Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sergen Yalçın Wed Nov 26, 2014 12:14 am

    kaze da su ga prevarili u smislu da ce holivud da ispravi gresku tarkovskog sto se tice poente filma i da ce umeti da prikaze simetrijade, asimetrijade i mimoide okeana uz pomoc neogranicenih resursa. ima na ruskoj vikipediji citat gde lem naziva soderberga "taj balvan, izvinite, reziser" KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 286371741

    za tarkovskog je imao nesto lepse reci, rekao je samo da je "budala".  KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 1861198401

    stanislav lem wrote:«Солярис» — это книга, из-за которой мы здорово поругались с Тарковским. Я просидел шесть недель в Москве, пока мы спорили о том, как делать фильм, потом обозвал его дураком и уехал домой… Тарковский в фильме хотел показать, что космос очень противен и неприятен, а вот на Земле — прекрасно. Я-то писал и думал совсем наоборот

    solaris je knjiga zbog koje sam se ozbiljno posvadjao sa tarkovskim. proveo sam sest nedelja u moskvi gde smo se raspravljali o tome kako treba da se napravi film, zatim sam ga nazvao budalom i otputovao kuci. Tarkovski je hteo da pokaze da je kosmos odvratan i neprijatan, a da je na zemlji prelepo. A ja sam pisao i mislio upravo suprotno.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sergen Yalçın Wed Nov 26, 2014 12:19 am

    e da, i kao "manje losu" verziju proglasio je soderbergov film.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 12:24 am

    Razumem njegov ego kao pisca romana, ali naravno, daleko od toga da se slažem s njim.
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 9:08 am

    Meni je Natasha McElhone (kako li se ovo uopšte čita?) baš smetala u ovoj ulozi. Nisu u pitanju samo sviđistički razlozi. Žena je fakat lepa, ali na neki uzvišen spartanski način koji nikako ne odgovara ulozi. Ona zapravo i izgleda like something out of this world, tako da onaj uncanny efekata povratka poznatog kao nepoznatog zapravo nije postignut. Bondarčuk je po meni mnogo mnogo bolji izbor - čista krhkost i ranjivost (što bi njen lik i trebalo da bude).

    A niko da prokomentariše suštinski različit kraj Soderbergovog filma, kako u odnosu na Tarkovskog, tako i u odnosu na roman. Kao i Tarkovski, Soderberg daje svom junaku neku vrstu hepienda, ali za razliku od T.-a, to je hepiend ljubavne priče. Kako ste to razumeli? Da li je to samo imperativ holivudske melodrame, ili ima još neki značaj?


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 10:21 am

    William Murderface wrote:Meni je Natasha McElhone (kako li se ovo uopšte čita?) baš smetala u ovoj ulozi. Nisu u pitanju samo sviđistički razlozi. Žena je fakat lepa, ali na neki uzvišen spartanski način koji nikako ne odgovara ulozi. Ona zapravo i izgleda like something out of this world, tako da onaj uncanny efekata povratka poznatog kao nepoznatog zapravo nije postignut. Bondarčuk je po meni mnogo mnogo bolji izbor - čista krhkost i ranjivost (što bi njen lik i trebalo da bude).

    A niko da prokomentariše suštinski različit kraj Soderbergovog filma, kako u odnosu na Tarkovskog, tako i u odnosu na roman. Kao i Tarkovski, Soderberg daje svom junaku neku vrstu hepienda, ali za razliku od T.-a, to je hepiend ljubavne priče. Kako ste to razumeli? Da li je to samo imperativ holivudske melodrame, ili ima još neki značaj?

