WW2 revizionizam u Srbji

Share
Guest

Re: WW2 revizionizam u Srbji

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 9:23 am

Suvare ja slikovno pismo ne citam
Dakle meni moras da elaboriras argument iz prof. Jovanovica.
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 10:27 am

William Murderface wrote:Gle, moj problem sa Srbijankinim izlaganjem nije u tome, nego u nečemu drugom - njoj se čini da joj neko nameće komunizam kao jedini antifašizam, ali zapravo se sama zafarbava u ćošak. Sekulovićev tekst je u tome - odnos prema Nedićevoj, ali i Dražinoj, a u perspektivi i Ljotićevoj rehabilitaciji tiče se jasno i odnosa prema SFRJ. Ako je zakon takav da želi da potpuno izbriše legitimnost SFRJ, odnosno FNRJ sudskih i drugih odluka na tu temu, onda jebiga - rehabilitacija sledi po neumitnoj logici stvari. To je ona rasprava koju često repriziramo Šuvar i ja - jeste, Nedić je bio kvisling, Draža je bio kolaboracionista, ali se moraju rehbailitovati jer se moramo distancirati od totalitarne FNRJ.

Sa Kreletom je problem druge prirode - on je čovek prosto nedićevac koji to ne sme baš sasvim otvoreno da aže, ali govori sve osim toga. Te je situacija bila kompleksna, te nije sve crno-belo, itd. A kad ga suočiš point blank sa pitanjem - pa dobro, je Nedić bio kvisling ili ne, on počne da se dernja - a vaš Tito što je pravio Goli Otok?!?

Pa sta da ti kazem, Simo. Da se nisu svi jednako gurali u isti kos, ne bi danas rehabilitacije padale kao domine jedna za drugom.

Post by William Murderface on Wed Dec 23, 2015 10:29 am

Ma hau jes nou.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 10:46 am

gagorder wrote:Suvare ja slikovno pismo ne citam
Moglo se u posleratnoj Jugoslaviji biti antifasista, republikanac i socijalista, a da se pritom ne bude titoista. Doduse iz zatvora, ali moglo se.
Verterdegete wrote:

Pa sta da ti kazem, Simo. Da se nisu svi jednako gurali u isti kos, ne bi danas rehabilitacije padale kao domine jedna za drugom.
+1

apsojebenolutno. ako je neko lisio nediceve zrtve pravde onda su to komunisti...
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 10:56 am

Suvare tako se ne diskutuje. Ja sam govorila o odnosu ideja, a ne o pojedinacnim sudbinama. Imas Perovica na istom tom posleratnom PF, kao kontraprimer na razini na kojoj ti diskutujes. Nemam nerava na kraju radnog dana za ovo, pa me izvini. Mislim, ako neces da dokazujes da je neko posle WW2 u SFRJ tvrdio recimo da antifasisticki pokreti drugih evropskih zemalja nisu bili to sto su bili jer nisu uz to bili jos i titoisticki.

Post by William Murderface on Wed Dec 23, 2015 11:02 am

Šuvar i varivo wrote:
gagorder wrote:Suvare ja slikovno pismo ne citam
Moglo se u posleratnoj Jugoslaviji biti antifasista, republikanac i socijalista, a da se pritom ne bude titoista. Doduse iz zatvora, ali moglo se.
Verterdegete wrote:

+1

apsojebenolutno. ako je neko lisio nediceve zrtve pravde onda su to komunisti...

Pa da, nisu valjda oni koji su doneli zakon o rehabilitaciji sa njim na umu, oni koji su stajali mirno na pomen njegovog imena i pisali srcedrapetljne komade o tragičnom heroju i srpskoj majci.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 11:03 am

Ni Đeržinski presude.

nego čitam pažljivije tekst

Nakon toga će, naravno, uslediti rehabilitacije Ljotića, Milana Aćimovića, Dragog Jovanovića, u
Ljotic je poginuo u saobracajci za vreme okupacije, ne moze da bude rehabilitovan jer nije proglasen krivim ni za sta.

Zasto nove vlasti nisu i njega kao Nedica posthumno proglasile krivim? Kontam da ima veze s tim sto je Nedic ima mnogo zemlje koja se mogla uzeti, a Ljotic nije.
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 11:13 am

Da, ovo poslednje iz citata je skandal.

Post by beatakeshi on Wed Dec 23, 2015 11:15 am

Kako te ne mrzi.

Post by No Country on Wed Dec 23, 2015 11:25 am

Šuvar i varivo wrote:Ni Đeržinski presude.
Које пресуде?

Zasto nove vlasti nisu i njega kao Nedica posthumno proglasile krivim? Kontam da ima veze s tim sto je Nedic ima mnogo zemlje koja se mogla uzeti, a Ljotic nije.
Колико ме сећање служи, нове власти нису имале ни најмањи проблем да узму "вишак имовине" од предратних власника, т.ј. није уопште било битно да ли је буржуј сарађивао са окупатором или није. Тај критеријум је више био у употреби када се разматрало да ли да се дотичног стреља.

