feminizam i prikljucenija

Share

Re: feminizam i prikljucenija

Post by шумидер-модер on 24th December 2014, 22:01

William Murderface wrote:Ne znam šta je "dokazivanje ravnopravnosti" - ravnopravnost nije teorema pa da se dokazuje. Za ravnopravnost se bori, i mislim da su ove žene itekako dale doprinos toj borbi.

Ne znam na osnovu čega tvrdiš da bi im "današnje manifestacije feminizma bile strane", ali slutim da prosto nabadaš i da ovim ženama pripisuješ sopstvene stavove. Pritom mislim i da, za razliku od mnogih drugih tema, poput istorije npr, o savremenom feminizmu i problemima kojima se bavi, znaš vrlo malo.

Ako ti je poenta da je feminizam nepotreban i da je sve što je potrebno samo "pokazati šta znaš u svojoj struci", onda debelo grešiš.
Skoro sam siguran da im ravnopravnost ili borba za nju ili dokazivanje iste nije bilo ni na kraj pameti; ona je nesto sto se podrazumeva.
Bas kao i za mene.
Nisam rekao da je savremeni feminizam nepotreban: mislim da je jednostavno suvisan i da sluzi kao supstitucija, zamaz, za neke mnogo vaznije borbe; struka s tim nema ama bas nikakve veze, bas kao ni stepen obrazovanja.

Onako, diskusije radi, mozes li da pokusas da mi objasnis koji su to moji stavovi koje ja pripisujem ovim zenama?

_____
Dok si to smislio, na mom si visio.
Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?

Post by William Murderface on 24th December 2014, 22:08

Pa upravo si ih sada izneo - da je feminizam suvišan i da se za ravnopravnost podrazumeva.

Meni je drago što se ona za tebe podrazumeva, ali u društvu u kojem živimo se nažalost ravnopravnost uopšte ne podrazumeva, i za nju se itekako mora boriti.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by шумидер-модер on 24th December 2014, 22:09

William Murderface wrote:

Ma ajde sad, "agresivnost".
Ti, koji si me pre par nedelja ubeđivao da levica treba malo ozbiljnije da se posveti političkom nasilju.

Borba za emancipaciju, druže, nije piknik.
Ja to i sad tvrdim i zagovaram: problem je u tome sto moderni feminizam tesko da ima veze s levicom, onom autenticnom - sta god to danas znacilo - sigurno ne.
On je u sustini antilevicarski, necu da upotrebim neki tezi izraz: predstavlja supstituciju, bacenu bombonu, sustinskijim i kudikamo vaznijim oblicima borbe za ciljeve za koje se levica zalaze.
Dokaz tome je cinjenica da se feminizam primio iskljucivo u takozvanim razvijenim drustvima, upravo tamo gde su prava zena najzasticenija i institucionalno i kulturno i na svaki drugi nacin: tamo gde su ta prava zaista ugrozena, i to sustinski, nece se popraviti nacinima koje zastupa moderni feminizam, nego mnogo ozbiljnijom i sveobuhvatnijom borbom.
Radikalnijom ako hoces.
Jednom recju - vise slobode za drustvo, vise slobode i prava za zene; izdvojene u feministicke torove i obrasce, one su samo fasada.

_____

Post by William Murderface on 24th December 2014, 22:19

Ponavljam - mislim da slabo poznaješ savremeni feminizam, a da pritom i jako simplifikuješ borbu za ravnopravnost i svodiš je na klasnu borbu koja bi trebalo da reši sve - niti je, niti će. Ne bi bilo loše da ponovo pogledaš Rane radove.

Feminizam na različitim mestima i u različitim uslovima podrazumeva različite vidove borbe. Smatrati da je ta borba na zapadu završena je prosto pogrešno. Tamo gde je situacija još kritičnija, naravno da će biti potrebni i radikalniji vidovi borbe, ali ko je pa tvrdio suprotno.

Ima nečega u tome što tvrdiš, i to ima veze sa onim što se zove choice feminism. Sve je okej sa sistemom, samo da ga još malo doteramo. Ali mnoge savremene feministkinje nisu choice feminists. I zapravo postoji vrlo razvijena feministička kritika choice feminisma.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by Notorious on 24th December 2014, 22:19

шумидер-модер wrote:
Notorious wrote:

Jesi li pročitao Bećkovićevu izjavu povodom konstatacije da su preko 90% (nemojte me držati za reč oko tačnog procenta) akademika muškarci?
Ovaj šumider-moderov komentar je u sličnom tonalitetu, iako je, naravno, moguće da sam ga pogrešno shvatila.
Hajde malo o tom tonalitetu, bas me zanima gde si ga, kako i zasto prepoznala.
Najgora stvar kod modernog feminizma je njegova agresivnost.
Taj tonalitet prepoznajem ja u tvojoj replici, jbg.

Odgovorio sam Viliju, pise lepo sta i kako.

