Bosna i Hercegovina

Share

Re: Bosna i Hercegovina

Post by No Country on Sun May 15, 2016 5:24 pm

Filipenko wrote:To nije nikakav nacionalizam, već beskompromisna želja za očuvanjem države, antibanditizam i antiterorizam. Nije se tu niko ništa dogovarao niti želeo dogovarati, nego su izvodili neke nejasne referendumčiće, organizovali terorističke bande, a ratovi su kretali opsadom kasarni i pucanjem po regrutima.
То се своди на избор између Милошевићевог Плана А и Плана Б. Sorry, no horse in that race.

Post by Filipenko on Sun May 15, 2016 7:50 pm

To ti i kažem. Niko tu nije imao išta drugačije od Miloševićevog plana, ni Slovenci, ni Hrvati, ni Bošnjaci. Samo što je u zavisnosti od veličine i (ne)zainteresaovanosti druge strane sukob rešavan brže ili sporije i uz manje ili veće gadosti. Ili ti npr. ništa Kučan nije manje kriv od Slobe niti se koristio lepšim, civilizacijskijim™ ili građansko-demokratičnijim sredstvima.

Post by No Country on Sun May 15, 2016 8:05 pm

Кучан је имао мандат грађана Словеније да их изведе из Југославије. Милошевић је имао мандат грађана Србије да изврши агресију на остатак Југославије. Ни један ни други мандат нису били баш по данашњим стандардима, но боже мој, такво време било. Не бих ја њих двојицу изједначавао.

Post by Filipenko on Mon May 16, 2016 12:26 am

Ja bih ih izjednačio u smrtnoj kazni. Inače, slažem se, Kučanov greh je daleko veći, jer je bio separatista i terorista.

Post by No Country on Mon May 16, 2016 1:14 am

Забаван си, али на начин који помало онемогућава разговор. 

Post by fikret selimbašić on Sun May 22, 2016 11:45 am

Friško, pogledati makar prvih pet minuta, Latićevu prvu veliki zamjerku Galijaševiću i način na koji je izgovara.

Galijašević vs Latić:

Ovo je od prije dvadesetak dana, Latić vs Jasna Šamić. 

Post by beatakeshi on Sun May 22, 2016 12:17 pm

Ko je ovaj voditelj?

Post by fikret selimbašić on Sun May 22, 2016 12:26 pm

Senad Hadžifejzović, nekada najpopularnija zvijezda tvsa i bht, voditelj centralnog dnevnika i emisije face to face. Par godina poslije rata pokrenuo vlastitu televiziju, i danas jako popularan i gledan.

_____
Međuopštinski pustolov.

Post by beatakeshi on Sun May 22, 2016 12:33 pm

Grozan je, pravi lešinar. Obojicu sam upoznao (Latića i Galijaševića) sam upoznao pre 7-8 godina, Galijašević u standardnom modu, Latić mi je (bar u toj prilici) izgledao trezveniji, sabraniji.
Grozan je ovaj format, džerispringerovski, vratio me u 90e.

Post by fikret selimbašić on Sun May 22, 2016 12:55 pm

Nije oduvijek ovakav. Davno je bilo i ne sjećam se detalja ali znam da se njegov odlazak sa bht mjesecima razvlačio, odlazio pa se vraćao... Onda je čovjek sebi napravio televiziju pa može ovako da se raskomoti. Prenosi i dosta utakmica fudbalske reprezentacije, doveo Marijana da komentariše utakmice i eto ti gledane i popularne televizije.

_____
Međuopštinski pustolov.

Post by Filipenko on Wed May 25, 2016 8:36 pm

Vidim, nema nikakvih reakcija na izjave turčina™ Kavazovića da "Vlah ne sme vladati Srebrenicom"?

Post by rujofil on Wed May 25, 2016 9:26 pm

Mozda je mislio na DjokuVlaha 

Cak nije ni preneto po medijima, sto moze znaciti samo jedno, izbori u Srbiji su prosli. Inace je l bila vec negde na forumu rasprava o terminu "Vlah" i zbog cega bi to moglo biti nesto negativno?

Post by Filipenko on Thu May 26, 2016 12:55 am

Zato što se koristi u uvredljivom kontekstu? Mislim, što je uvredljiv pojam "Turčin" ili "Rašanin" (kako nas zovu Mađari kada hoće da uvrede btw)?

Post by rujofil on Thu May 26, 2016 1:34 am

Naravno da je on upotrebio taj naziv samo da bi uvredio i mobiliso nacionalisticka osecanja, neg moje je pitanje zasto je to "Vlah" u nekom istorijskom trenutku dobilo negativnu konotaciju. Eto nisam znao to za Rasanin.

Post by Veletin on Thu May 26, 2016 2:30 am

'kurve vlaške'  
6:50

Post by Veletin on Thu May 26, 2016 2:51 am

Alberto Fortis - Put po Dalmaciji (Viaggio in Dalmazia, 1774.)

Post by паће on Thu May 26, 2016 9:55 am

rujofil wrote:Naravno da je on upotrebio taj naziv samo da bi uvredio i mobiliso nacionalisticka osecanja, neg moje je pitanje zasto je to "Vlah" u nekom istorijskom trenutku dobilo negativnu konotaciju. Eto nisam znao to za Rasanin.

Кад сам последњи пут гуглао реч Влах, дошао сам управо до тога да су то потомци ислужених римских легионара, те да их има гдегод је била римска граница - укључујући Велшане, који су такође Власи (само што њихов језик нема њ од латинског).

А ово за Рашане први пут чујем. Можда је то нечији превод од мађарског Rácz?

_____
Сваки ниста ће ти рећи да је низам најбоља ствар. Ено онолики низамски растанци, и шта им фали?
"multiple websites" - c'mon, where would you find them? For starters, find ONE multiple website. Oh, you meant "more than one"? Well, that's called "many".