    Pa ona se nijednom u filmu ne pojavljuje kao realnost - ili je kopija (a duh suštinski, s obzirom da je film otišao u stranu melodrame), ili se pojavljuje u Klunijevim sećanjima i snovima. A taj uncanny efekat nisam baš najbolje razumeo šta hoćeš da kažeš. :)

    A kraj je melodramski hepi end, samo ostvaren kroz nekakav pseudo SF rasplet.
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 10:28 am

    Pa trebalo bi da njen povratak bude povratak se jedne strane nečeg blisko i intimno poznatog, najpoznatijeg - voljene žene, ali sada kao nečeg nepoznatog, stranog - čak vanzemaljskog.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Uncanny

    ALi ona od samog starta izgleda kao nešto vanzemaljsko, tako da se efekat ne postiže.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 11:39 am

    Kapiram, samo mi to izgleda dosta komplikovano i teško postići kroz kasting. To je baš ono što bi moje kolege Rusi nazvali u zanatskom smislu "вишии пилотаж" (otprilike znači "let na velikim visinama") :) Slažem se da kod Soderberga tog efekta nema a kod Tarkovskog pretpostavljam da ima (ne mogu sad da se setim svog osećaja u vezi toga).

    edit - Da budem iskren, s obzirom na moje iskustvo s Tarkovskim - i kada bih sad odgledao njegov Solaris, verujem da ne bih mogao da shvatim kako je to napravljeno, kao i mnogo toga u njegovim filmovima, eh.

    I još jedno pitanje za one koji se sećaju - da li je u knjizi objašnjeno šta se dešava kod Sartorijusa, ko je njegov posetilac?
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 11:57 am

    E da, ali pazi - smisao kraja se potpuno menja u skladu s tim da li se Kelvin na kraju ponovo susreće sa suprugom ili sa ocem, odnosno domom svog detinjstva. Ima nečeg duboko reakcionarnog kod Tarkovskog u toj poruci - da je sreća moguća samo u povratku u primarnu porodicu, a da je seksualnost uvek samo izvor frustracije i nesreće. Soderbergov kraj mi se opet čini jefitnim.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 12:02 pm

    Haha, ja sam nekako drugačije shvatio taj kraj kod Tarkovskog - kao ono metafizičko osećanje krivice prema onima koji su umrli (koje smo izgubili) u životu. Zato Kelvin unapred traži oproštaj od oca.

    edit - mislim, moguće da je i to reakcionarno iz ove naše perspektive. U SSSR-u sedamdesetih to izgleda ipak kao totalni off.
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 12:11 pm

    Da, Tarkovski tad uveliko zaokreće ka pravoslavlju. Mislim, film je genijalan, svejedno.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 12:19 pm

    Da. Moje kolege Rusi bi se svi složili s tobom po tom pitanju, a i neki intervjui sa njim i drugi fakti govore u prilog tome. Međutim, taj kraj radi i mene koji nisam religiozan, valjda je zato to toliko super.

    edit - mislim, znam da i ti nisi religiozan. :)
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 12:22 pm

    Ma da, kraj je potpuno genijalno snimljen. (Recimo, ta scena povratka kući, nakon koje se kamera povlači da bi pokazala da se nalaze na sred okeana, je potpuno uncanny - povratak i transcendencija u isto vreme).


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 12:26 pm

    Slažem se, čak uopšte nema veze što to izgleda tehnički prilično primitivno, toliko je nekako uznemirujuće.
    Meni ono snimanje Brojgelove slike i potresnost tih kadrova ostaje tolika tajna, sve do danas, uopšte ne mogu da provalim šta me tačno tu uzbuđuje.
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 12:27 pm

    E, da, zapravo za Solaris Tarkovskog važi ono što si ti reako za Frequency - povratak ocu, ali ne dijaloški, nego ponizan.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 12:28 pm

    Anđe'o wrote:Slažem se, čak uopšte nema veze što to izgleda tehnički prilično primitivno, toliko je nekako uznemirujuće.
    Meni ono snimanje Brojgelove slike i potresnost tih kadrova ostaje tolika tajna, sve do danas, uopšte ne mogu da provalim šta me tačno tu uzbuđuje.

    Pa da, u tom smislu Sodebergpv film izgleda mnogo više dated nego onaj Tarkovskog, iako je noviji i skuplje snimljen.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Wed Nov 26, 2014 12:32 pm

    William Murderface wrote:E, da, zapravo za Solaris Tarkovskog važi ono što si ti reako za Frequency - povratak ocu, ali ne dijaloški, nego ponizan.

