Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Filipenko 2015-01-31, 02:49

    Lako je svoditi rat na snabdevanje kada je 90% protivničke vojske na nekom drugom frontu, a ispred tebe par stotina hiljada onih kojima borba inače nije prijala.
    Kamikaze

    Posts : 20
    Join date : 2012-06-11

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Kamikaze 2015-01-31, 11:22

    шумидер-модер wrote:
    Kamikaze wrote:Zbog čega je Paton izvikani general?

    Sto se Patona tice, najsmesnije je sto prakticno nema sta da se kaze: isplivao u Severnoj Africi posle debakla kod Kaserina jeste - ali kao jedan od mnogih i sigurno ne najvazniji - odigrao ulogu u americkom sticanju samopouzdanja inace ozbiljno poljuljanom. Njegova harizma nastala je kao plod ocajnicke potrebe da se nadje javni pandan Montgomeriju i to je stampa uspesno uradila - americka javnost je dobila ime za naslovne strane, ime kome su mogle da se pripisu socne izreke i sve sto stampi treba.
    Interesantno je da ni jedan od vrhunskih americkih ratnih izvestaca - a govorimo o mozda najvecoj postavi novinara koju je video 20. vek - o Patonu nije imao narocito misljenje, od Pajla do Hersija.
    Vojno strucno sto bi se reklo - nema mnogo ni da se prica ni pripoveda; uspesi Patonove 3. armije se mogu pripisati najmanje Patonu; 3. armija se jednostavno nalazila tamo gde se nalazila i zapalo joj je da najdalje i najbrze napreduje sto u leto i jesen '44. bas i nije bilo nesto; zima i uslovna nemacka konsoidacija su promenile stvari, a cinjenica je da je Bredli bio taj kome je, diskretno, ostavljeno da vadi trnje iz one stvari.
    Ako je uspeh posle Kaserina i Sicilija nešto o čemu nema šta da se kaže, ok. Za 1943. meni to izgleda odlično.
    Harizma je nešto što je u čoveku, ne vidim da je to nešto što je nastalo od strane medija. Eksploatisano od strane medija, super, šta fali? U svakom slučaju + za harizmu, a - za mrtvo štrebersko puvalo Bredlija. Ovo što kažeš za 3. armiju možeš tako reći i za Bredlija. Jer to je ista linija komande, ako je nešto lako zapalo Patonu zapalo je i Bredliju. Vađenje trnja kod Bastonja je bio Patonov posao.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 File_Los_Generales_Ft_Bliss_1913

    Pančo Vilja i Paton (skroz desno).


    _____
    Obey I Bay
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-01, 00:33

    Kamikaze wrote:
    шумидер-модер wrote:

    Sto se Patona tice, najsmesnije je sto prakticno nema sta da se kaze: isplivao u Severnoj Africi posle debakla kod Kaserina jeste - ali kao jedan od mnogih i sigurno ne najvazniji - odigrao ulogu u americkom sticanju samopouzdanja inace ozbiljno poljuljanom. Njegova harizma nastala je kao plod ocajnicke potrebe da se nadje javni pandan Montgomeriju i to je stampa uspesno uradila - americka javnost je dobila ime za naslovne strane, ime kome su mogle da se pripisu socne izreke i sve sto stampi treba.
    Interesantno je da ni jedan od vrhunskih americkih ratnih izvestaca - a govorimo o mozda najvecoj postavi novinara koju je video 20. vek - o Patonu nije imao narocito misljenje, od Pajla do Hersija.
    Vojno strucno sto bi se reklo - nema mnogo ni da se prica ni pripoveda; uspesi Patonove 3. armije se mogu pripisati najmanje Patonu; 3. armija se jednostavno nalazila tamo gde se nalazila i zapalo joj je da najdalje i najbrze napreduje sto u leto i jesen '44. bas i nije bilo nesto; zima i uslovna nemacka konsoidacija su promenile stvari, a cinjenica je da je Bredli bio taj kome je, diskretno, ostavljeno da vadi trnje iz one stvari.
    Ako je uspeh posle Kaserina i Sicilija nešto o čemu nema šta da se kaže, ok. Za 1943. meni to izgleda odlično.
    Harizma je nešto što je u čoveku, ne vidim da je to nešto što je nastalo od strane medija. Eksploatisano od strane medija, super, šta fali? U svakom slučaju + za harizmu, a - za mrtvo štrebersko puvalo Bredlija. Ovo što kažeš za 3. armiju možeš tako reći i za Bredlija. Jer to je ista linija komande, ako je nešto lako zapalo Patonu zapalo je i Bredliju. Vađenje trnja kod Bastonja je bio Patonov posao.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 File_Los_Generales_Ft_Bliss_1913

    Pančo Vilja i Paton (skroz desno).
    A zasto bas Panco?  Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 4101625831
    Paton ti je ovde statista, Panco je car.
    Zezanje na stranu, aj da pocnem od takozvane harizme: Paton je nije imao, dodelila mu je americka stampa, stvorila mu je, u potrazi za likovima kojima se pripisuju jezgrovite izjave, zgodne za naslovne strane, itd, itd...
    Pogledaj ovo:
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Bradleyomar2
    Covek koji nosi kaubojske revolvere sa sedefnom ili vec ne znam od cega drskom: posle Makarturove lule od kukuruznog klipa i cele maskirane ostacima kose teranim preko nje, sta da ti kazem jebi ga: dva najveca i najneukusnija foliranja u WW2.
    Amerika nije tokom rata, nije stigla jednostavno, razvila ni jednu uslovno originalnu takticku ili operativnu novinu: ni blizu Nemcima ili Sovjetima koji su grcevito tragali za sve novim i novim nacinima da se to radi bolje i uspesnije, od koriscenja zadnjeg nagiba, preko takozvane duboke bitke...
    Monumentalni uspeh da se od kopnene vojske koja je brojala nekih 150,000 ljudi napravi, stvori vojska od 10,000,000 ljudi je americki uspeh, nezapamcen u istoriji i njemu nisu kuovali generali, naprotiv.
    Sam Paton je omanuo tokom ardenske ofanzive: imas poprilicno svedocenja da se nije snasao, a uspesi koje pominjes i koje sam i ja pomenuo, mislim na vracanje Amerikancima izgubljenog samopouzdanja nisu Patonovi, pre svega su Bredlijevi.
    Bredli je radnik, covek sa vizijom, koji nema iluzija o prirodi i posledicama rata pre svega na ljude koje vodi i koji su mu povereni: Paton serinda o velicini i romantici rata, o njegovoj uzbudljivosti i zabavi za prave muskarce.
    Od njega su napravili zvezdu i on je u tome svesno ucestvovao: bilo bi ga interesantno videti u Italiji tokom mucnog skoro dvogodisnjeg uspinjanja uz italijansku cizmu, na jednom ratistu koje nije bilo pogodno za stvaranje zvezda.
    Takticki neinventivan, operativno najblaze receno neizgradjen, na jednom ratistu i u okolnostima koje istini za volju nisu bile nimalo zajebane prema standardima WW2 u Evropi, posluzio je - i to je njegova najveca zasluga - da se stvori, pocne da stvara imidz armije jedne velesile koja je upravo izasla na svetsku scenu: po sistemu daj sta das, jer poslovicno skromni Bredli, covek sa obe noge na zemlji, jednostavno nije bio materijal za razvijanje slike generala-razbijaca, slike koja se nekoliko decenija kasnije zavrsila sa Ramboom.
    I Vijetnamom, doduse.
    Jedna licna napomena: ma koliko mi ljudski bila simpaticna njegova reakcija na ono sto je video u nekom od oslobodjenih koncentracionih logora, utoliko sam manje sklon da imam i trunku razumevanja za njegovo angazovanje nacista u upravi podrucja zauzetih u Nemackoj i to pod parolom da oni znaju, imaju iskustva.
    Pokriven cak i tradicionalnim americkim nemanjem razumevanja za politiku, evropsku pogotovo, ovaj detalj govori o Patonu poprilicno toga.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Mr.Pink 2015-02-01, 03:00

    meni žao sto nisam zapisivao sve dogodovstine đeda koji je btw živ. mogu da se opkladim da su priče sigurno zanimljivije od tih bredlija i patona.  

