Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Vojvodina

    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 9:38 pm

    Pa ofkors, kao i veronauka.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 9:40 pm

    Ovo je klizav teren  Vojvodina - Page 3 4101625831.
    Pod 1: o Svetom Savi - ukljucujuci i sve moje napomene koje si, nadam se, procitao - mozemo da govorimo i kao istorijskoj licnosti, anominalnom takoreci.
    Ne bih imao nista protiv da takozvani skolski praznik uopste ne postoji, da se slave Cirilo i Metodije, prva partizanska skola, sta god, ali stav da kontinuitet sa Srednjim vekom nije osnov za izgradnju identiteta moderne politicke zajednice je ipak malo premoderan i nategnut glede, ako hoces, odnosa i prema sopstvenoj istoriji.
    Bolju i lepsu naime - nemamo.
    Znam, otprilike, pogadjam gde gadjas, uostalom aj da cujemo - primera radi - tvoj predlog kako bi to trebalo da izgleda.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 9:41 pm

    ostap bender wrote:to je prvenstveno pitanje kontinuiteta sa kraljevinom i pokusaj da se negira socijalisticka istorija.
    Izvini, ti to meni?


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by boomer crook Thu Feb 26, 2015 9:45 pm

    a?


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 9:49 pm

    Vojvodina - Page 3 3579118792


    Inače, gde ono beše - kod Mihiza? - priča kako je Tito učestvovao na prvoj posleratnoj proslavi Sv. Save. Vojvodina - Page 3 899159439 Vojvodina - Page 3 1668833401

    Što se tiče srednjeg veka, kontinuiteta sa njime skoro i da nema. Političkog sasvim sigurno ne.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 9:55 pm

    E, evo Vojvodina - Page 3 1143415371


    Dan Svetoga Save je proslavljan sve do 1945. godine. Te godine je u zgradi Narodne skupštine, veoma svečano obeležen praznik Svetoga Save. Kako piše "Politika" u broju od 28. januara 1945. godine, proslavu je organizovala Antifašistička skupština narodnog oslobođenja Srbije, gde su bili okupljeni svi članovi rukovodstva, na čelu sa Josipom Brozom, kao i preko 350 zvanica. Na čeonom zidu je bila slika Uroša Predića "Sveti Sava blagosilja srpčad", a okolo su bile zastave sa petokrakama i slike Marksa, Engelsa, Lenjina, Staljina i Tita. Na Univerzitetu se slavilo uz verski obred rezanja slavskog kolača. Čim je skinuta svečana dekoracija iz skupštinske sale, slika Uroša Predića je bačena u podrum (odakle je posle dosta vremena neko preneo u kancelariju rektorata Bogoslovije), a i sa svim ostalim se postupilo na isti ili gori način. Proslavljanje Svetog Save je zabranjeno i sve do pre petnaestak godina, nastavnici su morali da zapisuju sve učenike koji idu u crkvu na dan Svetog Save.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 10:02 pm

    William Murderface wrote:Vojvodina - Page 3 3579118792


    Inače, gde ono beše - kod Mihiza? - priča kako je Tito učestvovao na prvoj posleratnoj proslavi Sv. Save. Vojvodina - Page 3 899159439 Vojvodina - Page 3 1668833401

    Što se tiče srednjeg veka, kontinuiteta sa njime skoro i da nema. Političkog sasvim sigurno ne.
    Upravo o tome pokusavam: cak i ti koga ubrajam u upucenije i dobrohotnije  Vojvodina - Page 3 1233199462  se u takvim tvrdnjama oslanja na razne Mihize; Politika je redovno, do 1948. donosila na prvoj strani izvestaje o proslavama Svetog Save sa sve glavnom i prisutnim Marsalom. I ostali rukovodioci su imali zaduzenja da prisustvuju raznim priredbama tim povodom.
    To jeste bila politizacija, ali - procitaj izvestaje - te proslave su bile etalon dobrog ukusa i mere u odnosu na danasnje.

