Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Mr.Pink Tue Feb 17, 2015 8:56 pm

    ma da, paskaljević. to mi se čini vrednim splitovanja.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:05 pm

    PopeЧе wrote:Sto se ti krijes iza svih Jugoslovena, samoupravljaca, SFRJ, Tita itd?
    Bahat i primitivan si ovde ti i samo ti, forumas sumider-moder.
    Dziber koji se i dalje ne kaje nego vrti isto po sto puta.

    Splituj ovo, treba da ostane uspomena na smekera iz Bulevara u po bela dana.
    I ja preterujem, coveku sam dirnuo u uspomene, ko zna da li bi ih imao da su vredele vise od tri crvene.



    PopeЧе wrote:I tada sam govorio da ce nam se zli samoupravljacki obicaj da omalovazavamo Poljake, Cehe i Rumune (i danas se pitam kako su se Madjari izvukli) strasno obiti o glavu. Ubrzo je pametnjakovicima stigao bratoubilacki balkanski rat ali vidim da jos ima onih koji, ne da nisu izvukli pouke iz toga, nego bi ponovo mahali crvenima i bazooka zvakama ispred nesrecnih podanika Varsavskog pakta.



    PopeЧе wrote:Niko ti nije dirao SFRJ, vec sam govorio o poganom karakteru i licemerju veceg dela njene populacije.
    A bratoubilastvo koje je uvezeno sa dalekih kontinenata je lepa bajka u koju imas pravo da verujes.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by boomer crook Tue Feb 17, 2015 9:13 pm

    ok. splitovano. nudjenje para za seks magdaleni obrisano i bice ponovo brisano. zao mi je sto nisam to primetio ranije.

    mojih 20 para: moji su bili samoupravljaci koji su '68 u goste primili neke cehoslovake. ne secam se omalovazavanje vec samo saosecanja nad tragedijom. 

    oni koji su primetili ovaj jugoslovenski kultur-rasizam mora da su se druzili sa ekipom eyesburna kada je kojot nakon jedne turneje po istoku srbije u organizaciji b92 izjavio (parafraziram): ja mislio tamo neki rumunjesku kad ono fin svet.

    toliko od mene.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Mr.Pink Tue Feb 17, 2015 9:20 pm

    pa da, ja nikada nisam čuo da je iko zalazio u lager radi seks turizma. i ove čehe i poljake što su dolazili godinama na letovanje...uvek je sve bilo kul, mada znam da je bilo i onih koji su im se smejali jer su za njih adidas patike bile pojam.  

    možda šumider priča o devedesetima. tad je Minsk-Kijev turizam uzeo maha.

    to su verovatno bili ovi gastosi/povratnici iz švabije, što nisu imali para za Dominikane & Tajland.

    a imao je i cane takvih ispada. ono kao de ste vlasi!


    Last edited by Mr.Blonde on Tue Feb 17, 2015 9:23 pm; edited 2 times in total
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:21 pm

    Cekaj bre:


    ... vec sam govorio o poganom karakteru i licemerju veceg dela njene populacije.

    Ovakva generalizacija i to do koske ispolitizovana i ideologizovana je OK?

    I masis sa nudjenjem para bilo kome i bilo za sta, trebalo je da pazljivije pratis.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    PopeЧе

    Posts : 622
    Join date : 2014-12-06

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by PopeЧе Tue Feb 17, 2015 9:21 pm

    Ne razumem.
    Lepo pise, niko ti nije dirao SFRJ vec sam govorio o poganom karakteru i licemerju veceg dela njene populacije a tu si se svrstao i ti svojim pisanjem na forumu.

    I ovo ti daje pravo da se krijes iza cele epohe i da tvoje svinjarije poistovecujes sa svinjarijama svih samoupravljaca?