    meni je on svakako neiscrpni izvor, pošto svakoga puta kada se vidimo on ispriča neku novu priču. na poslednjoj slavi (koju btw on ne slavi, pošto je komunista, nego samo pozove ljude na pečenje) ispričao mi je događaj iz čini mi se '44, kada je u društvu Obrada Lazovića, narodnog heroja iz Blaca, išao da li po Radan planini ili Jastrepcu, ni sam se ne seća i naleteo na minu. 

    da li je bila od minobacača ili je bila nagazna...ni ne zna, a i manje je bitno. uglavnom, mina ga je toliko bacila da je zaboravio kako se zove i uopšte da priča. toliko je bio kontuzovan. ludi živko mu je prepričavao kasnije da je preleteo neko obližnje drvo od siline eksplozije. za divno čudo, ništa mu nije falilo. 

    pošto nije ovde bilo uslova za njegovo lečenje, spakovali su ga na avion engleski (!) koji je sleteo u okolini Leskovca i prebacili u tek oslobođeni Bari na oporavak. brzo je došao sebi, a kada su obaveštajci britanski otkrili da je kontraobaveštajac, pokušali su da ga kidnapuju radi detaljnijeg ispitivanja. pošto se već bio oporavio, nekako su ga naši izvukli i organizovali mu transport. 

    iz ove priče sam saznao za ovoga Obrada Lazovića, njegovog ratnog kompanjona, poznatijeg u tom kraju topličkom kao Ludi Živko. on je bio direktor ekonomske škole u Blacu pre rata. nadimak je dobio po svojoj odvažnosti. naime, kada su mu Bugari '40. i neke kidnapovali oca i majku i zatvorili u nekoj kući ovaj je rekao "sad ću da se vratim", otišao, a zatim sam pobio čitavu četu i oslobodio svoje.



    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Qrcenje



    on je ovaj desno, što se najvise ističe, tj. kurči.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Mr.Pink 2015-02-01, 16:13

    idemo dalje, pošto sam u elementu. 

    februar 1942. okolina Bojnika. 

    deo Jablaničkog odreda, u kojem je bio i đed, nakon par uspešno izvedenih diverzantskih akcija odlučuje da napadne bugarski bataljon koji je bio stacioniran u kasarni u okolini sela Bojnik, kod Lebana, Leskovac.  

    o samom toku bitke se može pronaći više u Vojnoj enciklopediji, ja ću ovde ukratko preneti božidarovu verziju. tokom noći 13. februara su oni izvršili prepad na kasarnu u kojoj je bio smešten bataljon. zasuli su bugare bombama kroz prozore i na spavanju, ali se ubrzo nakon toga povela ljuta prsa u prsa borba, kao iz najboljih partizanskih filmova.

    "na mene je tad navalio neki Bugarin sa puškom i bajonetom, a ja sam mu onako drsko rukom sklonio pušku koja je u nekom trenutku opalila i pogodila me u levu podlakticu. no ja sam se desnom rukom odmah dohvatio opasača i pištolja i tom Bugaru po sred čela ispalio metak."

    Bugari su pretrpeli velike gubitke: preko stotinu mrtvih, dok je iz Jablaničkog odreda palo njih 12. no, tu se priča ne završava. 

    17. februara je za odmazdu bugarski 13. pešadijski puk streljao oko 500 ljudi, uglavnom staraca, žena i dece iz sela Bojnik i sela Dragovac. kuće su zapalili. o ovom događaju se može pročitati više u "Kravi februar - zločin u Bojniku" istoričara N. Ilića iz Leskovca. 


    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 490x370_bojnik-spomenik


    pošto medikamenata nije bilo, a ni uslova da se ranjeni negde smeste, svi oni su bili ostavljeni u nekoj zemunici u okolini Prolom Banje. Božidar je zbog prostrelne rane rizikovao da dobije sepsu, ali je na savet seljaka ranu namazao nekim gljivama, pa mu se ruka vrlo brzo ucrvljala. crvi su počeli da izjedaju to tkivo, i tako mu spasile i ruku i život. hrane naravno nije bilo, tako da su jeli zemlju i travu. iz zemunice su samo njih dvojica izašli živi, a bilo ih je sedmorica.
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-08, 21:23

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Peleus

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Eck

    13. marta 1944. godine, grcki brod Peleus, 4,695 GWT, izgradjen 1928. godine kao Egglestone, kod W. Gray & Co.Ltd, West Hartlepool, vlasnistvo Nereus Steam Navigation Co. Ltd iz Atine, maticna luka Syra, je iz Alzira preko Fritauna (Sijera Leone) plovio za Buenos Aires. Sam, bez pratnje i prazan, kaze se u balastu. 
    U 19.40 je brod pogodjen sa 2 torpeda lansirana sa podmornice U-852 kojom je zapovedao Heinz-Wilhelm Eck, Kapitänleutnant; brod je brzo potonuo, nepoznat broj prezivelih je uspeo da ga napusti, kako-tako, i nadje se u vodi Juznog Atlantika, oko 500 NM severno od ostrva Ascension.
    I tada je podmornica U-852 kojom je zapovedao Heinz-Wilhelm Eck, Kapitänleutnant, izronila i sa njenog tornja i palube su poceli da pucaju na prezivele. I to dobro da pucaju, sa sve mitraljezima.
    Motiv, vazeci, je bio taj da se uniste tragovi potapanja, a u tragove su ulazili plutajuci ostaci broda, gumeni camci i sve sto u takvim prilikama moze da pluta.
    I za sta mogu da se drze preziveli, medju njima i Wincenty Staniewicz, Able Seaman, pripadnik ratne mornarice Poljske.
    Od 35 ljudi sa broda Peleus prezivelo je 4. Jedan je u toku noci umro, a ostale je pokupio portugalski parobrod Alexandre Silva i 20. aprila iskrcao u Lobitu, Angola.
    Podmornica, koja se na putu nalazila od januara 1944. produzila je na jug, negde u visini Rta, 01.04. potopila britanski parobrod Dahomian, produzila uz istocnu obalu Afrike na sever – i dolijala 3. maja negde uz obalu Somalije. Svi, osim 3 poginula clana posade su zarobljeni, medju njima i 
    Heinz-Wilhelm Eck, Kapitänleutnant:

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Eck-heinz-foto

    Rodjen u Hamburgu 1916. godine, umro u Hamburgu, 1945. godine.
    Streljan kao jedini osudjeni ratni zlocinac od svih clanova posade nemackih podmornica iz WW2.
    U Kriegsmarine od 1934. kao oficirski pripravnik, pa zastavnik, pa porucnik, pa natporucnik…
    Zapoveda minolovcem, da bi 1942, kada je vec bilo gusto, kao dobrovoljac postao podmornicar i dobio komandu nad U-852.
    Na sudjenju je dokazano da su ga, dok se pripremao za prvu (i jedinu) patrolu, onu koja ga je oko Afrike trebala da odvede u Indijski okean, ne samo nadredjeni, vec i takvi asovi kao sto su Schnee i Moehle, upozoravali da svoj brod izlaze veoma velikom riziku od napada aviona, ukoliko ovi otkriju plutajuce ostatke brodova koje eventualno potopi, i to cak i nekoliko dana posle potapanja.
    Inace, do sudjenja je doslo veoma brzo, u naletu sudjenja drugoj i trecoj ligi nacistickih ratnih zlocinaca; Eck je, naime, kako je i propisano, uredno i redovno vodio brodski dnevnik koji su Britanci zarobili zajedno s njim i njegovom posadom na obalama Somalije.
    I – tamo je pisalo dovoljno da ga se optuzi.
    I osudi.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Heinz_eck_02

    I njega i njegova 2 oficira; sva trojica su osudjena na smrt, ali je samo nad zapovednikom smrtna kazna i izvrsena.
    Uzalud su posle rata i japanski i americki komandanti podmornica svedocili da postupak koji je Eck te noci primenio ima smisla mada doduse niko od njih nije to potkrepio primerima iz prakse, a u brodske dnevnike se nije moglo uvideti.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 043k

    A 1988. je Dwight R. Messimer, ucitelj istorije sa San Jose State University objavio nesto sto se zove knjiga i sto se zove Siegerjustiz and the Peleus Affair
    Uredno je i kako novokomponovanom modernom naucniku i istrazivacu dolikuje, obradio sve aspekte slucaja, opisao sudjenje iz dana u dan od 4 dana koliko je trajalo, sud je bio britanski, opisao izvrsenje presude…
    Svedocenja one trojice pronadjenih brodolomaca za naucnika spremnog na svaku vrstu traganja za istinom i tako popularnim suocavanjima/ponovnim pisanjima odnosno citanjima istorije u toj knjizi nema.
    Ni sud oni, doduse, nisu ni zanimali; ko bi u novembru 1945. uopste pokusao da nadje 3 clana posade nekog trgovackog broda.
    Onaj Staniewicz na stranu; njemu se kao datum smrti ionako vodi 13. mart. 1944.

