Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Rat u Ukrajini

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Wed Feb 18, 2015 10:47 am

    Fali mi ovde Belorusija...


    Rat u Ukrajini - Page 13 574904_cnn_ff


    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Wed Feb 18, 2015 3:54 pm

    Знамя Победы В Дебальцево


    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Wed Feb 18, 2015 10:41 pm

    Potrošenkov poslanik Kapljin:


    Rat u Ukrajini - Page 13 Kaplin_se_1


     „Веома је згодно кривицу за рат у Донбасу сваљивати на председника Русије, али је дошло време да се народу каже истина. Одговорни за отпочињање рата су они који су били на власти после свргавања Јануковича. Они су данас одговорни за рат у Донбасу. То су Јацењук и Турчинов”.



    Ratni zločinac Jacenjuk:


    Rat u Ukrajini - Page 13 Yats_ars_1_0


    „Државна граница мора бити утврђена. Ко је против тога – тај је против безбедности наше државе и слободно може узети карту за одлазак са оне стране границе. Ово важи и за проруске политичке снаге које подижу главу и унутар нашег парламента, а такође и за проруске и антиукрајинске снаге које покушавају да у земљи изазову хаос”.



    Pametnome dosta.
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 3:19 pm

    Polako se zagreva front kod Marijupolja, danas se dosta gađalo Širokino.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Thu Feb 19, 2015 3:32 pm

    Ko kontroliše Lebedinsk?


    Severni prilaz preko Makedonovke, pretpostavljam, kontroliše hunta?
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 3:34 pm

    Ne znam ni đe ti je to.
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 3:36 pm

    Vaso, sta si ti bio u vojsci ?
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Thu Feb 19, 2015 3:37 pm

    Ma istočni prilaz gradu.


    Generalno, skroz je šizofrena situacija. Ukoliko je uopšte u planu nastavak sukoba imamo:

    1) ukoliko je cilj ojačati antihuntine trupe, najlogičniji pravac ofanzive bi bio ka Harkovu, oslobađajući usput mesta sa većinskim ruskim stanovništvom; uslovno rečeno, severni front.

    2) ukoliko je cilj vojno ugroziti Kijev postojećim snagama i hunti naneti težak poraz, pravac Dnjepropetrovsk; uslovno rečeno, centralni front.

    3) ukoliko je cilj utopiti se u potrebe Rusije, onda je najlogičniji pravac ofanzive obalom mora, preko Mariupolja i Berdjanska na Melitopolj i nakon toga na Krim; uslovno rečeno, južni front.


    Sve u svemu, jadan narod tamo.
    Erős Pista

    Posts : 81371
    Join date : 2012-06-10

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Erős Pista Thu Feb 19, 2015 3:40 pm

    Verterdegete wrote:Vaso, sta si ti bio u vojsci ?
    Rat u Ukrajini - Page 13 If-You-re-Anything-Like-George-Constantza-You-ll-Love-This-App-2


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 3:43 pm

    Verterdegete wrote:Vaso, sta si ti bio u vojsci ?

    Nominalno avio oružar, de fakto - naduvani kafe kuvar. Što?
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 3:45 pm

    Filipenko wrote:Ma istočni prilaz gradu.


    Generalno, skroz je šizofrena situacija. Ukoliko je uopšte u planu nastavak sukoba imamo:

    1) ukoliko je cilj ojačati antihuntine trupe, najlogičniji pravac ofanzive bi bio ka Harkovu, oslobađajući usput mesta sa većinskim ruskim stanovništvom; uslovno rečeno, severni front.

    2) ukoliko je cilj vojno ugroziti Kijev postojećim snagama i hunti naneti težak poraz, pravac Dnjepropetrovsk; uslovno rečeno, centralni front.

    3) ukoliko je cilj utopiti se u potrebe Rusije, onda je najlogičniji pravac ofanzive obalom mora, preko Mariupolja i Berdjanska na Melitopolj i nakon toga na Krim; uslovno rečeno, južni front.


