feminizam i prikljucenija

Share

Re: feminizam i prikljucenija

Post by xie saike on Wed Feb 11, 2015 2:36 pm

preljepo 

Na Sveučilištu Qassim u Saudijskoj Arabiji održana je jedna od najvećih konferencija o ženskim ljudskim pravima u arapskom svijetu. No, ukoliko ste pomislili/e kako bi žene govorile o svojim pravima i iskustvima u Saudijskoj Arabiji, varate se! Naime, na konferenciji nazvanoj Žene u društvu nije bilo niti jedne žene!¨

Žene u Saudijskoj Arabiji suočavaju se s raznim oblicima diskriminacije i segregacije u privatnom i javnom životu, te moraju imati dopuštenje muškog skrbnika za većinu osnovnih životnih odluka.
Iako saudijske žene čine 57 posto studenata koji završe fakultete, samo 18 posto žena starijih od 15 godina je zaposleno, što je jedna od najporaznijih statistika na svijetu.
Saudijska Arabija je jedina zemlja na svijetu kojoj je ženama zabranjeno voziti auto. Osim toga, žene će u toj zemlji tek ove godine imati mogućnost prvi put glasovati na izborima. No, mogućnost političke participacije svedena je na to da odlučuju isključivo o lokalnoj samoupravi.

http://www.libela.org/vijesti/5920-na-konferenciji-o-zenskim-pravima-nije-bila-niti-jedna-zena/

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

-----------------------------------------------------
Фолу-Уп Гроуп Боард

Post by namerna prolaznica on Wed Feb 11, 2015 3:02 pm

šta rade svršene studentkinje? bolje se kotiraju na tržištu udaje?

nedavno sam gledala predstavljanje jedne univerzitetske biblioteke iz saudiarabije, katara, uar-a, ne sećam se tačno. da se razbolis od toga šta ima. počevši od zgrade koja je dvorac u pustinji, preko prostorija, opreme, do miliona vrednih pretplata na sve i svašta (što se koristi onoliko koliko djaci znaju engleski)... stručno osoblje - zapadnjaci*.
radno vreme: od 8 do 14 za studentkinje, od 14 do 20 za studente. i pregrade duž svih hodnika. da se ne sretnu.

mislim nesto, kakvi ce ljudi i žene izaci iz takve skole? gde ce biti njihovo mesto u drustvu?
cini mi se da je to, kao i oni gugenhajmi i luvri u zalivu, svet u balonu. bez dodira i veze sa svakodnevnim životom i ljudima oko sebe. šeikov kapric.

*arapske zemlje su poslednjih desetak godina prvosvetska gastoska meka, bar za kulturnjake i obrazovnjake.

_____
poz
www.facebook.com/kucicanamoru

Post by bruno sulak on Wed Feb 11, 2015 3:30 pm

pitanje je kako ce se to razvijati. mozda ne mozemo da predvidemo modele emancipacije u takvom drustvu.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 6:09 pm

Mislim da generalno ne možemo da predvidimo razvojne trajektorije ljudskih prava u takvom društvu jer polazimo iz drugačijeg referentnog okvira. Nisam naišla na studiju (pamflete ne računam) koja se tom problematikom bavi iznutra. Bila bih vrlo zahvalna da me neko, ukoliko više zna o tome, uputi na izvore.

Post by Filipenko on Wed Feb 11, 2015 6:13 pm

burkholderia mallei wrote:preljepo 

Na Sveučilištu Qassim u Saudijskoj Arabiji održana je jedna od najvećih konferencija o ženskim ljudskim pravima u arapskom svijetu. No, ukoliko ste pomislili/e kako bi žene govorile o svojim pravima i iskustvima u Saudijskoj Arabiji, varate se! Naime, na konferenciji nazvanoj Žene u društvu nije bilo niti jedne žene!¨