    Duboko si me razocarao.
    Nego, dolazi cehoslovacki orkestar pa se pripremi kako dolikuje, poseti spajz.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:24 pm

    Mr.Blonde wrote:pa da, ja nikada nisam čuo da je iko zalazio u lager radi seks turizma. pa oni su sami dolazili ovde radi toga! i ove čehe i poljake što su dolazili godinama na letovanje...uvek je sve bilo kul, mada znam da je bilo i onih koji su im se smejali jer su za njih adidas patike bile pojam.  

    možda šumider priča o devedesetima. tad je Minsk-Kijev turizam uzeo maha.

    to su verovatno bili ovi gastosi/povratnici iz švabije, što nisu imali para za Dominikane & Tajland.
    +1, manje-vise.
    Kao sto rekoh, kad bi turisticko bahacenje onih koji imaju prema onima koji nemaju bilo mera bilo cega, a kamoli onako opstih ocena, sa sve svaljivanjem krivice na drustveno uredjenje, ideologiju i pogan i licemeran karakter veceg dela populacije, Nemacku i Englesku bi do sad progutalo mora ili tako vec neka bozja kazna.
    Nama, eto, zapao bratoubilacki rat.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    PopeЧе

    Posts : 622
    Join date : 2014-12-06

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by PopeЧе Tue Feb 17, 2015 9:27 pm

    Mr.Blonde wrote:pa da, ja nikada nisam čuo da je iko zalazio u lager radi seks turizma. pa oni su sami dolazili ovde radi toga! i ove čehe i poljake što su dolazili godinama na letovanje...uvek je sve bilo kul, mada znam da je bilo i onih koji su im se smejali jer su za njih adidas patike bile pojam.  

    možda šumider priča o devedesetima. tad je Minsk-Kijev turizam uzeo maha.

    to su verovatno bili ovi gastosi/povratnici iz švabije, što nisu imali para za Dominikane & Tajland.


    a imao je i cane takvih ispada na istoku srbija. ono kao de ste vlasi!

    Zalazili su u lager, posebno u Cehoslovacku jer su prema Rumunkama gajili izvesne rasisticke predrasude.
    Veliko je to zlo koje se ubrzo obilo o glavu.

    I ne radi se o turistickom bahacenju, vec je divlje svinjce zamenilo tezu.
    Radi se o omalovazavanju i iskoriscavanju nesrecnika/nesrecnica zahvaljujuci njihovom losem ekonomskom stanju.

    Neki Englezi i Nemci razbijaju lavaboe i pijance, bez obzira na kojoj se destinaciji nalaze, podjednako u Spaniji, Bugarskoj, Turskoj ili Indoneziji.


    Last edited by PopeЧе on Tue Feb 17, 2015 9:34 pm; edited 1 time in total
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:28 pm

    PopeЧе wrote:Ne razumem.
    Lepo pise, niko ti nije dirao SFRJ vec sam govorio o poganom karakteru i licemerju veceg dela njene populacije a tu si se svrstao i ti svojim pisanjem na forumu.

    I ovo ti daje pravo da se krijes iza cele epohe i da tvoje svinjarije poistovecujes sa svinjarijama svih samoupravljaca?

    Duboko si me razocarao.
    Nego, dolazi cehoslovacki orkestar pa se pripremi kako dolikuje, poseti spajz.
    Nego, da zavrsim ja s tobom, definitivno: poceo si kako si poceo, kad je zagustilo utekao se rodnoj ravnopravnosti i zavrsio u najprizemnijem licnom vredjanju sa sve prizivanjem necijih - u ovom slucaju mojih - uspomena i njihovom vrednovanju.


    Prepoznatljiv manir, meni OK, malo gadan i ljigav, ali sta se tu moze.

    Dakle: obilazim te, obilazis me.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    PopeЧе

    Posts : 622
    Join date : 2014-12-06

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by PopeЧе Tue Feb 17, 2015 9:37 pm

    Gadan i ljigav nastup imas ali to je odlika tvoje fele.
    Razmahao si se, svidela ti se poljska devojka, setio si se kako ih je lako bilo kupiti za vreme samoupravljackog socijalizma u sfrj i omaklo ti se.
    Covek si, zao ali ipak covek.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:41 pm

    Bas za vreme samoupravljackog socijalizma?
    Posle vise ne?
    Kad je taj umro, proosvetlili smo se i dohvatili nesamoupravljackog morala?
    Trzisnog, taj rad?

    BTW: ja te opomenuh da me ubuduce obilazis, povedi racuna.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Mr.Pink Tue Feb 17, 2015 9:46 pm

    pa to nema nikakve veze sa samoupravljanjem. u pravu je mornar. tu je presudan taj ekonomski momenat gde ti iskorišćavaš one koji su u glibu.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:49 pm

    PopeЧе wrote:


    Neki Englezi i Nemci razbijaju lavaboe i pijance, bez obzira na kojoj se destinaciji nalaze, podjednako u Spaniji, Bugarskoj, Turskoj ili Indoneziji.
    Jao, gde ovo pre ne videh  varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 286371741
    Znaci, neki Nemci i neki Englezi su malo zlocesti u zemljama bogatijim od njihove, zemljama kao sto su na primer Spanija, Bugarska, Turska ili Indonezija.
    Ali kod nas se radi o vecem delu populacije  varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 3274312807

    Zahvaljujuci zna se cemu, zna se kome i zna se zasto.