Post by Filipenko on Thu May 26, 2016 11:51 am

Da, Raci. Tako nas zovu.

Ja ne mislim da je "Vlah" termin uvredljiv, nego je uvredljivo kada se koristi za nekoga ko to nije sa namerom uvrede. Kao što termin "Turčni" nije uvredljiv sam po sebi, ali kada se koristi za nekoga ko to nije...

Post by паће on Thu May 26, 2016 12:18 pm

Било која реч може да се користи као увреда, само треба добра интонација.

Причао сам већ о оном далматинском "Влају ниједан". Што је управо то што кажеш, да су термин Влах користили за Србе из залеђа и са острва (премда су ови острвски Бодули, бар ми је тако објашњавао један са Корчуле) као погрдан. Мада не превише, мени је то више личило на "ови ту одмах иза брда, за разлику од нас са погледом на море".

_____
Сваки ниста ће ти рећи да је низам најбоља ствар. Ено онолики низамски растанци, и шта им фали?
"multiple websites" - c'mon, where would you find them? For starters, find ONE multiple website. Oh, you meant "more than one"? Well, that's called "many".

Post by ficfiric on Tue Jun 07, 2016 12:18 am

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1201775436499198&id=136811512995601

Potez vrijedan hvale. "“Mladi i snažni građani bili su i danas jako vrijedni! Tuzla je uvijek bila grad svih građana, u Tuzli su uvijek živjeli svi i u dobru i u zlu. Danas, 2016. godine, ponovo živimo zajedno. Ovim sramotnim činom negativci žele pokazati da za neke mjesta nema, dok mi tvrdimo da ima i znamo DA IMA, borit ćemo se da ostajemo i neodlazimo!
Pri ulasku u naš grad omladina Građanske snage danas je skinula mrlju sa table i ponovo smo čisti. Tako treba i ostati.
Čistimo Tuzlu!” – naveli su na svojoj Facebook stranici članovi Građanske snage.

_____

Uprava napolje!

Post by ficfiric on Thu Jun 30, 2016 2:16 pm

Iiiiiii, dosao je i taj dan!!!

Spoiler:

Dve godine neumornog rada su za nama...

Spoiler:

Desetine, stotine, hiljade podataka su brizljivo obradjene... i napokon...

Spoiler:

Spoiler:

REZULTATI POPISA U BIH

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/graficki-prikaz-rezultata-popisa-u-bih

_____

Uprava napolje!

Post by plachkica on Thu Jun 30, 2016 2:23 pm

Ovaj popis Republika Srpska ne priznaje ili su se predomislili?

Post by Gargantua on Thu Jun 30, 2016 4:16 pm

Ja koliko sam pratio (kako mi je drug koji prati to objasnio) nije problem u popisu kao takvom, nego u tome koji će rezultati biti saopšteni kao zvanični.

Laički, ovi saopšteni rezultati uzimaju u obzir i ljude koji ne žive de facto u BiH nego su negde u inostranstvu ali su ih ukućani upisivali uz odgovor "živeće ovde u narednih godinu dana", tako nešto, iako se to u praksi logično ne dešava i ljudi se ne vraćaju iz inostranstva. RS je računala i valjda sračunala da uključivanje tako popisanih značajno diže broj Bošnjaka, pogotovo u RS, a i u BiH na malo preko 50%. To je valjda oko 300k ljudi razlike na nivou BiH. I do sad je sve ovo bio spor oko toga koji će rezultati biti uzeti za zvanične, ne oko popisa samog.

Brojke su tačne, samo ih ima više i stvar je koji skup brojki je odabran za zvanične.

Post by Veletin on Thu Jun 30, 2016 4:32 pm

mene je dojmio relativno visok postotak franciskanaca.

Post by Filipenko on Fri Jul 01, 2016 12:14 am

Gargantua wrote:Brojke su tačne, samo ih ima više i stvar je koji skup brojki je odabran za zvanične.

Brojke su tačne koliko je tačan i princip izmišljanja boravišta i osobe koja tu navodno boravi.

Uz ono što si rekao (da je problem u tome što gomila Bošnjaka falsifikuje ko je tu i izmišlja ko će biti tu), postoji i ogroman problem sa višestrukim bošnjačkim mestima prebivališta. Pa je stoga redovna pojava da neko prijavi boravište u, recimo, Srebrenici. Nju uzimam kao primer jer je ludi reis Kavazović pozivao Bošnjake da se tu prijavljuju da Vlasi ne bi ovladali gradom, pa je tu baš egzaktna priča sa tim prevarama kojih se Bošnjaci ne stide već se naprotiv njima ponose, ali se inače dešava svuda po Bosni. 

Onda kombinacija tih faktora znači da se jedna osoba prijavi u Saraj'vu ili Zen'ci na popisu kao žitelj, a onda se još pobroji i u Srebr'n'ci gde tetka kaže da će živeti tu za koju godinu i u Prijed'ru gde brat od strica kaže da će doći tu da živi za par godina. A može tako i na više mesta po federaciji, recimo da živi u Tuzli, a prijavi ga još neko u Zen'ci ili M'staru. Dakle nije samo problem što ih gomila živi u inostranstvu, već postoji i objektivan problem prebrojavanja u situaciji gde je dozvoljena ovakva multipla zajebancija.

I onda Bošnjaci hoće da to budu zvanični rezultati pop'sa, a Srpska neće to da prizna, kao što i ne treba, već će da objavi svoje rezultate. Najbolje da se takve svinjarije sistemski ugrađuju u državu, zajedno sa pravnim i nepravnim posledicama. Potpuno nadrealno.

Post by Sponsored content

Current date/time is Mon Dec 17, 2018 3:44 am