Žene u Saudijskoj Arabiji suočavaju se s raznim oblicima diskriminacije i segregacije u privatnom i javnom životu, te moraju imati dopuštenje muškog skrbnika za većinu osnovnih životnih odluka.
Iako saudijske žene čine 57 posto studenata koji završe fakultete, samo 18 posto žena starijih od 15 godina je zaposleno, što je jedna od najporaznijih statistika na svijetu.
Saudijska Arabija je jedina zemlja na svijetu kojoj je ženama zabranjeno voziti auto. Osim toga, žene će u toj zemlji tek ove godine imati mogućnost prvi put glasovati na izborima. No, mogućnost političke participacije svedena je na to da odlučuju isključivo o lokalnoj samoupravi.

http://www.libela.org/vijesti/5920-na-konferenciji-o-zenskim-pravima-nije-bila-niti-jedna-zena/

Najzad, inteligentna diskusija 

Post by xie saike on Wed Feb 11, 2015 6:30 pm

Notorious wrote:Mislim da generalno ne možemo da predvidimo razvojne trajektorije ljudskih prava u takvom društvu jer polazimo iz drugačijeg referentnog okvira. Nisam naišla na studiju (pamflete ne računam) koja se tom problematikom bavi iznutra. Bila bih vrlo zahvalna da me neko, ukoliko više zna o tome, uputi na izvore.

da ti ja ne bih lupetao i iz trece ruke pricao bezveze, mozda da se obratis ovde

_____
Želimir Žilnik

Фолу-Уп Гроуп Боард

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 6:33 pm

Hvala, zanima me širi kontekst ljudskih prava u društvima poput SA (iz ugla njihovih analitičara/teoretićara društva) ali i ovo može da posluži 

Post by xie saike on Wed Feb 11, 2015 6:37 pm

shvatio sam tako, nego sam te uputio posto znam da imaju kontakte i sa organizacijama i pojedinkama iz afrike, sa bliskog istoka i sl. e sad, da li su te veze jace od onog "wooow, sreli smo feministkinje iz burundija i katara na konferenciji u istanbulu, bas su kul" ne znam, ali gudovicka i ekipa sigurno mogu da te upute.

_____
Želimir Žilnik

Фолу-Уп Гроуп Боард

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 6:47 pm

Proveriću svakako, hvala ti još jednom. 
Verujem da u svakoj kulturi postoje sadržaji koji mogu da budu izvorna, za tu kulturu specifična kopča sa ljudskim pravima. Ono što se prepoznaje kao tuđi, nametnuti obrazac često nailazi na otpor. Zato me i zanima način na koji tu problematiku sagledavaju pripadnici različitih kultura.

Post by xie saike on Wed Feb 11, 2015 6:55 pm

eh ja sam jednom bio banovan tamo jer sam pominjao nesto u vezi brakova u srodstvu koji su jos uvek zastupljeni u egiptu npr, i u drugim zemljama okruzenja, a tamo ih retko ko posmatra kao zlo, vec jednostavno kao deo kulture zivljenja.

_____
Želimir Žilnik

Фолу-Уп Гроуп Боард

Post by sejlor on Wed Feb 11, 2015 7:17 pm

Notorious wrote:Proveriću svakako, hvala ti još jednom. 
Verujem da u svakoj kulturi postoje sadržaji koji mogu da budu izvorna, za tu kulturu specifična kopča sa ljudskim pravima. Ono što se prepoznaje kao tuđi, nametnuti obrazac često nailazi na otpor. Zato me i zanima način na koji tu problematiku sagledavaju pripadnici različitih kultura.

A na šta misliš kad kažeš kopča sa ljudskim pravima? Moje mišljenje je da u SA nema ni govora o razvojnom trajektoriju ljudskih prava, ništa evolucija, samo revolucija. Za evoluciju je potrebno da budu ispunjeni bar neki minimalni standardi, svest o tome šta ljudska prava jesu. Tamo toga nema. Ne znam da li te zanima nešto na temu universalism vs cultural relativism u kontekstu ljudskih prava, tj ne znam da li su ti te debate već poznate.

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 7:29 pm

Nema revolucije bez kritične mase, a da bi se do nje došlo neophodno je da se njen cilj učini bliskim iskustvu ljudi. 
Nisam mislila na aktuelne standarde ljudskih prava u SA nego na neko kulturno uporište koje bi bilo razumljivo i prihvatljivo većini i poslužilo kao prirodna poveznica u borbi protiv diskriminacije. Ne znam koliko ovo što pišem ima veze s mozgom i da li se iko time ozbiljno bavio. 
Čitala sam štošta iz domena koji pominješ, naravno da me zanima ako imaš neki predlog.

