religija - dokazi i pobijanja

Share

Re: religija - dokazi i pobijanja

Post by Santino on Tue Feb 24, 2015 8:11 am

primeti da ja uopste ne mislim da je u ideji jednog boga problem (jedan ili vise bogova, potpuno je svejedno sto se tice potencijala za prenosenje univerzalnih istina), vec u nekim drugim stvarima koje idu uz avramske religije (mesijanstvo, dogmatizam, rigidnost, verovanje u apokalipsu). ako se ne varam, i zoroastrijanizam je bio monoteisticka religija, pa nije bio tako agresivno i sovinisticki nastrojen prema ostalim verama u fazonu "mi smo jedina religija, ko nije s nama, taj je protiv nas". bilo bi zanimljivo to uporediti, ali nemam dovoljno znanja za tako nesto.

_____
I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds

Post by шумидер-модер on Tue Feb 24, 2015 8:28 am

Vidim otprilike gde gadjas: mislim da zanemarujemo, previdjamo uzajamno delovanje hriscanstva i ostalih, 'aj da kazem duhovnih cinilaca koji su stvarali zapadnu civilizaciju kakvu danas poznajemo.
Netolerancija i kompetitivnost bi mogli da se odrede kao preovladjujuci cinioci, skoro pa da kazem motori razvoja zapadne civilizacije.
Nasa istorija su i Kortes i Mikelandjelo i Bah, uzeo sam primere nasumice i sva trojica poticu iz iste duhovne matrice.
Treci element, vrlo bitan, mozda najbitniji u razvoju zapadne civilizacije sa hriscanstvom kao preovladjujucom religijom je pobuna, pravo na pobunu: upravo na pobuni protiv ne samo religijske dogmi kao takvih nego i na pobuni protiv hriscanskog boga, sa svim preispitivanjima koja su to pratila, nastala su neka od najvecih dostignuca civilizacije o kojoj govorim.

_____
Dok si to smislio, na mom si visio.
Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?

Post by паће on Tue Feb 24, 2015 9:39 am

Није ту на делу само систематски рад на томе да се постигне монопол на морал (по Карамазовом, а чини ми се да је било нешто и код Раскољњиковог), него и на духовност. И то онако на два колосека, где се по једној линији, оној ваљда званичној, просипа толеранција и колегијалност, а по другој својој пастви (оном што пасе!) протура идеја о управо том монополу. Ови су изложени стотинама сати текста у коме може да се потура свашта; то је у суштини немогуће систематизовати и доћи до неке референце, шта црква каже о овом или оном.

Зато се може наћи на сто места шта је та паства научена да мисли, а ако приупиташ за званични став, испадне да није баш тако, став цркве је... нешто друго.

Например, у критици неког совјетског филма, оно што пишу гледаоци, каже "у свету без духовности јер је без бога". А? Или, по књижарама тамо, полица на којој пише "духовност" - опет само и искључиво верска литература, нема никог другог. А и Карамазовог цитирају на све стране, чак сам чуо и једног таксисту, нема везе да ли црква можда званично тврди нешто друго. У интерном правилу службе можда пише баш тако.

_____
памтим савршено - не сећам се кад сам последњи пут нешто заборавио
They say you can't have a cake and eat it too. Then they say "have a cake".

Post by William Murderface on Tue Feb 24, 2015 9:43 am

Off topic, ali moram da primetim koliko ludim od kič pravoslavlja po knjižarama. Nije bilo tako još od 90ih. Na jednoj polici, "Duhovnost" - Nikolaj i Jerotić, na drugoj polici istorija - srspko ovo-ono, na trećoj beletristika - opet srpsko ovo-ono, na četvrtoj, biografije - Momo Kapor.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by шумидер-модер on Tue Feb 24, 2015 10:33 am

паће wrote:Није ту на делу само систематски рад на томе да се постигне монопол на морал (по Карамазовом, а чини ми се да је било нешто и код Раскољњиковог), него и на духовност. И то онако на два колосека, где се по једној линији, оној ваљда званичној, просипа толеранција и колегијалност, а по другој својој пастви (оном што пасе!) протура идеја о управо том монополу. Ови су изложени стотинама сати текста у коме може да се потура свашта; то је у суштини немогуће систематизовати и доћи до неке референце, шта црква каже о овом или оном.

Зато се може наћи на сто места шта је та паства научена да мисли, а ако приупиташ за званични став, испадне да није баш тако, став цркве је... нешто друго.

Например, у критици неког совјетског филма, оно што пишу гледаоци, каже "у свету без духовности јер је без бога". А? Или, по књижарама тамо, полица на којој пише "духовност" - опет само и искључиво верска литература, нема никог другог. А и Карамазовог цитирају на све стране, чак сам чуо и једног таксисту, нема везе да ли црква можда званично тврди нешто друго. У интерном правилу службе можда пише баш тако.
Uproscavas: kad pomenu Raskoljnikova i Sovjete, u jednom romanu Koljcova iz 20-ih, komsomolac posle citanja Zlocina i kazne primecuje 'koliko price zbog jedne babe', sto mu dodje dijametralno suprotan eticki stav.
Dostojevski je, religija/pravoslavlje na stranu sa Raskoljnikovom usao u jednu mnogo siru dilemu oko odnosa prema ljudskom zivotu, ali dilemu ipak karakteristicnu za zapadnu civilizaciju.
Mozemo mi da se univerzalisemo koliko hocemo, ipak je cinjenica da se i oko stvari koje su nama tako elementarne - kao sto je ljudski zivot na primer - civilizacije sa pripadajucim religijama itekako razlikuju.
Moderan koncept ljudskih prava, nazovi koncept tacnije, nije Deklaracija o ljudskim pravima: radi se o hladnoratovskom konceptu lansiranom krajem 70-ih, za Karterova vakta s kojim je izvrsen konacan i uspesan napad na CCCP.
Taj koncept, iako danas siroko branjen, niposto nije univerzalan.