    A sud k'o sud: Trial, held Oct. 1945 before the Britist Military War Crimes Court, Hamburg, of the captain and crew of the submarine U-852 which sank the S.S. Peleus in the Atlantic Ocean on the night of 13/14 Mar., 1944, for killing members of the crew in violation of the laws of war...

    Messimer na jednom mestu kaze: Eck je (samo) te noci izgubio zivce.
    Nije objasnio kako: da li zato sto posao nije obavio do kraja ili mozda ipak zato sto je naredio ono sto je naredio. 
    Ali da je politicki korektan – jeste.
    Do jaja.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-09, 22:08

    шумидер-модер wrote:Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Viermastbark_Pamir

    Jebiga. poslednji iz ove takozvane P klase, Pamir, opet Laeisz. opet istorija sa sve zaplenama, promenama vlasnika, septembar 1957, atlantska oluja, hariken, mislim da se zvala Carrie, 3,600 tona zitarica iz Argentine za Evropu.
    80+ clanova posade, od toga 52 ucenika/kadeta, potonuo negde kod Azora.
    6 prezivelih, prica o lose slozenom teretu zbog strajka luckih radnika u Buenos Airesu, posada koja se vecinom, prema svedocenju prezivelih, uspela da ukrca u camce za spasavanje, uzalud trazena danima...

    Inace, od P klase prezivela Padua koja je zapala Sovjetima i dobila ime Крузенштерн, Rusi je i danas setaju po onim smotrama velikih jedrenjaka za slikanje, jedini koji plovi, Peking je parkiran u Njujorku, glumi jedrenjak, onaj South Street Seaport, Pommern takodje muzej, Finska, Alandska ostrva, Mariehamn, u spomen coveku po imenu Gustaf Erikson koga literatura opisuje kao sentimentalnog finskog brodovlasnika koji je najduze odoleo modernom, pari i ostalim mehanickim pomagalima i drzao se jedrenjaka.
    Opet jedna paznje vredna prica.

    Ali je kraj jedrenjaka bio septembra 1957...

    Edit: jedrenjaci su izneli prevoz cileanske salitre tokom WW1, obaska sto je jedan od kraljeva te trgovine bio izvesni Jugosloven po imenu Pasko Baburica rodjen na Kolocepu kod Dubrovnika...
    To je tek istorija  Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 4101625831


    Penang

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Penang

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Penangship01

    Nije kao slike nekadasnjih jedrenjaka pored kojih malo ko prodje a da ne kaze ahkakosubililepi, obaska sto na tim slikama brodovi vijore sva moguca i nemoguca jedra istovremeno jer tako su slikali slikari ne bi li im brod ispao lepsi. Ovaj na slici to nije: on je radnik, trudbenik mora, to je bio od rodjenja do smrti. Izgradjen je kada su vec cadjavi parobrodi uveliko vladali okeanima i niko ga nije izgradio zbog lepote nego zato sto mu je tako trebalo ili – govoreci jezikom brodovlasnika – vise se isplatilo. Pratio je tehnologiju: trup mu je bio od celika, a izgradjen je u Nemackoj negde pocetkom 20. veka kao trojarbolni bark po imenom Albert Rickmers za Rickmers Reismuhlen Reederi & Schiffbau AG, Bremerhaven – radio je sa svojih oko 2000 tona svoj posao casno i posteno, da bi 1910. godine bio prodat Reederei F. Laeisz, Hamburg, jos jedno od velikih imena u svetu brodova i pomorstva, jednim od onih tvrdih severnonemackih i hanzeatskih, kako kad, kada je i postao Penang. Cifte, ali i veliki brodovlasnici, bas kao i oni sa kojima stidljivo pocinje onaj Manov Carobni breg, imali su njuha, bez obzira na to sto su bili na pogresnoj strani. Brod su nabavili za potrebe prevoza cileanske salitre, a vreme potrebe za njom je tek dolazilo. Brod je taj posao uradio kako valja, iako za vreme WW1 salitru nije mogao da vozi u Nemacku; ipak, isplatilo se zahvaljujuci zakucastim putevima para u medjunarodnom bratstvu brodovlasnika. Isplatilo se jos i vise – mislim na salitru – i vlasnicima vecine cileanskih naslaga salitre; ko proseta jednim od manje atraktivnih ostvra dubrovackog arhipelaga, Kolocepom, videce stidljivo ispisano prezime Baburica. Poznatiji kao (Pasko) Baburizza, ovaj covek je bio sve i sva i trgovini cileanskom salitrom i jos u puno preduzeca svog vremena, a jos tridesetih godina je vazio za jednog od retkih ljudi koji ne trepnuvsi moze da potpise cek na milion funti, jedinoj valuti koja se vazi kada su u pitanju stvari vezane za brodove i pomorstvo. Posle je dosao dolar.
    Malo je poznato da su jedrenjaci, oni pravi, izneli najveci deo transporta salitre iz uglavnom Cilea do salitre gladnih fabrika u zaracenoj Evropi, tek to jeste bila njihova labudova pesma. Naravno da su platili i cenu: nije ih malo izgorelo i odletelo u vazduh sa ovim i u mirna vremena opasnim teretom, a podmornice su i u WW1 radile svoj posao.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07007

    Vreme konjunkture je proslo, i Penang je 1920. dobio novog vlasnika: John Nurminen, Raumo, Finska, da bi ga 1923. kupio Gustaf Erikson, Mariehamn, opet Finska.
    Pomenutog Eriksona cak i najstrucnije publikacije pominju kao sentimentalnog finskog brodovlasnika i tesko da ce se naci nesto vise podataka. Odrastao na jedrenjacima, sa nepunih 20 godina zapovedao jednim, ovaj covek je do kraja svih krajeva – WW2 brodovlasnicio iskljucivo brodove na jedra; kupovao ih je cesto u bescenje, po ceni kojom su se nudili za raspremu i secenje, i osposobljavao za plovidbu. I to onu pravu, trgovacku, u kojoj se radi i zaradjuje.
    Sve do 8. decembra 1940. godine kada je Penang, natovaren sa 3250 tona psenice, na putu iz Australije za Irsku dosao na sastanak sa sudbinom: 55.25 N, 10.15 W, koga mrzi da trazi negde uz severne obale Irske.
    Decembar, zima, oko podne i U-140 i Kapitänleutnant Hans-Peter Hinsch. 
    Jedan torpedo i 30 minuta potrebnih da se potone posle pogotka.
    Od 18 clanova posade preziveo nije niko.
    Hinsch je u brodski dnevnik zapisao da je potopio brod Lawhill, jos jedan od Eriksonovih jedrenjaka, skoro istog izgleda kao Penang.
    Vaporasi su pobedili mornare. 
    A mornara vise nema.
    Bas kao ni jedrenjaka.