Teško da bih se mogla okvalifikovati kao feministkinja. No, nebitno. nije mi namera da se prepucavam. Citiram te:
Pa nista, zene jednostavno radile svoj posao, po onom sto se zna najbolje sto su mogle i umele, do dokazivanja rodne ravnopravnosti im bilo ko do lanjskog snega.
Koliko žena je uopšte tada bilo u prilici da, kako ti kažeš, radi svoj posao (obrazuje se, usavršava, sledi svoje preferencije)? U mnogim sredinama ni danas nije mnogo bolje, pa tvrdnja da, eto, sve zavisi od njihove spremnosti da rade najbolje što mogu i umeju, jednostavno ne stoji. Osim toga, može i da implicira da je za položaj žene prevashodno odgovorna njena sposobnost (ili nesposobnost) da radi svoj posao, a tu bismo se već našli na Bećkovićevom tragu. Da ponovim, moguće je da tvoje komentare ne interpretiram ispravno.

Post by William Murderface on 24th December 2014, 22:22

шумидер-модер wrote:

Ma ajde sad, "agresivnost".
Ti, koji si me pre par nedelja ubeđivao da levica treba malo ozbiljnije da se posveti političkom nasilju.

Borba za emancipaciju, druže, nije piknik.
Ja to i sad tvrdim i zagovaram: problem je u tome sto moderni feminizam tesko da ima veze s levicom, onom autenticnom - sta god to danas znacilo - sigurno ne.
On je u sustini antilevicarski, necu da upotrebim neki tezi izraz: predstavlja supstituciju, bacenu bombonu, sustinskijim i kudikamo vaznijim oblicima borbe za ciljeve za koje se levica zalaze.
Dokaz tome je cinjenica da se feminizam primio iskljucivo u takozvanim razvijenim drustvima, upravo tamo gde su prava zena najzasticenija i institucionalno i kulturno i na svaki drugi nacin: tamo gde su ta prava zaista ugrozena, i to sustinski, nece se popraviti nacinima koje zastupa moderni feminizam, nego mnogo ozbiljnijom i sveobuhvatnijom borbom.
Radikalnijom ako hoces.
Jednom recju - vise slobode za drustvo, vise slobode i prava za zene; izdvojene u feministicke torove i obrasce, one su samo fasada.

Oh, and btw:

YPJ: The Kurdish feminists fighting Islamic State

All-female militia is protecting the Kurdish population from militants – as well as challenging gender roles

LAST UPDATED AT 15:48 ON Tue 7 Oct 2014
See related: 

Islamic State: battle for Kobane continues despite US air strikes

The YPJ, also known as the Women's Protection Unit, has come under increased attack from Islamic State (IS) militants in Syria and is currently involved in the fight for the key border town of Kobane in Syria. Despite this, the group remains relatively unknown outside of the region.
Who are they? 
Set up in 2012, the all-female militia group grew out of the Kurdish resistance movement and fights to defend the Kurdish population from attacks by IS militants, the Syrian government as well as the Al Qaeda affiliated al-Nusra Front.
The organisation currently has over 7,000 volunteer fighters between the ages of 18-40. Those under the age of 18 are unable to take part in frontline fighting but are still able to join the movement and undergo military training. They receive no funding from the international community and the women are reliant on the Kurdish community for supplies and food. 
What do they do? 
The YPJ have fought alongside their male counterparts, the YPG, and the Kurdish Pershmerga in the battle against Islamic State militants. They also played a critical role in rescuing the thousands of Yazidis trapped on Mount Sinjar by IS fighters. 
Why have they taken up arms?
"We need to control the area ourselves without depending on [the government]," Evin Ahmed, a 26-year-old fighter told Marie Claire. They can't protect us from [ISIS], we have to protect us [and] we defend everyone…no matter what race or religion they are."
Why are they important?
Aside from the military protection they offer, the group confronts traditional gender expectations in the region and is redefining the role of women in conflict in the region. "I don't want to get married or have children or be in the house all day," said General Zelal, one of the group's leaders. "I want to be free. "
"The YPJ is in itself a feminist movement, even if it is not their main mission," says Erin Trieb, a photographer who documented the daily lives of the women in north-eastern Syria. "They want 'equality' between women and men, and a part of why they joined was to develop and advance the perceptions about women in their culture—they can be strong and be leader," she adds.
Since enlisting, one fighter told Trieb that "the men back home changed their opinions about me and other women. Now they see that we are their equals, and that we have the same abilities, maybe sometimes more than them. They understand we are strong and that we can do everything they can."
Their effectiveness against IS is reportedly magnified simply because they are women. "The saying among many Syrian Kurds is that ISIS is more terrified of being killed by women because if they are, they will not go to heaven," says Trieb.
According to the BBC's Kurdish affairs analysts Cale Salih and Mutlu Civiroglu, both the YPJ and the YPG should play a larger role in the international fight against IS. "They could be a crucial partner to the West," they say. · 

Read more: http://www.theweek.co.uk/middle-east/islamic-state/60758/ypj-the-kurdish-feminists-fighting-islamic-state#ixzz3MqvOuBwA

_____

Post by шумидер-модер on 24th December 2014, 22:33

OK, moze i tako: ja cu samo da te podsetim da je polozaj zena bio najradikalnije i najefikasnije popravljan u sklopu i kao sastavni deo mnogo sirih drustvenih pokreta.
Ovako, moderni feminizam sa svojim jalovim teoretisanjem koje u krajnjoj liniji samo otkriva rupu na saksiji, samo zamagljuje, skriva sustinu polozaja zene u modernom drustvu i to pogotovo u njemu.