    Sve u svemu, jadan narod tamo.

    I drugi pišu da su ovo otprilike ideje.

    Opcije 1 i 2 mi se čine megalomanskim, a Marijupolj će zahtevati dosta krckanja, mnogo više od Debaljceva koje je dugo slamano.
    Ako stvarno otpočnu operacije na jugu (a za sada se čini da hoće), to će da se protegne do leta.

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Thu Feb 19, 2015 3:59 pm

    Zaharčenko upravo objavio brojke; 3500 poginulih Ukrajinaca u i oko Debaljceva. Oko 1500 je uspelo da se izvuče. Ostali su zarobljeni.
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 4:24 pm

    Filipenko wrote:Zaharčenko upravo objavio brojke; 3500 poginulih Ukrajinaca u i oko Debaljceva. Oko 1500 je uspelo da se izvuče. Ostali su zarobljeni.


    I da je deseti deo toga, kao sto najverovatnije i jeste, ovo je katastrofalan poraz.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Ointagru Unartan Thu Feb 19, 2015 4:38 pm

    Gusztav Vege wrote:
    Opcije 1 i 2 mi se čine megalomanskim, a Marijupolj će zahtevati dosta krckanja, mnogo više od Debaljceva koje je dugo slamano.
    Ako stvarno otpočnu operacije na jugu (a za sada se čini da hoće), to će da se protegne do leta.

    Sta mislis, da li bi "Zapad" nastavio da pasivno posmatra "krckanje" jos jednog grada, ovoga puta s jos vise civilnih zrtava, nakon primirja u kome je posredovao?


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 4:40 pm

    A battalion of around 600 American paratroopers will be heading to Ukraine next month to train national guard troops there, a Pentagon spokesman told Fox News Wednesday.

    The unit heading to the war-torn country is from the U.S. Army's 173rd Airborne Brigade Combat Team, based out of Vicenza, Italy.

    The training is to take place at the Yavariv training center in the western Ukrainian city of Lviv, U.S. Army Europe Commander Lt. Gen. Ben Hodges said, according to The Associated Press.

    Hodges said the Americans will train the Ukrainians how to better defend themselves against "Russian and rebel artillery and rockets." Training also will include securing roads, bridges and other infrastructure and treating and evacuating casualties.

    Rat u Ukrajini - Page 13 2304934895
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Mr.Pink Thu Feb 19, 2015 4:47 pm

    predviđam brzo raspadanje ukrajinske vojske. 

    ovo je čist amaterizam, što su dozvolili da ih tako razbiju, a razbili su ih zato što vojsku ne vode profesionalci, no političari kojima je bitnija slika koja se šalje u svet, tj. propagandni rat. pa su eto odlučili da brane neodbranjivo, tj. da pobunjeničku teritoriju drže po svaku cenu. 

    druga strana mi se čini da je sve udesila tako da se ta priča završi kako se završila. da se oslabe kako bi se ušetali bez velikih borbi u Marijupolj i nastavili ofanzivu duž obale ka Krimu.


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 6:04 pm

    Sto je najjace, bas se nesto mislim, i da me ubijes ne mogu da se setim sta je tacno bio povod za ovaj rat, i kad su oruzani sukobi konkretno poceli.
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 6:18 pm

    Filipenko wrote:Zaharčenko upravo objavio brojke; 3500 poginulih Ukrajinaca u i oko Debaljceva. Oko 1500 je uspelo da se izvuče. Ostali su zarobljeni.



    According to the Head of State, 2475 servicemen and almost 200 vehicles have already been withdrawn from Debaltseve. "Unfortunately, not everyone managed to survive. We lost 6 heroes, more than 100 were injured. But the majority of wounds are not fatal. After the recovery, soldiers are ready to get back to the Armed Forces," the President said.


