NINova nagrada

Veletin

NINova nagrada - Page 8 Empty Re: NINova nagrada

Post by Veletin on Tue Jan 17, 2017 11:10 am

Оба одломка ми делују банално, попут лоших домаћих серија које престанем да гледам после пар минута. Зато и кажем да се оматорило, немогуће је да баш толико лоше.
William Murderface

Post by William Murderface on Tue Jan 17, 2017 11:17 am

Da, sažeo si moj utisak - poput loših domaćih serija.

Ne želim da se ogrešim ni o koga od njih dvoje, jer zaista nisam ozbiljno čitao nijedan od ta dva romana, i ništa od njihovih raniih radova. Znam da je Tabašević pametan momak, da ima nešto na pameti, i da neke ideje rade iza tog romana sasvim sigurno, ali stil mi je odmah zasmetao.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
Daï Djakman Faré

Post by Daï Djakman Faré on Tue Jan 17, 2017 1:29 pm

losi su, svi su losi #kloaka

i to tacno onako na nacin na koji zamisljam da su losi

_____
--to give the metals back their alchemical significance that has been neglected since the beginnings of the industrial revolution
--to alienate common apparati/mechanismi to create a perpetuum mobile called Motor Sehn-Sucht--
mstislaw

Post by mstislaw on Tue Jan 17, 2017 6:18 pm

William Murderface wrote:A evo i Tabaševića

http://www.laguna.rs/odlomak_3489_pa_kao.html

Meni je prvi utisak iz obe knjige kako je to neizbrušen jezik i stil. Možda mi je glupa primedba, ali već posle par redova se umorim i nekako mi se ne čita više. Neke izanđale figure, banalna poređenja, banalne primedbe. Možda sam nepravedan.

E, moj Bili...

VT: wrote:Konkretno u mom slučaju, izdavačka kuća Laguna se ispostavila kao jedina koja ima sluha za moj novi roman, za moje eksperimente sa naslovom, s jezikom, za nekakav radikalno drugačiji pristup književnosti. U tom odnosu s urednicom, zaista ni jednom nisam imao iskustvo upodobljavanja mog teksta nekakvom umišljenom „prosečnom” (nedoraslom) čitaocu, nego smo od tog teksta tražili (estetski) maksimum. Drugim rečima, imao sam punu slobodu u radu na tekstu i urednicu koja je istovremeno verovala, kako u mene, tako i u buduće čitaoce. Rekao bih da su tek to valjani uslovi za kvalitetnu književnost, a tebe i čitaoce bih zamolio da mi ne zamerite na ovoj neskromnoj insinuaciji, ali iskreno osećam da bi tek (lažna) skromnost u ovom slučaju bila pravo mangupiranje.
Guest

Post by Guest on Tue Jan 17, 2017 6:56 pm

laguna i delfin sluze samo da se kupi karta za neki koncert
Bluberi

Post by Bluberi on Wed Jan 18, 2017 2:55 am

Verovatno ću pročitati Tabaševićev roman jer me zanima zašto je ovoliko kivan na tamo nekog pukovnika Frojda. Žestoka fascinacija.
Guest

Post by Guest on Wed Jan 18, 2017 3:06 am

mstislaw wrote:
William Murderface wrote:A evo i Tabaševića

http://www.laguna.rs/odlomak_3489_pa_kao.html

Meni je prvi utisak iz obe knjige kako je to neizbrušen jezik i stil. Možda mi je glupa primedba, ali već posle par redova se umorim i nekako mi se ne čita više. Neke izanđale figure, banalna poređenja, banalne primedbe. Možda sam nepravedan.

E, moj Bili...

VT: wrote:Konkretno u mom slučaju, izdavačka kuća Laguna se ispostavila kao jedina koja ima sluha za moj novi roman, za moje eksperimente sa naslovom, s jezikom, za nekakav radikalno drugačiji pristup književnosti. U tom odnosu s urednicom, zaista ni jednom nisam imao iskustvo upodobljavanja mog teksta nekakvom umišljenom „prosečnom” (nedoraslom) čitaocu, nego smo od tog teksta tražili (estetski) maksimum. Drugim rečima, imao sam punu slobodu u radu na tekstu i urednicu koja je istovremeno verovala, kako u mene, tako i u buduće čitaoce. Rekao bih da su tek to valjani uslovi za kvalitetnu književnost, a tebe i čitaoce bih zamolio da mi ne zamerite na ovoj neskromnoj insinuaciji, ali iskreno osećam da bi tek (lažna) skromnost u ovom slučaju bila pravo mangupiranje.

u prevodu: tekst nije prošao uredničku intervenciju, što je u ozbiljnoj književnosti nemoguće.
Bluberi

Post by Bluberi on Wed Jan 18, 2017 3:17 am

Zanima me kako će pukovnik Ford postati negativac. Jer negativac mora sadržati nešto pozitivno da bi se razlikovao od strašila.
mstislaw

Post by mstislaw on Wed Jan 25, 2017 9:51 pm

Eno ga Tabašević u novom "NIN-u" objašnjava kako mu je "malokrvnost nepodnošljiva". Pih.
паће

Post by паће on Thu Jan 26, 2017 5:56 pm

William Murderface wrote:
"Tirkizno blaženstvo". Zašto?