    PoreCe sve ti je oprosteno, ipak si ti samo jedan obican praznoglavac koji vergla fraze.

    Ciao.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 9:59 pm

    Mr.Blonde wrote:pa to nema nikakve veze sa samoupravljanjem. u pravu je mornar. tu je presudan taj ekonomski momenat gde ti iskorišćavaš one koji su u glibu.
    Ma pusti bre, nema svrhe, a OK je ovo tema, mogla bi da bude u svakom slucaju.
    Meni malo smeta izraz iskoriscavanje, jebes ga, radi se o razmeni roba, ponudi, narod se jednostavno snalazi kako zna, ume i moze.
    Svako prema svojim mogucnostima.
    Mislim da tu moralisanju nema mesta, covek ima samo jedan izbor: da u tome ucestvuje ili da se toga kloni sve do tacke u vremenu kad u jednoj zemlji hiljade zavrse na coskovima prodajuci benzin ili dilujuci devize.
    Kad muka natera.
    Ta neunistivost, sposobnost da se preko glave preture kataklizme kao sto su srpske devedesete i, jos neunistivije, da se brzo zaborave, to me uvek fasciniralo kod takozvanog obicnog coveka.

    Bahatost je nesto sasvim drugo: primeri bahatosti prema istocnoevropljanima kojih se neki ovde mozda i secaju, su cist altruizam prema danasnjim bahacenjima unutar same Srbije i izmedju njenih stanovnika.
    Samo sto se sad ne bahatimo ka spolja, nego ka unutra, valjda ce neko to umeti bolje da formulise.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Mr.Pink Tue Feb 17, 2015 10:24 pm

    u pravu si, primerenije je eksploatisanje.
    PopeЧе

    Posts : 622
    Join date : 2014-12-06

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by PopeЧе Tue Feb 17, 2015 10:28 pm

    шумидер-модер wrote:
    PopeЧе wrote:


    Neki Englezi i Nemci razbijaju lavaboe i pijance, bez obzira na kojoj se destinaciji nalaze, podjednako u Spaniji, Bugarskoj, Turskoj ili Indoneziji.
    Jao, gde ovo pre ne videh  varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 286371741
    Znaci, neki Nemci i neki Englezi su malo zlocesti u zemljama bogatijim od njihove, zemljama kao sto su na primer Spanija, Bugarska, Turska ili Indonezija.
    Ali kod nas se radi o vecem delu populacije  varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 3274312807

    Zahvaljujuci zna se cemu, zna se kome i zna se zasto.

    PoreCe sve ti je oprosteno, ipak si ti samo jedan obican praznoglavac koji vergla fraze.

    Ciao.

    Ovo si sasvim lepo razumeo, posebno deo o bogatijim i siromasnijim zemljama i time pokazao sta imas u glavi.
    Samo neprihvatanje cinjenice da se ne razlikujes od tih istih Nemaca i Engleza koje spominjes iako si pisanjem pokazao suprotno, je vec uznemirujuca.
    Dakle, otkopao si jednu od odvratnijih pojava iz sfrj, primenio si je na delu i sada se koprcas kao svinjce samo zato jer je neko ukazao na to.

    Umisljeni frajer sa samoupravljackim licnim dohotkom koji omalovazava i iskoriscava pripadnike/ce siromasnijih drzava, nema nista vise da kaze u svoju odbranu?
    Da ponovim:
    Razmahao si se, svidela ti se poljska devojka, setio si se kako ih je lako bilo kupiti za vreme samoupravljackog socijalizma u sfrj i omaklo ti se.
    Covek si, zao ali ipak covek.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 10:36 pm