Post by sejlor on Wed Feb 11, 2015 7:40 pm

Ma nemam konkretan predlog, ima neki Donelly, njega se sećam iz te oblasti, fazon ako ukucaš 'Donelly universalism cultural relativism' sigurno ćeš naći. 

A ne znam kako doći do kritične revolucionarne mase u SA, može revolucija da dođe i od spolja što se mene tiče, ne bi mi smetalo. A taj zajednički imenitelj je ljudsko dostojanstvo. E sad, znam da je sadržaj tog pojma u velikoj meri kulturno uslovljen, ali ipak mislim da postoji neko nepromenljivo jezgro. Jer ako nema toga, onda je koncept ljudskih prava potpuno useless kao analitički okvir, cela ta konstrukcija se zasniva na pretpostavci da ljudi imaju prava na osnovu nečega što im je svima zajedničko - toga što su ljudska bića.

Ali sad ne znam da li sam potpuno promašila to o čemu ti pričaš, tj nije mi i dalje sasvim jasno šta te zanima.

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 7:57 pm

Evo, probaću da konkretizujem, nejasna sam ti zato što ni meni nije sasvm jasno (ideja je tu negde, mogla bih da je razvijam ka apstrakciji do u beskonačnost, ali nemam dovoljno konkretnog znanja za bilo šta nalik operacionalizaciji). Elem, ne znam da li u kulturnom nasleđu SA (i ne samo SA) društva postoje običaji, zapisi, štagod, koji ukazuju na to da se, na primer, dostojanstvo žene ne brani pokrivanjem i pokornošću. E, kad bih iskopala tako nešto (ako uopšte postoji), nemilice bih svrdlala i talambasala da bi došlo do što većeg broja ljudi. bar bih probala. Isto važi i za druge oblasti ljudskih prava.

Post by sejlor on Wed Feb 11, 2015 7:58 pm

Tako nešto ne postoji.

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 8:09 pm

Ne znam dovoljno (gotovo ništa, zapravo) da bih išta tvrdila. 
U našoj pisanoj i s kolena na koleno prenošenoj tradiciji možeš da naiđeš na svašta, od Olivere u haremu do Čučuk Stane. Postoji mogućnost da je i kod njih slično.

Post by Indy on Wed Feb 11, 2015 8:34 pm

sejlor wrote:Tako nešto ne postoji.

+1

_____
Eto šta škola učini od čoveka! A mogao je da bude majstor, kad toliko voli.

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 8:40 pm

Kako to možeš znati?

Post by Indy on Wed Feb 11, 2015 8:42 pm

Tako što čitam o tome, valjda. Kao i bilo šta drugo.

_____

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 8:44 pm

Drago mi je što je tako, uputi me na izvore koji to nedvosmisleno potvrđuju.

Post by Indy on Wed Feb 11, 2015 8:45 pm

Smaraš.

_____

Post by sejlor on Wed Feb 11, 2015 8:47 pm

Pa ne, glupo je da oni koji kažu da ne postoji moraju to da dokažu. Nek dokažu oni koji kažu da postoji.

Post by otto katz on Wed Feb 11, 2015 8:49 pm

Ne smara!

_____
Разгромили атаманов
Разогнали воевод

Post by Notorious on Wed Feb 11, 2015 8:51 pm

Rekla sam da ne znam da li postoji. Poučena iskustvom poznavanja nekih drugih tradicija, gajim nadu u postojanje diverziteta unutar neke kulture. Ni manje ni više od toga. 
Indy, najlakše je tako kad ti ponestane argumentacije. Ne bih te više zadržavala.

edit:  hvala Otto, konjica u pravi čas 

Last edited by Notorious on Wed Feb 11, 2015 8:52 pm; edited 1 time in total

Post by William Murderface on Wed Feb 11, 2015 8:52 pm

Notorious, ne znam puno o temi, ali mi se ova knjiga čini kao dobro mesto da se počne istraživanje. Posebno oko strane 183.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by Sponsored content

Current date/time is Tue Dec 11, 2018 12:41 am