_____

Post by William Murderface on 24th December 2014, 22:39

Ponavlja po 2, put - mislim da izuzetno slabo poznaješ savremeni feminizam. Ne zamagljuje feminizam suštinu položaja žene u modernom društvu, nego ti imaš vrlo maglovitu predstavu o tome čime se sve savremeni feminizam bavi, pa onda prosipaš fraze poput "jalovog teoretisanja", itsl.

Niko ne spori da feminizam treba da nađe svoje mesto u sklopu širih društvenih pokreta, ali to ne znači da je feministička borba svodiva na druge emancipatorske borbe.

_____

Post by шумидер-модер on 25th December 2014, 00:26

Priznajem da mi pracenje modernog feminizma nije pasija; bavio se savremeni feminizam cime god i kako god, sustina moje tvrdnje glede njega i svih drugih emancipatorskih pokreta sa sve pokretima za zastitu zivotne sredine, ugrozenih zivotinjskih vrsta, itd, itd, je jedan od odraza poraza moderne levice i pobede sveprozdiruceg takozvanog liberalizma.
Atomizacijom, da je tako nazovem, emancipatorskih pokreta, a ja ne sporim da je feminizam takav, moderni kapitalizam je postigao razbijanje istih, njihovu fragmentaciju, akademizaciju i svastanesto, uteravsi ih u sistem i to kao njegov sastavni i pozeljni deo koji treba da pokaze i dokaze postojanje svih mogucih sloboda.
Sa te tacke gledista itekako ima smisla parafraziranje one stare o 'slugama kapitalizma': mislim da ne moram da te podsecam uloge koju je ondasnja socijaldemokratija svojevremeno odigrala u razvodnjavanju pa i obesmisljavanju pokusaja zaista radikalnih drustvenih promena.
Implementiran u sistem, moderni feminizam je jalov: on sustinski nije promenio/poboljsao polozaj zene u modernom drustvu i ja mogu da mu priznam samo i donekle uspesnu identifikaciju nekih od problema.
Nista vise od toga jer se nadam da ni ti ni najradikalniji feministi nece da spore cinjenicu da je konstatacija polozaja u kome se nalaze radnice u pogonima velikih korporacija po Dalekom istoku ponajmanje problem kojim treba da se bavi feminizam, ma koliko bio moderan.
Jos manje ce da ga resi ili barem pocne da ga resava.

_____

Post by Bluberi on 25th December 2014, 00:42

Ne zajebavaj. Čuj ti izjave da je moderni feminizam napustio levicu. Kao da je feminizam neki kamen.

Post by шумидер-модер on 25th December 2014, 01:01

Ne zajebavam, ali bice da moderni feminizam nikad nije ni bio levica.
Kao sto rekoh, radi se o surogatu, ortopedskom pomagalu kojim sistem amortizuje najzanacajnije drustvene probleme svodeci ih na pojedinacne (u smislu pokreta) akcije.
Uostalom, zar malobrojnost pokreta kao sto je feministicki i njegov poprilicno naglaseni elitizam i ogranicenost na poprilicno usku i prepoznatljivu bazu ne govori u prilog mojim tvrdnjama?

_____

Post by William Murderface on 25th December 2014, 09:00

Gledaj šumidere, prvo si tvrdio da je problem s feminizmom u tome što je previše agresivan, da bi već u narednom postu tvrdio da je nedovoljno radikalan. Uopšte si izneo jedan miš-meš sasvim arbitrarnih optužbi koje pokazuju da ne znaš o čemu govoriš, te da, kako već biva sa svima nama kad govorimo o onome o čemu ne znamo, barataš isključivo vrlo maglovitim predrasudama.

Što se tiče radnica na Dalekom Istoku, feminizam itekako ima šta da kaže o njihovom položaju koji nije određen samo kapitalizmom, već i patrijarhatom.