    Rat u Ukrajini - Page 13 3274312807


    Neko od vas matoraca ko se dobro seca, kako je RTS izvestavao o gubicima u Vukovaru?
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Filipenko Thu Feb 19, 2015 6:56 pm

    Verterdegete wrote:
    Filipenko wrote:Zaharčenko upravo objavio brojke; 3500 poginulih Ukrajinaca u i oko Debaljceva. Oko 1500 je uspelo da se izvuče. Ostali su zarobljeni.



    According to the Head of State, 2475 servicemen and almost 200 vehicles have already been withdrawn from Debaltseve. "Unfortunately, not everyone managed to survive. We lost 6 heroes, more than 100 were injured. But the majority of wounds are not fatal. After the recovery, soldiers are ready to get back to the Armed Forces," the President said.


    Rat u Ukrajini - Page 13 3274312807


    Neko od vas matoraca ko se dobro seca, kako je RTS izvestavao o gubicima u Vukovaru?


    Jebote. "Povuklo se 2500 vojnika i izgubili smo 6", a što je bilo skoro 10 hiljada tamo, nema veze...


    Mr.Blonde wrote:predviđam brzo raspadanje ukrajinske vojske. 

    ovo je čist amaterizam, što su dozvolili da ih tako razbiju, a razbili su ih zato što vojsku ne vode profesionalci, no političari kojima je bitnija slika koja se šalje u svet, tj. propagandni rat. pa su eto odlučili da brane neodbranjivo, tj. da pobunjeničku teritoriju drže po svaku cenu. 

    druga strana mi se čini da je sve udesila tako da se ta priča završi kako se završila. da se oslabe kako bi se ušetali bez velikih borbi u Marijupolj i nastavili ofanzivu duž obale ka Krimu.


    Ne razumem ove teze.

    Prvo, ukrajinsku vojsku ne mogu voditi profesionalci. Opšta korupcija i raspad nagriza naravno i vojsku, čak u takvim zemljama ponajviše vojsku. Jedini profesionalni (u punom smislu te reči) oficiri bi mogli biti oni koji su, imajući u vidu vremenski okvir, završili vojnu akademiju u doba SSSR-a, a njihova lojalnost i upotrebljivost su veoma upitni, iz perspektive hunte. Takođe, oni sa profesionalne tačke gledišta ne bi mogli da dozvole da do ovakvog razvoja situacije uopšte dođe.

    Drugo, ne vidim kako će se to vojska brzo raspasti, već to ocenjujem nepotrebnim dramljenjem sa svih strana. Nije ovo milionska armija koja se teško održava, ovo je par desetina hiljada ljudi u borbenom stroju, od čega je polovina iz redova ultranacionalista i neofašista, koji će ostati na okupu bilo u vojsci bilo van nje.

    Treće, naravno da je propagandni deo veoma bitan. E sad, imajući u vidu da je ceo svet ionako bio na njihovoj strani, idioti uopšte nisu morali toliko klasične vojne ciljeve da podređuju propagandnim, ali zato i jesu idioti.

    Četvrto, ne vidim kako će se snage ustanika bez borbi ušetati u razne gradove po istoku Ukrajine. Za tako nešto bi zaista trebalo da se desi da se vojska raspadne totalno, a već sam opisao zašto mislim da to neće biti slučaj.

    Peto, opet vraćam na moju priču o velikoj nepoznatoj, a to je - šta zapravo hoće Rusija. Postoje dva scenarija u kojima je ovo što je do sada urađeno zapravo ispalo maestralno: scenario u kome će ruska vojska pre ili kasnije izvrši opštu invaziju Ukrajine bez stajanja do barem Buga i Žitomira, pa se sada protivnik maksimalno iznuruje i onesposobljava za ozbiljan oružani otpor, i drugi scenario, ukoliko se svesno ide na gomilu kreni-stani situacija gde bi se pokušalo da se iznutra korišćenjem proruskih snaga zadominira velikim delom Ukrajine; možda polovinom, možda sa tri četvrtine, a možda i celom. Problem je što drugi scenario zapad ipak neće dozvoliti, tj. što ne može baš toliko ljudstva da se mobiliše za takvu stvar, a sve će se odvijati toliko sporo da će Rusija imati toliku štetu od sankcija da bi joj bolje bilo da se odluči na prvi scenario.