Друго, чак и под (историјски несувислом) претпоставком да си у праву, и да су Недића прогласили за злочинца само да би лакше присвојили његову имовину: да ли мислиш да би такво дело (рецимо: тешка крађа кроз злоупотребу сл. положаја) могло да стане на други тас ваге визави Недићевих злочина?

Post by ostap bender on Wed Dec 23, 2015 11:33 am

ja mislim da je svako ko je bio aktivno angazovan u antifasistickom pokretu na teritoriji jugoslavije bio objektivno titoista, bez obzira na neku njegovu subjektivizaciju. 

mozda je bio moguc neki drugi antifasizam, organizovan i aktivan, no taj se nije desio. mozda je bila moguca neka druga emancipacija najsirih slojeva jugoslovenskog drustva do one socijalisticke ali ni nje nije bilo. mozda je kraljevina mogla da bude drugacija drzava bez koncentracionih logora i antisemitskih zakona ali nije. mislim sve je mozda moglo nekako drugacije ali nije. imamo to sto imamo i napad na to znaci ono sto znaci.

_____
navijao bih protiv zvezde i da igra protiv tima od 12 radulovica

Post by William Murderface on Wed Dec 23, 2015 11:40 am

Pa da, ovo je vajkanje u fazonu, šteta što Srbiju nisu oslobodili antifašisti-konzervativci sa planete Legalije.

_____

Post by ostap bender on Wed Dec 23, 2015 11:46 am

pa to je prslin jednom manje vise napisao.

_____

Post by sejlor on Wed Dec 23, 2015 11:47 am

gagorder wrote:Da, ovo poslednje iz citata je skandal.

+1, zar Šuvar nije ovde imao reputaciju 'pristojnog konzervativca'?
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 11:48 am

gagorder wrote:Suvare tako se ne diskutuje. Ja sam govorila o odnosu ideja, a ne o pojedinacnim sudbinama. Imas Perovica na istom tom posleratnom PF, kao kontraprimer na razini na kojoj ti diskutujes. Nemam nerava na kraju radnog dana za ovo, pa me izvini. Mislim, ako neces da dokazujes da je neko posle WW2 u SFRJ tvrdio recimo da antifasisticki pokreti drugih evropskih zemalja nisu bili to sto su bili jer nisu uz to bili jos i titoisticki.
Nisam siguran da razumem u čemu je neslaganje? KPJ u jednom periodu potpuno izjednačava fašizam i kapitalizam, potom naravno priznaje antifašizam kapitalističih zemalja (mada se Englezi rutinski nazivaju fašistima tokom Trščćanske krize)... Nisam tako razumeo temu tvoje razmene sa paćeom. Mislio sam da je tema, da li se u narativu koji su komunisti izgradili posle rata , dopušta da je u samoj Jugoslaviji bilo drugih antifašista osim partizana? Ne dopušta se naravno.
William Murderface wrote:

Pa da, nisu valjda oni koji su doneli zakon o rehabilitaciji sa njim na umu, oni koji su stajali mirno na pomen njegovog imena i pisali srcedrapetljne komade o tragičnom heroju i srpskoj majci.
Sta je na umu pisca zakona, pise u zakonu, u obrazlozenju zakona i u stenogramima iz skupstine, vec sam jedno citirao to. Mogu opet ako hoces?
Pa sto mu nisu sudili onda?

Post by sejlor on Wed Dec 23, 2015 11:54 am

Šuvar i varivo wrote:Pa sto mu nisu sudili onda?

Ne slušaš OMP, c c c

od 37. minuta

Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 11:56 am

ostap bender wrote:ja mislim da je svako ko je bio aktivno angazovan u antifasistickom pokretu na teritoriji jugoslavije bio objektivno titoista, bez obzira na neku njegovu subjektivizaciju. 

mozda je bio moguc neki drugi antifasizam, organizovan i aktivan, no taj se nije desio. mozda je bila moguca neka druga emancipacija najsirih slojeva jugoslovenskog drustva do one socijalisticke ali ni nje nije bilo. mozda je kraljevina mogla da bude drugacija drzava bez koncentracionih logora i antisemitskih zakona ali nije. mislim sve je mozda moglo nekako drugacije ali nije. imamo to sto imamo i napad na to znaci ono sto znaci.
dobro ovo je sad igranje Predraga Markovića i Čede Antića...U Narodnom frontu je bilo antifašista koji nisu ni titoisti ni boljševici i prestanak njihovog rada nije prosto zato što su se u utopili u KPJ već su bili nasilno isključeni iz javnog života
William Murderface wrote:Pa da, ovo je vajkanje u fazonu, šteta što Srbiju nisu oslobodili antifašisti-konzervativci sa planete Legalije.
od 43 je već bilo jasno da samo komunisti mogu pobediti fašiste naravno..
sejlor wrote:

+1, zar Šuvar nije ovde imao reputaciju 'pristojnog konzervativca'?
nisi dolazila na topik o rehabilitaciji očigledno.