Па неће ваљда да каже "блаженство турско плаве боје". Кад се провуче кроз француски, и срање звучи отмено (што је само последица одлично вођене француске саморекламе последњих неколико векова).

_____
  ja ovde pričam da li je plavo brže od kiselog i da li je tesno žuće od hladnog.
 not censored, just edited for content.
Bluberi

Post by Bluberi on Thu Mar 02, 2017 3:58 pm

Poštar iz Arzamasa na pragu visokih plafona
Bluberi

Post by Bluberi on Fri Mar 03, 2017 4:06 am

Iz početka ulazi u prolaz koji deli beton i zamišljenog pevača, koji ovaj taj početak ispevao nije, pre je povratio po utrobi, a kako bi drugačije i moglo bez utrobe, jer ona je tu kao slika rasporenog, trulog koje smrdi leti, i to se dešava tog ovog leta, da i bez početka utroba je tu uvek i uvek je leto kada ona smrdi, i praktičnije je da bude na betonu hladnom, jer i beton je hladan leti, samo tad je bitno reči da je hladan, na početku priče u prolazu koja ulazi u prolaz da bi počela svoj put izmedju prolaza i betona, a samo je beton hladan kao led, led koji je utrčao da u prolazu tu utrobu učini mane letnjom, da bude kao da je sve u redu i da moja tvoja ova ona priča ima smisla jer se nalazi izmedju leda i betona, a iznad utrobe u prolazu ja ne mogu reći da to nije u redu, jer i kad kažem ja gledam utrobu koja se gnoji gnojem i da nema leda u letu to bi smrdelo mnogo, mnogo više, više i od samog smrada. O tom ulazu u priču o pevaču, utrobi i prolazu, o ulazu koji nije ulaz u ono što ima izlaz, znaš ono ulaz izlaz, znaš da je to realno, da postoji u svetu oko nas, o tome ne pričam jer nisam šoping mol iako će svi povikati lažeš! molu ja nisam to, ja nisam, ja pričam o ulazu bez izlaza o metafizici početka, onoj koja o vremenu i trošnosti nije mislila, jer u vreme možeš ući, a izlaz uvek ispostavi račun, i o tom računu govorim kad ubacujem vreme i lešinu od utrobe, jer samo se kroz vreme može reći koja, neka, reč o meni, a da ja tu prisutan nisam iako nam se ramena dodiruju to je zbog početka, zbog uzdaha, zbog onog što jesam i kad kažem da to jesam niko mi ne veruje, niko ne vidi tu osu oko koje se vrti sada, nečije sada i juče, moje juće, kao leto i beton i prolaz, taj prazan vazduh koji struji samo leti tu i u tom svetu postoji paralela sa svim onim znakovima koje crtam, tu su, vidim ih u izmaglici toploj ta treperava vrelina, to sam ja, koji pišem o strvini, jer neko to mora reći kad se govori o potkrovlju i damama koje  čekaju tu vrelinu koja je kod mene ovde i sada, O tome pričam kad pišem o prolazu i betonu. O tome govorim kad kažem da je nešto izgubljeno, zato što se ne može vratiti, ali ako je reč  samo o stvarima, o tome pišem, a predstave da se nešto što nije stvar ispostavi kao pitanje vremena, to me ne zanima, jer na to ukazujem.
Jer, ja sam u prolazu.
Veletin

Post by Veletin on Sun Jun 04, 2017 7:21 pm

NINova nagrada - Page 8 Jjjj12
yoyogi

Post by yoyogi on Sat Oct 20, 2018 2:20 pm

NIN-ova nagrada? Dobio je 2014. Goran Gocić za knjigu "Tai".

Krenem da je čitam, pišem primedbe, posle 4 strane knjige vidim da imam 5 strana primedbi.

Tip pojma nema gde je bio i šta mu se desilo. Pročitao sam je celu, nisam mogao da verujem šta se sve izdaje, kamoli da dobije tu "prestižnu" nagradu.

Kao "Asterix u Švajcarskoj" gde se Obeliks napije (obeznani) od nečega pa ga nose na daskama, po planinama, usponi, na ramenima, Alpi.

Kada se misija završila, on se povratio, pitaju ga u selu: "Kakva je Švajcarska?". On reče "Ravna k'o daska".

E, taj nivo nemanja pojma tog dobitnika NIN-ove nagrade.

Nije kriv Gocić koji je napisao šta je mislio da zna nego koliko pojma nisu imali oni koji su mu nagradu dodelili.

Damper, rudnički kamion sa točkovima prečnika 2m,  pun materijalnih grešaka, o neshvatanju okruženja i društva da i ne govorimo.

To ne samo da je prošlo, dobilo i NIN-ovu nagradu.

_____
www.srbijadotokija.com
Utvara

Post by Utvara on Sun Oct 21, 2018 1:35 am

U ovome nemam druge nego da se saglasim sa tobom. Ali - NINova nagrada je uvek bila takva. Uvek pod pritiskom dnevne politike, nekih pomodarskih tendencija, trenutne mode.

Svaka treća knjiga koja je dobila NINovu nagradu je iole korektna, od 90ih nadalje.
William Murderface

Post by William Murderface on Sun Oct 21, 2018 2:10 am

Sve je u pravu Yoyogi.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Sponsored content

Current date/time is Fri Apr 26, 2019 4:42 pm