Feminists Against Sweatshops

FAQs | Take Action | Inside A Sweatshop

Women make up 90 percent of sweatshop laborers. The majority of these women are between the ages of 15 and 22. Companies that use sweatshop labor to increase their own profit margins are taking advantage of predominantly young women.
Factories that employ the use of sweatshop labor perpetuate numerous injustices. Women are paid as little as six cents an hour and work ten to twelve hour shifts. In many instances overtime is mandatory. In some cases, women are allowed only two drinks of water and one bathroom break per shift. Sexual harassment, corporal punishment, and verbal abuse are all means used by supervisors to instill fear and keep employees in line.
Companies such as Nike, Guess?, and Disney should not be allowed to continue to increase their profit margins using the sweat of hardworking women. These women deserve to be paid a living wage, to be given a safe working environment, and the right to be free of unwanted sexual harassment.
Photo courtesy of Cara Metz, Unite Here

_____

Post by шумидер-модер on 25th December 2014, 11:53

OK, hajde da samo na trenutak pretpostavimo da ipak znam o cemu govorim.
Optuzio si me za kontradiktornost glede nedovoljnog radikalizma i agresivnosti; feminizam jeste agresivan na nacine vojske spasa i antipusackih kampanja - siguran sam da odlicno znas o cemu govorim - ali utoliko vise drustveno jalov ili, sa tacke gledista autenticne levice nedovoljno radikalan.
Stavise, suprotno od toga kao sto rekoh: integrisan u sistem, sredstvo, oruzje sistema kojim on atomizuje napore (iskrenost motiva ne dovodim u pitanje) pojedinih drustvenih grupa.
Uz jednu ogradu: zene nisu drustvena grupa, nisu manjina.
One su ljudi, covecanstvo, i svako insistiranje na izdvajanju borbe za njihova prava, narocito na nacin koji to radi moderni feminizam sa sve pomodnoscu koja je njegov sastavni deo je apsolutno kontraproduktivno i u krajnjoj liniji ucvrscuje sistem, a ne menja ga ili, ne daj boze, rusi.
Pazi, uz svo mismasovanje ja sam dosledan, pogledaj malo bolje, procitaj, pomuci se
Pominjanje radnica na dalekim istocima je autogol: njihov polozaj je sve pre nego problem koji ce feminizam da resi ili cak minimalno doprinese njegovom resavanju.
Problem je, i ti to odlicno znas, daleko, daleko dublji i sveobuhvatniji; prosto receno, polozaj zene u modernom svetu je preozbiljno pitanje da bi bilo skrajnuto u moderni feminizam i tamo ostavljeno da se krcka na sveopste zadovoljstvo teoreticara koji ce na njemu da dokazuju svoju liberalnu pravovernost i da zigosu sve one koji se ne uklapaju u standarde koje su oni sami postavili, a koji onim tvojim zenama sa dalekih istoka niti nesto znace niti su im od pomoci.

_____

Post by William Murderface on 25th December 2014, 12:42

Okej,većinom ovih problema koje otkrivaš kao prvi čovek na svetu, feminizam se već uveliko bavi, uključujući tu i opasnost da bude co-opted u sistem.

Ti govoriš o modernom feminizmu, kao da je to jedna stvar čiju si esenciju prozreo jednim pogledom, a zapravo je složen pokret sastavljen od vrlo različitih frakcija (kao i savremena levica, uostalom), o kojem, zaista moram da ponovim, očigledno znaš vrlo malo, ako išta. Umesto toga, barataš lličnim utiscima i opštim mestima. Ima istine u tim utiscima, to sam ti već rekao, ali ako hoćeš da stekneš ikakav nijansiraniji stav, moraš malo više da se informišeš. Evo ti jedne feminističke kritike ko-optacije feminizma:

How feminism became capitalism's handmaiden - and how to reclaim it
A movement that started out as a critique of capitalist exploitation ended up contributing key ideas to its latest neoliberal phase

• Share 11066

• 56
  • inShare30
  • Email

• Nancy Fraser

• The Guardian, Monday 14 October 2013
    • Jump to comments (497)