_____

Post by паће on Tue Feb 24, 2015 10:50 am

Нисам уопште на то мислио. Раскољњиковог сам споменуо само зато што ми се чини да се и тамо негде спомиње "онда је све дозвољено".

Поента на коју се можда нисам довољно јако усредсредио је да и кад се црква можда декларативно одриче монопола на морал и духовност, у пракси их увелико спроводи у главама свог стада.

_____

Post by шумидер-модер on Tue Feb 24, 2015 10:58 am

паће wrote:Нисам уопште на то мислио. Раскољњиковог сам споменуо само зато што ми се чини да се и тамо негде спомиње "онда је све дозвољено".

Поента на коју се можда нисам довољно јако усредсредио је да и кад се црква можда декларативно одриче монопола на морал и духовност, у пракси их увелико спроводи у главама свог стада.
Ma samo sam se nadovezao.
Mislim da insistiranjem na odnosu crkve i stada suzavas diskusiju: stado ko svako stado je domen crkve sa sve hijerarhijom i ostalim spoljasnjim manifestacijama i procedurama, dok su religija i drustvo sa sve uzajamnim preplitanjem i uticajima mnogo sire pitanje, civilizacijsko, obaska sto je uticaj crkve u poslednjih par stotina godina objektivno opao.

_____

Post by паће on Tue Feb 24, 2015 12:03 pm

Објективно је можда опао у неком глобалном смислу, али су и даље задржали статус свете краве. У јавном дискурсу они и даље успешно изигравају неког ко може и треба да о свему има своје мишљење, да се за свашта пита, да се позива на разне скупове чак и кад нема везе са њима, да се увлачи у државне установе (војска, образовање па и здравство). Присутни су у медијима преко мере, јер су света крава.

До података о стварном броју верника је немогуће доћи, јер се посета црквама не узима као мерило - они као своје броје и оне које виде само трипут (кад се роде, венчају и умру), попис тек не значи ту ништа јер сваки пописани има своје мишљење о томе како ће да одговори, а тек разноразне анкете не могу ту ништа да измере, људи ће да лажу. Шта они онда сматрају за број верника а шта је стваран број, то не зна ни њихов имагинарни пријатељ. Но тај теоретски број се уредно узима као разлог за сва она појављивања и заузимања јавног простора.

Тај статус свете краве их изузима од критике, која се углавном своди на питања пара и секса а све остало им се имплицитно прашта.

_____

Post by Santino on Tue Feb 24, 2015 12:50 pm

setio sam se jos jednog protivargumenta za tvrdnju da je nepozeljno i opasno operisati hriscanskog boga iz svesti zapadnog coveka: ceska republika, gde vecinu stanovnistva cine nereligiozni ljudi. 

Historically, the Czech people have been characterised as "tolerant and even indifferent towards religion".[4] According to the 2011 census, 34.2% of the population stated they had no religion, 10.3% was Roman Catholic and 10.2% followed other forms of religion both denominational or not. 45.2% of the population did not answer the question about religion.[3] From 1991 to 2001 and further to 2011 the adherence to Roman Catholicism decreased from 39.0% to 26.8% and then to 10.3%.[5]

According to a Eurobarometer Poll in 2010,[6] 16% of Czech citizens responded that "they believe there is a God" (the lowest rate among the countries of the European Union), whereas 44% answered that "they believe there is some sort of spirit or life force" and 37% said that "they do not believe there is any sort of spirit, God or life force".

takodje smatram da odgovor ne lezi u ateizmu, vec upravo u "nereligioznosti". tako sam se izjasnio i na popisu stanovnistva.

_____
I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds

Post by ostap bender on Tue Feb 24, 2015 1:01 pm

_____
navijao bih protiv zvezde i da igra protiv tima od 12 radulovica

Post by ostap bender on Wed Feb 25, 2015 1:58 pm

"Zašto postoji život?"
Tribina CPN-a, u Velikoj sali SKC-a, danas, 25. februara u 19 časova.

Učesnici tribine su:
dr Milan Ćirković, astrofizičar iz Astronomske opservatorije u Beogradu,
dr Mašan Bogdanovski, filozof sa Filozofskog fakulteta u Beogradu,
dr Aleksej Tarasov, evolucioni biolog sa Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ i
đakon Nenad Ilić.

Dobrodošli!

_____

Post by Hubert de Montmirail on Thu Oct 19, 2017 9:24 pm

_____
Proud to be Scottish

Post by  on Thu Oct 19, 2017 9:33 pm

Svaka čast Hristosu, za samo par meseci je svojim predanim radom doprineo da veliki broj ljudi oseti nešto novo na isceliteljskoj sceni.

Post by beatakeshi on Thu Oct 19, 2017 11:07 pm

Koliko je visok?

Post by ostap bender on Thu Oct 19, 2017 11:09 pm

bugavac

_____

Post by William Murderface on Thu Oct 19, 2017 11:29 pm

Bugvac

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Hubert de Montmirail on Wed Nov 15, 2017 12:47 pm

_____
Proud to be Scottish

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Jan 19, 2018 2:02 pm