with one eye, one leg, or both.

Post by Sponsored content

Current date/time is 18.08.17 16:28