Verujem da sama presuda , odnosno poništavanje revolucionionarnih presuda ne mora nužno značiti revalorizaciju Nedića u javnosti... ukratko...
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 11:59 am

ne znam da li mene ili Vilijama, mene jako mrzi, beskrajno me smorila ova tema.

et Nou Kantri

Nedićevi zločini su neupitni , nisu tema rehabilitacije i ne mere se u odnosu na bilo šta drugo.

Post by ostap bender on Wed Dec 23, 2015 12:04 pm

pa ti se igras cede antica i kviska markovica. ja ti kazem kako je bilo i sta ima kakve politicke posledice. no ovo je pitanje na kojem ti dokazujes svoj konzervativizam (uz vojvodinu) valjda

inace moj stav je da srbija nema kapacitet da izvrsi rehabilitaciju. ne doslovce vec politicki. ja mislim da ove rehabilitacije nece nista znaciti veoma brzo.

_____

Post by Indy on Wed Dec 23, 2015 12:05 pm

Pa, ponekad su i te revolucionarne presude bile tacne.

_____
Take a day and walk around... Watch the Nazis run your town... Then go home and check yourself... You think we're singing 'bout someone else

Post by ostap bender on Wed Dec 23, 2015 12:09 pm

pa meni je jedan pokojni profesor prava rekao: ostape, zasto mislite da je politika uvek negativac a pravo, jelte, pozitivac.

_____

Post by beatakeshi on Wed Dec 23, 2015 12:15 pm

Na tebe. Ne primećuje se smorenost, dapače. Dobro je što se ovo prelilo na svega nekoliko topika, nije otišlo do sporta i filma.
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 12:33 pm

sejlor wrote:
Šuvar i varivo wrote:Pa sto mu nisu sudili onda?

Ne slušaš OMP, c c c

od 37. minuta

Poslušao sam jedan deo, istuširao se , pa evo sad samo za tebe da rekapituliram šta sam pisao poslednjih 15 strana na adekvatnom topiku.

Dimitrijević pokušava da opravda Nedićevu saradnju sa okupatorom. To nije nešto što mene zanima, što ima smisla raditi, niti je tema rehabilitacije. Nedić se ubio 46te, vlada DFJ ga je proglasila krivim 49e... Jedino što ja tvrdim je da se mrtvi ljudi ne mogu proglašavati krivim od strane izvršne vlasti, već se postaje kriv samo ako ti nezavisni sud presudi, a da pritom imaš pravo da se braniš.

Da su nove komunističke vlasti pustile da Nedićeva saradnja sa okupatorom bude prosto nešto što je deo zajedničkog narativa, popularne mudrosti i slično, ovih problema sada ne bi bilo.

Nou kantri for old men, mene pita, šta preteže težina Nedićevih zločina ili procesna pitanja u oglašavanju njegove krivice. Za mene bez imalo dvojbe, pretežu procesna pitanja jer ona štite ne samo krivog Nedića već i nevine ljude od samovolje vlasti.

Pošto na adekvatnom topiku ne žele da prihvate da je ovo mooj stav (da je ujedno kriv i da ga treba rehabilitovati) oni mi govore da sam zapravo fašist i da tajno oštrim kamu kad imam vremena. Ovo je naravno duboko uvredljivo, al šta da im radim.
ostap bender wrote:pa ti se igras cede antica i kviska markovica. ja ti kazem kako je bilo i sta ima kakve politicke posledice. no ovo je pitanje na kojem ti dokazujes svoj konzervativizam (uz vojvodinu) valjda

inace moj stav je da srbija nema kapacitet da izvrsi rehabilitaciju. ne doslovce vec politicki. ja mislim da ove rehabilitacije nece nista znaciti veoma brzo.
Zabole me baš ona stvar da bilo kome bilo šta dokazujem. Pričamo na određenu temu, ne slažem se s vama pa to i kažem.

To što si rekao ne odgovara istini, postojale su snage (manje značajne od KPJ) koje su ušle u Narodni front verujući da će se nakon pobede nad fašizmom izgraditi drugačije društvo, ali da ono neće biti boljševičko.

Prorok Isaija wrote:kao ovca na zaklanje bi vođen.

Tačno je presuda neće imati nikakav uticaj.
Indy wrote:Pa, ponekad su i te revolucionarne presude bile tacne.
Tačno i sad zbog onih netačnih, te tačne stradaju.
Guest

Post by Guest on Wed Dec 23, 2015 12:36 pm

teško je preneti sentiment kad se kuca , a i ovako koristim previše emotikona... jako me smorilo sve...

nek spoji moderacija..

Post by sejlor on Wed Dec 23, 2015 12:47 pm

Nisi morao da rekapituliraš, ti tu priču vrtiš još od Dražine rehabilitacije, ako se ne varam. Sve to što pišeš je vrlo autistično, lišeno svesti o istorijskom, političkom, bilo kakvom kontekstu. Na onu skandaloznu izjavu sam odreagovala jer prosto do sad nisam primetila da baš toliko plivaš po dnu.

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Dec 14, 2017 12:58 pm