    A bre Williame, pa pored politickog, postoje i neki drugi kontinuiteti, kulturni na primer.

    Da ponovim, ja znam da se u ovakvim pricama krecemo po onoj tankoj liniji sa koje se lako sklizne u nacionalizam, a jos se lakse nekoga optuzi za isti: utociste prosecnog srpskog nacionaliste je ona cuvena fraza 'pa i Francuzi su nacionalisti, vole i brane svoju naciju' ili tako nekako, ali - ponavljam - mi sa svojom istorijom moramo da nekako pocnemo da izlazimo na kraj sa prave strane.
    Ako to ne uradimo ostace nam ova koja ce - koliko sutra - da rehabilituje djenerala i tako zabelezi jos jedan poen.
    Prepustajuci im srednji vek da po njemu divljaju srebrnim ili zlatnim viljuskama, dosli smo do onih Seseljevih, zahrdjalih, to nadam se, ne moram da tumacim.

    A preterano insistiranje na modernom, dovesce nas u situaciju da lakse baratamo i snalazimo se u nekom Kreek-u ili nekom Bach-u, zapostavljajuci nas sopstveni - potok  Vojvodina - Page 3 2849097393
    Nije to dobro.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 10:08 pm

    William Murderface wrote:E, evo Vojvodina - Page 3 1143415371


    Dan Svetoga Save je proslavljan sve do 1945. godine. Te godine je u zgradi Narodne skupštine, veoma svečano obeležen praznik Svetoga Save. Kako piše "Politika" u broju od 28. januara 1945. godine, proslavu je organizovala Antifašistička skupština narodnog oslobođenja Srbije, gde su bili okupljeni svi članovi rukovodstva, na čelu sa Josipom Brozom, kao i preko 350 zvanica. Na čeonom zidu je bila slika Uroša Predića "Sveti Sava blagosilja srpčad", a okolo su bile zastave sa petokrakama i slike Marksa, Engelsa, Lenjina, Staljina i Tita. Na Univerzitetu se slavilo uz verski obred rezanja slavskog kolača. Čim je skinuta svečana dekoracija iz skupštinske sale, slika Uroša Predića je bačena u podrum (odakle je posle dosta vremena neko preneo u kancelariju rektorata Bogoslovije), a i sa svim ostalim se postupilo na isti ili gori način. Proslavljanje Svetog Save je zabranjeno i sve do pre petnaestak godina, nastavnici su morali da zapisuju sve učenike koji idu u crkvu na dan Svetog Save.
    Ovo je - osim opisa Skupstine - ogavna laz, u najboljoj 'jao, sto su komunisti bili losi i uzasni diktatori' tradiciji.
    I to izrecena od Mihiza, pizde koja je dobila stan u Djure Salaja, stan u kome je konstatovao ogromnu kolicinu suzavca bacenog na demonstrante tokom nekih letnjih anti-Sloba demonstracija i zgrazavao se.
    U strogom centru, takoreci preko puta pravnog fakulteta.
    Covek koji je telefon za kucu, stan, iskukao od nekog udbasa visokog cina s kojim je sedeo zajedno u - upravi OFK Beograd.
    Ma daj bre, teraj ga u pizdu materinu.
    Nastavnici zapisivali djake  Vojvodina - Page 3 3274312807
    Jeste, ko sto nije smela da se slavi slava i peva Tamo daleko.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 10:13 pm

    E, pa jebiga, Šumidere, nisam bio tamo, morao sam negde da pročitam, pa sam pročitao kod Mihiza! Vojvodina - Page 3 1143415371

    A Francuzi kad "vole i brane svoju istoriju" slave Dan pada Bastilje, a ne rođenje Filipa IV, ili šta ti ja znam. Francuska ti je baš loš primer.

