Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Prirodne nauke

    Anonymous
    Guest

    Prirodne nauke Empty Prirodne nauke

    Post by Guest Mon Dec 08, 2014 11:42 pm

    citam ovo  Prirodne nauke 4159171962

    onda gledam ovo  Prirodne nauke 1848198029




    razmisljam da mozda apokalipsu nece napraviti ai sa robotima ili alieni, vec bube 
    apsolutno nemam pojma do koje mere se ovakva "proizvodnja" moze kontrolisati, u smislu da se ne desi nesto nepredvidjeno.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Indy Tue Dec 09, 2014 6:40 am

    Na sta nepredvidjeno mislis?
    Anonymous
    Guest

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Guest Tue Dec 09, 2014 8:42 am

    prvo mi pada na pamet da mogu da ih "ojacaju" nekim biohemijskim agensima, a drugo da takvi insekti onda mogu da se sire bez ikakve kontrole. pretpostavljam da je to sci-fi movie scenario, ali ipak insekti su uvek jedini sigurno preziveli u projekcijama opstih katastrofa.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Indy Tue Dec 09, 2014 9:23 am

    Pa, ne, oni koriste radijaciju za izazivanje mutacije koja ih (musice) cini neplodnim. Ti neplodni insekti se onda seksaju sa ovim normalnim, sto uzrokuje opsti pad populacije (jer ne daju potomstvo).

    Znaci, insekti su samo neplodni, ne razlikuju se na drugi nacin od normalnih vocnih musica. Ta metodologija je decenijama stara (i ne zvuci jednostavno kao na prvom linku, dosta je to sofisticiranije). Jedini problemi su da sterilizacija ne uspe (pa ispada da jos povecavas broj vec prenamnozenih insekata), kao i da doze (EDIT: radijacije) budu prevelike sto te insekte cini slabim i nekompetitivnima sa zdravim jedinkama (pa onda opet ostaje prevelika populacija insekata).

    Koriste se i genetski modifikovani insekti sa letalnim genom (kad se umnoze sa normalnom populacijom, dolazi do velike smrtnosti medju potomstvom).

    Normalni nacini suzbijanja insekata su pomocu (dakako) insekticida sto je generalno mnogo problematicnije za zivotnu sredinu (pa i za nas). Ova izraelska kompanija koju si linkovao se bavi bioloskom metodom suzbijanja insekata. Recimo, pustaju prirodne predatore odredjenih stetnih grinja (kao sto se pominje na naslovnoj strani tog sajta) da rade svoj posao, tj. da ih tamane i na taj nacin bez ikakve hemije stite usevi kao sto su paradajz, paprike, krompiri, itd.

    Generalno vrlo dobra ideja.
    Anonymous
    Guest

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Guest Tue Dec 09, 2014 9:35 am

    bojazan mi ne budi njihova osnovna delatnost, ili to sto je u procese ukljucena radijacija, vise hipoteticka situacija gde neka slicna kompanija eksperimentise drugacije, pa insektima umesto oduzimanja (plodnosti), dodaje neke "performanse". takodje mi nije bas najcistija situacija sa selidbama takvih insekata, jer i prirodna premestanja i promene stanista mogu izazvati turbulentne promene u ekosistemima, a recimo poslednjih 10ak godina su ubelezena velika pomeranja iz pravca severne afrike i mediterana (neke vrste komaraca, musica i sl) ka nasim krajevima i dalje ka srednjoj evropi, prvenstveno zbog klimatskih promena.

    edit: ok, pretpostavljam da nece namerno slati u odredjene krajeve one koji mogu da nacine stetu postojecim ekosistemima, ali ako se ukljuce i faktori okruzenja, prirode, pa agrohemija i sl. da sam malo vise upucen u oblast, svakako ne bih imao ove mini strahove.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Indy Tue Dec 09, 2014 9:55 am

    Sto se tice premestanja, ovo je ista vrsta koja je vec tamo... tako da tu nema problema.
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by bemty Mon Aug 17, 2015 2:59 pm

    casopis suptilno hintuje da ima visoke kriterijume Prirodne nauke 1399639816

    Prirodne nauke Cortex2_zpsatddcx9z


    _____
    Warning: may contain irony.
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by bemty Mon Aug 24, 2015 2:27 pm

    indijana, si citao six degrees? kakvo ti je misljenje?