    I danas se pise kada neko iz ma koji razloga prodje Magelanovim tesnacom. Onim putem kojim se obilazi Amerika. Sa Pilara na… Ili obrnuto. I danas je to vazno svima koji misle da plove samim tim sto se nalaze na nekom brodu. Svima, naravno, osim posadama velikih bulkarijera koji prevoze gvozdenu rudu iz Brazila u Japan ili iz Japana dolaze po nju – one samo rade svoj posao.
    Za Penang i njegovu bracu, starije da ne pominjemo, Magelanov tesnac nije postojao; njime se ne jedri, barem ne onako kako je potrebno za posao. Postojao je samo onaj put oko Horna.
    I ako na ovoj Planeti postoji komad vode koji je negostoljubiviji i nimalo naklonjen coveku, to je taj komad vode, komad vode kojim su plovili jedrenjaci sa ljudima na njima, brodovi slicni pticama kako to vole da kazu losi pisci.
    Kaphorneri.
    Penang je bio medju poslednjima.
    Danasnje surogate ne treba racunati, bas kao ni lovce na adrenalin.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07006

    I tako, klipere su zamenili Windjammer-i, bas kako i treba: kliper, pretposlednji trgovacki jedrenjak bio je brzina, zanat i pomalo umetnost. Bio je i drvo.
    Windjammer je bio teret i pre svega teret, Preußen je dogurao i do nekih 11000 tona, jedrilje je moglo da bude ovako ili onako, a poslednji windjammer, Pasat, Eriksonov naravno, je svoje poslednje komercijalno putovanje oko Horna obavio 1949. godine.
    A poslednji od poslednjih, Pamir, je septembra 1957. nestao u susretu sa olujama koje su vec pocele da dobijaju imena – ova se zvala Carrie – sa 86 ljudi od cega 52 kadeta, u vreme kada se smatralo da buduci pomorci imaju sta da nauce na ovakvim brodovima.
    Prevozio je oko 3,800 tona jecma iz Buenos Airesa u Evropu.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07005

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07008

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07016

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07015

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07014

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07013

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07012

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07011

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07010

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07009

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07004

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07003-1

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07002-1
    Za uspomenu i dugo secanje, negde u belom svetu…
    Mornari.
    Pomorci.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07001-1

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07000-1

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 07017







    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-11, 14:21

    Delahaye

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Delahaye_Logo_30s

    Delahaye 145
    Jedan pomalo politicki automobil, Narodni front...

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 1937_Delahaye_145V12GrandPrix1

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 416412

    Emile Delahaye
    Société des Automobiles Delahaye
    Delahaye nije iz Pariza, on je provincijalac; negde polovinom 19. veka Emile Delahaye poceo je da pravi masine za industriju porcelana i druge keramike. Prvi automobil je napravio 1896., ali je sa cetvorotockasima poceo ozbiljno da se bavi 1901. kada se firmi pridruzio mladi inzenjer po imenu Charles Weiffenbach koji je ubrzo postao i glava kuce.
    Weiffenbach-a sport nije previse zanimao, Delahaye automobili se nisu isticali brzinom, a u asortimanu fabrike su ostale vatrogasne pumpe i vozila, kamioni i one smesna postanska kolica ili sta vec sto po zeleznickim stanicama razvoze postu ili pakete. Istini za volju, Delahaye kamioni su se pokazali za vreme Prvog svetskog rata.
    I tako sve do pocetka tridesetih i krize kada je Delahaye poceo da grca.
    Da grca toliko da je vec vremesni Weiffenbach (tada je imao 62 godine) odlucio da, ne bi li spasao firmu, pocne da pravi automobile koji ce moci da idu brze od 100 km/h.
    Pojavio se i jedan mladi inzenjer po imenu Jean Francois (?!); imao je svega 29 godina; dobio je zadatak da konstruise seriju sportskih automobila, ali – francuski stedljivo – da pri tom sto vise moze koristi delove automobila koje je Delahaye vec proizvodio. Od Talbota je kupljena licenca za novo nezavisno vesanje, a dodata cvrsta celicna sasija sa kutijastim profilima.
    Motor je razvijan iz postojeceg Delahaye motora za kamione koji su imali za to vreme vise nego naprednu radilicu koja se podmazivala i iznutra; kada je opisuju i danas koriste izraz velicanstvena – imala je naime precnik 65 mm.
    Automobil je bio predstavljen na pariskom salonu 1933. privukao opstu paznju – ne treba zaboraviti da je svetska prestonica automobilskog dizajna u to vreme bila Francuska – od Bugatti-ja, preko karoserista, kako su se tada zvali stilisti ili kako ih vec zovu, do legendi kakve su Figoni et Falaschi, Chapron ili Letourneur et Marchand.
    Automobil je nosio oznaku Delahaye 134.
    Odmah za njim - Delahaye 135, vazan za ovu pricu.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Delahaye_135_Figoni
    U jednoj od mnogobrojnih stil reinkarnacija: ovog puta karoserija Figoni.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Delahaye_135_GP_England_37
    Prethodnik modela 145 sa takodje zavidnom trkackom karijerom.

    I – tada se pojavljuje bogata americka naslednica, bas kako je jedino moguce u Francuskoj izmedju dva svetska rata.
    Lucy O’Reilly Schell.
    Kcer americkog multimilionera irskog porekla koja je, motajuci se po posleratnoj Evropi srela zaludjenika za auto-trke, takodje Amerikanca – Laury Schell. Par je 1921. godine dobio sina kome su dali ime Harry i koji je pedesetih bio poprilicno poznato ime u F1. 
    Pohodeci Delahaye, Lucy hoce nesto drugo: hoce auto za sebe i muza i ne pita koliko ce to da kosta.
    Delahaye je prebrinuo teskoce tih nimalo lakih tridesetih; sa finansijskom podrskom tate milionera koji placa sve racune, krece u zavidnu sportsku karijeru, ali i u proizvodnju nekih od najlepsih automobila ikada napravljenih.
    O automobilima Delahaye se mora posebno: oni su verovatno esencija automobilskg dizajna od kako je tog cetvorotockasa koji je – sva je prilika – najvise od svih tehnickih andrmolja koje je covecanstvo sebi natovarilo na vrat da bi, sto vreme protice, sve manje znalo sta ce i kako ce s njima – izmenio svet i nasu sliku sveta.
    Ako je 21. vek – vek kompjutera, onda je 20. vek vek automobila, tehnoloske naprave koja je pokrenula covecanstvo, ratovala, privredjivala, ali i predstavljala oblik, umetnicki artefakt jedne civilizacije, vise nego sva umetnicka dela – mislim ovde na takozvani dizajn. Renesansa i posuda za so koju je napravio jedan Celini i automobil 20. veka sa svim svojim znacenjima i meta znacenjima su jedno: svrha kojoj je oblik dao covek da zadovolji jednu od svojih potreba.
    Naravno da je, kao takav, bio i politizovan: u veku u kome je Levijatan zvani moderna drzava iz jednog u drugi rat zapocinjala borbu za slobodu, borbu posle koje je slobode bilo sve manje, a ogranicenja, granica i viza sve vise, vek automobila, vek pokreta ako ne za svakoga ono za sve veci broj ljudi je postao vek u kome je kretanje bilo sve teze i sve problematicnije.
    Cudno, ima se utisak da se covecanstvo danas, u 21. veku, nalazi pred slicnim izazovom: nikad tehnoloski laksa i dostupnija komunikacija, nikad vise prilike za kontakt medju ljudima, prilike za onim toliko sanjanim zblizavanjem mocnima uprkos, - i nikad vise propustenih sansi u jednom svetu koji je postao lak na obaracu; onih koji bi da slobodu koju je tehnologija (samo) omogucila coveku da iskoriste, stave pod kontrolu ima, bas kao sto je uvek i imalo – na pretek. 
    Mozda je za utehu sto nikad nisu losije stajali; razlog vise da budu beskrupulozniji nego ikad.
    Visih ciljeva se uvek nadje.
    Delahaye 145 je politicki automobil.
    Nista cudno, a i zasto bi bilo: tridesete su na izmaku, drzava je – u liku i obliku Hitlerove Nemacke dozivela ideologizaciju kakve u istoriji covecanstva nije bilo, mada se doduse tada jos malo znalo o uspesima na tom polju koje je dostizao radnicki raj zvani Sovjetski Savez, jer covecanstvo je jos uvek sanjalo jedan od svojih snova i placalo ga jedinom valutom koju istorija uzima za ozbiljno i koja se racuna – ljudskim zivotima. Rodio se takozvani narodni automobil – Volkswagen – rodio se vestackom oplodnjom, a vrh vrhova tadasnje automobilske tehnologije takmicarski, trkacki automobili jednog Mercedesa ili Auto Uniona, su bez milosti stavljeni u sluzbu nacije i drzave. Nacionalizovani, sa – pre svega – zadatkom da pokazu sveti nadmoc svega nemackog.
    Narodni front – Front populaire – je u Francuskoj kojoj je bilo svega preko glave, ukljucujuci i secanja na Veliki rat, tu negde pre nepune dve decenije, rat u kome su izginuli milioni, uspeo da ujedini u automobilu potrebu i teznju da se Nemackoj pokaze da nije sve u Mercedesu.
    Automobile Club de France (ACF) je odredjen za izvrsioca i rodio se Delahaye od milion (ondasnjih) franaka. Prix du Million Delahaye, u naporu da se francuski proizvodjaci automobila nateraju da naprave automobil sposoban da se suprotstavi Nemcima.
    Sluajnost je bila da je za vozaca Delahaye 145 ispao Rene Dreyfus, Jevrejin, automobilski Jesse Owens.
    Pomenuti Jean Francois je napravio V12 motor bez prisilnog prehranjivanja, sto ce reci bez kompresora, zapremine 4.5 litra, sa tri bregaste osovine – jednu u sredini za kontrolu usisavanja obe strane motora, i po jedna na svakoj glavi motora za kontrolu izduva. Napravljene su i glave motora od legure magnezijuma, a sasija je uradjena od aluminijuma na bazi modela Delahaye 135.
    Sve drugo je manje bitno: i takozvani tehnicki podaci, i snaga motora, prosecne brzine i brzine najbrzeg kruga: 1938. godine, na stazi Pau – Pau Grand Prix – Delahaye 145 sa Drajfusom za upavljacem, odrao je, ali bas odrao Mercedese koje je, izmedju ostalih, vozio i jedan Rudolf Caracciola. 
    Dovoljno da u vrememena haosa i raspada Francuske, leta 1940, neko nadje vremena ga demontira i sakrije kako ne bi pao Nemcima u ruke.
    Posle rata su preostali primerci pali u ruke takozvanim kolekcionarima.
    A Rene Dreyfus zavrsio kao restorater u Njujorku.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 1937_Delahaye_145V12GrandPrix2