    Mr.Blonde wrote:u pravu si, primerenije je eksploatisanje.
    Ne znam, vidim da insistiras na terminima: ovde se radi o nekoj vrsti paradrzavne ekonomije, ekonomije takozvanog obicnog coveka koja se pojavi ili kad drzava cikne potpuno, kao sto je bio slucaj u Srbiji devedesetih, ili kad ima preca posla od dobrobiti sopstvenih podanika, posla kao sto su svemirski program ili izgradnja globalne pomorske sile.
    Kad takozvani mali covek pribegne sredstvima koja su skoro pa jedina preostala sredstva za samoodrzanje ili - u slucaju istocnoevropljana, jurnjave za nekim dobrima koja smatraju vrednim cene koju su placali.
    Eksploatacija, iskoriscavanje su mi nekako previse ekonomisticki izrazi, previse korporacijski: ovde se takozvani mali ljudi srecu u pokusaju da mimo i uprkos drzavi rese neke svoje probleme.

    Pomenuli smo odnos prema istocnoevropejcima, ima taj i drugu stranu varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 1233199462 : meni je strasno zao sto verovatno niko ni tamo ni ovde nije popisao ili parem pokusao da popise beskrajno mastovite nacine - neki koje znam su bili na ivici genijalnosti - koje su po Bugarskoj, Madjarskoj, Poljskoj i Cehoslovackoj primenjivali prilikom zamene DM bahatih nas u lokalnu valutu.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    PopeЧе

    Posts : 622
    Join date : 2014-12-06

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by PopeЧе Tue Feb 17, 2015 10:39 pm

    Opet se krijes iza Vas i relativizujes svinjariju koju si napisao za Magdalenu.
    Nastavi, zabavno je.
    Zao si ali i zabavan.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Mr.Pink Tue Feb 17, 2015 10:47 pm

    шумидер-модер wrote:
    Mr.Blonde wrote:u pravu si, primerenije je eksploatisanje.

    Kad takozvani mali covek pribegne sredstvima koja su skoro pa jedina preostala sredstva za samoodrzanje ili - u slucaju istocnoevropljana, jurnjave za nekim dobrima koja smatraju vrednim cene koju su placali.
    Eksploatacija, iskoriscavanje su mi nekako previse ekonomisticki izrazi, previse korporacijski: ovde se takozvani mali ljudi srecu u pokusaju da mimo i uprkos drzavi rese neke svoje probleme.


    kada se dvoje malih ljudi susretne radi konzumacije i "razmene dobara" to se zapravo ne dešava mimo i uprkos sistemu, već upravo zahvaljujući sistemu koji je tako podešen.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 10:55 pm

    Mr.Blonde wrote:
    шумидер-модер wrote:

    Kad takozvani mali covek pribegne sredstvima koja su skoro pa jedina preostala sredstva za samoodrzanje ili - u slucaju istocnoevropljana, jurnjave za nekim dobrima koja smatraju vrednim cene koju su placali.
    Eksploatacija, iskoriscavanje su mi nekako previse ekonomisticki izrazi, previse korporacijski: ovde se takozvani mali ljudi srecu u pokusaju da mimo i uprkos drzavi rese neke svoje probleme.


    kada se dvoje malih ljudi susretne radi konzumacije i "razmene dobara", to se zapravo ne dešava mimo i uprkos sistemu, već upravo zahvaljujući sistemu koji je tako podešen.
    I jesi i nisi u pravu:  varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 4101625831
    Zato sam i upotrebio izraz paradrzavni, sve se nadajuci da ce neko da nadje bolji.
    Sistem jeste, to sam i pomenuo, doveo do toga:

    kad ima preca posla od dobrobiti sopstvenih podanika, posla kao sto su svemirski program ili izgradnja globalne pomorske sile.
    U ekonomiji takozvanog malog coveka ima itekakvog suprotstavljanja sistemu, sustinski vansistemskog: ta ekonomija je u hipercentralizovane i planske socijalisticke privrede unela trziste, ponudu, potraznju sa sve pripadajucom nemilosrdnoscu.
    Ali, ona je strahovito subverzivna: vise su padu sistema na istoku Evrope, sa sve CCCP doprinele prosvercovane farmerke ili limenke Coca Cole, nego svi tamosnji disidenti, takozvani objektivni uzroci na stranu.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Mr.Pink Tue Feb 17, 2015 11:06 pm

    u nekim zemljama je prostitucija danas legalizovana. u bordelima rade uglavnom žene koje dolaze iz zemalja trećega sveta. u prostituciji bilo danas, bilo u vreme staroga rima nema ničeg subverzivnog. jednostavno, to su ljudi sa dna kace.  