‘We should break the spurious link between our critique of the family wage and flexible capitalism by militating for a form of life that de-centres waged work and valorises unwaged activities, including – but not only – carework.’ Photograph: Robert Convery/Alamy
As a feminist, I've always assumed that by fighting to emancipate women I was building a better world – more egalitarian, just and free. But lately I've begun to worry that ideals pioneered by feminists are serving quite different ends. I worry, specifically, that our critique of sexism is now supplying the justification for new forms of inequality and exploitation.
In a cruel twist of fate, I fear that the movement for women's liberation has become entangled in a dangerous liaison with neoliberal efforts to build a free-market society. That would explain how it came to pass that feminist ideas that once formed part of a radical worldview are increasingly expressed in individualist terms. Where feminists once criticised a society that promoted careerism, they now advise women to "lean in". A movement that once prioritised social solidarity now celebrates female entrepreneurs. A perspective that once valorised "care" and interdependence now encourages individual advancement and meritocracy.
What lies behind this shift is a sea-change in the character of capitalism. The state-managed capitalism of the postwar era has given way to a new form of capitalism – "disorganised", globalising, neoliberal. Second-wave feminism emerged as a critique of the first but has become the handmaiden of the second.
With the benefit of hindsight, we can now see that the movement for women's liberation pointed simultaneously to two different possible futures. In a first scenario, it prefigured a world in which gender emancipation went hand in hand with participatory democracy and social solidarity; in a second, it promised a new form of liberalism, able to grant women as well as men the goods of individual autonomy, increased choice, and meritocratic advancement. Second-wave feminism was in this sense ambivalent. Compatible with either of two different visions of society, it was susceptible to two different historical elaborations.
As I see it, feminism's ambivalence has been resolved in recent years in favour of the second, liberal-individualist scenario – but not because we were passive victims of neoliberal seductions. On the contrary, we ourselves contributed three important ideas to this development.
One contribution was our critique of the "family wage": the ideal of a male breadwinner-female homemaker family that was central to state-organised capitalism. Feminist criticism of that ideal now serves to legitimate "flexible capitalism". After all, this form of capitalism relies heavily on women's waged labour, especially low-waged work in service and manufacturing, performed not only by young single women but also by married women and women with children; not by only racialised women, but by women of virtually all nationalities and ethnicities. As women have poured into labour markets around the globe, state-organised capitalism's ideal of the family wage is being replaced by the newer, more modern norm – apparently sanctioned by feminism – of the two-earner family.
Never mind that the reality that underlies the new ideal is depressed wage levels, decreased job security, declining living standards, a steep rise in the number of hours worked for wages per household, exacerbation of the double shift – now often a triple or quadruple shift – and a rise in poverty, increasingly concentrated in female-headed households. Neoliberalism turns a sow's ear into a silk purse by elaborating a narrative of female empowerment. Invoking the feminist critique of the family wage to justify exploitation, it harnesses the dream of women's emancipation to the engine of capital accumulation.
Feminism has also made a second contribution to the neoliberal ethos. In the era of state-organised capitalism, we rightly criticised a constricted political vision that was so intently focused on class inequality that it could not see such "non-economic" injustices as domestic violence, sexual assault and reproductive oppression. Rejecting "economism" and politicising "the personal", feminists broadened the political agenda to challenge status hierarchies premised on cultural constructions of gender difference. The result should have been to expand the struggle for justice to encompass both culture and economics. But the actual result was a one-sided focus on "gender identity" at the expense of bread and butter issues. Worse still, the feminist turn to identity politics dovetailed all too neatly with a rising neoliberalism that wanted nothing more than to repress all memory of social equality. In effect, we absolutised the critique of cultural sexism at precisely the moment when circumstances required redoubled attention to the critique of political economy.
Finally, feminism contributed a third idea to neoliberalism: the critique of welfare-state paternalism. Undeniably progressive in the era of state-organised capitalism, that critique has since converged with neoliberalism's war on "the nanny state" and its more recent cynical embrace of NGOs. A telling example is "microcredit", the programme of small bank loans to poor women in the global south. Cast as an empowering, bottom-up alternative to the top-down, bureaucratic red tape of state projects, microcredit is touted as the feminist antidote for women's poverty and subjection. What has been missed, however, is a disturbing coincidence: microcredit has burgeoned just as states have abandoned macro-structural efforts to fight poverty, efforts that small-scale lending cannot possibly replace. In this case too, then, a feminist idea has been recuperated by neoliberalism. A perspective aimed originally at democratising state power in order to empower citizens is now used to legitimise marketisation and state retrenchment.
In all these cases, feminism's ambivalence has been resolved in favour of (neo)liberal individualism. But the other, solidaristic scenario may still be alive. The current crisis affords the chance to pick up its thread once more, reconnecting the dream of women's liberation with the vision of a solidary society. To that end, feminists need to break off our dangerous liaison with neoliberalism and reclaim our three "contributions" for our own ends.
First, we might break the spurious link between our critique of the family wage and flexible capitalism by militating for a form of life that de-centres waged work and valorises unwaged activities, including – but not only – carework. Second, we might disrupt the passage from our critique of economism to identity politics by integrating the struggle to transform a status order premised on masculinist cultural values with the struggle for economic justice. Finally, we might sever the bogus bond between our critique of bureaucracy and free-market fundamentalism by reclaiming the mantle of participatory democracy as a means of strengthening the public powers needed to constrain capital for the sake of justice.

_____

Post by Indy on 25th December 2014, 12:58

Williame, ne znam da li sam ti ranije prosledio ovaj link. 

Nisam stručnjak, ali mišljenje tog čoveka cenim.

_____
Eto šta škola učini od čoveka! A mogao je da bude majstor, kad toliko voli.

Post by William Murderface on 25th December 2014, 13:12

Nisi ovaj, ali si mi pominjao ovog lika. Odličan tekst.

_____

Post by шумидер-модер on 25th December 2014, 14:02

William Murderface wrote:Okej,većinom ovih problema koje otkrivaš kao prvi čovek na svetu, feminizam se već uveliko bavi, uključujući tu i opasnost da bude co-opted u sistem.