    Ne znam kakav je to kulturni kontinuitet sa Srednjim vekom, meni se čini da ga ima samo u snatrenjima nekih nacionalista (ne svih!) - ovo je konitnuitet, tu je drug Ostap u pravu, sa predratnom Kraljevinom, koja je bila vrlo drugačija vrsta političke zverke, kao što je to zapravo bila i FNRJ koja je na različite načine pokušavala da pripitomi, kultiviše, itd etničke i verske idenitete (ali, uvek pod centralnom upravom partije).

    Savim je drugačija stvar, kad u građanskoj državi kakva je nominalno današnja Srbija, uvedeš verski praznik za dan prosvete (ili - duhovnosti).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 10:14 pm

    шумидер-модер wrote:
    William Murderface wrote:E, evo Vojvodina - Page 3 1143415371



    Ovo je - osim opisa Skupstine - ogavna laz, u najboljoj 'jao, sto su komunisti bili losi i uzasni diktatori' tradiciji.
    I to izrecena od Mihiza, pizde koja je dobila stan u Djure Salaja, stan u kome je konstatovao ogromnu kolicinu suzavca bacenog na demonstrante tokom nekih letnjih anti-Sloba demonstracija i zgrazavao se.
    U strogom centru, takoreci preko puta pravnog fakulteta.
    Covek koji je telefon za kucu, stan, iskukao od nekog udbasa visokog cina s kojim je sedeo zajedno u - upravi OFK Beograd.
    Ma daj bre, teraj ga u pizdu materinu.
    Nastavnici zapisivali djake  Vojvodina - Page 3 3274312807
    Jeste, ko sto nije smela da se slavi slava i peva Tamo daleko.


    Nije bre ovo iz Mihiza, Šumidere, nego sam naš'o negde na netu Vojvodina - Page 3 1143415371


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 10:19 pm

    William Murderface wrote:E, pa jebiga, Šumidere, nisam bio tamo, morao sam negde da pročitam, pa sam pročitao kod Mihiza! Vojvodina - Page 3 1143415371

    A Francuzi kad "vole i brane svoju istoriju" slave Dan pada Bastilje, a ne rođenje Filipa IV, ili šta ti ja znam. Francuska ti je baš loš primer.

    Ne znam kakav je to kulturni kontinuitet sa Srednjim vekom, meni se čini da ga ima samo u snatrenjima nekih nacionalista (ne svih!) - ovo je konitnuitet, tu je drug Ostap u pravu, sa predratnom Kraljevinom, koja je bila vrlo drugačija vrsta političke zverke, kao što je to zapravo bila i FNRJ koja je na različite načine pokušavala da pripitomi, kultiviše, itd etničke i verske idenitete (ali, uvek pod centralnom upravom partije).

    Savim je drugačija stvar, kad u građanskoj državi kakva je nominalno današnja Srbija, uvedeš verski praznik za dan prosvete (ili - duhovnosti).
    Nisam bio ni ja  Vojvodina - Page 3 2849097393
    Nemoguce da nisi cuo za nac. argument tipa Francuska, nije moj, bas kao ni primer, daj jebote, citaj sta pise Vojvodina - Page 3 1233199462 .
    Ja sam kod Svetog Save pre svega imao na umu kulturni kontinuitet koji je, nadam se, nesporan, i nacine da se nacionalistima izbije iz ruku brljavljenje po Srednjem veku, objasnih uostalom.
    Ne vidim zasto i cemu ovde mesati Kraljevinu i Partiju, sa sve njihovim pokusajima da se uredi ovo ili ono, ovako ili onako.
    Napisah: Kreek, Bach, potok.
    Pa ti vidi  Vojvodina - Page 3 1844795956


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 10:22 pm

    Pa nemam ja problem s tim da deca uče o Svetom Savi i srednjovekovnoj srpskoj istoriji, samo mislim da Sv. Sava ne treba da bude školska slava, pa ni pod firmom "dana duhovnosti".


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 10:40 pm

    William Murderface wrote:Pa nemam ja problem s tim da deca uče o Svetom Savi i srednjovekovnoj srpskoj istoriji, samo mislim da Sv. Sava ne treba da bude školska slava, pa ni pod firmom "dana duhovnosti".
    Ni ja se ne kunem u Svetog Savu, u duhovnost, pogotovo onu koja se pod tim brendom danas prodaje jos manje.
    Pitao sam te za eventualni predlog, da vidim(o) kako bi to jos moglo da izgleda.