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 1937_Delahaye_145V12GrandPrix3

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 1937_Delahaye_145V12GrandPrix7

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 416413

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 416411

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 416410

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 416414

    I tako, Mercedes jeste, kako neki vole da kazu – Mercedes.
    I – Mercedes jeste bio bolji.
    Osim te, 1938. godine, na trci za Veliku nagradu Francuske.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 10-1

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Paul-poiret_03
    Random: Paul Poiret

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Nazi_Windsors
    Windsorovi. Nisu navijali.
    Navijanje je za fukaru. I Narodni front.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Cafe_paris_france_1936
    A fukara, k’o fukara…
    U se, na se i podase…

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 F_Couture_30s


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-14, 09:20

    1 rodjendan, 60-ti.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Citroen_DS_60_anv_zpsyhxpitkg


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-16, 23:40

    Dva (polu)brata.
    I jedno – prezime.

    Heinrich Hitler i William Patrick Hitler, mada se posle radije prezivao Stuart-Houston.
    Adolfovi (polu)sinovci.
    William, poznat i kao Willy, rodio se u Liverpulu, od oca Aloisa Hitlera mladjeg, Adolfovog polubrata, i majke, izvesne Bridget Dowling ulovljene na pricu o bogatom hotelijeru koji se svrcka Evropom.
    (Polu)braci tesko da se moze da porekne kreativnost: dok je Adolf pokusavao da slika, Alois je radio kao konobar u Dablinu gde je i upecao mladu.
    Bilo je tu svega: i optuzbe za kidnapovanje koju je zamalo pa podigao mladin otac, priznavanja stanja stvari, skitanja po Evropi, itd, itd…
    Iver ne pada daleko od klade: William je 1933. pozurio u Nemacku ne bi li se ogrejao i ogrebao na slavi svog polustrica koji se pokazao nasavsi mu posao, prvo u banci, pa zatim u Opelu, bas kako i treba kada se dodjosi iz provincije snalaze i potpomazu u neprijateljskom velikom gradu.
    Naravno da mu to nije bilo dosta, a kako i bi kada je u tih par godina mogao da iz blizine posmatra visine do kojih se polustric popeo.
    Preterao je: pritiskao polustrica da mu nadje isplativiji posao, pokusao po malo i sa ucenama, ali nije islo jer se sa stricem nije bilo zezati.
    Stric mu je, kazu, ponudio dobro placen posao, ali pod uslovom da se odrekne britanskog drzavljanstva, pa se Willy, svestan da bi bez zastite koju mu je pruzao britanski pasos brzo bio naucen pameti, brze-bolje dokopao Britanije da bi tamo poceo da pise clanke za casopise kakav je bio i jedan Look, i to sa naslovima kao sto je na primer Zasto mrzim svog strica….
    Tvrde i da se krajem tridesetih vracao u Nemacku i to kao britanski agent mada to tesko moze da prodje jer ovog coveka vise niko nije ozbiljno shvatao.
    Niko osim coveka po imenu William Randolph Hearst koji ga je doveo u Ameriku.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Patrick_Hitler_and_mom
    Willy Hitler sa mamom u setnji ulicama Njujorka

    Kao poslednji marketinski pokusaj ostace zapamceno njegovo pismo Ruzveltu u kome se zali na diskriminaciju po osnovu – prezimena.
    Ovako ili onako, primljen je u mornaricu, pa je tako Amerika mogla da se ponosi time da u svojim oruzanim snagama ima i jednog – Hitlera.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Heinz_Hitler
    Alois Hitler mladji imao je jos jednog sina kome je dao ime Heinrich.
    Taj je za razliku od pulubrata bio pravi svesni omladinac, clan svih mogucih partijskih organa za mlade i malo starije: danas ne propustaju da napomenu da je Heinrich koga su od milja zvali i Heinz, bio ubedjeni nacista kao da je ta sorta bila nesto mnogo retko i egzoticno u Nemackoj tih godina i kao da je za to bilo potrebno biti u najmanju ruku u srodstvu sa Adolfom.
    Skolovao se u Nationalpolitische Erziehungsanstalten, skraceno NPEA, poznatije kao Napola, od Nationalpolitische Lehranstalt, mreze obrazovnih institucija koju su nacisti osnovali ne bi li odgajili elitne administratore za potrebe hiljadugodisnjeg carstva i u kojoj su se, pored mnostva eminentnih posleratnih privrednih i umetnickih poslenika, skolovali i jedan Hardi Kriger, mislim na onog glumca.
    Kad je doslo vreme da se ide u rat, Heinz je krenuo u rat da osvetla stricu obraz.
    Posteno receno, nije se vadio niti izvlacio, a ni stric se nije bas pretrgao: Heinz je dopao sovjetskog zarobljenistva januara 1942. u vreme nemackog neuspeha kod Moskve.
    Zasto i kako i kome je i trebalo da samo mesec dana kasnije ovaj dvadesetdvogodisnjak umre u Butirkama, ostace zakopano kao i toliko toga sto se Butirki i slicnih ustanova tice; u svakom slucaju bezopasan, osim kao zgodna atrakcija.
    Ko ce znati zamrsene puteve NKVD kome, kao i uostalom ogromnoj vecini gradjana CCCP te zime 1941/42 nije bilo do atrakcija.
    Pismo upuceno gore visoko, koliko se zna, pisao nije; pominje se tortura, a moguce je da je ovaj momcic, necak, tvrdo odbio saradnju glede propagande i clanaka sa naslovom poput onog kakve je pisao njegov zapadni polubrat o zajednickom polustricu.
    Interesantno, zarobljen je kao pripadnik Wehrmacht-a, a ne kao sto bi se ocekivalo, SS.
    Imao je srece da je uopste preziveo kada je ljudima koji su ga zarobili ili koji su ga prvi saslusavali, na pitanje kako se preziva, odgovorio – Hitler.