Ti govoriš o modernom feminizmu, kao da je to jedna stvar čiju si esenciju prozreo jednim pogledom, a zapravo je složen pokret sastavljen od vrlo različitih frakcija (kao i savremena levica, uostalom), o kojem, zaista moram da ponovim, očigledno znaš vrlo malo, ako išta. Umesto toga, barataš lličnim utiscima i opštim mestima. Ima istine u tim utiscima, to sam ti već rekao, ali ako hoćeš da stekneš ikakav nijansiraniji stav, moraš malo više da se informišeš. Evo ti jedne feminističke kritike ko-optacije feminizma:
Naravno da otkrivam: sama cinjenica da su meni kao autsajderu ocigledne dovoljno govori.
Dovoljno govori i cinjenica da se feminizam uveliko bavi sam sobom; opasnost da bude usisan u sistem ne postoji - on je, od svog postanka bio deo sistema, koristio je sve njegove prednosti i - ako bas hoces - resurse, akademske, naucne, itd, itd...
U pravu si, naravno, oko rascepkanosti feminizma bas kao i o rascepkanosti levice, ali zaboravljas da zivimo u svetu u kome je levica porazena i kao ideja i kao pokret i da je ceka, bojim se, mucno i dugo konsolidovanje cije pravce danas niko ne moze ni da nazre.
Problem je samo u tome sto vremena za nijanse i alterntative ima sve manje, svet se vec debelo valja u liberalizmu koji sve vise pokazuje svoje pravo lice.
U tom kontekstu i sa takvim stanjem stvari, strujanja i nijanse u feminizmu su bez znacaja i kontraproduktivne su upravo iz razloga koje sam vec naveo da ih sad ne ponavljam: sudar, neka vrsta razresenja, ako to toga uopste dodje, vodice se na mnogo sirem i sustinskijem nivou nego sto su problemi feminizma, a rezultati tog sukoba i njegovog razresenja u korist bilo koje strane u sukobu imace vise uticaja na polozaj zene u savremenom svetu nego svi feminizmi uzeti zajedno.

_____

Post by William Murderface on 25th December 2014, 14:16

Okej, Šumidere, sve si rekao, samo nisi rekao kako feminizam nije bitan za borbu za emancipaciju žena, kad nam sve govori da jeste i bio bitan, i još uvek je. Koristio resurse sistema? A koji ih pokret nije koristio?

Takođe ti je prilično bez veze stav koji uporno ponavljaš o tome kako će se sve odlučivati na nivou na kojem "feminizam neće biti bitan". A koji bi to nivo bio? Na kosmičkom nivou sve će se rešavati na nivou problema u kojem ništa što radimo neće biti bitno - in the long run we'll all be dead. Ali šta sad? U savremenoj levici, kakva god ona bila, pitanja koja je postavio feminizam, neće moći da se ignorišu ni na koji način.

Uzgred, koji je to suštinskiji  nivo od onog kojim se bavi feminizam? Ne znam iz kog razloga misliš da patrijarhat nije deo suštinskih problema s kojim se suočavamo. To je ujedno i jedini problem sa onim Pildžerovim tekstom, koji olako odbacuje raspravu o maskulinitetu kao nebitnu, ili nesuštinsku raspravu, a zarad suštinske rasprave od klasi. Naivnost takvog gledišta je u tom ekonomskom determinizmu koji ne vidi da je kontekst u kojem se repdrodukuju klasne nejdnakosti upravo kultura sa izvesnim konceptom maskuliniteta. Ako hoćemo da shvatimo zašto su mladi radnici u prvom svetskom ratu padali kao snoplje ne bi li odbranili klasni interes svojih gazda, onda moramo ponešto da kažemo i o muškosti. Klasna, rasna i rodna analiza ne mogu se razdvojiti bez ozbiljne štete po svaku od njih.

_____

Post by Santino on 25th December 2014, 14:34

William Murderface wrote:Naivnost takvog gledišta je u tom ekonomskom determinizmu koji ne vidi da je kontekst u kojem se repdrodukuju klasne nejdnakosti upravo kultura sa izvesnim konceptom maskuliniteta. Ako hoćemo da shvatimo zašto su mladi radnici u prvom svetskom ratu padali kao snoplje ne bi li odbranili klasni interes svojih gazda, onda moramo ponešto da kažemo i o muškosti. Klasna, rasna i rodna analiza ne mogu se razdvojiti bez ozbiljne štete po svaku od njih.

+1 na ceo pasus.

veoma vazno da se shvati.

_____
I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds

Post by шумидер-модер on 25th December 2014, 20:50

William Murderface wrote:Okej, Šumidere, sve si rekao, samo nisi rekao kako feminizam nije bitan za borbu za emancipaciju žena, kad nam sve govori da jeste i bio bitan, i još uvek je. Koristio resurse sistema? A koji ih pokret nije koristio?