    A preterano insistiranje na modernom, pogotovo na nacin na koji se u Srbiji shvata, pa kako da ti kazem: citamo ili gledamo film cija se radnja dogadja u mestu Fort Dick (Kalifornija), a prsnemo u smeh kad se pomene Прћиловица.

    Edit: nemoj samo o kulturnom imperijalizmu, itd, itd... Vojvodina - Page 3 2849097393


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Sergen Yalçın Thu Feb 26, 2015 10:42 pm

    +1 za viljema

    dositej je relevantniji n puta.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 10:44 pm

    Nisi u toku  Vojvodina - Page 3 4101625831

    Dositej bi bio i moj favorit, ali napomena o opasnosti prepustanja Srednjeg veka nacionalistima ostaje.
    Rezultate znamo, videli smo ih i gledamo ih.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Anonymous
    Guest

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Guest Thu Feb 26, 2015 10:45 pm

    William Murderface wrote:E, evo Vojvodina - Page 3 1143415371


    Dan Svetoga Save je proslavljan sve do 1945. godine. Te godine je u zgradi Narodne skupštine, veoma svečano obeležen praznik Svetoga Save. Kako piše "Politika" u broju od 28. januara 1945. godine, proslavu je organizovala Antifašistička skupština narodnog oslobođenja Srbije, gde su bili okupljeni svi članovi rukovodstva, na čelu sa Josipom Brozom, kao i preko 350 zvanica. Na čeonom zidu je bila slika Uroša Predića "Sveti Sava blagosilja srpčad", a okolo su bile zastave sa petokrakama i slike Marksa, Engelsa, Lenjina, Staljina i Tita. Na Univerzitetu se slavilo uz verski obred rezanja slavskog kolača. Čim je skinuta svečana dekoracija iz skupštinske sale, slika Uroša Predića je bačena u podrum (odakle je posle dosta vremena neko preneo u kancelariju rektorata Bogoslovije), a i sa svim ostalim se postupilo na isti ili gori način. Proslavljanje Svetog Save je zabranjeno i sve do pre petnaestak godina, nastavnici su morali da zapisuju sve učenike koji idu u crkvu na dan Svetog Save.


    ja sam kao klinac uredno izlazio ranije iz skole na molbu roditelja da idemo kod babe i dede na slavu, negde u periodu 1983-1987. uciteljica i nastavnice/ci su to uvek odobravali, s tim da me je 90% razreda pitalo sta ti je to slava. mnogi od njih su danas naravno veliki vernici, koji me na svoje slave zovu u kafice, klubove i sl. price o zabranama su cesto obicne cetnicke baronije, isto kao i odlasci u crkvu, deda me je u tom periodu redovno vodio u almasku, sabornu, i osim nas i jos nekoliko starih osoba o najvecim crkvenim praznicima, nit je bilo drugih vernika, nit je milicija nesto branila. u kraju gde su mi baba i deda ziveli, korindjalo se otkad znam za sebe, pucalo za bozic i statijaznam. a sve to usred nekog "odsrbljenog" novog sada koji danas mora da se posrbi. "nismo mogli da slavimo" je namerna laz mnogih koji do ekspanzije mantijastva nisu ni znali sta su religija i crkva, pa je to naravno strategija da ne bi ispali jadni pomodari.

    i jos nesto, baba i deda su mi bili predratni clanovi kraljevskog sokolskog drustva, sto nije bila smetnja da ih komunisti zaposle u drzavnu sluzbu, da dedu zamole da ucestvuje u tv emisijama o toj organizaciji, kao i da im opet na njihovu molbu ustupi mnogo artefakata iz predratnog perioda kad je drustvo bilo najaktivnije, a u svrhu izlaganja u muzejskim postavkama.