    U drugim varijantama, meni nije jasno uopšte šta oni tamo hoće. Nekakav ograničeni uticaj, upliv u komšijske rabote, kurac palac, prevelika se cena plaća na drugim stranama da bi se dobilo samo to. Opet, nije da Rusija ima neki izlaz i da u nekoj perspektivi može ko zna čemu da se nada. Ova kriza je pokazala jasno izražen rasizam i rusofobiju kod zapadnih čelnika. To je nova varvarska horda kojoj je cilj da načini Napoleon 2.0 reviziju istorije.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Mr.Pink Thu Feb 19, 2015 7:20 pm

    pa raspašće se vojska jer ju vode nesposobni, i što je sastavljena uglavnom od entuzijasta, da ne kažem budala voljnih da ratuju u konfliktu čiji proklamovani ciljevi (zaštita domovine od agresora i odbrana teritorijalnog suvereniteta i integriteta) su anakroni u 21. veku. 

    na stranu što ne ratuju protiv spoljnog agresora, već sunarodnika.

    ušetaće se pobunjenici vrlo brzo, samo ako iz moskve daju zeleno svetlo. nisam rekao bez borbi.

    a Moskva ionako ima taj loš običaj da za propale države / projekte na Istoku uperi prstom ka Vašingtonu.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by шумидер-модер Thu Feb 19, 2015 7:32 pm

    Za boldovano: kog to protivnika iznuruju na ovaj nacin i jesi li svestan ko bi im sve zaista bio protivnik u slucaju da se njihov ratni cilj identifikuje kao izbijanje na Bug?

    Rusija nema sredstava ni snage ni bilo cega drugog potrebnog za iole ozbiljniji rat, kakav Bug, kakvi bakraci, u ovo je uletela - ako je uopste uletela - na krilima povampirene price o vaspostavljanju globalne sile.
    Jedini suvisao potez, pa i taj se sam namestio, trebalo je samo iskoristiti priliku, bio je Krim, a maestralno podleganje sopstvenim iluzijama i unutarpolitickim potrebama je nesposobnost da se iskoristi spremnost Zapada da predje preko aneksije Krima. Sve preko toga, pa i ovo danas je varijacija one ruske price o uhvacenom medvedu koju sam pominjao.
    Onako, teorije radi, kad pricas o osvajanju cele Ukrajine zaboravljas da bi se u tom slucaju Rusija nasla u nedvosmislenom polozaju okupatora, a to je - kad je Ukrajina u pitanju - vec potencijalno poprilicno zajebana prica, koja pored svega ostalog kosta enormno mnogo para.
    Uz gomilu elemenata koji opravdavaju rusko ponasanje spram Zapada i njegovih namera, stvarnih ili pretpostavljenih, Rusija postize autogol za autogolom: gde god i kako god da se zaustavi, dobice na toj liniji 1 nestabilnost i to po dubini - mislim na naroguseni NATO - i to nestabilnost koja kosta i koju Rusija ekonomski ne moze da podnese.
    Odsecena od izvora prihoda, mislim na uvoznike ruskih energenata i sirovina, Rusija ce ostati ono sto je bila posle pada CCCP: Saudijska Arabija naoruzana nuklearnim oruzjem.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 7:41 pm

    шумидер-модер wrote:

    Rusija nema sredstava ni snage ni bilo cega drugog potrebnog za iole ozbiljniji rat,

    Eh sad. A jebu jednu Ukrajinu sa par hiljada oplcenaca...
    Anonymous
    Guest

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Guest Thu Feb 19, 2015 7:47 pm

    rusi uvek imaju snage za rat, zato sto im se jebe koliko ce ljudi i tehnike zrtvovati. takav protivnik je zajeban prilicno.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by шумидер-модер Thu Feb 19, 2015 7:59 pm

    Verterdegete wrote:
    шумидер-модер wrote:

    Rusija nema sredstava ni snage ni bilo cega drugog potrebnog za iole ozbiljniji rat,

    Eh sad. A jebu jednu Ukrajinu sa par hiljada oplcenaca...
    Paradoksalno je da ne jebu Rusi Ukrajinu: Ukrajina jebe samu sebe i pri tom je ruski doprinos takav da - na vrlo kratak rok - moze samo da homogenizuje Ukrajinu pa prema tome i pojaca otpor.
    Ne znam brojke, ali ovo sto se cuje i vidi oko Debaljceva je smesno: par stotina vozila, ljudske zrtve koje jos uvek nisu reda velicine ne tako davnih ovdasnjih.
    Da me ne shvatis pogresno, ne licitiram sa brojem zrtava, nego samo pokusavam da ukazem na cinjenicu da kvantitativno, ovo sto se desava nije ni kap u moru kapaciteta obe strane: nisu ni rezultati zato sto niti je jedna strana zadobila neku odlucujucu politicku ili teritorijalnu prednost, mislim na Rusiju, niti je druga strana izgubila nesto bitno i resavajuce, mislim naravno na Ukrajinu.
    Takozvani rat se vrti u krug, u spirali eskalacije koja je doduse sve visa, ali koja pre svega kosta i unazadjuje Rusiju, Ukrajina je vec unazadjena dovoljno.
    A sto se ozbiljnijeg rata tice i Filipenkovih dubokih prodora sve do, kako sam razumeo, poljske granice - ni govora: Rusija je koliko onomad usla u ozbiljniju reformu kopnene vojske (na krilima oparivanja poslednjih nekoliko godina) i dostigla efektive profesionalne vojske ekvivalentne koliko se secam snazi 4 (i slovima cetiri) divizije. Reforma je sad stala, o masovnoj regrutaciji/mobilizaciji danas u Rusiji - siguran sam - nema ni govora, a pored toga i podjednako znacajno, Rusija nema doktrinu niti ju je gradila za zahvate te vrste.
    Tacnije, nalazi se u vakuumu pospesenom ekonomskim i politickim nedacama vezanim za desavanja u Ukrajini.
    Koliko onomad su objavili neku nasminkanu novu doktrinu u kojoj vracaju i podvlace znacaj postojeceg nuklearnog arsenala i svoju doktrinarnu spremnost da isti upotrebe ukoliko procene da su ugrozeni nacionalni interesi/sigurnost: ovo je samo dokaz da su svesni da su u beznadeznom zaostatku glede efikasnosti sopstvenih klasicnih oruzanih snaga u slucaju veceg sukoba i to je jedina mera za obe strane, mislim na njih i na Zapad.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by шумидер-модер Thu Feb 19, 2015 8:05 pm

    burkholderia mallei wrote:rusi uvek imaju snage za rat, zato sto im se jebe koliko ce ljudi i tehnike zrtvovati. takav protivnik je zajeban prilicno.
    Ovo je stereotip i - sto je najgore - poprilicno tacan, onoliko koliko jedan stereotip to moze da bude.
    Problem  je samo u tome sto mi ne znamo - ne zna niko, bojim se - sa kakvom Rusijom imamo posla.
    Zaboravljamo da se radi o zemlji koja je prosla kroz najdivljackiju mogucu tranziciju, takvu da su prema njoj sve ostale poznate tranzicije pjesma nad pjesmama, sa stanovnistvom koje je vise nego jasno pokazalo da danas bas i nije orno da ratuje za neke daleke bregove Mandzurije.
    Naravno, uvek se moze pribeci oprobanom receptu budjenja nacionalizma, patriotizma i mahanja zastavama ugrozenosti: to moze da upali, kod Rusa kao i svih ostalih, ali se bojim da bi posledice bile poprilicno nesagledive u zemlji koja je vec skoro 100 godina nesposobna da prehrani samu sebe.
    Na primer.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?

    Rat u Ukrajini - Page 13 Empty Re: Rat u Ukrajini

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 5:04 pm