Takođe ti je prilično bez veze stav koji uporno ponavljaš o tome kako će se sve odlučivati na nivou na kojem "feminizam neće biti bitan". A koji bi to nivo bio? Na kosmičkom nivou sve će se rešavati na nivou problema u kojem ništa što radimo neće biti bitno - in the long run we'll all be dead. Ali šta sad? U savremenoj levici, kakva god ona bila, pitanja koja je postavio feminizam, neće moći da se ignorišu ni na koji način.

Uzgred, koji je to suštinskiji  nivo od onog kojim se bavi feminizam? Ne znam iz kog razloga misliš da patrijarhat nije deo suštinskih problema s kojim se suočavamo. To je ujedno i jedini problem sa onim Pildžerovim tekstom, koji olako odbacuje raspravu o maskulinitetu kao nebitnu, ili nesuštinsku raspravu, a zarad suštinske rasprave od klasi. Naivnost takvog gledišta je u tom ekonomskom determinizmu koji ne vidi da je kontekst u kojem se repdrodukuju klasne nejdnakosti upravo kultura sa izvesnim konceptom maskuliniteta. Ako hoćemo da shvatimo zašto su mladi radnici u prvom svetskom ratu padali kao snoplje ne bi li odbranili klasni interes svojih gazda, onda moramo ponešto da kažemo i o muškosti. Klasna, rasna i rodna analiza ne mogu se razdvojiti bez ozbiljne štete po svaku od njih.
Mi se ne slazemo oko mnogo manje stvari nego sto izgleda citajuci prethodne postove: naravno da smatram da bi - u danasnjim okolnostima ili, kako se to nekad govorilo, u ovoj fazi drustvenog razvitka - bilo nedopustivo ne podrzati i feminizam kao jedan od nacina borbe za poboljsanje polozaja zena, bas kao i druge slicne pokrete.
Sta vise, spora nema, da je odnos prema feminizmu lakmus i to podobar necijeg stava prema drustvenim problemima i, u krajnjoj liniji, odraz pozicije na politickom spektru.
Problem za koji nisam siguran da ga registrujes je sledeci: osnovna odrednica pokreta kao sto je feminizam koji se poduhvatio jednog toliko sitokog problema kakav je polozaj zena u drustvu i danasnjoj civilizaciji uopste, je - njegova subverzivnost.
Ovaj izraz koristim uslovno, nadovezujuci se na problem drustvenog aktivizma i, u krajnjoj liniji, nasilja kao sredstva za resavanje drustvenih protivurecnosti, ali: ne moze se biti subverzivan kao deo drustva prema kome je neki pokret subverzivan.
S obzirom na polozaj zene u drustvu danas nikakva institucionalizovana, od modernih liberalnih drustava prihvacena i njegovim resursima uzgajana subverzivnost nije subverzivnost; radi se samo o maski koju je moderni liberalizam/kaptalizam navukao u svojoj neverovatnoj moci apsorpcije.
Dok je ta moc apsorpcije bila njegova snaga, mislim na kraj 20. veka (primer pobunjenika 60-ih) moderni liberalizam/kapitalizam raspolagali su enormnim i divljenja vrednim potencijalima i dostignucima; danas, a bojim se u bliskoj buducnosti sve vise, moc apsorpcije se degenerise u socijalnu korupciju i konformizam.
Ovo vazi za sve pokrete koji bi da menjaju sistem iznutra i u okviru institucija sistema sto bi se reklo; pitanje koje iz ovog proistice je pitanje koje nas vraca na moguce forme vaninstitucionalnog delovanja, na cenu koju su danasnji zapadni intelektualci spremni da plate istinskim suprotstavljanjem sistemu, na drustveni aktivizam u pravom smislu te reci.
I, konacno, na problem nasilnog menjanja postojecih odnosa.

_____

Post by Notorious on 25th December 2014, 22:56

Apsolutno mogu da se složim sa stavom da rodnu ravnopravnost ne treba razmatrati van konteksta klasnih, rasnih ili manjinskih prava.

Post by William Murderface on 25th December 2014, 23:09

шумидер-модер wrote:
William Murderface wrote:Okej, Šumidere, sve si rekao, samo nisi rekao kako feminizam nije bitan za borbu za emancipaciju žena, kad nam sve govori da jeste i bio bitan, i još uvek je. Koristio resurse sistema? A koji ih pokret nije koristio?