    Last edited by burkholderia mallei on Thu Feb 26, 2015 10:51 pm; edited 2 times in total
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 10:48 pm

    Jbt, Šumidere, dal ti stvarno misliš da ja pod "moderna" mislim "pomodna"?

    Moderna u smislu da pripada modernom konceptu državnosti. Sretenjski Ustav je u tom smislu moderan.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 10:58 pm

    William Murderface wrote:Jbt, Šumidere, dal ti stvarno misliš da ja pod "moderna" mislim "pomodna"?

    Moderna u smislu da pripada modernom konceptu državnosti. Sretenjski Ustav je u tom smislu moderan.
    Ma daj, odakle ti to.
    Ja pricam, izmedju ostalog, i o pojavi da se - na primer - u cca 70% postova na ovom i na jos jednom Vojvodina - Page 3 4101625831 forumu pojavljuju engleski izrazi i to od strane ljudi aj da kazem obrazovnog nivoa koji takav nacin komunikacije cini takoreci slengom, jezikom za odredjenu grupu ljudi.

    Slazem se za Sretenjski ustav, meni nije pao na pamet, problem je sto je malo nefotogenican: znas praznik prosvete treba da slave i da bude jasan i djacima prvacima.
    Ne znam, nista drugo mi ne pada na pamet.

    Odjebali smo White Church sa sve 7. julom, ostaje nam Darling Mihajlovic, jebiga.






    @ burkholderia mallei: odlican opis, to je bila mera, otprilike.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 11:04 pm

    ...


    Last edited by шумидер-модер on Thu Feb 26, 2015 11:07 pm; edited 1 time in total
    Erős Pista

    Posts : 81372
    Join date : 2012-06-10

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Erős Pista Thu Feb 26, 2015 11:06 pm

    Sad stvarno ne razumem šta ti ovo znači.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 11:08 pm

    Vojvodina - Page 3 1233199462


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by boomer crook Thu Feb 26, 2015 11:10 pm

    ne razumem. ti to meni?

    mislim mene bas briga za odnos prema srednjevekovlju mimo akademskog rada ali mislim da je odvajanje vere od drzave dobro i za drzavu i za crkvu.

    i niko nije prepustio srednjevekovlje nacionalistima oni su ga jednostavno oteli kao sto i sve drugo otimaju i nametnuli svoj narativ.

    pri tome kada vec govorimo o nebrizi prema srednjevekovnom (u ovom slucaju poznog ranog veka) najbolje svedoci o tome odnos prema materijalnim tragovima osmanskog carstva na teritoriji srbije. znam devojku sa katedre za arheologiju koja se time bavila i koja kaze da je tu situacija uzasavajuca.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by шумидер-модер Thu Feb 26, 2015 11:15 pm

    ostap bender wrote:ne razumem. ti to meni?

    mislim mene bas briga za odnos prema srednjevekovlju mimo akademskog rada ali mislim da je odvajanje vere od drzave dobro i za drzavu i za crkvu.

    i niko nije prepustio srednjevekovlje nacionalistima oni su ga jednostavno oteli kao sto i sve drugo otimaju i nametnuli svoj narativ.

    pri tome kada vec govorimo o nebrizi prema srednjevekovnom (u ovom slucaju poznog ranog veka) najbolje svedoci o tome odnos prema materijalnim tragovima osmanskog carstva na teritoriji srbije. znam devojku sa katedre za arheologiju koja se time bavila i koja kaze da je tu situacija uzasavajuca.
    Ne tebi, Williamu, ne uzbudjuj se, editovao sam jedan nas post.

    Kako bre oteli, ko im je dozvolio?
    Pa za to braniti nisu trebale puske ni ulicne tuce, jbg.