    Slažem se za Tarkovskog. Frequency mi je više povratak ocu kao idealu, al' ajde sad da ne tupim opet.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sergen Yalçın Wed Nov 26, 2014 1:01 pm

    William Murderface wrote:Meni je Natasha McElhone (kako li se ovo uopšte čita?) baš smetala u ovoj ulozi. Nisu u pitanju samo sviđistički razlozi. Žena je fakat lepa, ali na neki uzvišen spartanski način koji nikako ne odgovara ulozi. Ona zapravo i izgleda like something out of this world, tako da onaj uncanny efekata povratka poznatog kao nepoznatog zapravo nije postignut. Bondarčuk je po meni mnogo mnogo bolji izbor - čista krhkost i ranjivost (što bi njen lik i trebalo da bude).

    +1

    A niko da prokomentariše suštinski različit kraj Soderbergovog filma, kako u odnosu na Tarkovskog, tako i u odnosu na roman. Kao i Tarkovski, Soderberg daje svom junaku neku vrstu hepienda, ali za razliku od T.-a, to je hepiend ljubavne priče. Kako ste to razumeli? Da li je to samo imperativ holivudske melodrame, ili ima još neki značaj?

    ovo boldovano, jebiga. uradjeno je dobro, medjutim. alii ne samo to. lajtmotiv - death shall have no dominion je protkan kroz znacenje celog filma.

    e, da. pomenuo si juce blejd raner. zaboravio sam da pomenem da me je kraj solarisa kod soderberga automatski podsetio na kraj blejd ranera.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sergen Yalçın Wed Nov 26, 2014 1:05 pm

    Anđe'o wrote:Haha, ja sam nekako drugačije shvatio taj kraj kod Tarkovskog - kao ono metafizičko osećanje krivice prema onima koji su umrli (koje smo izgubili) u životu. Zato Kelvin unapred traži oproštaj od oca.

    i ja tako tumacim.

    edit - mislim, moguće da je i to reakcionarno iz ove naše perspektive. U SSSR-u sedamdesetih to izgleda ipak kao totalni off.

    hm, ne mora da znaci. kljucne reci - "coveku je potreban covek". kao da je uzeto iz gorkog. znam da je verovatno ovo sto kaze william, ali moze da se tumaci univerzalnije, i to je ono sto jeste genijalno.


    inace, da ti odgovorim na pitanje, ni u romanu nije objasnjeno ko je sartorijusov posetilac, ali se sugerise da i on i snaut trpe mnogo gore muke od kelvina.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Wed Nov 26, 2014 1:32 pm

    Santino wrote:
    ovo boldovano, jebiga. uradjeno je dobro, medjutim. alii ne samo to. lajtmotiv - death shall have no dominion je protkan kroz znacenje celog filma.

    To mi je bilo prilično jeftino, da ne kažem nolanovski. Čak je i u Interstellaru isto u pitanju Tomas. On second thought, biće da je to još jedan motiv koji je Nolan maznuo.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sergen Yalçın Sat Nov 29, 2014 12:20 am

    sta gledamo sledece? treba vec polako da kupujemo...


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Sat Nov 29, 2014 1:21 pm

    Evo predlažem - The American Astronaut, ako se slažete.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sergen Yalçın Sat Nov 29, 2014 8:27 pm

    slozili se drugi ili ne, ja skidam. ionako ne znam sta da gledam.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Somlói Galuska

    Posts : 2424
    Join date : 2014-11-12

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Somlói Galuska Sat Nov 29, 2014 8:39 pm

    Ima u zalivu
    boomer crook

    Posts : 36650
    Join date : 2014-10-27

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by boomer crook Sat Nov 29, 2014 9:04 pm

    prihvatam. ovaj put sam zabusavao ali sam vam zato dao par izvestaja iz nove zvezde.


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81195
    Join date : 2012-06-10

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Erős Pista Sun Nov 30, 2014 6:20 pm

    Evo da i ja plusjedanujem Anđelov predlog.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

    KINO KLUB 2: Solaris (2002) - Page 2 Empty Re: KINO KLUB 2: Solaris (2002)

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 4:10 pm