Mi se ne slazemo oko mnogo manje stvari nego sto izgleda citajuci prethodne postove: naravno da smatram da bi - u danasnjim okolnostima ili, kako se to nekad govorilo, u ovoj fazi drustvenog razvitka - bilo nedopustivo ne podrzati i feminizam kao jedan od nacina borbe za poboljsanje polozaja zena, bas kao i druge slicne pokrete.
Sta vise, spora nema, da je odnos prema feminizmu lakmus i to podobar necijeg stava prema drustvenim problemima i, u krajnjoj liniji, odraz pozicije na politickom spektru.
Problem za koji nisam siguran da ga registrujes je sledeci: osnovna odrednica pokreta kao sto je feminizam koji se poduhvatio jednog toliko sitokog problema kakav je polozaj zena u drustvu i danasnjoj civilizaciji uopste, je - njegova subverzivnost.
Ovaj izraz koristim uslovno, nadovezujuci se na problem drustvenog aktivizma i, u krajnjoj liniji, nasilja kao sredstva za resavanje drustvenih protivurecnosti, ali: ne moze se biti subverzivan kao deo drustva prema kome je neki pokret subverzivan.

S obzirom na polozaj zene u drustvu danas nikakva institucionalizovana, od modernih liberalnih drustava prihvacena i njegovim resursima uzgajana subverzivnost nije subverzivnost; radi se samo o maski koju je moderni liberalizam/kaptalizam navukao u svojoj neverovatnoj moci apsorpcije.
Dok je ta moc apsorpcije bila njegova snaga, mislim na kraj 20. veka (primer pobunjenika 60-ih) moderni liberalizam/kapitalizam raspolagali su enormnim i divljenja vrednim potencijalima i dostignucima; danas, a bojim se u bliskoj buducnosti sve vise, moc apsorpcije se degenerise u socijalnu korupciju i konformizam.
Ovo vazi za sve pokrete koji bi da menjaju sistem iznutra i u okviru institucija sistema sto bi se reklo; pitanje koje iz ovog proistice je pitanje koje nas vraca na moguce forme vaninstitucionalnog delovanja, na cenu koju su danasnji zapadni intelektualci spremni da plate istinskim suprotstavljanjem sistemu, na drustveni aktivizam u pravom smislu te reci.

Registrujem problem, naravno, samo mi se čini da imaš opet simplifikovanu predstavu o savremenom feminizmu. Prvo, mislim da mnogo toga danas opstaje zahvaljujući liberalnim institucijama, i ne smatram da je to samo po sebi problem, mada razumem o kakvoj opasnosti govoriš. Drugo, postojale su i postoje različite forme vainstitucionalnog feminizma. Dileme feminizma su i dileme levice uopšte - kada preći iz institucionalne u vaninstitucionalnu borbu, i koliko radikalnu. Jbg, to ti je politika.

A moram da te podsetim na Srbiju 90ih i tadašnji antiratni pokret - feministkinje su tada bile među retkima koje su bile van sistema, van institucija i koje su bile spremne da pokrenu antiratne akcije. Meni to ne izgleda ni najmanje kooptirano u sistem. S druge strane, taj sistem, nominalno levičarski, zaokrenuo je udesno preko noći, a da se to praktično nije ni primetilo - oficiri su ostali oficiri, rezervisti rezervisti, naoružani narod, itd. E da bi se to shvatilo, potrebno je shvatiti i ono što se tebi čini nesuštinskim - maskulinitet i kako se njime manipuliše u političke svrhe. To je jedan od razloga što se klasni bes i nezadovljstvo tako lako pretaču u fašizam, umesto u socijalizam.

_____

Post by шумидер-модер on 25th December 2014, 23:25

шумидер-модер wrote:

Registrujem problem, naravno, samo mi se čini da imaš opet simplifikovanu predstavu o savremenom feminizmu. Prvo, mislim da mnogo toga danas opstaje zahvaljujući liberalnim institucijama, i ne smatram da je to samo po sebi problem, mada razumem o kakvoj opasnosti govoriš. Drugo, postojale su i postoje različite forme vainstitucionalnog feminizma. Dileme feminizma su i dileme levice uopšte - kada preći iz institucionalne u vaninstitucionalnu borbu, i koliko radikalnu. Jbg, to ti je politika.

A moram da te podsetim na Srbiju 90ih i tadašnji antiratni pokret - feministkinje su tada bile među retkima koje su bile van sistema, van institucija i koje su bile spremne da pokrenu antiratne akcije. Meni to ne izgleda ni najmanje kooptirano u sistem. S druge strane, taj sistem, nominalno levičarski, zaokrenuo je udesno preko noći, a da se to praktično nije ni primetilo - oficiri su ostali oficiri, rezervisti rezervisti, naoružani narod, itd. E da bi se to shvatilo, potrebno je shvatiti i ono što se tebi čini nesuštinskim - maskulinitet i kako se njime manipuliše u političke svrhe. To je jedan od razloga što se klasni bes i nezadovljstvo tako lako pretaču u fašizam, umesto u socijalizam.
Ovde sam te cekao 
Na podvucenom posebno.

_____

Post by William Murderface on 25th December 2014, 23:29

Do explain

_____

Post by plachkica on 28th December 2014, 16:58

http://pescanik.net/marko-m/

Dobra Biljana, jasna i direktna!

Post by Sponsored content

Current date/time is 16th November 2018, 23:51