    a to što je neko prodavao benzin da bi preživeo devedesetih se nije dešavalo zato što su se pojedini drznuli da zahebu državu. naprotiv. pojedini su se na tome obogatili, i upravo im je to država omogućila.
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by паће Tue Feb 17, 2015 11:12 pm

    Ваљда је јасно да се ситан шверц толерисао јер је снижавао напетост на обе стране гране. Да није, иста роба би налазила пут до купаца али уз далеко већу маржу (енгр. маргину) и тим би се бавио ужи криминални слој. Овако је шверц демократизован, маржа снижена, а шверц постао масовни спорт. То је знао Тиле, то је знао Чаушеску. Ми смо њима попуњавали рупе у снабдевању а и помагали смо пограничној малопродаји да испуни план и отараси се гомиле робе која им баш нешто није ишла. Јер рафови су им били пуни, али малог броја артикала. Међу тим се нашло и шта је нама требало.

    А није да нисмо знали како је њима, јер смо ми били у истом том положају кад одемо до Трџе.

    И, господо, да се држимо фактографије. Можда су се те жваке звале базоока џое, али ко је имао стрпљења да размотава онај мали стрип унутар омота, тамо је, на чистом македонском, писало "Вазоока Јое", ћирилицом као и све остало.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 11:28 pm

    Mr.Blonde wrote:u nekim zemljama je prostitucija danas legalizovana. u bordelima rade uglavnom žene koje dolaze iz zemalja trećega sveta. u prostituciji bilo danas, bilo u vreme staroga rima nema ničeg subverzivnog. jednostavno, to su ljudi sa dna kace.  
    Sa ovim dnom kace se ne slazem, ali to je vec neka druga tema.
    Ja sam govorio ne o organizovanoj, profesionalnoj da je tako nazovem prostituciji, nego o povremenoj, ekonomski iznudjenoj ili, u ekstremnim slucajevima, onoj turistickoj koju sam pomenuo.



    a to što je neko prodavao benzin da bi preživeo devedesetih se nije dešavalo zato što su se pojedini drznuli da zahebu državu. naprotiv. pojedini su se na tome obogatili, i upravo im je to država omogućila.
    Moja greska, nisam bio dovoljno jasan, i kud pomenuh benzin: naravno da su se neki obogatili, pa na trgovini derivatima je ugavnom i pocivala Miloseviceva ekonomija.
    Imas masu drugih roba, i to ne samo devedesetih, i mislim da Pace nije u pravu, ili ne barem sasvim, kad pominje, pretpostavljam, Rumuniju i nas.
    Istocnoevropski turisti 80-ih bili su posebna fela, plod zrelog socijalizma  varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 1233199462 : nisu putovali zarad egzistencijalnih potreba, prezivljavanja.
    Imali su novca s kojim u svojim zemljama nisu mogli da nabave robe koje spadaju ili su kod njih spadale u luksuz, ekskluzivu, brend sto bi se reklo, pa se moja napomena o subverzivnosti te trgovine odnosila na njih i uticaje koje su oni donosili u svoje zemlje.

    I - potcenjujes sposobnost i spremnost takozvanog malog coveka da se drzne i zajebe drzavu: istocno od linije Trst - Hamburg to je bio omiljeni sport stanovnistva, negde manje, negde vise, a bogami ponekad i ne tako retko i uslov za preziveti.
    A nije da su od tog sporta imuni i oni zapadno od linije koju sam pomenuo.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by паће Tue Feb 17, 2015 11:34 pm

    Моје помињање ситног шверца је за период касних шездесетих до раних осамдесетих. Ван тога немам искуства са терена.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by шумидер-модер Tue Feb 17, 2015 11:45 pm

    Поменуо сам те само јасноће ради, немам ама баш никаква искуства осим посматрачких.
    Период које помињеш познајем, с тим што бих га ја проширио све до краја 80-их, са све појавом да су источњаци имали пара за условно луксузну робу коју код себе нису могли да набаве.
    Плус пратећи закључак о субверзивности.

    Обашка што ми жао што се нико није накачио о описе начина на који су источњаци мењали девизе.
    Ево се сећам неких примера, умирем од смеха и дивим се истински.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?

    varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam - Page 2 Empty Re: varljivo leto '91 - istocna evropa, prostitucija i turizam

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 8:55 am