    _____
    Warning: may contain irony.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Indy Mon Aug 24, 2015 6:10 pm

    Odlična (u smislu dramatična) knjiga, na žalost još aktuelnija nego kad je izašla (što je i bilo predvidljivo). Lako se čita i dosta je dobro argumentovana (premda tekst nije tehnički).
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by bemty Mon Aug 24, 2015 7:15 pm

    hvala Prirodne nauke 1143415371 

    muz je procitao i od tada se pretvorio u jednu hodajucu anksioznost. nadala sam se da ces mi reci da je nenaucna ili tako nesto. obecala sam da cu i ja procitati, u kom slucaju je bolje sto nije nenaucna... al rekao mi je da sacekam da se dete rodi pa da onda citam, ne znam kakvu dramaticnu reakciju zamislja.


    _____
    Warning: may contain irony.
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by bemty Wed Aug 26, 2015 8:15 pm

    zar ovde nije bio jos jedan post? uglavnom, prenela sam mu ono sto je stajalo u tom fantomskom postu. rekao mi je da onda mozda procitam "storms of my grandchildren"  Prirodne nauke 286371741 

    ...jesi citao?


    _____
    Warning: may contain irony.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Indy Thu Aug 27, 2015 2:47 am

    Nisam.

    Jeste bio post, u stvari 2, ali me uhvatio napad samodestrukcije.
    bemty

    Posts : 3782
    Join date : 2014-11-12

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by bemty Thu Aug 27, 2015 7:03 pm

    evo ga, kupio je i cita. propade mi ideja za poklon za rodjendan! kaze da je sasvim drugi ton, ne samo zato sto je tip naucnik, nego zato sto je planetolog. bavio se venerom godinama, i onda u nekom momentu rekao - wait a minute... i bacio se na proucavanje zemlje. procitacu i ja uskoro.


    _____
    Warning: may contain irony.
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Indy Thu Aug 27, 2015 7:25 pm

    Nabavio i ja, pa cu to kad zavrsim sa Mz Klein...
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by beatakeshi Tue Jan 19, 2016 9:47 pm

    Ne znam gde bih ovo...
    http://pescanik.net/kako-uciti-matematiku-1/
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by паће Sat May 13, 2017 11:13 pm

    Дочепао сам се слободног времена, натрапао на гомилу својих папира из осамдесетих, и скенирам шта ми се скенира пре него што оду на изложбу кад почне грејна сезона. И нађем да сам се питао, питао па забележио за касније. Питање, пај сад:

    да ли се фатаморгана може гађати ласером?


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by паће Tue Jan 22, 2019 9:25 pm

    Хвала на бројним и обимним одговорима, потрудили сте се баш.

    Следећи проблем, на тему да ли се у вакууму може чути звук. То су питали Страчинског, а он је питао научнике свог времена (дакле пре 25 година) и рекли су му да би могло донекле, кад експлодира свемирски брод из њега се шире гасови, а кроз те гасове може некакав звук донекле... осим што нам фали брод да пробамо.

    Те ми одатле паде на ум нешто изводљивије. Кад се одврне вентил на боци под притиском, гас излази уз шиштање. Питање: а шта се чује унутар боце? Мислим да би се лако дало пробати, пластичном боцом, унутра бежични микрофон, те да се накачи неки вентил типа оног за плинске боце, да се набије притисак па пушта... па да чујемо. Такође, шта ако је боца обложена нечим па око ње и није баш ваздух него нпр песак или бетон.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    nalog sa ženinog laptopa

    Posts : 4298
    Join date : 2016-09-29

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by nalog sa ženinog laptopa Tue Jan 22, 2019 9:38 pm

    sta bi trebalo da se cuje unutar boce?
    tj sta bi trebalo da pravi zvuk?


    _____
    THE space age is upon us. Rockets are leaving our globe at 
    speeds unheard of only a few years ago, to orbit earth, moon, and 
    sun. People have visited the moon, we have sent space probes to 
    all but one of the planets, and words like "orbit" and "satellite" are 
    picked up by children in the nursery.
    Anonymous
    Guest

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Guest Tue Jan 22, 2019 9:57 pm

    čuje se isto što i van boce

    u pravom vakuumu nema zvuka
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by паће Tue Jan 22, 2019 10:09 pm

    Mr. Moonlight wrote:čuje se isto što i van boce

    u pravom vakuumu nema zvuka

    Шгјз, очекујем некако другачији звук. Јер напољу ти имаш звук наглог ширења гаса, дакле какве већ звуке производи локално дизање притиска. Унутра је то пад притиска, па се зато питам да ли би звук био сличан али рецимо померен као код Доплеровог ефекта или нешто друго.

    Нема више стаааарог вакуума.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Guest Wed Jan 23, 2019 11:24 am

    Prošle nedelje je ćerka imala lekciju o zvuku i njegovom prostiranju. Ponedeljak a za petak, iste nedelje, nastavnik rekao da naprave svoj primer, prezentacija, strip ili eksperiment da pokažu drugim đacima.