    Wiily pise Ruzveltu:

    Spoiler:

    Pismo je prosledjeno FBI na dalji postupak, i J. Edgar Hoover je rekao da moze.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-17, 23:08

    Wladyslaw Anders 
    (1892 – 1970)

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 GenAnders

    Ovaj covek nije bio ni veliki vojnik, ni veliki politicar.
    Bio je – Poljak.
    Katolik koji je to postao od protestanta, zarad i zbog obecanja da ce se pokatoliciti izvuce li zivu glavu iz sovjetskog ili ruskog ropstva, svejedno u ovom slucaju.
    U sred srede bratsko komsijskog rasciscavanja, bio je ono balkansko na strasnom mestu postojati.
    Gde ces strasnije mesto nego sto je pad Sovjetima u ruke u sred poslednje podele Poljske, one nemacko-sovjetske.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 1-929_g

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 AndersSikorskiStalin_w_Kujbyszewie
    Od Lubjanke, preko logora do Kremlja i kremaljskih glavonja, bili oni carevi, general gubernatori ili generalni sekretari.
    Moglo je i obrnuto.


    Pa sve do:
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 ChurchillAnders
    Putevi rata, putevi Poljske, putevi malih sa i oko velikih.
    Ma koliko Poljaci i ostali mali tesko priznavali i mirili se s tim da su - mali.


    Izbegao Katin, Lubjanku, torturu i sovjetske logore nije, i srecnim sticajem okolnosti, dogovorom velikih i njihovom trenutnom potrebom da se Poljacima malo zamase okolo, postavljen na celo sakupljanja Poljaka ornih da se bore protiv Nemacke.
    Poljaka rasutih sirom ratnog Sovjetskog saveza, po logorima uglavnom.
    Orni su bili svi.
    Sa sve porodicama.
    Tokom sakupljanja, pojavio se i manjak od nekih desetak hiljada oficira, manjak gurnut pod tepih zarad dobrih saveznickih odnosa pa je tako Katin ostavljen da ceka neka bolja vremena.
    Docekao je Gebelsa, ali to vec ne spada u pricu o ovom coveku.
    Ruzno je kvalifikovati pojedince, licnosti, po takozvanim nacionalnim obelezjima, karakteristikama i svasta nesto. 
    Stereotipima jos manje, a da se covek ne seti onih Poljacica Dostojevskog: general Anders nije bio Poljacic. Bio je tvrd, kako samo Poljak moze da bude – Poljak i pre svega Poljak, zadrti Poljak kako to vec Poljaci znaju da budu.
    Opterecen svim, ama bas svim teretom vekovnih trvenja sa istocnim komsijom, samo sto su ta opterecenja u njegovom slucaju i slucajevima ljudi, Poljaka koje je izveo iz Rusije, bila dobrodosla.
    Teska, smutna i sumorna istorija susedskih odnosa nije dobila cinjenicom da su Andersovi Poljaci eskivirali da se bore na Istocnom frontu, bas kao sto je svima – osim njima – bilo neprijatno sto Sovjetski Savez napustaju u jesen 1942, onu tesku staljingradsku jesen kada je izgledalo da je sa Rusijom gotovo.
    Preko Irana, stigli su taman na vreme da pocnu da se tuku sa Nemcima u Italiji, u onom sporom i mucnom puzanju Saveznika uz italijansku cizmu.
    Na stranu sva ogavna merenja ko se bolje i kako tukao, ali na Zapadnom frontu tesko da je – osim mozda neke francuske – bilo jedinice koja je u borbu sa Nemcima unela onu staru dobru istocnoevropsku mrznju rezervisanu za istok Evrope, od Bosne pa tamo daleko.
    Neoprastanje takodje.
    Zapao im je, Andersovim Poljacima, i Monte Kasino.



    2. poljski korpus, Polish II Corps, Drugi Korpus Wojska Polskiego, Andersovi Poljaci.
    I danas se, prolazeci dolinom Lirija, tu na domak Rima, moze videti poljsko vojnicko groblje.
    Daleko od nesrecne Poljske, tesko da bi se nasao kraj koji vise odudara od ravnica, suma i jezera severa Evrope, onog komada zemlje na kome je istorija dosudila jednom narodu da zivi okruzen komsijama kakvi su Rusija i Nemacka, sa po nekom Austrougarskom.
    Pruske se ne racunaju, njihovo vreme je tek imalo da dodje, onako pruski temeljno i organizovano.
    Na stranu snovi o velicini Poljske, na stranu i Poljska do Dnjepra sa sve Kijevom, na stranu Vilno, poljski grad, samo sto nije.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Arkonia-anders

    A Vladislav Anders: skolovan u Rigi, carski oficir, ruski carski oficir, ranjavan u carskoj sluzbi i to nekoliko puta, ucesnik u borbama za osnivanje nove, versajske Poljske, poljski oficir koji je ucestvovao u odbijanju crvenih hordi koje su dojezdile na krilima jedne Revolucije sve do Varsave, pobednik fancy konjickih takmicenja izmedju dva svetska rata, nicim nije bio vidjen za ulogu koja ga je zapala.
    Doziveo i preziveo rat sa Nemcima, onaj pocetak WW2, Nowogrodzka Brygada Kawalerii, Mlawa, reka, nemacki tenkovi i rasulo, propast Poljske koja nikad propasti nece.
    Bio je i nesto sto je izuzetno retko, kako tada, tako i danas: pravi pravcati tvrdi antikomunista, za razliku od danasnjih i ondasnjih kenjkavih i histericnih antikomunista, ljigavih puzeva golaca za kojima ostaje zeleni ljigavi trag.
    Jedan Jugosloven se seca opasno neprijatnog prijema u neku saveznicku bolnicu u Italiji, u prolece 1944. kada je sa petokrakom zvezdom na kapi usao u sobu prepunu ranjenika.
    Ispostavilo se da su ranjenici Andersovi Poljaci koji su mislili da su ljudi za crvenim petokrakim zvezdama na kapama – Rusi.
    I sve sto uz Ruse ide kada su Poljaci u pitanju.
    General Anders je ostao na Zapadu, doziveo da Poljska pocrveni, ali i da se prosiri daleko na zapad i to uz pomoc istog onog Sovjetskog Saveza.
    Ostao, ozenio se.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 IrenaAnders

    Umro je u Londonu, zemljaci su mu pocast odavali u crkvi londonskog imena Sveti Andrzej Bobola, inace jedan u svece upisani poljski misionar iz nekog 17. veka koga su ubili kozaci Bogdana Hmeljnickog.
    Nikad nije aplicirao za britansko drzavljanstvo.
    Sahranjen, po sopstvenoj zelji, na vojnickom groblju kod Monte Kasina.
    Italija, oko 56,000 Poljaka, 2.301 poginuo, 8,543 ranjena, 535 nestalih....
    Grobovi jedne Poljske koje vise nema.





    Pa opet...

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 ResizeofAnders_kornet

    Ovaj covek je – na stranu sva clanstva u organizacijama, tajnim i javnim, koje se bore ili zalazu za samostalnu Poljsku – casno i posteno sluzio kao – oficir carske, imperatorske armije.
    Kornet, kорнет, pa rotmajster, Ротмистр, Prvi svetski rat, Istocni front, Galicija i malo severnije, konjica i to ona prava, carska.