    A sto se Osmanlija tice, u pravu je ta zenska: i vise nego katastrofalan, a bojim se da ce na talasu nadolazeceg antiislamizma tek da se raspali.
    Meni najsmesniji primer te sorte vandalizma je zvanicna inicijativa da se Куршумлија preimenuje u neku Belu crkvu, tako nekako.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by boomer crook Thu Feb 26, 2015 11:19 pm

    ne uzbudjujem se samo ne znam sto sam te iznervirao.

    za to sa kursumlijom nisam ni znao ali jednostavno ionako rudimentarno ocuvana materijalnost svakodnevice osmanskog perioda se ne osigurava na odgovarajuci nacin i tretira se kao gradja koja nikome nije od interesa. dosta tupavo.

    a brate imali su i puske i sve sto treba. lepo kaze rasejani na nekom drugom topiku da je tesko boriti se sa toliko novca, toliko propagande i toliko nasilja.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    паће

    Posts : 40026
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by паће Thu Feb 26, 2015 11:30 pm

    шумидер-модер wrote:
    Znam, otprilike, pogadjam gde gadjas, uostalom aj da cujemo - primera radi - tvoj predlog kako bi to trebalo da izgleda.

    Дакле, имали бисмо период добросуседских односа са Латинима, па онда стандардне династичко-освајачко-државотворне ситне ратове из доба Мрњавчевића (не није по њавркању него по неком Херцеговцу Мрњави, ком је ваљда име заборављено али надимак није) и Немањића, онда велика пуш пауза да издимимо који чибук на дивану.

    Одједном имамо богате свињарске трговце у сред тамног вилајета, који се појављују из... нећемо рећи танког ваздуха, то је енгрпски, него из оног дима, дижу устанак и подижу државу копирајући мало Русе, мало Французе, мало Швабе. Ту некако успешно заобилазе рестаурацију феудализма али улећу у реконструкцију династичких борби и тим се баве до ЊЊИ. Има се прилично јака држава, која је нажалост више имала посла са чишћењем Турака и аустроугарским Муртом у комшилуку него што је стизала нешто велико да се изгради.

    После ЊЊИ имамо другу пуш паузу, јер иако је српска глава под савезном круном, садашња историографија још није начисто да ли да и ту савезну краљевину рачуна у "ала смо се зајебали са том Југославијом" или да то почне тек од 1941. Или 1943. Или 1945. Додајмо стога још две-три пуш паузе које, где смо већ са чибука прешли на Ибар, Мораву, херцеговачку шверцовану шкију, те на крају шверцовани Марлборо, кад пољски кад сарајевски. Долазимо до Слобославије и Сер & Мо, за које се опет не зна да ли да их бројимо или не, тј јесмо ли урадили нешто државотворно или се и овај период има бројати у "ал смо се зајебали". Тако да нисам начисто да ли нам историја почиње од 2003. или 2006, ал' ту ће негде бити. Ако је пуш пауза, онда ће то бити шверцовано преко Црне Горе или шта су већ Енглези или Јапанци одлучили да и даље производе.

    Тако да од тог историјског континуитета имамо пикавце, пребијене чибуке и неочишћене муштикле, и једну велику историјсу пепељугу за коју нема ко да се договори ни да ли треба да се празни, да ли скроз да се празни или да се мало пробере, а и куд са оним што треба да се баци.

    William Murderface wrote:
     Proslavljanje Svetog Save je zabranjeno i sve do pre petnaestak godina, nastavnici su morali da zapisuju sve učenike koji idu u crkvu na dan Svetog Save.

    Док сам носио што себе што дневник у учионицу, нисам ни знао кад пада који црквени празник, не знам ни сад. Ал' знам да је зимски распуст падао у другу половину јануара, хватајући приде можда недељу пре или недељу после тога, како кад (тј некад је био три недеље, па две недеље, па три недеље... нешто нисам начисто кад је које било). А и за остале црквене празнике, ако су и падали у радни дан, не сећам се да су и једном били споменути у мом периоду просветитељства (трпног па радног па опет трпног, тј кад су ми деца ишла у школу). Док није померен распуст да се више не поклапа са полугодиштем, после тога се звижди.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Vojvodina - Page 3 Empty Re: Vojvodina

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 8:17 pm