    Ona napravila strip (8 ramova, odličan je crtač) o Doppler effect, passing ambulance. Ostao je u školi, baš bih stavio sliku ovde, da je imam.

    Pokazala ga na velikom ekranu, stojeći pred razredom objasnila i dobila vrhunsku ocenu (8).
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Mr.Pink Thu Jan 24, 2019 4:08 pm

    pa daj okaci


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Guest Thu Jan 24, 2019 4:57 pm

    паће wrote:
    Mr. Moonlight wrote:čuje se isto što i van boce

    u pravom vakuumu nema zvuka

    Шгјз, очекујем некако другачији звук. Јер напољу ти имаш звук наглог ширења гаса, дакле какве већ звуке производи локално дизање притиска. Унутра је то пад притиска, па се зато питам да ли би звук био сличан али рецимо померен као код Доплеровог ефекта или нешто друго.

    Нема више стаааарог вакуума.

    ne znam paće, nekad mi se čini da se ozbiljno zajebavaš, a nekad da si ozbiljan

    ako šišti ventil nek šišti, ko mu jebe mater

    napolju je gas, a u boci gasa je tečnost, zvuk se stvara na granici faza

    ako želiš da eksperimentišeš kakva je razlika, najpraktičnije je da sedneš go (ili obučen, ako je ladna voda)
    u kadu punu vode, lupiš po vodi i slušaš

    onda zaroniš pa opet lupiš i slušaš

    biće različito, ali ne zato što je različito, nego što tebi uši ne rade isto u pomenutim slučajvima
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by паће Thu Jan 24, 2019 5:43 pm

    Mr. Moonlight wrote:
    паће wrote:
    Шгјз, очекујем некако другачији звук. Јер напољу ти имаш звук наглог ширења гаса, дакле какве већ звуке производи локално дизање притиска. Унутра је то пад притиска, па се зато питам да ли би звук био сличан али рецимо померен као код Доплеровог ефекта или нешто друго.

    Нема више стаааарог вакуума.

    ne znam paće, nekad mi se čini da se ozbiljno zajebavaš, a nekad da si ozbiljan

    Никад нисам баш баш озбиљан, тј увек има места за зајебанцију. Приде зрењанинска школа зезања налаже да није лепо смејати се први свом вицу, тако да треба сачекати да публика примети кад је смешно, дотле држећи озбиљну фацу и тон.

    То не значи да не мислим озбиљно - озбиљно гледам да урадим посао, да одговорим на питање итд итд, ама не значи да притом морам да апстинирам од зезања. Успут увек може.

    Но ова питањца овде су... тако, ствари које ми падају на ум док штамаримРЖ у поткровљу, одлута ум и затекне проблем за који не умем да видим решење до краја. Е онда је ту наставно-научна група за природне науке бурунђанске академије, можда неко од њих зна. То са упуцавањем фатаморгане ласером је у ствари питање да ли је то преламање светла симетрично или није, и да ли би једнобојно светло можда скренуло другачије на путу одавде него што слика нечег у даљини скреће док нам стиже оданде.



    ako šišti ventil nek šišti, ko mu jebe mater

    napolju je gas, a u boci gasa je tečnost, zvuk se stvara na granici faza

    ako želiš da eksperimentišeš kakva je razlika, najpraktičnije je da sedneš go (ili obučen, ako je ladna voda)
    u kadu punu vode, lupiš po vodi i slušaš

    onda zaroniš pa opet lupiš i slušaš

    biće različito, ali ne zato što je različito, nego što tebi uši ne rade isto u pomenutim slučajvima

    Па то што уши не раде исто је довољан разлог да на обе стране снимам бежичним микрофоном у бочици.

    Ал' то лупање по површини воде није исто што и шиштање кад гас излази. Онај мој микрофон би можда било практичније ставити у колску гуму, напумпати је, па онда полако одвртати вентил. Други такав микрофон споља, на истом растојању од вентила. Хммм... онда један микрофон прогласимо за леви, други за десни и слушамо стерео Prirodne nauke 1143415371.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by паће Fri Feb 08, 2019 5:28 pm

    Ево још једна звучна. Сипам две кашичице неког прашка за оранжаду у чашу. Налијем воде и мешам кашичицом. Звук ударања кашичице о стакло губи на висини како се оно раствара. Шацујем да до краја буде скоро октаву нижи.

    Има неко објашњење?


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено

    Prirodne nauke Empty Re: Prirodne nauke

    Post by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Current date/time is Fri Mar 29, 2024 6:46 am