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 ResizeofAnders_rot
    Em konjanik pa jos husar.
    Orden Svetog Djordja IV klase Sveta Ana i Sveti Stanislav, ordeni, ruski carski ordeni.
    Импера́торский Вое́нный о́рден Свято́го Великому́ченика и Победоно́сца Гео́ргия, 4-я степень, za vernu sluzbu i hrabrost, kaze carski ukaz.
    Императорский орден Святой Анны, za istinoljubive, pobozne i odane, kaze carski ukaz. 
    Императорский и Царский Орден Святого Станислава, da podstakne, kaze carski ukaz.
    1915, tokom borbi oko grada koji se zove Kuchcze, danas u Ukrajini, tik uz granicu sa Poljskom i Belorusijom pobijeno je 60 Nemaca, koje sabljama koje bajonetima, od strane jedinice kojom je komandovao dvadesetrogodisnji carski husarski oficir.
    Nemaca.
    Zarobljenih doduse u takozvanoj prvoj fazi bitke i sa kojima se nije znalo sta i kako jer se moralo dalje. 
    A da se borio od srca, kako treba i dolikuje carskom oficiru, dokazuje i tom prilikom stecena teska rana junacka.
    Obaska borbe u Rumuniji.
    Pa, sto kazu, ti sad budi pametan.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-23, 19:19

    While photographs may not lie, liars may photograph.

    Rece Lewis (Wickes) Hine (1874 -1940)
    Jedan od USA rozikastih:

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 015_lewis-hine_theredlist
    Street Child, c. 1910

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 005_lewis-hine_theredlist
    Icarus, Empire State Building, 1930

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 003_lewis-hine_theredlist
    Girl Worker in Carolina Cotton Mill, 1908

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Lewis-hine_theredlist
    Newsies at Skeeter Branch, St. Louis, Missouri, 1910

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 018_lewis-hine_theredlist
    Young Russian Jewess, Ellis Island, New York, 1905

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 017_lewis-hine_theredlist
    Young Boy Coal Miner, 1909-1913

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 014_lewis-hine
    Rockefeller Center Construction Site, c. 1930


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81194
    Join date : 2012-06-10

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Erős Pista 2015-02-26, 11:25

    Na primer, iako su se zaraćeni vojnici na zapadnom frontu družili tog prvog ratnog božića, mnogo veće bratimljenje neprijatelja dogodilo se nešto kasnije u Rusiji. Klimava a preteška, imperijalna Rusija se pod pritiskom katastrofalnih vojnih gubitaka i zvanično raspala početkom 1917. godine. Car Nikolaj II i njegova porodica su uhapšeni i posle više od 300 godina je završena vladavina dinastije Romanov.
    Umorna ruska vojska je ovu vest dočekala sa oduševljenjem. Jedan američki izveštač sa fronta posmatrao je kroz dvogled kako se ruski i nemački vojnici sreću na ničijoj zemlji. Jezička barijera nije bila problem: Nemci su svoje bajonete pobadali u zemlju, a Rusi duvanjem u otvorene dlanove pokazivali da je caru odzvonilo. Kada su novembra te godine vlast u Rusiji preuzeli boljševici koji su hteli da što pre završe rat, bratimljenje neprijatelja se intenziviralo. Postoji mnogo fotografija na kojima zajedno poziraju ruski i nemački vojnici, a u jednom slučaju čak plešu u parovima na snegu, dok ih njihovi oficiri zgranuto posmatraju.
    Imena i dela ruskih dezertera se sigurno neće naći u „obrazovnim paketima“, iako je njihova uloga u zaustavljanju rata bila ključna. Jedan uznemireni britanski vojni ataše u Rusiji procenio je da je najmanje milion ruskih vojnika dezertiralo iz svoje neuhranjene i loše opremljene vojske. Većina tih ljudi je prosto otpešačila kući. To je omogućilo sklapanje sporazuma o prekidu vatre na istočnom frontu mnogo pre završetka borbi na zapadnom.
    http://pescanik.net/hvala-vam-za-rat/


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-26, 11:52

    Au, koja ljiga od politicke korektnosti  Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 3405963423
    Obaska sto se ovde ne radi o neznanju, nego o svesnom izvrtanju istorije, 1 prilagodjavanju.
    Ovaj bre citave akrobacije pravi da ne pomene III internacionalu, Lenjina, 'glasanje nogama', ali zato ima mesta za Raselovih 6 meseci zatvora, zene koje su se okupile u neutralnoj Holandiji i Dobsa.
    Onako ofrlje: te pobune u francuskoj vojsci posle, sto jes'-jes', krvave Nivelove ofanzive, te Nemci kojima je bratimljenje sa Rusima bilo znak da treba da se pozuri, a da pri tom ne pomene da je ta ista bratimljena nemacka vojska orno usla u Ukrajinu posto je izmasakrirala Sovjete u Brestu, ko bi se uostalom jos podsecao Brest-Litovskog mira, Lenjina, Trockog, uloge Oktobarske revolucije i straha od njenog sirenja kao poprilicnog dopinga naprasnom razumevanju za nezadovoljstvo takozvanih masa koje se pojavilo kod sto bi se danas reklo, elita na obe zaracene strane.
    Mucni mi ovakvi tekstovi: na prvi pogled dobronamerni, suprostavljeni obicno desnicarskom slavljenju rata, promovisu mirotvorstvo jezikom danasnjice - sa sve fudbalom - oni su opasniji od svake desnicarske apologije ratu i nacionalizmu, nacionalizmima WW1 narocito.
    Zamagljuju stvari, podmecu marginalce i marginalne pojave kao bitne i presudne.
    Kastrirana istorija: Zores je tacka u njihovom politicki korektnom svetu, tacka iza koje ne idu.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81194
    Join date : 2012-06-10

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Erős Pista 2015-02-26, 12:08

    Prestrog si, tekst jasno stavlja do znanja da je boljševička revolucija omogućila kraj rata na Istoku.

    Inače, što sam stariji, sve više cenim pacifizam kao ozbiljno moralnu, a zašto dane, i političku poziciju.

    Žores je zanimljiv i značajan misliliac koga treba ponovo otkriti u svetlu savremenih razvoja, ali i nekih drugih pisanja. Ja sam se iznenadio kako je blisko ono što je on pisao Benjaminovim spisima o ratu. Kapitalizam nužno vodi u rat, to je osnovna njegova teza, i vredi je stalno iznova ponavljati, posebno u trenutku kao što je ovaj, obeležen besmislenim ukrajinskim sukobom.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-26, 13:15

    Sto se ostalog tice: mozda tekst jasno stavlja do znanja da je Oktobarska (ne boljsevicka, naglasavanje boljsevizma je jos jedno od kukavicjih jaja politkorektizma i moderne levice koja krije neke od svojih korena k'o zmija noge, sve se bojeci optuzbi za ovo ili ono, ali to radi na poprilicno cudan nacin.
    Jesam bio malo preostar, priznajem, covek je lepo opleo po komercijalizaciji proslave, ali ostaje glavni problem, a to je tiha i neprimetna revizija koju niti hocu niti mogu da pripisem neznanju vec samo i iskljucivo nameri.
    Nema Romena Rolana, ima skupa u Holandiji, niko da pomene Suttner-ovu, prica o WW1 se zavrtela oko matrice kako je nama ovako lepima i pametnima mogao da se dogodi Prvi svetski rat.

    A pazi: u tom ratu su najcivilizovanije nacije na Planeti koristile u svrhu uzajamnog istrebljenja otrovne gasove sto je postignuce koje nije ponovio cak ni Drugi svetski rat: da je konflikt sadrzan u samoj sustini kapitalizma, da on bez konflikta jednostavno ne moze da postoji - znamo odavno, uostalom, danasnji svet to pokazuje i dokazuje vise nego uspesno.
    Sve u svemu, s obzirom na gornje, cenim i postujem tvoj naginjanje prema pacifizmu, iako je razlog u krstenici  Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 2849097393, ali se bojim da ono sto se u modernom svetu dogadja - mislim pre svega na ponovnu pojavi fasizma u inkarnacijama koje nam jos ni izdaleka nisu poznate - pacifizmu jednostavno ne ostavlja mesta: fasizam - kao retko koja pojava u ljudskoj istoriji - deli svet i istoriju na crno-belo, tako da se bojim da promocija pacifizma u slucaju fasizma nema mnogo ni smisla ni svrhe.
    Sto se tice internih, moderno kapitalistickih sukoba koji sluze da bi se sistem odrzao u pogonu, na radnoj temperaturi, kakav je ovaj danasnji u Ukrajini, na primer, pa - jebiga, sta da ti kazem, osim onog ofucanog: otvori topik Dometi, ogranicenja i eticka opravdanost neopacifizma  Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 4101625831.


    I da, da ne zaboravim: svi, ama bas svi, obelezavajuci WW1, preskacu podstanara jednog ciriskog obucara, lika koji je, kao niko drugi tih dana - znao o cemu se tu stvarno radi  Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 2849097393


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81194
    Join date : 2012-06-10

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Erős Pista 2015-02-26, 13:34

    Razumam ja ograničenja pacifizma, ali što više čitam o njemu, sve mi se manje naivnim čini. Ne znam da li si čitao Hauarda Zina, koji nije nikakav naivac, a uz to je bio i učesnik WWII, o tome zašto je postao pacifista.

    Nije me ubedio, ali je vrlo teško olako odbaciti njegova razmišljanja kao naivna.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-26, 13:47

    Jesam Zina, ali sam i Malroa sa sve njegovom poprilicno dobro artikulisanom razradom uloge intelektualca i potrebe da se isti angazuje u akciji.

    Znas, ima negde kod Grina, mrzi me sad da trazim, a ne mogu trenutno da se setim, u nekoj sam frci jedna sjajna misao, parafraziracu je: katolici i komunisti nose mnogo toga na dusi, ali oni su jedini koji su - okrvavili ruke. Grin, iako koristi termin okrvaviti - koji doduse i treba da bude bukvalno shvacen - ovde misli upravo na akciju, uostalom neko davno rece da su filozofi do sada svet tumacili, ali da je se radi o tome da se svet - promeni.

    Imas i kod Mihiza jedno podsecanje na njegovo kurcenje u Maderi pred Penezicem, stalnim posetiocem iste kafane, kad ga je Mihiz 'hrabro' optuzio da su mu ruke krvave do lakata.
    'Do ramena, budalo, do ramena su mi krvave' glasio je odgovor.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Erős Pista

    Posts : 81194
    Join date : 2012-06-10

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Erős Pista 2015-02-26, 14:00

    Nije Zin u tom smislu moralista, "samo da ja sačuvam čistu savest", i nema problem sa npr. gerilskom borbom.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-26, 14:04

    Nisam ga tako ni shvatio, naprotiv.
    Samo pokusavam da izvucem konsekvence, ako hoces i eticke.
    Ili pre svega eticke, jer se u krajnjoj liniji i na kraju svih krajeva, sve svodi na etiku.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-28, 21:55



    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-02-28, 22:41



    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by шумидер-модер 2015-03-01, 02:00

    Elizabeth Miller, poznatija kao Lee Miller, jedna opasna zenska.
     
    Rodjena neke 1907. u gradu cije ime moze da posluzi za uzor stereotip imena grada poslovicne americke provincije, Poughkeepsie, zbrisavanje u Njujork, prica o americkom snu, ono izletis pred auto koji jedva uspe da zaustavi, kad ono u autu niko drugi nego urednik americkog izdanja Vogue, Conde Nast.
    Fotomodel i to bogami ozbiljan, pretplacena na naslovne strane Vogue-a, pocinje i sama da se bavi fotografijom, uspesno.
    Na karijeru modela stavlja tacku kada je pristala da reklamira zenske uloske, sram je bilo, i kud ce nego pravac Pariz, tako gde idu svi problematicni Amerikanci tridesetih godina 20. veka.
    U Parizu, druzi se sa covekom po imenu Man Ray, s njim i za njim se uostalom i zaputila tamo, sve kako treba i dolikuje: od Pikasa i Koktoa, do nadrealista i to onih najzagrizenijih medju kojima ce da upozna i buduceg muza, Robert Penrose, nadrealista i svasta nesto, uz kog ce kasnije, kad se smiri i pripitomi – on, ne ona – da postane Lady Penrose.
    U medjuvremenu, vratice se u Njujork iz koga je proterana: udala se za egipatskog budzu s kojim ce da poseti Ameriku u cilju nabavke opreme za egipatske zeleznice.
    Kairo joj je brzo dosadio, ponovo Evropa, kad ono:
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 01_ins_zpsefdntova
    Da nije blatnjavih vojnickih cizama, nista narocito, ali jeste: Lee Miller u licnoj kadi licnog kupatila licnog minhenskog apartmana Adolfa Hitlera.
    Fotografiju je napravio drugi clan nerazdvojnog foto para, Life fotograf David Scherman.
     
    Vogue ju je angazovao za svog ratnog foto-reportera i ova zena ce, posle takozvane Bitke za Britaniju i ratne Britanije,  da obidje sve sto se u Evropi dalo obici tokom saveznickog napredovanja u leto 1944, zimu i prolece 1945, ukljucujuci i takva turisticka mesta kao sto su Buchenwald i Dachau.
    U taze stanju.
    Zabelezila je i prvu upotrebu napalma.
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 41_zps4rjtl1os
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 02_ins_zps51rjdqnj
     
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 0006_zpsarzgfpr2
    Pariz, avgust 1944, susret.
     
    Modelarske, predratne:
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 0008_zpsv8ye28mv
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 0007_zpsh2bftwgk
     
     
    Uspomene na uzase nadrealizma i prateceg promiskuiteta ili, sve su tridesete cekale da im 21. vek objasni sta je i kako je i o cemu se tu u stvari radi.
    Onako potanko i sa razumevanjem, teorijski obrazlozeno, sa citatima i referentnom literaturom.
    Politicki korektno i rodno ravnopravno pod obavezno.
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Cannes_Ins_zpsngzucv82
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Miller09_zps96ugbhm0
    Ko nije za sebe, nije ni za druge, Miller, neka okolina Kana, itd, itd…
    Sa drugaricom.
     
     
    Prosao je, zavrsio se jedan rat.
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Penrose_zpszmbvlvzz
    Pedesete i Lady Penrose.
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Morris_Miro_Ins_zpsx4xrru6g
    Sezdesete i Joan Miro, Desmond Morris, zmija.
     
     
     
    Itakoto: dosla su moderna vremena, dosli su moderni istoricari, dosli su sinovi kojima je zafalilo para, pa smo saznali da ju je kao devojcicu od 8 godina silovao porodicni prijatelj, sa sve triperom, da ju je tata slikao i svasta nesto, da je patila od depresije, sram je bilo posle svega toga, Buchenwald i Dachau na stranu…
    Jos hoce da je posto-poto uguraju u umetnost.
    Tek, sta sve uguravaju…
    A bila je samo zmaj zenska koja je zivela jedno vreme.
    Onako bas izistinski.
     
    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Lee_Miller_Dec_30_1942_zps7gppe7k3
     

    Danas se takve vise ne prave.




    Edit: koga ne mrzi i ko je clan moze da na onom govnetu koje se zove Pinterest da vidi mozda najbolju online zbirku fotografija Lee Miller; ja nisam uspeo zbog onih zavesa preko slika koje traze da se ocas posla uclanis.
    Sincic je unace izdao knjigu Lee Miller's War.

    https://www.pinterest.com/binghamcomposer/lee-miller/


    Last edited by шумидер-модер on 2015-03-01, 02:26; edited 3 times in total (Reason for editing : Link)


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Indy 2015-03-01, 02:30

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 3137070404

    Btw. ona je model na legendarnoj fotografiji Man Ray-a

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Man-ray-solarization-2
    паће

    Posts : 39810
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by паће 2015-03-01, 14:33

    А име Конди Нест (како се највероватније изговара) сам запамтио из сасвим десетих разлога. То је фирма којој се плати да прошврља кроз банкарске извештаје да утврди не баш бонитет него кредитну историју вашу, о вашем трошку, а за рачун станодавца пре него што склопите уговор. Таквих фирми има још.

    Разлика између бонитета и кредитне историје више одговара наслову него тону ове теме.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено

    Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна... - Page 2 Empty Re: Da li su ljudi, ljudska bića, stoka, пучина једна грдна...

    Post by Sponsored content


      Current date/time is 2024-03-28, 13:47